Kamióny

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Používateľov profilový obrázok
db69
Príspevky: 926
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Kamióny

Príspevok od používateľa db69 »

Mimo napísal: 24.01.2024 19:26 Presne. Jasné, ľavý pruh má prednosť, aj keď v meste ma slobodne môže sprava predbehnúť, ak je pruh voľný.
Ešte mi napadlo inštalovať zadnú kameru, ale neviem či to je vlastne efektívne, aj tak záznam ostane iba u mňa, ale mohlo by to mať aký-taký odstrašujúci efekt. :D
ideš bezdôvodne v pravom pruhu ktorý slúži na obiehanie a predbiehanie. (pišeš pravý je prázdny) a čuduješ sa že niekto iny si tiež dovoli porušiť dopravne predpisy.„Mimo obce na ceste s dvoma alebo s viacerými jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy sa jazdí v pravom jazdnom pruhu. V ostatných jazdných pruhoch sa smie jazdiť, ak je to potrebné na obchádzanie, predchádzanie, otáčanie alebo na odbočovanie. “ – Zákon č. 8/2009 Z.
Mimo
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24.01.2024 18:40
Zdieľať na Facebook

Re: Kamióny

Príspevok od používateľa Mimo »

db69 napísal: 24.01.2024 20:38 "Preto si myslím, že tvoje obhajovanie "rozumného lepenia na auto" je dôvod, prečo sú na cestách permanentné nehody. A kľudne si tie metre skráť na polovicu, aj to by bolo lepšie ako nárazník o nárazník." ja to neobhajujem ja to len zdvôvodnujem.ale dočkáš sa 30-70-100.oco vysvetlí
A tu sa dostávam k začiatku, prečo tento príspevok vlastne vznikol. Mrzí ma, že niektorí šoféri vyblikávajú normálnych šoférov. Ja som nikde nepovedal, že to je môj cieľ (30-70-100), alebo že ja tak jazdím, hore som spomínal, že osobne si myslím, že patrím do skupiny trošku agresívnejších vodičov, a bohužiaľ mierne prekračujem povolené rýchlosti. Ale možno len dúfam, že aspoň niekto si zoberie niečo z tohto príspevku, a bude to fajn :D
Mimo
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24.01.2024 18:40
Zdieľať na Facebook

Re: Kamióny

Príspevok od používateľa Mimo »

db69 napísal: 24.01.2024 20:49
Mimo napísal: 24.01.2024 19:26 Presne. Jasné, ľavý pruh má prednosť, aj keď v meste ma slobodne môže sprava predbehnúť, ak je pruh voľný.
Ešte mi napadlo inštalovať zadnú kameru, ale neviem či to je vlastne efektívne, aj tak záznam ostane iba u mňa, ale mohlo by to mať aký-taký odstrašujúci efekt. :D
ideš bezdôvodne v pravom pruhu ktorý slúži na obiehanie a predbiehanie. (pišeš pravý je prázdny) a čuduješ sa že niekto iny si tiež dovoli porušiť dopravne predpisy.„Mimo obce na ceste s dvoma alebo s viacerými jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy sa jazdí v pravom jazdnom pruhu. V ostatných jazdných pruhoch sa smie jazdiť, ak je to potrebné na obchádzanie, predchádzanie, otáčanie alebo na odbočovanie. “ – Zákon č. 8/2009 Z.
Ešte raz si, prosím ťa, prečítaj celú konverzáciu, :)) možno si len nepochopil, že sa bavíme o pruhoch v meste.
tatkotom
Príspevky: 714
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Kamióny

Príspevok od používateľa tatkotom »

A zas ako takmer v každom vlákne na kažnom odbornm fóre pár racionálnych faktov a kopa sprostostí.
Napríklad aké auto má najnižšiu spotrebu pri 70km/hod? Hodne málo. Tých pomalých tiež neobľubujem no idú ako idú. Viac ma nasr... chumaji, čo na to na rovine dupnú a potom brzdia a zavadzajú v každej aj úplne miernej zákrute .
Nebezpečné predbiehanie, lebo... nie. Dvojsekundový odstup za autom pred sebou je MINIMUM. A ak má rozumný vodič väčší (a auto so zrýchlením) - vie predbehnúť ľahšie a bezpečne. Osobne sa nelepím nikomu do zadku (takých nazývam teplí vodiči), pred predbiehaním si často nechám ešte väčší odstup, mierne sa vysuniem vľavo (mám lepší výhľad a nehrozí blízka čelovka ak by oproti šiel niekto pri čiare) - dupnem na to a ak by mal byť problém - mám sa kam schovať aj kedy dobrzdiť. Že to väčšina neovláda a a nechápe - potom sú ťažké a smrteľné nehody.
Jazdím tak bez jedinej kolízie vyše 45 rokov a stále nie pomaly.

