Renault Latitude - disky

Diskusia ohľadne vozidiel značky Renault

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Filiplat
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 18.10.2023 06:34
Zdieľať na Facebook

Renault Latitude - disky

Príspevok od používateľa Filiplat »

Nazdar kluci , chcem sa spýtať a zároveň poprosiť o radu . Chcem ísť kúpiť nové disky na budúcu letnú sezónu len problém je ten že ja mám v technickom zapísané 8J ET48 . Nové disky som našiel lenže sú to 7J a ET35 . Myslite že s tým nebude problém to obuť na auto teda že či nebudú moc trčať alebo či nebudú moc schované.
A ešte ma jednu otázku čo sa týka toho disku 7J mohol by som nato obuť gumy 225/40 R18 ?
Vopred vám dakujem za odpovede a rady.
qubo
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 16.10.2017 02:17
Zdieľať na Facebook

Re: Renault Latitude - disky

Príspevok od používateľa qubo »

Filiplat napísal: 18.10.2023 09:56 Nazdar kluci , chcem sa spýtať a zároveň poprosiť o radu . Chcem ísť kúpiť nové disky na budúcu letnú sezónu len problém je ten že ja mám v technickom zapísané 8J ET48 . Nové disky som našiel ...
....tu by som Ťa stopol...našiel si disky, ale úplne niečo iné ako má navrhnuté výrobca. Drž sa parametrov, ktoré nastavovali šikovní inžinieri, využívajúci software a drahé testovanie aby sa Tebe a autu nič zlé nemohol stať. Ak chceš alternatívu, hľadaj iba v rozmeroch aké výrobca na daný model zvolil- možno aj v iných stupňoch výbavy...nešpekuluj, inak iba tuzinguješ :3020:
Používateľov profilový obrázok
db69
Príspevky: 926
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Renault Latitude - disky

Príspevok od používateľa db69 »

https://www.autoobuv.sk/sekcia/kalkulacka-ET-diskov/ Z vonkajšej strany (predná strana disku) bude nový disk na rovnakom mieste ako pôvodný disk.

Z vnútornej strany (zadná strana disku) bude nový disk o 25.5 mm bližšie k vnútornému zaveseniu, tlmiču, brzdovému strmeňu oproti pôvodnému disku.
vykopanafosilia
Príspevky: 372
Dátum registrácie: 15.09.2022 16:18
Zdieľať na Facebook

Re: Renault Latitude - disky

Príspevok od používateľa vykopanafosilia »

qubo napísal: 18.10.2023 17:04
Filiplat napísal: 18.10.2023 09:56 Nazdar kluci , chcem sa spýtať a zároveň poprosiť o radu . Chcem ísť kúpiť nové disky na budúcu letnú sezónu len problém je ten že ja mám v technickom zapísané 8J ET48 . Nové disky som našiel ...
....tu by som Ťa stopol...našiel si disky, ale úplne niečo iné ako má navrhnuté výrobca. Drž sa parametrov, ktoré nastavovali šikovní inžinieri, využívajúci software a drahé testovanie aby sa Tebe a autu nič zlé nemohol stať. Ak chceš alternatívu, hľadaj iba v rozmeroch aké výrobca na daný model zvolil- možno aj v iných stupňoch výbavy...nešpekuluj, inak iba tuzinguješ :3020:
Tými "šikovnými inžiniermi" myslíš tých pacientov, ktorí nám ničia autá elektrickými ručnými, ukazovateľom preradenia, auto štart stopom, priamym vstrekom, zvukom motora z reprákov, EGR, DPF, OPF, trojvalcami, "Long life" olejmi a intervalmi, vypínaním valcov, elektronickou mierkou oleja, trojvalcami, vírivími klapkami, plastovými vrtuľkami vo vodnej pumpe a elektrickým servom? :d :D
vykopanafosilia
Príspevky: 372
Dátum registrácie: 15.09.2022 16:18
Zdieľať na Facebook

Re: Renault Latitude - disky

Príspevok od používateľa vykopanafosilia »

Ak tam chceš gumy 225 tak nevymýšľaj so 7J... Prečo chceš dať UŽŠIE disky, ako máš predpísané?? Však to nemá logiku.
vykopanafosilia
Príspevky: 372
Dátum registrácie: 15.09.2022 16:18
Zdieľať na Facebook

Re: Renault Latitude - disky

Príspevok od používateľa vykopanafosilia »

vykopanafosilia napísal: 18.10.2023 20:14
qubo napísal: 18.10.2023 17:04
Filiplat napísal: 18.10.2023 09:56 Nazdar kluci , chcem sa spýtať a zároveň poprosiť o radu . Chcem ísť kúpiť nové disky na budúcu letnú sezónu len problém je ten že ja mám v technickom zapísané 8J ET48 . Nové disky som našiel ...
....tu by som Ťa stopol...našiel si disky, ale úplne niečo iné ako má navrhnuté výrobca. Drž sa parametrov, ktoré nastavovali šikovní inžinieri, využívajúci software a drahé testovanie aby sa Tebe a autu nič zlé nemohol stať. Ak chceš alternatívu, hľadaj iba v rozmeroch aké výrobca na daný model zvolil- možno aj v iných stupňoch výbavy...nešpekuluj, inak iba tuzinguješ :3020:
Tými "šikovnými inžiniermi" myslíš tých pacientov, ktorí nám ničia autá elektrickými ručnými, ukazovateľom preradenia, auto štart stopom, priamym vstrekom, zvukom motora z reprákov, EGR, DPF, OPF, trojvalcami, "Long life" olejmi a intervalmi, vypínaním valcov, elektronickou mierkou oleja, vírivími klapkami, plastovými vrtuľkami vo vodnej pumpe a elektrickým servom? :d :D
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Renault Latitude - disky

