BMW E90 325i - N52B25 krátky nepravidelný chod motoru po štarte

Diskusia ohľadne vozidiel značky BMW

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

whiskeY11
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 29.06.2019 17:39
Zdieľať na Facebook

BMW E90 325i - N52B25 krátky nepravidelný chod motoru po štarte

Príspevok od používateľa whiskeY11 »

Zdravím, už nejaký čas riešim problém s nepravidelným chodom krátko po naštartovaní - nedeje sa to vždy, a vyzerá to tak, že nezáleží na tom či je motor teplý alebo studený. Skrátka niekedy po naštartovaní cítiť ako motor vibruje a zvyšuje/znižuje otáčky a po cca 3 sekundách sa už ustáli.

Menené bolo (čo by sa toho mohlo cca týkať):
1. Tesnenie pod vekom ventilov - prepúšťalo olej, únik vzduchu - dosť to tomu pomohlo ale problém úplne nezmizol. Spolu bolo menené aj tesnenie Valvetronicu a tesnenie excentrického senzoru.
2. 2x VANOS Solenoidy - žiadna zmena, menené kvôli iným dôvodom
3. CCV alebo separátor oleja aj s hadicami - bez zmeny
4. Olejový uzáver

Motor nemá okrem tohto žiadne iné príznaky nepravidelného chodu, zaberá krásne v celom spektre otáčok, netrhá a otáčky si drží stabilne. Na diagnostike neukazovalo nič, iba sporadickú chybu lambda sondy č.1. Budem rád za každé rady a názory čo by to mohlo byť. Niekde som čítal že to robí väčšina týchto motorov ale akosi sa mi tomu nechce úplne veriť, že je to proste "normálne".
vykopanafosilia
Príspevky: 372
Dátum registrácie: 15.09.2022 16:18
Zdieľať na Facebook

Re: BMW E90 325i - N52B25 krátky nepravidelný chod motoru po štarte

Príspevok od používateľa vykopanafosilia »

Na inom BMW mi to robilo tesnenie pod hlavou. Počas státia sa dostala voda do jedného valca, kvôli tomu ten valec nezapaľoval. Po pár sekundách bola voda preč a auto išlo normálne. Po výmene tesnenia to už nikdy neurobilo.
Pre vrtákov:
- v takom prípade by ti ale mizla voda
- nie, pod pojmom "voda vo valci" nemyslím, že valec bol plný vody :-)
eld13
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 22.01.2009 19:41
Zdieľať na Facebook

Re: BMW E90 325i - N52B25 krátky nepravidelný chod motoru po štarte

Príspevok od používateľa eld13 »

vycistene sitka vanosu, ktore su zboku motora ako su zvody?

zmena po resete adaptacii motora?

aktualizacia DME?

N52 ma vela neduhov a zakolisanie otacok po starte je bezny ukaz.
whiskeY11
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 29.06.2019 17:39
Zdieľať na Facebook

Re: BMW E90 325i - N52B25 krátky nepravidelný chod motoru po štarte

Príspevok od používateľa whiskeY11 »

Tesnenie pod hlavou to určite nie je nakoľko mi voda nemizne a ani z výfuku nejde žiadny biely dym ani nič podobné. Mal som auto kde robilo presne toto iste co si opísal ale tuto to nie je o tom. Motor má len 170000 km takže tesnenie ma ešte dlhú cestu pred sebou :)

eld13:
Sitká VANOSu som vyčistil pred dvoma týždňami, neboli skoro vôbec zanesené popravde. Reset adaptácií sa chystám vyskúšať len čo mi príde K-DCAN na diagnostiku. Aktualizáciu softu som neskúšal, ak by si vedel o niekom kto to vie spraviť za normálne ceny budem rád za kontakt.
eld13
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 22.01.2009 19:41
Zdieľať na Facebook

Re: BMW E90 325i - N52B25 krátky nepravidelný chod motoru po štarte

Príspevok od používateľa eld13 »

neviem odkial si a ani co su "normalne" peniaze, ale na bmwklub.sk urcite najdes niekoho z tvojej lokality.

ak si odvazny tak si to cez WINKFP aktualizujes s tvojim buducim DCAN kablom aj sam.
laco210
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 22.01.2023 21:58
Zdieľať na Facebook

Re: BMW E90 325i - N52B25 krátky nepravidelný chod motoru po štarte

Príspevok od používateľa laco210 »

Tu odvahu si uz zopar jednotiek aj majitelov zapamatalo. Kupim "kabel" za par euro a prvy krat to vidim je fakt odvaha sa pustat do programovania riadiacich jednotiek. Co zdroj pocas programovania, co istota, ze som si isty presne co robim, co spolupraca medzi jednotkami a aktualizovat ked uz, tak vsetky jednotky okolo.
whiskeY11
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 29.06.2019 17:39
Zdieľať na Facebook

Re: BMW E90 325i - N52B25 krátky nepravidelný chod motoru po štarte

Príspevok od používateľa whiskeY11 »

Už som našiel niekoho z okolia NR a pod "normálnymi peniazmi" si predstavujem všetko okrem 400€ ktoré by pravdepodobne pýtali v BMW autorizáku :D Najprv spravím reset adaptácií a ak to nepomôže tak to pôjdem zaniesť niekomu skúsenejšiemu. Síce som povolaním ITčkár ale je pravda že zrovna s K+DCANom robiť update DME je príliš veľká odvaha aj pre mňa. Keby mám ICOM tak si to trúfnem spraviť sám. Ako sekundárny zdroj pre reset použijem štartovacie káble a iné auto, takže v tom nevidím problém.
eld13
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 22.01.2009 19:41
Zdieľať na Facebook

Re: BMW E90 325i - N52B25 krátky nepravidelný chod motoru po štarte

Príspevok od používateľa eld13 »

Pri WINKFP staci aj dobry DCAN pre update samotnej DME.

ICOM, j2534 a ine VCI potrebujes tak na ista/p ale ludia co tomu rozumeju vedia…tam uz treba aj zdroj aspon 40A na E9x.

Na reset adaptacii ziadny zdroj nepotrebujes ak je baterka OK, maximalne obycajnu nabijacku.

Ceny do 200€ za komplet auto su Ok.
laco210
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 22.01.2023 21:58
Zdieľať na Facebook

Re: BMW E90 325i - N52B25 krátky nepravidelný chod motoru po štarte

Príspevok od používateľa laco210 »

Ono sa tomu hovori integracny level. Updatuje sa na novsi softver motorovka ale je tam realna moznost, ze s updatom motorovky sucasne prichadza update dsc, prevodovky a podobne kvoli spolupraci jednotiek. Najlepsia vec ak update tak celu aktualnu softverovu verziu pre vsetky zucastnene jednotky.

Auto a startovacie kable ked uz clovek zvoli tuto moznost tak si druhe auto vie vziat slusnu porciu amperov takze mam startovacie kable o akej kvalite? Ak mi zje 50amperov aby mu neostalo nasledne len malo voltov cez tenucke kable alebo ich upecie rovno.

Ista P robi vsetky nasledne kroky, ktore su po programovani kodovani potrebne ci znova normuje okna atd. atd. Ak ste videli Istu P pri praci tak sa da krasne vidiet co ten program robi, ako odstavuje jednotlive CAN pri praci s konkretnou jednotkou atd.

To nie je len bmw potrebuje zdroj, nahraval som si softver do mercedesu odstavi CAN, 10 minut 1,2kw ventilator na plne otacky, komplet svetla rozsvietene spotrebu to ma slusnu a padnut to nesmie, to nie je jednotka na stole ale ak to ide po OBD tak je to subor funkcii, ktore sa rozbehnu v jednom celku.
whiskeY11
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 29.06.2019 17:39
Zdieľať na Facebook

Re: BMW E90 325i - N52B25 krátky nepravidelný chod motoru po štarte

Príspevok od používateľa whiskeY11 »

No nad tým svojpomocným DME updatom ešte porozmýšľam teda.. Čo som brázdil anglické fóra tak všade píšu ako sa neodporúča robiť update DME s K-DCANom, kvôli rýchlosti prenosu tohto kábla... Ďakujem za cenné informácie a rady každopádne :)

laco210: Štartovacie káble sú kvalitné hrubšie (myslím že 6.0MM²) do 600AMP, čiže pohodička podľa mňa. Používam ich už niekoľko rokov a nikdy som s nimi nemal žiaden problém.
laco210
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 22.01.2023 21:58
Zdieľať na Facebook

