Výber MPV

Neviete si rady aké auto kúpiť, ktoré bude pre Vás najvhodnejšie ? Diskusia o konkrétnych značkách

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Napísať odpoveď
alterego
Príspevky: 289
Dátum registrácie: 02.10.2016 14:26
Zdieľať na Facebook

Výber MPV

Príspevok od používateľa alterego »

Zdravím, páni,
chcel by som vás poprosiť o pomoc/názor na kúpu MPV.

Momentálne siedmy rok vlastním Kia Carens 2,0 MPI, r. 2006, 106 kW, automat. Mám ju od 153.000 km, o chvíľu bude mať 200.000 km, čiže ročne cca 7-8 tisíc, veľa krátkych trás po meste, prácu mám v meste, atď. Som s ňou v podstate spokojný, mohla by síce trocha menej žrať, ale okrem el.mag. spojky na klímakompresore a prasknutej prednej pružiny som riešil len olej a brzdy. Jediné čo mi chýba je troška viac miesta v kufri (aj to len párkrát do roka) - dcéra potrebuje na prepravu kočík, ale keď ideme niekam na návštevu/na dlhšie tak na pohyb v rámci ubytovania berieme aj vozík. A tieto dve veci spolu s batožinou, autochladnička a pod. je už problém do Kie napratať. Min. rok som pred cestou na dovolenku vyhodil spolujazdcovu sedačku a kočiar zložil tam. Preto som sa začal troška obzerať po niečom ani nie tak novšom, ale hlavne väčšom a do užšieho výberu sa prebojovali:
  • Sharan/Alhambra/Galaxy (SAG)
    C8/P807/Ulysse/Phedra (Eurovan2) a
    Avensis Verso
A aby to nebolo také jednoduché tak je tu ešte dilema okolo prevodovky (Kia je automat a celkom som si na to pohodlie zvykol) a motora (benzín/diesel). Najradšej by som bral benzín, naftu v osobáku zásadne odmietam, pri tejto veľkosti sa už ale obávam o to, ako to benzínový motor bude zvládať rozhýbať a aká bude pri tom spotreba (ako sa benziňáky v C8 a spol. znášajú s LPG?). Pre Eurovan hovorí z tejto trojice jednoznačne najlepšia antikorózna ochrana, asi najväčší kufor z výberu a hlavne posuvné zadné dvere. Proti je hlavne francúzska elektrika a spoľahlivosť celkovo, okorenená motorom utopeným pod palubovkou. Pre SAG hovorí servis, dostupnosť dielov a celková ponuka, proti hrdza a reálne kilometre a to, že okrem 85 kW TDI je problém nájsť niečo iné. Takže keby mal Avensis šúpačky tak by som ako Ázia pozitív asi veľmi nerozmýšľal. :-)

Pri diesloch Eurovanu to vidím na 2,0 HDI 100 kW, čiže cca rovnaký výkon ako mám teraz, ale vyšší krútiaci moment, čo by mohlo stačiť na porovnateľnú dynamiku. Alebo ten novší 2,2 HDI 120/125 kW? Ako je na tom so spoľahlivosťou a spotrebou v porovnaní s dvojlitrom? Ako je to s FAP v oboch? Sú s ním veľké problémy? Koľko sa asi tak približne zvykne dožiť? Čo som čítal tak by ani nový nemal byť asi nejaký cenový problém. Alebo mám kašľať na diesel a hľadať benzíny? Tie zasa vraj berú olej. To by som nerád opakoval skúsenosť s C-Maxom. Pri nich mám hlavne obavu ako to vládze s takým veľkým autom.

Môžete prípadne pridať aj ďalšie postrehy ohľadom vlastníctva a používania. Príp. ako je to so servisom týchto áut? Existuje nejaký spoľahlivý človek v okruhu PE-PD-MT-ZM-ZC-ZH-BS-ZV-KA-BB?

