VW Passat b8 - olej do manuálnej prevodovky

diskusia o aditívach, aký olej pre moje vozidlo ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Janota Rudo
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 01.01.1970 01:00
Zdieľať na Facebook

Re: VW Passat b8 - olej do manuálnej prevodovky

Príspevok od používateľa Janota Rudo »

Na spolu asi 7 francúzskych autách PSA s najazdami od 150-500 tkm som menil olej v prevodovke pravidelne po 80tkm a za 20 rokov ani jeden problém s prevodovkou. Olej vyberal servis a nikdy to nebol originál PSA.S prevodovkou som nemal žiadny problém...
herin
Príspevky: 1264
Dátum registrácie: 26.06.2008 08:33
Zdieľať na Facebook

Re: VW Passat b8 - olej do manuálnej prevodovky

Príspevok od používateľa herin »

Zadávateľovi napíšem len toľko..osobne som sa bol pýtať v teraz už značkovom servise opravovní ministerstva vnútra kde som chcel dať vymeniť olej na passate..servisný technik mi hovorí, že ho ani nemajú na sklade, lebo s takou požiadavkou sa pomayl ani nestretli a ešte otázka že prečo to chcem meniť...moja odpoved bola pre dobrý pocit a aby prevodovka vydržala..technik mi hovorí, že o to nemusíte mať obavy naše autá tu od VW majú najazdené 400-500 a podaktoré aj 600 tisíc kilometrov a v prevodovkách sa im v živote olej nemenil a tie autá jazdia bezproblémov..čiže tolko k výmene olejov v manuáloch...a sám môžem potvrdiť že to auto ktoré som vtedy mal B6tkový passat mal 200 000 km..aktuálne už to tiahne s tým nevymeneným olejom cez 400 000 km a prevodovka v ňom radí ako pri tých 200 000 ked som ho mal ešte ja..
PS: Asi je to ozaj niečo neobvyklé, lebo mi to nedalo a volal som aj do Hílek sro dalšieho zančkového servisu a ani tam prevodový olej do manuálu na sklade nemali, že ho musia objednávať..cena bola 120 eur za olej a nejakých 30 eur práca...
srtdemon
Príspevky: 360
Dátum registrácie: 11.07.2022 21:55
Zdieľať na Facebook

Re: VW Passat b8 - olej do manuálnej prevodovky

Príspevok od používateľa srtdemon »

A keby si sa opytal na automat, povedali by ti to iste…
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: VW Passat b8 - olej do manuálnej prevodovky

Príspevok od používateľa wilz »

Je to už teda necelých 20 rokov, mal som vtedy 2 toyoty Corolla a Chrysler Voyager, všetky s automatickou meničovou 3-stupňovou prevodovkou. Mali najazdené 220- 240 tis. km. Do jednej toyoty narazil mladý bujak, kvôli oprave som vypustil olej z prevodovky, nevidel som rozdiel medzi tým, vypusteným olejom a tým novým, čo som kúpil a nalial do prevodovky.
Vtedy začínala hystéria s pravidelnou výmenou oleja v automatoch najneskôr po 120 tis. km.
Tak som si povedal že je teda čas, vymenil som olej aj v druhej Toyote aj vo Voyageri. Zase bol ten vypustený olej na pohľad k nerozoznaniu od nového čo som kúpil. Aj som ten vypustený olej kontroloval, či v ňom voľačo nebude, nič.
Divil som sa, keď som čítal o čiernych maglajzoch, ktoré hocikomu vytekajú z prevodovky, ale ani z mechanických prevodoviek, z ktorých som doteraz vypustil olej, nikdy nevytieklo nič iné ako priezračný čistý olej.

