Seat Leon III , 2013 , 1.4 TSI - zere olej

Diskusia ohľadne vozidiel značky Seat

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

marekja
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 23.06.2013 12:47
Zdieľať na Facebook

Seat Leon III , 2013 , 1.4 TSI - zere olej

Príspevok od používateľa marekja »

Zdravim, pred rokom som bol v autorizovanom servise kde mi vymenili olej, dali tam orig. VW LongLife 3 0W30, dovtedy som tam mal vzdy 5W40 alebo 5W30. Po par mesiacoch mi vyskocilo ze málo oleja tak som si to zacal vsimat a za rok som musel asi 3x doliat 0,5l, to som spravil asi 10tis. km. Pred tym som nikdy nemusel doliat ani deci. Mate niekto skusenosti s tymto olejom? Podobne skusenosti?
tuninka
Príspevky: 899
Dátum registrácie: 25.01.2009 20:17
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Leon III , 2013 , 1.4 TSI - zere olej

Príspevok od používateľa tuninka »

to nebude olejom, ale vlastnosťou motora.... po koľkých kilometroch dolievaš, po koľkých km meníš olej? Koľko má auto najazdené? Výrobca väčšinou v manuále k autu napíšu, že 0,5l na 1000 km je normálne.... aj keď neni.
PROCHY603
Príspevky: 3801
Dátum registrácie: 11.02.2008 21:34
Bydlisko: BLAVA
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Leon III , 2013 , 1.4 TSI - zere olej

Príspevok od používateľa PROCHY603 »

daj 5w40 a nebude zrat olej. 0w30 LL nie je ani predpisany olej. :41c2: :41c2: :hero:
marekja
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 23.06.2013 12:47
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Leon III , 2013 , 1.4 TSI - zere olej

Príspevok od používateľa marekja »

@tuninka vlastnost motora? ked mi to 9 rokov nezralo ani deci a zacalo az ked tam dali 0w-30? najazdene mam 120tis, dolievam asi po 3tis km, neviem presne.

@prochy603, asi aj tak spravim...podla mna ten olej teraz davaju do vsetkych aut VW koncernu v autoriz. servisoch lebo som ho zohnal aj v Skoda servise, presne ten isty ako mi dali v Seate, len neviem ci aj moj 10 rocny motor je na to stavany
tuninka
Príspevky: 899
Dátum registrácie: 25.01.2009 20:17
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Leon III , 2013 , 1.4 TSI - zere olej

Príspevok od používateľa tuninka »

ono to nemusí byť tým olejom, ale tým že 9 rokov malo auto menej km ako má teraz..... a časom sa ti zakarbonovali dierky, cez ktoré olej prúdi na stierke a zakarbonovali sa krúžky na piestoch... čo som videl videá, na niektorých autách sa to začalo prejavovať pri 100 tisíc, pri niektorých bližšie k 200 tisíc, pri niektorých neskôr

kukni video, https://www.youtube.com/watch?v=4f1aVIA801g&t=44s
tatkotom
Príspevky: 714
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Leon III , 2013 , 1.4 TSI - zere olej

Príspevok od používateľa tatkotom »

Nemusi. No najpravdepodobnejsie je, ze je. Zisti ked da predpisany.
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24980
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Leon III , 2013 , 1.4 TSI - zere olej

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Ťažké radiť ak chýbajú základné informácie.Nebol jeden z 1,4 Tsi a varianty sa líšia.Podobné veci sú u vyšperkovaných motorov otázkou spúšťača čo si majiteľ nemusí ani uvedomovať.Motor prejde niečím čo spustí dej z ktorého sa podobná vec vyvinie pomerne rýchlo.Takým môže byť použitie nesprávneho oleja,ale aj napr prehnanie motora v štýle ktorým sa spustí niečo nedobré.Toto by som nešpecifikoval lebo motory sú rôzne a majú rôznu citlivosť hoci aj na tú istú vec .Tuninka správne spomenul že celkom dosť nahráva tomu samotná konštrukcia motora.A neviem o tom aby sa dal proces zastaviť,ak už raz započal.Preto u jedného motor dožije závratnú porciu km,u iného nie,lebo prešli inými podmienkami,jeden prechádza šokmi,druhý nie.Ale vždy spúšťač procesu tam je.Nech si gazda dá prácu,pozistuje všetky produktové informácie výrobcu k danému motoru a dozvie sa veci ktoré sa riešia a sú problémom a výrobca pre ne vydal aj manuál riešenia.Toto je staršia mašina,ale majiteľia novších ak si tieto veci nepozistujú včas,lahko a silne pravdepodobne si priplatia za niečo,čomu sa dalo vyhnúť,len trebalo vedieť.Min nutné je zistiť si TPI k danému typu,nepoteší vedieť za čo ste dali peniaze,ale aspoň dodatočne neporobíte zásadné chyby.
lubos zimovcak
Príspevky: 3436
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Leon III , 2013 , 1.4 TSI - zere olej