Príspevok od používateľa oco13 »

Fosil to či ty ako človek veci znalý také niečo chceš alebo nechceš je celkom nezaujímavé - každá tá cctina má nejaký dôvod a nejaké opodstatnenie a klobúk dolu aj pred človekom čo dokáže do auta zakomponovať kurwítko. Je to jeho pracovná náplň a často je to ťažšie ako urobiť to auto s odolnosťou železnej gule
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
tuninka
Príspevky: 898
Dátum registrácie: 25.01.2009 20:17
Zdieľať na Facebook

Re: Renault Latitude - disky

Príspevok od používateľa tuninka »

ešte si mohol upresniť, že aký Latitude máš, či 1,5 liter, alebo trojliter.... aj na tom dosť záleží
speedmann
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 26.05.2007 09:01
Zdieľať na Facebook

Re: Renault Latitude - disky

Príspevok od používateľa speedmann »

Predpisaný disk 8J ET 48 je viac utopený do vnútra blatníka,ale je širší. 7J ET 35 je užší ,ale trochu vysunutý oproti pôvodnemu (ET 48) o 13mm. Počíta sa od stredovej osi tj. 6,5mm/6,5mm. 7J je o 2,54cm -1"/ užší oproti 8J. Tie 7J ET 35 budú trochu utopené, ako pôvodné-predpísané. Iné by bolo ak by bol rozmer 8J ET35.
wilz
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: Renault Latitude - disky

Príspevok od používateľa wilz »

Priatelia,trošku viacej rozmýšľania by bolo treba.
Disk je len nosič pneumatiky, takže o polohe kolesa (teda vlastne pneumatiky) voči karosérii určite nerozhoduje šírka disku, ale hodnota ET.

Šírka disku je však dôležitá z pohľadu rozmerov nasadenej pneumatiky, v tomto prípade pre pneumatiky 225/40 R18 je doporučená šírka disku 7,5 – 9 palcov. Je to nízka pneumatika a nie je vhodné zatláčať pätku pneumatiky dovnútra viac ako je doporučené. Pri pomernej výške pneumatiky 45 by už bol aj disk 7" doporučený pre 18" pneumatiku o šírke 225 mm.

No a čo sa týka ET, je dobré vedieť že čo to vlastne znamená.
Koleso sa pri zatáčaní auta otáča okolo pomyselnej zvislej osi, ktorá je konštrukčne určená geometriou prednej nápravy a riadenia. Pokiaľ je použitý disk s rovnakým ET ako je pre to konkrétne auto určené, tak stred styčnej plochy pneumatiky s vozovkou sa nachádza na tej pomyselnej zvislej osi.
Z toho vyplýva, že pri každom inom ET ako je doporučené, sa stred tej styčnej plochy kolesa s vozovkou trocha posunie do strany a teda koleso sa pri zatáčaní auta nenatáča okolo tej pomyselnej osi, ale posúva sa po oblúku, ktorého polomer je ten rozdiel v ET. To vyžaduje potrebu zvýšenej sily na zatočenie, čo si kedysi v socializme vyskúšali chlapci na embéčkach bez posilňovača riadenia, keď dali pod disky 2 centimetrové rozširovacie podložky a potom na stojacom aute nedokázali pohnúť volantom.
V dnešnej dobe účinných posilňovačov riadenia to už nikoho netrápi a drobné rozdiely v ET (do cca 10 mm) nepredstavujú ani pre auto, ani pre jazdné vlastnosti žiadne problémy.
Sám mám skúsenosť, že keď som používal disky s ET o 15 mm menším ako bolo predpísané pre moje auto, tak som neregistroval zmenu jazdných vlastností auta okrem čiastočného zmäknutia pruženia, čo bol dôsledok predĺženia ramena kyvu polnáprav.

No a treba si uvedomiť skutočnosť, že keď sa pri menšom ET disku koleso vysunie o ten rozdiel smerom von, tak to síce takmer vždy lepšie vyzerá, ale tiež pri veľkom rozdiele v ET vo výnimočnom prípade pri plnom prepružení môže vonkajší okraj pneumatiky šúchať o okraj blatníka.

A pri odlišnom ET ako bonus je tiež to, že každá zmena geometrie prednej nápravy a tiež zvýšená vôľa v čapoch nápravy a riadenia, sa prejaví vo väčšej miere ako keby boli nasadené disky s predpísaným ET.
Napísať odpoveď

Návrat na "Renault fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 56 neregistrovaných