Mimo - kamera aj so zadnou je čoraz užitočnejšia - ak by dačo. Odkladám si výstrižky videí z mojej - aj pre vlastné poučenie kde som mohol reagovať lepšie.
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Kamióny

Príspevok od používateľa oco13 »

tatkotom napísal: 24.01.2024 21:08 Napríklad aké auto má najnižšiu spotrebu pri 70km/hod? Hodne málo.
Ak sa dá veriť palubáku a okamžitej spotrebe tak , nemyslím cifre čo píše, ale pomeru 50,60,70,80..... atď
Tak všetky čo som doteraz jazdil lol Keď jazdíš stále tie isté trasy tak sa dá merať porovnávať. Napríklad kým mi fungoval tempomat tak som trasu NR - Komjatice išiel 55. Pretože podla mojho úsudku sú vzdialenosti medzi obcami tak malé, že sa neoplatilo zrychlovať a brzdiť.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
Mimo
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24.01.2024 18:40
Zdieľať na Facebook

Re: Kamióny

Príspevok od používateľa Mimo »

tatkotom napísal: 24.01.2024 21:08 A zas ako takmer v každom vlákne na kažnom odbornm fóre pár racionálnych faktov a kopa sprostostí.
Napríklad aké auto má najnižšiu spotrebu pri 70km/hod? Hodne málo. Tých pomalých tiež neobľubujem no idú ako idú. Viac ma nasr... chumaji, čo na to na rovine dupnú a potom brzdia a zavadzajú v každej aj úplne miernej zákrute .
Nebezpečné predbiehanie, lebo... nie. Dvojsekundový odstup za autom pred sebou je MINIMUM. A ak má rozumný vodič väčší (a auto so zrýchlením) - vie predbehnúť ľahšie a bezpečne. Osobne sa nelepím nikomu do zadku (takých nazývam teplí vodiči), pred predbiehaním si často nechám ešte väčší odstup, mierne sa vysuniem vľavo (mám lepší výhľad a nehrozí blízka čelovka ak by oproti šiel niekto pri čiare) - dupnem na to a ak by mal byť problém - mám sa kam schovať aj kedy dobrzdiť. Že to väčšina neovláda a a nechápe - potom sú ťažké a smrteľné nehody.
Jazdím tak bez jedinej kolízie vyše 45 rokov a stále nie pomaly.

Mimo - kamera aj so zadnou je čoraz užitočnejšia - ak by dačo. Odkladám si výstrižky videí z mojej - aj pre vlastné poučenie kde som mohol reagovať lepšie.

Hej, prednú už mám, a plánujem si dokúpiť aj zadnú. Určite nespravím krok vedľa. Áno, tie záznamy sa dajú využiť hocijako.
tatkotom
Príspevky: 714
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Kamióny

Príspevok od používateľa tatkotom »

Tie záznamy sťahujem OTG káblikom do mobilu - zamknuté videá. Avidemuxom vystrihem čo si nechávam.

oco13 - akú máš reálnu spotrebu na nádrž? A na dlhé trasy?
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
Mimo
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24.01.2024 18:40
Zdieľať na Facebook

Re: Kamióny

Príspevok od používateľa Mimo »

Ak môžem vstúpiť aj do tejto debaty, osobne si myslím, že obzvlášť pri benzínových agregátoch staršieho typu a so zapnutou klimoškou to naozaj môže spraviť aj pol litra na stovku, kľudne aj liter pri pokojnejšej jazde než pri kolísavej jazde 50-90. Možno viac. A človek v dnešnej dobe pozerá na každý cent, bohužiaľ :D
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Kamióny

Príspevok od používateľa oco13 »

tatkotom napísal: 24.01.2024 21:36 oco13 - akú máš reálnu spotrebu na nádrž? A na dlhé trasy?
Laguna 1,8 plyn 7.5 - podla tankovania
Aygo 1,0 plyn 6.2 - podla tankovania
C2 1.4 Hdi 3.8 - gazdiná.
Na pickupe a na veteranke spotrebu nemeriame, pretože najazd je zanedbatelný a pickup jazdí na alternatívne palivo.
Bez dialnic bez mesta , najazd je 100% okresky.
A ešte doplním jednu odskúšanú vec čo sa často okoliu nepáči. Pamätám si body pri ceste kde treba vyradiť aby mi auto spomalilo na požadovanú rýchlosť bez brzdenia. Napríklad k priecestiu, kruháču, začiatku dediny. Čiže keď idem od Komjatíc k kruháču pri šurianskej PTŠke tak vyraďujem hádam aj kilometer a pol aby mi to zliezlo z 80 na 40. Je to "bezdôvodne pomalá" jazda ?
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
tatkotom
Príspevky: 714
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Kamióny

Príspevok od používateľa tatkotom »

S vyradovanim sa dostanem s 20-rocnym dieselom pod 4/100.
S motorom 85 kW. V meste pod 5,5.
No jazdim casto nad povolene..., pri takom flakani sa ako spominas by som zaspal.
A radost z jazdy nula.
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
encore16V
Príspevky: 256
Dátum registrácie: 05.07.2011 13:48
Bydlisko: Bazmek City Nad Hornadom
Zdieľať na Facebook

Re: Kamióny

Príspevok od používateľa encore16V »

Preco? Lebo sme ignorantsky, vypatlany narod. Nerobia to len rumuni alebo poliaci. Ale aj slovaci. Neviem preco u nas plati, ze MPR = Maximalna POVINNA rychlost a nie Povolena. Tyka sa to vsetkych, aut, kamionov aj motorkarov. Ked je dakde znacka 50, absolutne neni dovod sa lepit na niekoho ked ide 60 a nutit ist rychlejsie. Iba v nasich vygumovanych hlavach. Jazdim s STI a pri +10km/h v meste som tak v 70% pomaly oproti okoliu, nedaj boze sa objavi znacka 40. Tam ludia nebrzdia, ale este viac pridaju. Uvazujem, ze zacnem jazdit bez +10km/h, u mna ukazovatel na tacho = rychlost na GPS.

Kamiony? Preco by som mal spomalovat na 50 v meste? Sak ja mam 40 ton, nebudem si nicit brzdy a potom palit naftu aby som znova zrychlil, tak pekne laskavo pridaj, nad MPR.
rudolfo63
Príspevky: 9954
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Re: Kamióny

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

...ja kamionakov obdivujem,ale mi vadia 2 veci.Ked začina obchadzat jeden druheho,ten v pravom pruhu prida a tak hodnu chvilu tahaju jeden vedla druheho...,najhorsie,ked je to este v stupani...Za druhe,ked su v kolone nalepeni jeden na druhom,/nemozem pochopit zmysel/,ak ten prvy kvoli prekazke musi skočit na brzdy,tak je to v hazli...Nikdy som sa nezaradoval medzi kamiony,/ani nedoporučujem/,videl som,čo dokazali s osobakom zarazenym pod navesom.A ak ide pomalsie,tak mi to nevadi,mam rešpekt,bud je plne naloženy /na SK skor pretazeny /,alebo prispaty,trhajuc kružky jak toaletak...,ale vazim si ich.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Kamióny

Príspevok od používateľa oco13 »

tatkotom napísal: 24.01.2024 22:28 No jazdim casto nad povolene..., pri takom flakani sa ako spominas by som zaspal.
A radost z jazdy nula.
Ja sa "kochám", a radosť z jazdy sa vytratila spolu s radosťou z ludí :4012:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
tatkotom
Príspevky: 714
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Kamióny

Príspevok od používateľa tatkotom »

Ak tým kochaním nikoho nezdržiavaš, pohoda.
Ku kamiónom - podľa mňa je prevažná väčšina ich vodičov profesionálmi v dobrom slova zmysle, pár blbcov sa nájde aj medzi nimi no viac to "vyčnieva".
Koľkí z radových šoférov osobných áut vedia naozaj jazdiť, radiť sa atd? Ak by som mal vymenovať všetky ich hlúposti, ktoré denne na cestách vidím - boleli by ma prsty z písania.
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Kamióny

Príspevok od používateľa oco13 »

A napadlo ťa, že by to mohla byť schvalnosť? Nie hlúposť nevedomosť ale úmysel ?
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 102 neregistrovaných