Aditíva do olejov (palív)

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Napísať odpoveď
tatkotom
Príspevky: 711
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Aditíva do olejov (palív)

Príspevok od používateľa tatkotom »

Používate niektorí nejaké aditíva do olejov motora, prevodovky a ak - ktoré a s akými skúsenosťami?
Naposledy upravil/-a tatkotom v 27.01.2024 13:59, upravené celkom 1 krát.
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
Moonshine
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 12.06.2018 15:59
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov

Príspevok od používateľa Moonshine »

Pár týždňov späť som menil olej na starej 1.6 mpi a už je to posledná nádej. Do starej náplne som napustil čistič bŕzd cca 2 dcl, vypustil a dal nový olej a najlacnejšiu pixlu že Moje auto - engine doktor sa to volá. Nejazdím to auto a ani som nepovedal čo som tam dal. Ale vraj čo som porobil, auto ide ovela lepšie. Je tam na jednom valci menšia kompresia a žere to olej ako benzín.

Píšu, že motor má mať lepší výkon a utesňuje.... Moc tomu neverím, ale uvidíme kolko oleja pôjde po 500km..

Inak do svojich áut som nikdy do oleja nič nedával a tak to aj zostane. Nikdy olej necucali. Mením vždy 10t benzín a 20t diesel
tatkotom
Príspevky: 711
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov

Príspevok od používateľa tatkotom »

Sú veci "na dožitie" - do našich áut netreba a tak skoro nebude hoci majú vyše 200 a vyše 300 tisíc, roky používam iné a včas.
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
vykopanafosilia
Príspevky: 372
Dátum registrácie: 15.09.2022 16:18
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov

Príspevok od používateľa vykopanafosilia »

Dnes sú syntetické oleje na takej úrovni, že si neviem predstaviť, načo by bolo dobré niečo do nich prilievať.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov

Príspevok od používateľa oco13 »

vykopanafosilia napísal: 27.01.2024 11:20 Dnes sú syntetické oleje na takej úrovni, že si neviem predstaviť, načo by bolo dobré niečo do nich prilievať.
Plná syntetika ide do novších a modernejších motorov, aditíva sa vyrábajú prioritne pre tie staršie a opotrebovanejšie do ktorých sa leje polosyntetika a mineral.
No a za druhé oleje sú vymýšlané a navrhované pre motor ktorý nemá žiaden problém. Pre motory ktoré už sú v nejakej počiatočnej faze problemu sa dodávajú aditíva , čistiace, utesňovacie, preventívne.
To je rovnaké ako keď sa človek napcháva vitamínmi aj keď mu nič nie je , alebo má len slabú nádchu.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
truck123
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 07.06.2016 09:45
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov

Príspevok od používateľa truck123 »

ZIadne aditiva sa do olejov nepridavaju, tie uz v oleji su, presne v takom mnozstve, aby spolu dokazali spolupracovat.
Olej ma podstatne viac funkcii, nez len mazat a chladit...ak tam nieco pridate, sice jednu vlastnost zlepsite, no dalsich desat znicite.
( samozrejme pisem o kvalitnom oleji, nie z kauflandu za 13,50 5L)
tatkotom
Príspevky: 711
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov

Príspevok od používateľa tatkotom »

vykopanafosilia - sú aj nie. Niekto si predstaviť vie. Čítavam na inom fóre ako zháňajú staršie dodávky nejakých olejov, lebo v nových výrobcovia vynechávajú niektoré zložky. Napríklad. Tiež na to, aby človek mal istotu. Možnosť dupnúť aj pri nedostatočne ohriatom oleji, jazdiť niekedy aj s plynom na podlahe, znížiť hlučnosť motora, spotrebu (aj oleja u niektorých motorov), predĺžiť životnosť ak mu to za to stojí. A hoci dôjsť s prerazenou olejovou vaňou ak sa "podarí". O tom ako "kvalitne" sa vyrábajú nové veci a na akú životnosť - vidíme.
Naozaj to nie je nutnosť, zväčša ani potreba - je to možnosť pre toho, kto chce. :)

truck123 - niikdy nikde som nenapísal o zlepšovaní vlastností lacného oleja, svojim dávam niečo do kvaltných výrobcom predpísaných olejov.
Nejeden výrobca vyrába aj oleje, aj aditíva do nich. A kľudne liter za 5 eur, aj za 40. Niekomu stačí základ, niekto využije viac.
Naposledy upravil/-a tatkotom v 27.01.2024 12:52, upravené celkom 1 krát.
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov

Príspevok od používateľa oco13 »

for Truck :
Vôbec si nepochopil čo som napísal - ak mi začne slziť chladič, tak kúpim za 6 eur utesňovač a niekedy to pomôže (mne pomohlo).
Rovnako ak zbadám zvýšenú spotrebu oleja, tak pridám aditivum za 10 eur a budem dúfať že to pomôže. Niekedy ano inokedy nie. Ale naklady na ten pokus sú podstatne menšie ako riešiť opravu za stovky eur.
Aditívum môžem dávať aj preventívne, pre vlastný dobrý pocit , rovnako ako dávam viff do paliva a rovnako ako natieram gumy tou gebudzinou proti slnku.
Niekedy je ten vlastný dobrý pocit to najdôležitejšie čo si za tie drobné kupujem. :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
tatkotom
Príspevky: 711
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov

Príspevok od používateľa tatkotom »

Odbočenie no niekto má dobrý pocit ak kúpi naftu za 1,510 na Tescu - síce je aditivovaná len na prevoz, ale ušetril voči cene 1.513 15 centov na 50 litroch :o
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
db69
Príspevky: 922
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov

Príspevok od používateľa db69 »

tatkotom napísal: 27.01.2024 12:54 Odbočenie no niekto má dobrý pocit ak kúpi naftu za 1,510 na Tescu - síce je aditivovaná len na prevoz, ale ušetril voči cene 1.513 15 centov na 50 litroch :o
nechcem ťa uraziť ale z matiky si mal čo? 5centov na liter x 50l = 2,5€ .Ja tankujem do LKW 1500 l mesačne +-. ked ušetrím len 5c .to je 75€ mesačne x 12 =900€ ročne. trysky maju 400 000km a staré zomreli len na poruchu elektroniky
Naposledy upravil/-a db69 v 27.01.2024 15:58, upravené celkom 1 krát.
tatkotom
Príspevky: 711
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov

Príspevok od používateľa tatkotom »

1,513-1,510 nieje 5 centov. Je to tisícina eura :)
Z matiky som mával 1-2. :)
Naposledy upravil/-a tatkotom v 27.01.2024 15:00, upravené celkom 2 krát.
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
truck123
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 07.06.2016 09:45
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov

Príspevok od používateľa truck123 »

tatkotom napisal...Nejeden výrobca vyrába aj oleje, aj aditíva do nich.
A od takeho olej nechcem, ze tu mas, kup si olej, ale dali sme tam malo aditiv, tak si dokup este a namiesaj podla chuti....
Coho tam pridat, aby som mal dobry pocit? Wolfram..molibden..nano... a kolko, aby to fungovalo? Ci ozaj si myslite, ze je to tak univerzalne ze chybu neurobis?
Kazdy olej je aditivovany inak.. ako vies co mu chyba a kolko...?
db69
Príspevky: 922
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov

Príspevok od používateľa db69 »

tatkotom napísal: 27.01.2024 13:38 1,513-1,510 je 5 centov? Tisícina eura je jeden cent?
matiky som mával 1-2.
tak sorry .nepochopil som tie ceny .Cena včera na omv 1,56€ cena na dalioil ,tesco , orlen 1,5€
tesco má vždy asi 5c menej (BA).V BB to je niekedy 2c .A 200l miniem za 2 dni tak nestihne zostarnúť.
Ja som maturoval za 15 /LTT
Naposledy upravil/-a db69 v 27.01.2024 15:58, upravené celkom 1 krát.
tatkotom
Príspevky: 711
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov (palív)

Príspevok od používateľa tatkotom »

Neber v zlom, to len zo srandy :3035: Mne tiež chvíľu trvalo, než som si uvedomil (pri vtedajšom okamžitom rozdieli) že by som "riešil" 79,50/80,50 Slovnaft/Orlen.
Doplnil som názov témy o palivá.
Dnes miestna firma s relatívne veľkou autodopravou 1,548. Neriešim skrz cenu ale že sa mi Slovnaft osvedčil a zajtra zistím podľa spotreby Mulice ako sa osvedčí táto - berú OMV. Totiž tam, kam som mal najvýhodnejšie jazdiac okolo aj skoro najbližšie zanikol SLovnaft, Vznikol Orlen. Najbližšej inej značky sa vyhýbam - kedy som tam do ktorého auta natankoval, vždy bolo lenivejšie a malo kratší dojazd. Nemenujem lebo to mohlo byť obsluhou a nie značkou.
Pri 200 litroch za týždeň by som sa zaujímal o zníženie spotreby ak by som si to platil.

truck123 - neviem čo kto dáva a popravde ma to ani nezaujíma. Viem za roky čo robia "gebuziny", ktoré pridávam ja do svojich.
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov

Príspevok od používateľa oco13 »

truck123 napísal: 27.01.2024 13:41 Coho tam pridat, aby som mal dobry pocit? Wolfram..molibden..nano... a kolko, aby to fungovalo? Ci ozaj si myslite, ze je to tak univerzalne ze chybu neurobis?
Kazdy olej je aditivovany inak.. ako vies co mu chyba a kolko...?
Mám natolko univerzalne autá, že môžem pridať všetko , aj dvojnasobne a neurobím chybu. :40bd: :40bd:
Ja som si istý že ten olej je aditivovaný presne na potreby dobrého motora - takí čo nemajú dobré motory (a tých je väčšina) tie aditíva pridávajú, načo špekulovať ktoré? Dám všetky a hotovo.
Na takom viffe si to prečítaš aj na plechovke - predavkovanie nemá škodlivé účinky.
Aditivum stojí asi tolko čo dve voňavky do auta - pri ktorom výrobku je aspoň nadej, že to motoru pomôže?
Je to na volbe každého majitela - niekto navštívi detailingovú dielňu a iný za menej eur kúpi aditivum. Ani jeden tým autu neublíži.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: corocafe, db69 a 114 neregistrovaných