Kupujúci odmieta poslať splnomocnenie

diskusia, dotazy, sťažnosti, informácie , všetko čo súvisí s políciou a dopravnými inšpektorátmi

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

wilz napísal: Ale registrácia na DI určite nie je podmienkou platnosti KP zmluvy.
Ak si si tým istý tak určite máš na to nejaké súdne rozhodnutie ako precedens.
Ja tvrdím presný opak, ale precedens tiež nemám. :4012:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
draik
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 19.03.2011 13:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa draik »

@oco13: Podľa zákona môžte uzatvoriť zmluvu (napr. kúpiť/predať traktor) len vtedy, ak ste spôsobilý na právne úkony, teda napríklad netrpíte duševnou poruchou, ktorá by prevod robila neplatným. Využijúc Vašu scestnú logiku uvažovania (resp. by to niekto mohol nazvať mudrovaním alebo nepriznaním si chyby) by ma zaujímalo, či teda máte súdne rozhodnutie o tom, že ste spôsobilý na právne úkony resp. že netrpíte duševnou poruchou.
Že nemáte? Na základe čoho chcete potom tvrdiť, že ste spôsobilý na právne úkony? Že by to bolo podobné ako v prípade platnosti KZ, o ktorej možno rozhodnúť, len ak je na tom tzv. naliehavý právny záujem a niekto neplatnosť zmluvy spochybňuje?
Keďže zadávateľ sa nezapája a odpovede dostal, snáď už nebude potreba nikoho so svojským výkladom práva opravovať.
pepo64
Príspevky: 1034
Dátum registrácie: 16.04.2012 18:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pepo64 »

cicmanec napísal:To už by urobil snáď len de*** a keď, tak odhlášku za pár eur zrušíš. Jedine takýto spôsob je záruka pre oboch.
Cico, A čo keď sa na to pozrieme s druhej strany a odrbávač bude predávajúci, kupujúci mu vyplatí sumu a on za pár eur odhlášku zruší? Ono najistejšie by to bolo nejako takto, síce sa tam píše o nehnuteľnostiach ale dalo by sa to aplikovať aj na predaj automobilov:Vinkulácia peňazí na bankovom účte kupujúceho
Ak sa kupujúci rozhodne uhradiť kúpnu cenu prostredníctvom vinkulácie na bankovom účte, zriadi si účet v banke na svoje meno, vloží naň celú kúpnu cenu a uzatvorí s bankou zmluvu o vinkulácii, ktorou sa preukáže predávajúcemu pri podpise KZ. Predávajúci okrem toho obdrží od banky oznámenie o vinkulácii. Charakteristickým znakom vinkulovaného účtu je, že sa na určený čas obmedzí právo kupujúceho disponovať s vloženými peniazmi (obvykle na 60 – 90 dní). Čiže peniaze sa na účte akoby zmrazia, tzn. zablokuje sa akýkoľvek pohyb s nimi. Kupujúci môže nakladať s peniazmi len so súhlasom predávajúceho, dokonca nemôže účet ani svojvoľne zrušiť. Peniaze z vinkulovaného účtu banka uvoľní na účet predávajúceho až po predložení originálu listu vlastníctva, na ktorom je uvedený kupujúci ako vlastník nehnuteľnosti/po predložení originálu rozhodnutia Okresného úradu – katastrálneho odboru o povolení vkladu vlastníckeho práva v prospech kupujúceho k predmetnej nehnuteľnosti do KN. Zriadenie vinkulácie trvá zvyčajne 1-3 pracovné dni a poplatok za vinkuláciu v banke sa pohybuje od 20,- EUR do 166,- EUR, podľa zvolenej banky.
pepo64
Príspevky: 1034
Dátum registrácie: 16.04.2012 18:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pepo64 »

Alebo nejako takto:Zriadenie notárskej úschovy
Ďalšou možnosťou úhrady kúpnej ceny v prípade, ak má kupujúci pripravenú hotovosť, je jej úschova u notára. Kupujúci si vyberie notára a dohodne sa s ním na úschove svojich peňazí. Notár mu oznámi číslo svojho účtu a kupujúci následne prevedie/vloží celú kúpnu cenu na bankový účet notára. Akonáhle bude mať notár pripísané peniaze na svojom účte, vyzve kupujúceho, aby sa k nemu osobne dostavil a spísal s ním notársku zápisnicu, v ktorej budú uvedené presné podmienky, ako má notár pri vydaní peňazí z notárskej úschovy postupovať. Notár je povinný vydať predmet notárskej úschovy (celú kúpnu cenu) do rúk predávajúceho, resp. previesť ich na bankový účet predávajúceho, po predložení originálu listu vlastníctva, na ktorom je uvedený kupujúci ako vlastník nehnuteľnosti/po predložení originálu rozhodnutia Okresného úradu – katastrálneho odboru o povolení vkladu vlastníckeho práva v prospech kupujúceho k predmetnej nehnuteľnosti do KN. Notár je povinný vydať predmet notárskej úschovy späť kupujúcemu v prípade, keď Okresný úrad – katastrálny odbor zastaví katastrálne konanie. Zriadenie notárskej úschovy trvá zvyčajne 1-3 pracovné dni a poplatok za notársku úschovu sa pohybuje od 23,24 EUR do 331,94 EUR, podľa výšky sumy uschovávaných peňazí (vypočítava sa v zmysle vyhl. č. 31/1993 Z.z. a pripočítava sa k nemu DPH, nakoľko väčšina notárov je platcom DPH).Pri týchto dvoch možnostiach by som videl 99% mieru istoty, či už u kupujúceho alebo predávajúceho, že dostanú na čom sa dohodli.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