Re: BMW E90 325i - N52B25 krátky nepravidelný chod motoru po štarte

Príspevok od používateľa laco210 »

Pre zdroj urobeny zo zdroja pre pocitacovi server mam kable o dlzke 2metre a 50mm2.

https://uloz.to/fm/detail/EQNgfFOJUSFJ/JKaTbi2v6CD7
whiskeY11
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 29.06.2019 17:39
Zdieľať na Facebook

Re: BMW E90 325i - N52B25 krátky nepravidelný chod motoru po štarte

Príspevok od používateľa whiskeY11 »

eld13: Dlho som rozmýšľal či sa do toho pustím sám alebo nie a rozhodol som sa že to skúsim, aby som sa priučil znova niečomu novému. Cez INPU som zistil, že v podstate ani jeden z modulov čo mám v aute nebol od roku 2005 aktualizovaný. Prikladám screenshot.

Obrázok

Čo som pochopil tak update funguje nasledovne:
- Zistiť aký typ DME mám cez INPU a aktuálnu verziu na nej
- Aktualizovať SP-DATEN súbory na najnovšiu verziu v WINKFP a NCSExpert
- Napojiť sekundárny zdroj a K-DCAN na auto
- Cez WINKFP spraviť flash DME na najnovšiu verziu
- Cez NCSExpert spraviť nakódovanie DME s prázdnym MAN súborom

Mám pár otázok ohľadom updatu DME:
1. Je tento postup správny?
2. Je úplne v poriadku updatnut len DME a nič iné? Neplánujem updatovať celé auto, chcel by som v podstate len vyriešiť hlavný problém s nepravidelným chodom, v aute nemám CCC ani automatickú prevodovku čiže v tom nevidím až taký význam.
3. Koľko to celé asi potrvá, cez K-DCAN kábel?

Vopred ďakujem za rady :)
whiskeY11
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 29.06.2019 17:39
Zdieľať na Facebook

Re: BMW E90 325i - N52B25 krátky nepravidelný chod motoru po štarte

Príspevok od používateľa whiskeY11 »

Update:
Tak dnes som sa konečne k updatu DME odhodlal a môžem potvrdiť že spomínaný postup je správny. Štartovacie káble a iné auto (naštartované) poslúžilo ako sekundárny zdroj pre batériu bez najmenších problémov. Taktiež kábel K-DCAN bez problémov vystačil na samotný update, ktorý trval cca len 5 minút. Výsledok je taký, že nepravidelný chod po štarte je o 95% lepší ako predtým (zvyšok je pravdepodobne malá netesnosť v saní) a celkovo mi motor príde o dosť viac živší/responzívny. Update skutočne odporúčam každému kto má N52/N53.

Pár poznámok:
Tento update neodporúčam robiť ľuďom ktorý sa nevyznajú/respektíve nemajú pokročilé znalosti o tom ako fungujú diagnostické/kódovacie programy ako WINKFP, INPA, NCSEXPERT.

Ja sám som avšak pred 2 mesiacmi netušil čo to je INPA, čiže všetko sa dá naučiť. Na internete je kopec návodov ako takýto update spraviť, a to dokonca priamo na N52/N53. Neodporúčam avšak robiť update DME úplnému začiatočníkovi, nakoľko je dosť veľká šanca niečo domrviť a skončiť s mŕtvou DME.

V mojom prípade som spravil update len DME, ale v prípade že v aute máte automatickú prevodovku alebo HPFP - vysokotlakové palivové čerpadlo (N53 motor) tak je viac než vhodné aby ste spolu s updatom DME spravili minimálne update aj týchto jednotiek, kvôli správnej komunikácií, ako spomínal laco210.

Ak by ktokoľvek chcel poradiť ohľadom tohto updatu, stačí mi napísať SS alebo priamo sem na fórum
Napísať odpoveď

Návrat na "BMW fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 61 neregistrovaných