Toyota Yaris - emisná kontrola

Sekcia slúžiaca na odbornú analýzu problémov

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

kurul
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 06.05.2021 07:40
Zdieľať na Facebook

Toyota Yaris - emisná kontrola

Príspevok od používateľa kurul »

Pozdravujem,
mám Yarisa 2007, jednotlitra, 300+ tisíc km. Problém je emisná. Na pravidelnej všetky hodnoty vyhovovali až na doplnkové pri voľnobehu - kyslík 8,9%, CO2 - 8,34, lambda - 1,72.
Tak reku jasná vec, diera vo výfuku. No, lenže haha, ani na STK ani v troch servisoch dieru nenašli. Tak skúška, rozpadnutý koncový tlmič výfuku, hop výmena za nový. Popri tom ešte objavený olej na sviečkach - vymenené veko ventilov, sviečky a aj cievky. Nový vzduchový filter, prečistil som aj PCV ventil. Lambda pred katom testovaná a skáče normálne.

Po výmenu výfuku ho zobrali v servise niekam na meranie - ževraj katastrofa a neprejde to, vysoké hodnoty CO a aj HC aj všetkého.
Tak to reku je možné ako, zobral som to na test ja a emisie v norme - Zvýšené otáčky : CO 0,19, HC 32, Lambda 0,97, 02 0,03 CO2 15,04
Volnobeh: CO 0,2, HC 27, Lambda 2,773!, O2 13,74, CO2 5,17
Tak ja uz som z toho jeleň. Pravda na volnobehu ide motor zvlastne( po servise este horsie tak tvrdsie, hrubsie), ale pri otackach ide krasne, motor nezdochyna, má výkon, chce sa mu do otáčok, spotreba sa tiež drží furt okolo 5l/100km. Benzín som tiež posledný mesiac a pol tankoval raz slovnaft E5, potom OMV E5, pred pár dnami som pridal aj VIF.
Tak poradte kde ten chuligán má trubku ktorou nasáva ten vzduch. :48:
martincichy
Príspevky: 5451
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Yaris - emisná

Príspevok od používateľa martincichy »

Nuz je tu este jedna - dve veci, ktore su na par sekund alebo minut.

Skus obstreknut sprejom sanie - ak sa zmenia otacky, vies na com si.

Dalsie - ak je niektory vyfukovy ventil netesny - je zdrojom kyslika pre lambda sondu. Test kompresie moze povedat velmi vela.
g97EUH
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 15.05.2015 20:18
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris - emisná kontrola

Príspevok od používateľa g97EUH »

To môže byť aj chybné spaľovanie. Zlý vstrekovač napríklad. Ak sa vstrekne menej paliva než je potrebné tak nie je možné spáliť všetok kyslík vo valci. Lebo proste nie je s čím ho spáliť. A ten nespálený kyslík jednoducho putuje výfukovým systémom von. Takže zvýšený O2 môžeš mať aj keď je všetko tesné. To že by mohol byť problém so vstrekom podporuje aj to, že problém je len pri nízkych otáčkach. Vtedy treba len málinko paliva. Pri vyšších otáčkach treba viac paliva vstrek je otvorený dlhšie a nejaká nepresnosť alebo pomalosť vstreku sa môže stratiť.

Čo ale hovorí proti mojej teórii je, že nespomínaš žiadnu chybu reportovanú riadiacou jednotkou. Obvykle riadiaca jednotka spozná ak nastanú chyby spaľovania a dá o tom vedieť.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris - emisná kontrola

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Lambda pred katom testovaná a skáče normálne.