Čo sa týka rozpočtu - peniaze nie sú problém dať aj viac a za novšie, ale 1. prečo? pri takom ročnom nájazde ich viem použiť aj rozumnejšie a 2. čo? z tej novšej ponuky? Jednak je menšia lebo prišla móda SUV a dvak čo sa týka spoľahlivosti, dizajnu, ovládania to ide len dole vodou. Z výbavy okrem klímy, centrálu a tempomatu nič moc naviac nepotrebujem. Ako som písal na začiatku toto mám 7 rokov, predchádzajúce som mal 9, toto by som si tiež rád nechal ak bude fungovať aspoň tých 6-8. Ale má to šancu ešte toľko vydržať bez investície vo výške kúpnej ceny?

Díky moc za pomoc s výberom alebo aj s názormi či má vôbec význam kupovať iné a neskúsiť radšej ďalej existovať so súčasným.
-michal-
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 19.04.2021 10:28
Zdieľať na Facebook

Re: Výber MPV

Príspevok od používateľa -michal- »

Myslím, že v prvom rade si treba ujasniť priority. Ak súčasné auto dobre slúži a iba párkrát do roka by sa hodilo mať pre rodinné potreby trochu viac miesta v kufri, podľa mňa sa tento problém dá riešiť strešným boxom, ktorý bude podstatne lacnejší ako kúpa iného vozidla (a s nájazdom 7 - 8 tisíc km ročne a s prevahou krátkych trás po meste by som nad pohonom LPG vôbec neuvažoval, za daných okolností by sa to takmer určite neoplatilo).

Inak samozrejme existujú aj veľké rodinné autá, ktoré majú výkonný atmosférický benzínový motor s možnosťou prerobenia na plyn, automatickú prevodovku, posuvné zadné dvere a množstvo priestoru v kabíne aj v batožinovom priestore (najdostupnejšia je asi Lancia Voyager, ktorá sa oficiálne dovážala aj na domáci trh, ale dá sa zohnať napríklad aj Chrysler Pacifica alebo pre "Ázia pozitív" ľudí aj Honda Odyssey, Toyota Sienna a pod.) - stále však platí, že vzhľadom na spôsob použitia považujem za najlepšie riešenie zostať pri pôvodnej Kii Carens.
martincichy
Príspevky: 5456
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Výber MPV

Príspevok od používateľa martincichy »

Pokiaľ je Tvoja kia v poriadku, tak najekonomickejšie je nechať si ju a jazdiť na nej ďalej.

Na firme stále máme C8 s motorom 2.2 HDI. Chodím na nej hádam už len ja alebo jeden z majiteľov firmy, ak sú iné autá v servise. Rozvody mal menené teraz prvýkrát po 15 rokoch a 400 tis km (preskočill remeň - nič sa nestalo). Fap pôvodný. Auto hnije. Nekúpil by som si to.

Pozri si toyotu previu. Avensis verso je fajn - ak vyhovuje, prečo nie.

Nestačil by Ti dlhší kufor (nižší, ale dlhší ako v carens)? Pozri si kombíky typu citroen c5 break, volvo v70 alebo mondeo. Mal som V70 a kufor bol dlhokánsky. Kamarát má c5 break a tam je kufor super.
lukasc
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 24.06.2012 13:19
Zdieľať na Facebook

Re: Výber MPV

Príspevok od používateľa lukasc »

verso je male, odporucam pozriet sa po toyota previa, je ich pomenej ale ak by si natrafil na zachovaly kus s benzinom tak su to top spolahlive auta.. vlastnim previu z roku 2001 a jazdi denne bez problemov :189:

inak mam podobny problem, neviem co novsie kupit, ked si clovek zvykne na ten priestor tak uz mensie auto nechce
martincichy
Príspevky: 5456
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Výber MPV

Príspevok od používateľa martincichy »

Toyotu siennu :)
lukasc
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 24.06.2012 13:19
Zdieľať na Facebook

Re: Výber MPV

Príspevok od používateľa lukasc »

martincichy napísal: 19.04.2024 18:13 Toyotu siennu :)
ano presne take auto hladam ale za posledny rok 0 ponuk, ludia co to maju to proste nepredavaju a v zahranici ak sa nieco objavi tak na 100% opravena totalka z aukcie
Napísať odpoveď

Návrat na "Rady pri kúpe vozidla + diskusia o výrobcoch áut"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 18 neregistrovaných