Skoda Octavia III- chladiaca kvapalina

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

monyka
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 14.07.2022 08:32
Zdieľať na Facebook

Skoda Octavia III- chladiaca kvapalina

Príspevok od používateľa monyka »

Zdravim,

potrebujem poradiť Škoda Octavia III 2.0 110KW. Pondelok a utorok sa menili rozvody a včera mi zasvietila na červeno kontrolka, že chyba chladiaca kvapalina a ona bola uplne na spodku na minime tak som to doliala ako som spravila par km tak sa kvapalina držala medzi min a max. Ked som dnes ráno išla do roboty tak som to išla skontrolovat a z kvapaliny ubudlo a ked som prišla do roboty tak zas chladiacej kvapaliny pribudlo.

Neviete čo stym je ? I ked boli rozvody vymenene a všetko bolo ok na druhy deň je problem s chladiacou kvapalinou 🙁
srtdemon
Príspevky: 360
Dátum registrácie: 11.07.2022 21:55
Zdieľať na Facebook

Re: Skoda Octavia III- chladiaca kvapalina

Príspevok od používateľa srtdemon »

Nic.

Uz je to ok.
LPerina
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 18.08.2009 21:14
Zdieľať na Facebook

Re: Skoda Octavia III- chladiaca kvapalina

Príspevok od používateľa LPerina »

Ahoj,
no problém si mala pravdepodobne iba jeden a to keď ti po výmene rozvodov ( ak to teda menili aj s vodnou pumpou komplet ) nedoliali chladiacu kvapalinu. To si spravila ty keď ti zasvietila kontrolka.
To čo ti deje teraz je fyzikálna vlastnosť ( základná škola - fyzika ) kedy ráno za studena má kvapalina menší objem ( teda ti akoby ubudlo ) a keď prídeš do roboty je kvapalina zohriatá a vtedy sa rozťahuje teda zväčšuje svoj objem ( preto ti akoby pribúdala ).
Treba si odkontrolovať stav vždy ráno niekoľko dni po sebe či máš stále to isté množstvo. Ak by ti aj v tom prípade ubúdalo tak problém máš a treba zistiť kde ti to uniká.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Skoda Octavia III- chladiaca kvapalina

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Pri rozvodoch sa mení vodné čerpadlo a teda aj opätovne napĺňa chladivom.Pokiaľ sa použije predpísaný spôsob,tj systém sa odsaje a plní do vácua tak sa po dosiahnutí zn max nádobky proces plnenia zastavuje, systém je naplnený a hneď aj odvzušnený takže k týmto poklesom a dolievačkám neprichádza.Tak sa to evidentne nerobilo a odvzdušnenie prebieha takto že pár krát poklesne a dolieva sa kým sa všetok vzduch zo systému odstráni.No len je to trocha hra z ohňom,lebo motor musí vždy prejsť momentom otvorenia termostatu a to znamená plnou teplotou.Samozrejme k plnej teplote sa doplazí z nebezpečím,že sa v vo vzduchových kupolách hlavy nachádza stále vzduch a to miesto je zle chladené.Systém je komplikovaný,a problém s ním býva často dramatický.Takže jeden by povedal,že takto sa to nerobí ...do psej matere !
lubos zimovcak
Príspevky: 3424
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: Skoda Octavia III- chladiaca kvapalina

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Súhlasím.
Sfušovana výmena vodnej pumpy a nedbalost servisu.
Snáď aspoň trafili druh /farbu chladiacej.
maruten1707
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 01.04.2024 21:51
Zdieľať na Facebook

Re: Skoda Octavia III- chladiaca kvapalina

Príspevok od používateľa maruten1707 »

Chcem sa pripojiť k téme : Mám sice Leona 5F ,1.6TDI CR 81kw (DBKA) 2016 a chcel by som preventívne vymeniť chladiacu kvapalinu, čítal som dosť príspevkov o šlemoch z G13, zanesení radiaátora kúrenia atd,tak chcel by som tomu ako tak predísť.....Kvapalina je čistá ružová v nádržke,nádržka čistá,(je tam aj ten sáčok so silikátom) zatial žiaden problém motor kúri,neprehrieva sa drží 90C, Rozvody boli menené 1,5 roka do zadu a problém je v tom že neviem akú kvapalinu tam dali či G13 alebo už G12evo ,prípadne G12++ alebo ktovie či nie G12, A dalšia vec ktorú nie veľmi chápem: ked sa menia rozvody ide nová pumpa-tým pádom vytečie z bloka asi len niečo vyše 4 litrov nie???V okruhu je podľa DP 8,4l , a pochybujem že ju mechanik vypúšťal cez hadice z okruhov....Takže aj ked je menená aj tak len z polovice....čo neviem či je dobré, chcem sa spýtať ako sa dá v domácich podmienkach vymeniť ale celú bez demontáže rozvodov a vodnej pumpy.....nepomohol by ako keby preplach že pri naštartovanom zohriatom motore na 90 dolievať do expanznej nádobky novú kvapalinu a spiatočkou čo ide do expanzky prepojiť do nejakej bandasky aby sa celý okruh vymenil? Poradte skúsenejší, poprípade ak nemusí byť vymenený celý objem tak len z časti chladiča a druhého okruhu prípadne tretieho,vákuovaciu súpravu nemám....dakujem pekne.
maruten1707
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 01.04.2024 21:51
Zdieľať na Facebook

Re: Skoda Octavia III- chladiaca kvapalina

Príspevok od používateľa maruten1707 »

Hľadal som na fore a v starších príspevkoch ohľadom síce podobného motora 2.0TDI 110kw 2015 so manšiel od p. mhlavateho toto:
Je to iba doporučenie vyplývajúce z praxe.Doporučil by som stovkový interval.Jeho zavedením je otvorená cesta robiť pri druhých rozvodoch väčší servis vrátanie vyčistenia sania kde sa hodí určité štádium rozobratia aby sa hneď porobila väčšia údržba.Čo by som ale obzlášť doporučil sa poobzerať po dobrom (spolahlivom) servise nakoľko motor má el. regulované vodné čerpadlo ktoré je nutné meniť.A po vypustení chladiacej zmesi bude nutné systém vakuovať pri napĺňaní,predíde sa možnému a velmi pravdepodobnému priekaku kedže normálne ten systém naplniť nejde.Ďalšia podmienka by mala byť vstupná a výstupná diagnostika (kompletný protokol).Motor to nie zlý,ale keď sa rozhodne robiť problémy bude do plaču,preto taký scenár nesmie dostať ani šancu.Sú to základné veci,ale žiaľ pre 19 z 20 dielní je vakuovanie (zároveň je to kontrola tesnosti) úplná neznáma.
Pokiaľ je motor plnený nemrznúcou G13 tak bezpodmienečne celý systém prepláchnuť 2 x a plniť už G12++ a z expanzky vyhodiť sáčok zo silikátom.

Z toho príspevku ma zaujíma ten preplach.Mohli by ste mi tu niekto popísať ako sa robí prepláchnutie toho systému sice mám 1.6TDI CR 81kw 2016 ale asi to bude podobné.... chcem problemetiku aspoň pochopiť aj ked ju možno ani sam robiť nebudem....dakujem
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Skoda Octavia III- chladiaca kvapalina

Príspevok od používateľa mhlavaty »

V podstate to isté. Preplachovanie teda fabrikou predpísaný postup je obsiahla vec a na riešenie (ak už je problém) je vydaná technická produktová informácia výrobcu tzv TPI.
V skratke ...všetko von,zo všetkých okruhov (to má svoj dôvod)
Systém sa vždy a zásadne plní len vakuom,je jedno že sa to 7 x vypúšta,tj otvárajú všetky okruhy a 4x znova plní,vždy len a len vakuom. Okruhov je toľko,koľko je systémov,kúrenie,Webasto,velký okruh chladenia,DSG atd každý treba otvoriť a vypustiť.Kedže to znamená otváranie hadicových spojov,nie na dobre prístupných miestach,čosi sa ujde vždy do rukávov,hoci aj 7x Takže 7x spona dole,7 x boj rozopnúť hadice,tečie to širinou.Pod tým obrovská lórňa,ale aj tak dielňa pláva.Keď je lórňa,nedostanú sa tam ruky,oči už vonkoncom nie.Takto možno pochopíte prtečo sa tomu každý tak vyhýba.Po každom plnení ide ohriatie do plnej teploty,skúste si pustiť za golier či do rúkáva.
Možno takto pochopíte čo platíte.Treba si to skúsiť doma vlastnoručne,myslím že si to radi zaplatíte. 7x ...týka sa prípadu ukladania a a upchatia čohokoľvek v systéme vplyvom G13 a prechod na G12 (++ alebo EVO)
maruten1707
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 01.04.2024 21:51
Zdieľať na Facebook

Re: Skoda Octavia III- chladiaca kvapalina

Príspevok od používateľa maruten1707 »

Ešte sa opýtam ak v mojom motore sú 4 okruhy - malý okruh kúrenie, veľký okruh, okruh chladenia intercoolera,egr okruh, tak sa vypustením dosiahne aspoň 90% kvapaliny von ? , Čítal som príspevok že nejaviac kvapaliny asi polovica vyjde jedine demontážou vodného ele.cečpadla....Inak viete mi poradiť kde v okrese Sabinov(východ slovensko) realizuje takéto vákuovanie-nemyslím 7x výmenu a tú celú popisovanú ceremoniu-nakoľko mám kvpalinu čitú a nádržku,auto kúri dobre a neprehrieva sa.....Iba vypustenie +1 preplach+napustenie a vákuovanie. A monžno ani tú G13 tam ani nemám kedže rozvody menené boli asi 1,5roka dozadu a fakt neviem čo tam vlastne naliali.Tak pre istotu to chcem vymeniť.A nechcem niečo týmto zbytočne pokaziť.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Skoda Octavia III- chladiaca kvapalina

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Pokiaľ sa vypustia všetky existujúce okruhy tak tých 90% to bude.Akurát zostanú zbytkové množstvá,je to predsa len hotový labirint a trošinku kdesi na dne vecí ostane,čo je pod prahom výpustu.Kedže sú všetky g12 a 13 vzájomne miesiteľné tak ani zbytkové množstvo napr 10% už ničím nehrozí.Skôr ide o správnosť postupu aby sa tam zbytočne nepodávala čertu ruka
Už z jedným preplachom to plne splní očakávanie
maruten1707
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 01.04.2024 21:51
Zdieľať na Facebook

Re: Skoda Octavia III- chladiaca kvapalina

Príspevok od používateľa maruten1707 »

Dobre rozumiem a dakujem za rady,sám na to skúsenosti a ani výbavu nemám,viete mi poradiť kto v okolí Sabinov-Prešov robí takú prácu,malo byť asi podla toho co píšete samozrejmosť (myslím tým servisy) zatial co som sa pýtal tak nevakuujú.....dakujem pekne
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Skoda Octavia III- chladiaca kvapalina

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Ťažko tomu rozumieť prečo nepoužívajú.Je to najrýchlejší a zároveň najbezpečnejší spôsob a hlavne predchádza chybám pretože už malý únik,netesnosť ani nedovolí urobiť vákum kým nie je odstránená.A najzákernejšie sú malinké úniky lebo majiteľ si spokojne preberá zle opravené auto
tatkotom
Príspevky: 649
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Skoda Octavia III- chladiaca kvapalina

Príspevok od používateľa tatkotom »

Mám za to, že sa niektorým nechce, iní ani celkom nerozumejú ako to celé je a funguje.
Výborný automechanik sa spravidla osamostatní, za plat ostane čo ostane (až na výnimky).
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Skoda Octavia III- chladiaca kvapalina

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Kto nie je sám sebe pánom,alebo nemá ústretového rozumného šéfa tak po čase stratí motiváciu napredovať,vymýšľať nové veci alebo sa proste učiť.Znie to možno divne,ale učenie je čas venovaný skúmaniu čo sa ako deje na dobrých mašinách.O tom nehovoriac že najlepšia škola je na chybách iných dielní.Lenžwe to musíte byť zase aktívny v mnokopočetných spoluprácách aby ste vedeli čo riešia resp ako riešia a ako dopadnú.Zase len je to čas venovaný vlastne iným.Lenže má svoju veľkú cenu.Bez znalosti ako niečo funguje správne je problém vedieť čo je dobré a čo už nie.Lenže..to je čas,a teda peniaze.Stratené.Ale iba v počiatkoch,potom už cesta k zárobkom.Nakoľko málo mladých má od počiatku stanovené ciele a poradie inak ako rýchle zarábať,výsledok je aký je.Ale sú výnimky,len by ich mohlo byť viac.Ozaj často dostávam otázky prečo tu píšem a pod. že ľudia si nezaslúžia,že na fóre je to ako je aytd atd. Ten ciel ktorý ja sledujem aj nájdem,opakovanie,tréning,ochrana pred zabúdaním.A presvedčenie že človek ktorý sa nevie deliť,ani s ním sa nik nedelí.Zlo sa vracia zlom,dobro dobrom.V podstate na to príde každý,väčšina v čase keď to už nemá význam a nič nevedia zmeniť a všetko zmeškali.
tatkotom
Príspevky: 649
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Skoda Octavia III- chladiaca kvapalina

Príspevok od používateľa tatkotom »

Ja osobne Vám rozumiem. Snáď to niekomu pomôže. Niektorí to vedia - alebo zistia, iní sa ani nedočítajú. Nevieme ktorých bude viac.
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Bing [Bot], fzubaty a 83 neregistrovaných