Chcelo by to detailnejšie vyjadrenie.RJ detailnejšie informácie nevie poskytnúť,vychádza z prítomnosti horného a dolného prahu napätie cez ktorý pendlujúca sonda prechádza.Len osciloskop vie poskytnúť podrobný obraz z ktorého je zistiteľný aj nábeh výhrevu (pokiaľ je) aj kyslíkové šoky alebo samotná frekvencia.Jedine to umožnuje pomocou simulácie chudobnej alebo bohatej zmesi zistiť správanie a reakcie.Stačí ojedinelý výpadok zápalu (RJ neregistruje) a máme kyslíka mrte.Pokiaľ si nájde jaroslavelektro čas môže sa vyjadriť,on ako diagnostik z emisnou stanicou má skúsenosti aké detailné prkotiny hovoria do emisií
kurul
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 06.05.2021 07:40
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris - emisná kontrola

Príspevok od používateľa kurul »

Tak sanie som prestriekal ale keďže je k nemu fakt blbý prístup nie je to 100%, no otáčky zostali rovnaké. Skúsim ešte prečistiť škrtiacu klapku, MAP senzor.
Na kompresiu uvidím, tento týždeň to niekam hodím aby to zmerali.
Lambdu testovali v servise, mechanik mi ukázal graf ako skáče, tak asi to kontroloval cez ten osciloskop. No ak by bola chybná, tak by robila galibu aj pri otáčkach nie ? A tam meria perfektne.

Vstrekovanie aj mňa napadlo, možno ešte palivový filter, proste či to niekde trochu zasraté. Hodím tam asi nový filter a nejakú kyselinu na prečistenie vstrekov či sa niečo zmení.
Žiadna kontrolka nesvieti, žiadne chyby nenačíta, tvári sa akoby mu nič nebolo. ;-(
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris - emisná kontrola

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Lambda pred katom testovaná a skáče normálne.

Mnohé univerzálne diagnostiky majú možnosť prepnúť meranú hodnotu z číselnej formy na grafickú.To potom je taká roztrasená kostrbatá sekaná čiara.Kedže je vzorkovanie pomalé nezachytáva dôležité veci...dá sa jedine konštatovať že chodí hore dole.Nestačí,stále môže byť zdrojom problému.RJ ju nevyznačí pretože pri ceste hore a dole prechádza prahovým napätím.Mení frekvenciu,zrýchluje z pribúdajúcimi otáčkami,preto jej posúdenie (hlavne širokorozsahovky) vie zmiasť aj skúseného diagnostika.Navyše širokorozsahovka pracuje z dvoma lambdami v jednom telese,sú tam dva članky -čerpací a merací.Problematika presahuje tému,chcem iba upozorniť že niečo môže fatálne unikať pozornosti.
Pokiaľ je k dispozícii iba OBD,treba pozrieť adaptácie zmesy,sú dve.Krátkodobá aj dlhodobá,to povie značne viac.Chybu nemusí mať vonkoncom dôvod vyznačovať,veci sa pohybujú v poli hodnôt ktorý RJ považuje za relevantné.
Treba pozrieť nutne aj stav emisného kodu...readiness.Je bežné že v niektorej emisnej sekcii má zaznamenanú vadu,pritom v motorovej RJ chyba vonkoncom nemusí byť,je to bežné.Na Japonca by som si dával pozor,niektoré vecí v diagnostike majú odlišné funkcionality takže veci ktoré zdanlivo nemajú bežnú logiku si aj ja overujem obvolaním veľmi dobrých diagnostikov.Preto píšem veľmi dobrých,lebo z inými je telefonovanie len strata času.

Kompresia pre potreby ako teraz,ide urobiť za pár minút neinvazívne,tj nič sa nerozoberá.Preto radím...nájdite si v okolí dobrého diagnostika.Dobrý znamená že používa všetky dostupné diagnostiky,nie iba OBD.To na podobné prípady málokedy stačí,resp je to dlhé a vytrápené a často sprevádzané zbytočnými výmenami vecí
kurul
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 06.05.2021 07:40
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris - emisná kontrola

Príspevok od používateľa kurul »

Tak som precistil skrtiacu klapku(dosť bordelu) aj MAP senzor(ten bol celkom čistý). Auto pocitovo beží lepšie aj výkon sa trochu zlepšil. Tak po ceste som zbehol na emisie a podla očakávania. Teda všetky hodnoty sa zlepšili :D aj tie co boli v norme ale lambda a kyslík je stále extrémne vysoká.