For Draik : motorové vozidlá sa už predávajú dlhé roky a boli už uzatvorené státisíce zmlúv. Preto si myslím že najaká tá tisícka z nich sa už dostala aj pred súdy. Nemusí to byť len nespôsobilosť na právne úkony, dôvody môžu byť aj iné.
Ak by som vedel hladať v takýchto súdnych rozhodnutiach tak si dám tú robotu a hladám precedens v moj prospech lol bohužial neviem. :4012:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
autolaik
Príspevky: 4903
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

Oco pozeras vela filmov,pokial je mi zname tak "americky sposob precedensku" u nas na sude neplati :)
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

u nas ma sudca pravo na nazor lol
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

pepo, fakt? Kupujúci má zmluvu, v techničáku odhlášku na svoje meno, techničák v ruke a predávajúci zruší odhlášku? :::
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nezabudni dodat : kupujuci uz zaplatil peniaze, inak by hentie veci nemal v ruke
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

draik napísal:........
Spôsobilý na právne úkony je každý kto má OP ak je človek vyhlásený za nespôsobilého tento musí jeho poručník odovzdať - to by ste ako právnik mali predsa vedieť??? či??
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
martincichy
Príspevky: 5429
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

Zákon o občianskych preukazoch 395/2019 Z. z.

§ 2 Občiansky preukaz
(1)
Občiansky preukaz je verejná listina, ktorou štátny občan Slovenskej republiky (ďalej len „občan“) preukazuje svoju totožnosť, štátne občianstvo Slovenskej republiky (ďalej len „štátne občianstvo“) a ďalšie údaje uvedené v občianskom preukaze. Občiansky preukaz je majetkom Slovenskej republiky



§ 3 Údaje v občianskom preukaze

(6)
Občiansky preukaz občana, ktorého spôsobilosť na právne úkony je obmedzená, alebo občana, ktorý má uložený trest zákazu pobytu, musí obsahovať aj túto skutočnosť.

Zhrnutie - aj osoba pozbavená právnej spôsobilosti je občanom tohto štátu a má občiansky preukaz a táto informácia je v ňom zaznamená.
pepo64
Príspevky: 1034
Dátum registrácie: 16.04.2012 18:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pepo64 »

cicmanec napísal:To už by urobil snáď len de*** a keď, tak odhlášku za pár eur zrušíš. Jedine takýto spôsob je záruka pre oboch.
No veď to si napísal Ty sám, čiže ani tento spôsob nie je záruka pre obidvoch ak je na niektorej strane špekulant alebo podvodník. A zbytočne tu ukazuješ ::: , viem o prípadoch(nie len pri kúpe auta)kde niekto z niekým vy..ebal, nepomohol mu ani advokát, ani odhláška u policajtov, ani právoplatný rozsudok v mene SR, pretože dotyční páni mali na krku toľko dlhov a exekúcií že by to nikdy nesplatili.
draik
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 19.03.2011 13:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa draik »

oco13 napísal:
draik napísal:........
Spôsobilý na právne úkony je každý kto má OP ak je človek vyhlásený za nespôsobilého tento musí jeho poručník odovzdať - to by ste ako právnik mali predsa vedieť??? či??
Ani netušíte, o čom píšete. To by nebolo toľko sporov, že starý rodič niekomu daroval nehnuteľnosť alebo predal za nízku cenu, hoc pre duševnú poruchu nebol zmluvu spôsobilý uzatvoriť. Samozrejme mal OP. Písal som to inak ako príklad. Pevne verím, že sa s podobnou vervou ako do tejto diskusie nepúšťate do súdnych sporov - v takom prípade platí jediná výhoda - byť zástupcom protistrany.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

pepo, ty si úplne mimo... ::: ::: :::

Návrat na "Polícia Fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 11 neregistrovaných