Ako technikovi mi je jasné, že napr. 10 rokoch jazdenia nemôže mať olej tie vlastnosti, ktoré mal ako nový, ale s výnimkou DSG prevodoviek a ich 60 tis. intervalu, prípadne prevodoviek CVT s ich 100 tis. km životnosťou, nie celkom dobre chápem tú hystériu ktorá panuje okolo výmeny oleja v mechanických a jednoduchých meničových prevodovkách, údajne po maximálne 120 tis. km.
Myslím že nič sa nemá preháňať, povedzme že doba 10 - 15 rokov je dôvod na výmenu oleja, ale u kilometrov sa mi tých 120 tis. kilometrov u manuálnej prevodovky naozaj nezdá až tak veľa, aby človek mal panikáriť.

Samozrejme treba uznať že súčasné 9-stupňové meničové prevodovky asi majú mechatroniku podstatne jemnejšiu ako kedysi tie 3-4 stupňové, takže žiaľ aj nároky na čistotu oleja sú tomu primerané a tomu by mal zodpovedať aj interval jeho výmeny. Ale kedy to má byť to naozaj neviem, keďže obvykle v značkovom servise tvrdia že olejová náplň je doživotná, len nikto nevie že o koho či čoho život sa jedná.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: VW Passat b8 - olej do manuálnej prevodovky

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Cementované a kalené povrchy na ozubení vytvára oter,čiastočky ktoré vidíte iba ak chcete.V podstate likvidujú ložiská,väčší odlupok z kraja zuba pokiaľ sa nepriiahne k magnetu "putuje" a býva začiatok smrti,vôle ložiska spôsobujú možnosť axiálnych posunov hriadelí,a to je problém z radením.Takže...jednoznačne nemeniť,načo alebo vydrží alebo nie.Aj učiť sa môžete a nemusíte,potom by nebol taký problém pochopiť elementárne veci.
Nechce sa mi robiť osvetu blbým,nepomôže to ...tak len jedno video ktoré prišlo prvé pod ruku.Autorizák nikdy v živote neotvorí prevodovku...preto - netreba.Ale oni kadečo nerobia,samozrejme potom nečudo čo tláchajú
https://www.youtube.com/watch?v=kM_RZgu24yA
srtdemon
Príspevky: 360
Dátum registrácie: 11.07.2022 21:55
Zdieľať na Facebook

Re: VW Passat b8 - olej do manuálnej prevodovky

Príspevok od používateľa srtdemon »

Pre korektnosť poprosím o informáciu, z akého auta bola tá prevodovka.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: VW Passat b8 - olej do manuálnej prevodovky

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Citroen Picasso 1,8i
srtdemon
Príspevky: 360
Dátum registrácie: 11.07.2022 21:55
Zdieľať na Facebook

Re: VW Passat b8 - olej do manuálnej prevodovky

Príspevok od používateľa srtdemon »

Predpokladam MA prevodovka. Ta je tym jednym loziskom povestna…
Thomasl
Príspevky: 508
Dátum registrácie: 04.10.2009 15:38
Zdieľať na Facebook

Re: VW Passat b8 - olej do manuálnej prevodovky

Príspevok od používateľa Thomasl »

táto debata skončila podobne ako na tom ruskom fóre 50:50, zadávateľ nech ho vymení a potom nech sa podelí s nami o skúsenosť,len aby neprišiel s výsledkom : nemala baba robotu,
vyrobila sebe glupotu....
ramairn
Príspevky: 84
Dátum registrácie: 23.11.2021 13:42
Zdieľať na Facebook

Re: VW Passat b8 - olej do manuálnej prevodovky

Príspevok od používateľa ramairn »

Viete mi poskytnúť foto/radu ktorý šrób na manuálnej prevodovke Passat B8, slúži na kontrolovanie hladiny oleja :300f: ? Díky
Thomasl
Príspevky: 508
Dátum registrácie: 04.10.2009 15:38
Zdieľať na Facebook

Re: VW Passat b8 - olej do manuálnej prevodovky

Príspevok od používateľa Thomasl »

určite nie ten spodný ,ten vrchný...

Návrat na "Oleje, mazivá, palivá, aditíva"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní