VW Touran 1.9 tdi - klimatizácia

Diskusia ohľadne vozidiel značky Volkswagen

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Potki88
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 11.11.2010 18:20
Zdieľať na Facebook

VW Touran 1.9 tdi - klimatizácia

Príspevok od používateľa Potki88 »

Páni potreboval by som radu niekoho fundovaného.
Cca 3 týždne späť som riešil kamarátovho Tourana ,nejaká údržba pred dovolenkou a samozrejme nešla klíma.
Tlak v systeme 6bar ale po zapnutí klímy sa nič nedialo. Potom som našiel poškodenu remenicu na kompresore.. zadrety nebol boli len ulomene tie priešky ktoré prepájajú stred s remenicou.
Nakoľko okolo stredovej osky bolo vidno zelené farbivo, nemenil som len remenicu, ale rovno celý kompresor..nový , určite to bude nejaký repas.
Naplnila sa klíma , mašina ukazovala ukážkové tlaky HP 15 LP 3 .
Prvotné klíma citelne chladila ale po chvíli sa mi zdalo to až tak studené nieje , každopádne auto odišlo na dovolenku a po týždni sa mi vrátilo s tým že to neklimuje 🤣
Tak som to preskúmal a síce trúbka z kompresora bola studená (nie ľadová) v kabíne to fúkalo len taký mierny vánok studený takže celé zle.
Na radu druhých občanov som rozhodol vymeniť predný chladič aj s vysušačom .
Prebehla výmena , naplnila sa znovu klíma ale už hneď po naplnení sa mi nepáčili tlaky. HP 8 LP tušim 5 alebo 6 .
Po naštartovaní HP vylezie na 10 a LP sa drží cca na rovnakej hodnote stále. Klíma začne chladiť vrtule bežia ale tlak v HP už vyššie nejde.
Stačí pridať plyn ,teda zvýšiť otáčky motora a z fukárov začne ísť vlažný vzduch .
Doma som to sledoval cez VCDS a tlak klímy sa pohybuje medzi 8 a 12 bar. Viac nie , pričom keď klesne na 8 klíma neklimuje , potom zrazu začne stúpať na 12 a vtedy klimuje ale opakuje sa to stále dokola.
Teplota na vyparniku bola najakych 20 stupňov, keď klesol tlak tak vyliezla na 27 .
Otázka teda znie. Je na chuja ten kompresor čo som tam dal , alebo to robí expanzny ventil ?
Za každú radu budem rád.
fzubaty
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 04.11.2022 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Klimatizácia Touran 1.9

Príspevok od používateľa fzubaty »

V prvom rade remenica na tychto tatosoch sa utrhne vzdy len ked sa zablokuje kompresor. Je to bezpecnostny mechanizmus, aby sa predislo vacsim skodam. Kedze sa zasekol, v okruhu museli byt pilinky. Kedze sa cely okruh nepreplachol, nevymenil sa sucasne vysusac, chladic, tak je velka pravdepodobnost ze aj novy kompresor umrel, resp. este ho to len caka.
Potki88
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 11.11.2010 18:20
Zdieľať na Facebook

Re: Klimatizácia Touran 1.9

Príspevok od používateľa Potki88 »

O tom že je to kvázi ochrana pred ďalšími škodami že sa remenica utrhne viem. Ale v tomto prípade fakt kompresor nebol zadrety, krásne išiel točiť rukou. Keby nevidím ten únik farbiva , kúpim remenicu prehodím na aute a hotovo. Keby som sem vedel dať fotku tak mám odfoteny ten starý kompresor
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: VW Touran 1.9 tdi - klimatizácia

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Dá sa jedine súhlasiť...odtrhne sa pre tak vysoký odpor že odíde poistka.na tom nič nemení to,že za tým všetkým to teraz ide lahko točiť.Kompresor nie je žiadny zázrak,rozobrať a pozrieť príčinu.Do poslednej maličkosti sa dá všetko čo obsahuje kúpiť.Takže pokiaľ nie je poškodené nie zásadné,opravuje sa,pretestí a ide ďalej.Olej do kompresora,olej do obeživa.Pokiaľ bolo poškodené čokoľvek schopné zanešváriť obeživo a teda okruh,nutné všetko čistiť a meniť sušič.Nerozumiem ako sa dá montovať nový kompresor bez znalosti toho čo sa stalo a bolo príčinou.Takto je vysoká pravdepodobnosť zopakovania,je to cena za lajdácku prácu
bjbbobek
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 03.06.2012 13:07
Bydlisko: Gbely
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: VW Touran 1.9 tdi - klimatizácia

Príspevok od používateľa bjbbobek »

Pred týždňom som riešil golf 5 stým že klíma plnená a nejde . Vemenili predný vyparnik aj vysusač a kompresor. Ostávala len elektrická chýba že vraj . Meranie ,simulácia ,oscilo ,ventil je riadený pwm . Po napojení plničky a spúšťania testu 15bar HP a 0,5 bar LP. Expanzny ventil je nepriechodný, výmena a prefuk systému . V diagnostike treba pozerať aj údaj prúdu ventilom! Nakoľko je možnosť poškodenia kablovania.
Diagnostika,elektronika,geometria,pneu servis,klimatizácie
Potki88
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 11.11.2010 18:20
Zdieľať na Facebook

Re: VW Touran 1.9 tdi - klimatizácia

Príspevok od používateľa Potki88 »

mhlavaty napísal: 27.08.2023 14:19 Dá sa jedine súhlasiť...odtrhne sa pre tak vysoký odpor že odíde poistka.na tom nič nemení to,že za tým všetkým to teraz ide lahko točiť.Kompresor nie je žiadny zázrak,rozobrať a pozrieť príčinu.Do poslednej maličkosti sa dá všetko čo obsahuje kúpiť.Takže pokiaľ nie je poškodené nie zásadné,opravuje sa,pretestí a ide ďalej.Olej do kompresora,olej do obeživa.Pokiaľ bolo poškodené čokoľvek schopné zanešváriť obeživo a teda okruh,nutné všetko čistiť a meniť sušič.Nerozumiem ako sa dá montovať nový kompresor bez znalosti toho čo sa stalo a bolo príčinou.Takto je vysoká pravdepodobnosť zopakovania,je to cena za lajdácku prácu
Ano rozumiem ale zrovna na tomto tourane je ten kompresor ktorý nemá klasický tu gumovu remenicu ktorú drží torx skrutka ale ten kompresor opticky vypadá ako ten čo má el. mag. spojku to znamená že predok remenice je kovový v strede je matica a okolo nej sú také 3 zahnute pliešky ktoré boli zlomené, kúsok jdneho bol hore pod palivovým filtrom. Samozrejme že nechcem spochybňovať to čo si napísal a určite s tým súhlasím, snažím sa hlavne prísť na to prečo to teraz robí to čo to robí.
Potki88
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 11.11.2010 18:20
Zdieľať na Facebook

Re: VW Touran 1.9 tdi - klimatizácia

Príspevok od používateľa Potki88 »

Ráno som si našiel čas a bol som to skúmať. Auto stojí v dielni na zdvíhaku takže žiadne priame slnko. Staticky tam je tlak 6 bar .naštartujem stlačim AC a čakám. Po cca minute sa začne tlak pomaly zdvíhať na 8 občas 9bar. Potom začne byť citit že klíma chladí , teplota vyparnika ( nepozrel som teplotu na začiatku) pomaly klesla na 13 stupňov, tlak sa ustal na 10 bar
Takto som to nechal bežať na voľnobeh asi pol hodinu,v kabíne zima ,hodnoty rovnaké .
Potom som zvýšil otacky na cca 2000 a sledoval.tlak prakticky hneď začal klesať na 8bar potom po troške stúpol naspäť na 10 ale teplota vyparniku začala stúpať z 13 až na 19 a klíma už nechladila.
V motorovom priestore je hrubá trúbka od kompresora do kabíny ľadová až sa na nej tvorí kondenz , tenká je mierne teplá.
Zajtra budem mať nový kompresor tak skúsim ten, snáď sa k niečomu dopracujem
nahradnediely90
Príspevky: 380
Dátum registrácie: 03.03.2010 21:55
Bydlisko: PD
Zdieľať na Facebook

Re: VW Touran 1.9 tdi - klimatizácia

Príspevok od používateľa nahradnediely90 »

Potki88 napísal: 27.08.2023 12:42 Otázka teda znie. Je na chuja ten kompresor čo som tam dal , alebo to robí expanzny ventil ?
Za každú radu budem rád.
Nehnevaj sa na mňa ale na chuja je človek ktorý to montoval - bez urážky. Do budúcna ak ti príde kompresor s odtrhnutou remenicou alebo z nízkym tlakom na HP strane (v prípade že je v systéme požadované množstvo chladiva) tak automaticky treba robiť preplach klimatizačného systému tak ako sa robiť má - nepotrebuješ k tomu žiadne špeciálne stroje za 1000 €. Keď kupuješ nový kompresor tak si treba prečítať kartu ktorá je k nemu pribalená - v nej sa okrem iného píše že záruka na kompresor sa nevzťahuje v prípade ak nebol vymenený vysúšač - čo si ty nespravil a zarobil si si. Je to už len na tebe a na tvojom svedomí ako sa k zákaznikovy postavíš. Ďaľší postup je následovný - vymeniť nový kompresor a nový chladič klimatizácie - áno aj keď je tam teraz nový, vymeniť expanzný ventil, spraviť preplach podla metodiky na to určenej - u každej klimatizácie je to podobné.
Cena za spojazdnenie takto neodborne "opravenej" klimatizácie sa pohybuje v cene okolo 550 €.
Obrázok
Potki88
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 11.11.2010 18:20
Zdieľať na Facebook

Re: VW Touran 1.9 tdi - klimatizácia

Príspevok od používateľa Potki88 »

Konečne riadna odpoveď 😁 Kritiku samozrejme príjmam, človek sa učí celý život .Čo sa týka peňazí , tie boli aj budú, pre mňa je dôležité aby bol zákazník spokojný . To že mi nevyreklamuju kompresor alebo zacvakam dva krát plnenie systému sú veci ktoré sa v tomto fachu dejú, není to len o tom že meníme veci rád za radom a zákazník platí jak besný.
Mierne poopravim tvoju odpoveď, ten starý kompresor NEBOL zadretý, mal som v ruke už pár naozaj zadretych ,ktoré som si aj rozobral takže viem a keby zadrety je tak to napíšem hneď na začiatku . To s tým vysušačom máš pravdu, má sa meniť vždy keď sa mení kompresor, išiel som do toho že buď alebo hlavne pre časovú tieseň.
kirke25
Príspevky: 308
Dátum registrácie: 03.07.2010 22:40
Zdieľať na Facebook

Re: VW Touran 1.9 tdi - klimatizácia

Príspevok od používateľa kirke25 »

Nie je nad dobrého kamaráta, ktorý chce pomôcť 💪💪
P.S. Áno z cudzieho krv netečie. (Peniaze boli aj budú)
Potki88
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 11.11.2010 18:20
Zdieľať na Facebook

Re: VW Touran 1.9 tdi - klimatizácia

Príspevok od používateľa Potki88 »

Tak a máme tu záver 😁
Kompresor som demontoval a namontoval nový Delphi. Porozpajal som okruh a celý ho preventívne prefukol , expanzny ventil tiež.
Klímu som dal naplniť , tlaky na mašine sú ukážkové.
Auto beží sledujem to cez diagnostiku, tlak 16bar ,teplota vyparniku krásne klesla až na 0,0 , klíma stále chladí či v otáčkach alebo na voľnobeh takže spokojnosť maximálna.
fzubaty
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 04.11.2022 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: VW Touran 1.9 tdi - klimatizácia

Príspevok od používateľa fzubaty »

A kedze si nedal novy chladic o dva tyzdne to mas naspat.
Potki88
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 11.11.2010 18:20
Zdieľať na Facebook

Re: VW Touran 1.9 tdi - klimatizácia

Príspevok od používateľa Potki88 »

Uvidíme. Každopádne keď sa tak stane dám vám sem echo
lorak777
Príspevky: 1617
Dátum registrácie: 21.03.2015 10:52
Zdieľať na Facebook

Re: VW Touran 1.9 tdi - klimatizácia

Príspevok od používateľa lorak777 »

nemusi, moze mu to drzat, ak prefukol dobre aj chladic...s kompresorom vzdy menit aj vysusac a ventil a nikdy nezabudnut dobre vycistit, nie len vymenit...inak ja neviem, preco tie vyusace nemenia, ale je to bezna chyba...
Napísať odpoveď

Návrat na "Volkswagen fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 54 neregistrovaných