Voľnobeh: CO - 0.02, HC - 7 , Lambda - 2.680, Kyslík - 13,43% , CO2 - 5,58%

Otáčky - CO - 0.21, HC - 24, Lambda - 0.995, kyslík 0.05%, CO2 - 14,81%

Keďže Lambda takto vysoko vybehla museli zle upevniť nový výfuk a tam to pridáva asi nový vzduch, pôjdem to tam prenesenie.
Katalyzátor vyzerá, že funguje perfektne, také hodnoty na 300k km a 16rocne auto.
Skúsim ešte prepláchnut olej a dat nový, či to nepomôže.

Ak poznáte nejaký dobrý servis v Bratislave a okolí, napíšte aj SS.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris - emisná kontrola

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Poznám jediného človeka čo sa presne s týmto vytrápil ale je to opačný koniec republiky.Ak sa s tým doslova niekoľko dní potrápi jeden z najlepších akých vôbec poznám,tak pokojne napíšem,nemá to riešenie.Mať výbornú diagnostiku OBD a aj svetovo najlepšie oscilo,mať emisnú stanicu,vedieť toľko že brútalne a ešte s tým stráviť mrte času lebo páni konštruktéri urobili niečo z čoho zastavuje rozum...dávam tomu nulovú šancu.
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris - emisná kontrola

Príspevok od používateľa seven549 »

tam netrebalo nanic sahat.sviecky sa pred emisnou nemenia a ani motorvy olej.kopec starych vyjazdenych aut na to pohori.a este aj novy vyfuk co vsade na spojoch bude fukat hoci sa da aj vyfukova pasta.aj vyfuku trva kym sa spary utesnia.

tam stacilo ten motor poriadne vyfukat a na emisnej technika ktory sa s tym pohraje a hotovo.

narobil si si stym len starosti 300 000km uz kludne aj hlava vlacov bude pytat repas.

ked uz tak mam napisat raz davno pradavno pred emisnou som dal novy motorovy olej prejdem autom 5km a na emisnej mi ten vravi vela uhlovodikov benzin je v oleji.miesa sa to.vymente olej a sviecky..ukazal som blocek vcera kupovany olej sviecky filtre vsetko vymenene a auto slo z garaze rovno sem 5km.vybral som mierku ukazal mu sviecky ako sa pekne ligocu,tak kde su uhlovodiky.

vrhol sa na to hral sa s tym asi tak 15 min a emisna hotova na 2 roky.bohvie co to mal za masinu a bordel v tych hadickach.

odkedy kaslem na take veci nikdy som z emisiami problemy nemal.teraz zaciatkom oktobra som bol zo starou ibizou kde sviecky boli menene este prvym majitelom.olej menim raz za tri roky.vyfuk cely hrdzavy nesahany a preslo to ako novy motor.

raz som bol na stk ek ea koli emisnej som nepresiel hned v ten den dalsia stanica v inom okrese a auto malo o polovicu tych hodnot menej a preslo.lebo tam sa s tym ten stary technik hral u mladeho cerstveho technika nepreslo.

a moj ujco co bol este zjazdil mladeho technika kde mi ty tem moj opel tak turujes ten motor v zivote nesiel na otackach 3000.
kurul
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 06.05.2021 07:40
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris - emisná kontrola

Príspevok od používateľa kurul »

Tak som ešte raz pozrel PCV ventil, ona by mala prepúšťať vzduch len jedny smerom nie ? A keď som skúšal nasat vzduch tak slabucko ale lredsa len niečo išlo a skoro ma zadrhlo. Tak možno to bude v nej potvora. Ale neviem kde nájsť novú, neviem ci som slepý ale všetko vocsom nasiel je buď z anglická ci USA, to nepredávajú?

No a teraz keď som robil na aute a bol dlhšie zapnutý motor, pozrel som na výfuk a presne ako je spoj starej výfukovej trubky a nového tlmiča výfuku bola mláčka, tak som pricpal výfuk a jasné, tečia odtiaľ voda. Nahovno utesnení spoj. No môžem to . . .