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Najskôr je to použitím "riedkeho " oleja.
Zmeniť olej za pôvodný.
Odsledovať. Keď neprestane, pravdepodobne pomôže už iba výmena stieracich krúžkov...
tatkotom
Príspevky: 714
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Leon III , 2013 , 1.4 TSI - zere olej

Príspevok od používateľa tatkotom »

Mohol by aj preplach pred výmenou za predpísaný (aj výmena servisu...) atd.
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24980
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Leon III , 2013 , 1.4 TSI - zere olej

Príspevok od používateľa mhlavaty »

lubos zimovcak napísal: 30.03.2024 09:46 Najskôr je to použitím "riedkeho " oleja.
Zmeniť olej za pôvodný.
Odsledovať. Keď neprestane, pravdepodobne pomôže už iba výmena stieracich krúžkov...
Lubos...toto nikdy nepíš ,myslím vetu o riedkosti.Mnoho majiteľov a teda Peugeot v tom hraje dokonca prim prešlo na "hustejší" olej a aj založili problém ktorý na seba nedal dlho čakať.
Motor má svoju presnú špecifikáciu...dosť.Zmena možná je,ale to musí byť inak nadupaný mechanik aby urobil krok k zlepšeniu zvyčajne spotreby oleja ale byva to spojené z menším opotrebením.Ale k tomu musí tých motorov porobiť ročne sto,mať o nich dobrý prehlad v tom,aké km sú +- 10 % presnosť, aký stav opotrebenia zásadných komponentov.Ak niečo v 90% prípadov je na výmenu pri 200-210 tis km tak z istotou zistuje aj keď to nedosiahne aj keď to presiahne akú to má spojitosť z použitým olejom.
V ostatnom ok,ano dať predpis,odsledovať.Ak sa raz stieracie krúžky nanosili bordelo...nuž bude viac práce,a zrejme to bude presne tá výmena krúžkou.
marekja
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 23.06.2013 12:47
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Leon III , 2013 , 1.4 TSI - zere olej

Príspevok od používateľa marekja »

vdaka za info, dam tam Castrol EDGE VW502 5W-40 ktory tam doteraz bol a uvidim co sa bude diat.

@mhlavaty je to motor 90 kW CXSA
lubos zimovcak
Príspevky: 3436
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Leon III , 2013 , 1.4 TSI - zere olej

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

M. Hlavatý, dal som schválne úvodzovky " riedky", kvôli inej viskozite .
Síce nechápem, čo je to za módu, meniť špecifikácie oleja, osobne som si odskúšal, že jeden typ, označenie a ešte aj značka...a problémy s motorom, či ubúdanim oleja , jednoducho neprídu. :4012:
tatkotom
Príspevky: 714
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Leon III , 2013 , 1.4 TSI - zere olej

Príspevok od používateľa tatkotom »

Ja napríklad nechápem (ak k tomu nie je závažný dôvod a ak človek presne vie, čo a prečo robí) použitie iného, než predpísaného oleja...
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
uos
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 12.10.2020 09:21
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Leon III , 2013 , 1.4 TSI - zere olej

Príspevok od používateľa uos »

a čo vravíte na spotrebu oleja Leon III, 2014, 1.2 TSI - CJZ 77kW, 153t km, cca 1l na 1000km, pekne ako je v knižke napísaný povolený limit :190: podľa mňa to nie je normálne, podľa nich áno..

Na radu miestnych majstrov som absolvoval dekarbo, ktoré vlastne zvýšilo tu spotrebu z cca 0,5l-0,6l na 1000km na súčasných 1l na 1000km, takže "super" rada naozaj.

Naozaj nie je iná možnosť ako celý motor nanovo repasovať? Vraj tieto motory majú od výroby zle použité piestne krúžky, ktoré vďaka dlhým výmenám oleja navyše zakarbonuju :41c2: VW vraj v tichosti modifikoval piesty a sú samozrejme vačšie ako pôvodné takže treba meniť X vecí navyše čo celú vec zbytočne predražuje.

Je k tomuto nejaké rozumné riešenie lebo auto ako také je fajn..

Neverili by ste koľko mechanikov ani len netuší príčinu tohto deja a trepú dve na tri, čo mi príde divné vzhľadom na počet áut s týmto motorom...alebo sa toho všetci radšej zbavili?

Všetci by len hneď menili turbo a ani netuší o tomto probléme - áno vstup a výstup pri turbe je žiaľ tiež od oleja, ale to je len ako také orosenie na hadiciach.
tatkotom
Príspevky: 714
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Leon III , 2013 , 1.4 TSI - zere olej

Príspevok od používateľa tatkotom »

Prepáč no nevidím kde si sa v rámci tohoto fóra pýtal na dekarbo ani kto Ti ho poradil.

Pozri sem:

https://podkapotou.zoznam.sk/cl/1000612 ... usi-zmluvy

No a: Google - 1.4 TSI žere olej
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
Napísať odpoveď

Návrat na "Seat fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 54 neregistrovaných