A nikto nevie o dobrom servise v okoli BA ?
kurul
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 06.05.2021 07:40
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris - emisná kontrola

Príspevok od používateľa kurul »

Tak dostal som sa konečne ku kompresii motora. Merané so zatvorenou aj otvorenou klapkou. Je to úplne v poriadku. So zavrenou 2 valce +- 155 PSI a tretí 165. S otvorenou všetky okolo 180, rozdiel minimálny. Vymenil som olej a auto sa zdá byť citeľne kľudnejšie. Zajtra to vezmem zase na test a teším sa na lambdu, tentokrát už bude dúfam cez 3! :42f7:
kurul
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 06.05.2021 07:40
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris - emisná kontrola

Príspevok od používateľa kurul »

Tak procedúra bola nasledovná. Včera natankovať trochu klasickej E10, pridať dve odmerky VIF, sviecky vymenené za originál Denso vs Kamoka iridiove, vymenený olej. Dnes test - samozrejme neúspešný ale niečo sa stalo - najlepšie hodnoty aké som kedy mal. Lambda - 1,32, HC zase vyššie Z 113 ale to by sa dalo poriesit potocenim motora, 10.86 Co2 a 5.26 Kyslíka.
Pred dvoma týždňami aj nejaký sajrat liquimoly na prečistenie vstrekov. Tak neviem teda co pomohlo ale niečo určite. Sága pokračuje.
ivko1
Príspevky: 14966
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris - emisná kontrola

Príspevok od používateľa ivko1 »

Som zvedavý na vyriešenie, každopádne tie sviečky KAMOKA, na to nemám slov...

Ked človek pozrie katalog ND, tak KAMOKA sú najlacnejšie šunty pri čomkolvek.
Teda teraz tú značku KAMOKA nesledujem, ale kedysi stál najlacnejší tlmič na nejaké auto trepnem 50€ a KAMOKA to zrazu vedela za 35€
martincichy
Príspevky: 5451
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris - emisná kontrola

Príspevok od používateľa martincichy »

Este ma napadlo - nemas tam pruzny diel vyfuku - pletenec? Aj ten vie narobit galibu. Najma, ak sa meni a zvara sa elektrodou - tie zvary na hrdzavy vyfuk su onicom - uz som videl vselico.
kurul
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 06.05.2021 07:40
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris - emisná kontrola

Príspevok od používateľa kurul »

ivko1 napísal: 26.10.2023 18:11 Som zvedavý na vyriešenie, každopádne tie sviečky KAMOKA, na to nemám slov...

Ked človek pozrie katalog ND, tak KAMOKA sú najlacnejšie šunty pri čomkolvek.
Teda teraz tú značku KAMOKA nesledujem, ale kedysi stál najlacnejší tlmič na nejaké auto trepnem 50€ a KAMOKA to zrazu vedela za 35€
Nechal som sa ojebabrať, servis naúčtoval aj 90e za brdzove bubny, a pozerám, že sú o tiež KAMOKA čo idú za 35e. Darmo keď som hlupák :40bd: a ešte verím google recenziám . . .

Pletenec tam pokiaľ viem nie. Ešte zhodím zadný tlmič výfuku a dám tam pastu, lebo sa mi stále zdá, že odtiaľ trochu kvape. A od stredu po koniec s výfukom dosť trasie, neviem či je to normálne, prvá polka sa ani nehne. Ked na emisnej tam vopchal tu sondu tak klepala o blatnik, ze som si myslel, ze odpadne.

K pokutám za STK, oni to posielajú hneď ten deň či je tam aspoň pár dní okno ? Lebo asi to do termínu nestihnem, tak rozmýšlam, či tam mám ísť aby mi dali štempel nespôsobilé a riskovať cestu do servisu/odtiahnuť do servisu alebo tých pár dní budem cez a potom dám urobiť novú.

Návrat na "Diagnostika"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: jariko01, lubos zimovcak, minac, qwertrq a 57 neregistrovaných