Totalna škoda aukcia

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

marco98
Príspevky: 224
Dátum registrácie: 19.02.2015 14:25
Zdieľať na Facebook

Totalna škoda aukcia

Príspevok od používateľa marco98 »

Zdravím, pred tyzdnom do mna narafal chlap, ktory sa nevenoval riadeniu (priznal sa). Moje auto na totalku. Chcem sa ale opytat, ako to je potom s vrakom? Čital som vraj vrak ide do nejakej aukcie.
Ďakujem
Naposledy upravil/-a marco98 v 31.07.2022 11:40, upravené celkom 3 krát.
srtdemon
Príspevky: 360
Dátum registrácie: 11.07.2022 21:55
Zdieľať na Facebook

Re: Totalna škoda aukcia

Príspevok od používateľa srtdemon »

Mam zlu spravu. Prerobis. A otazke je uz len kolko. ☹️
marco98
Príspevky: 224
Dátum registrácie: 19.02.2015 14:25
Zdieľať na Facebook

Re: Totalna škoda aukcia

Príspevok od používateľa marco98 »

Je mi to jasne, clovek nespravi nic, ma auto v top stave, stara sa on ako o dieta a chuj co nemal s autom ani co na ceste hladat mu ho zrusi na totalku, nehovoriac o tom ze som aj so zenou PN uz viac ako 7 dni. Ale to nech si uz riesi on.
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Re: Totalna škoda aukcia

Príspevok od používateľa ivko1 »

A prečo sa pýtaš čo a ako aukcia, ved si ho predaj sám tak ako je...
Alebo opraviť, lebo to čo je pre poistovnu totálka je niekedy oprava za pár stoviek, pri tom veku auta sa dajú lacno zohnať diely z druhej ruky.

Pre poistovnu totálka, oprava za pár stoviek, už si to nepamätám a chalan auto derie pomaly už tretí rok,
Obrázok
Naposledy upravil/-a ivko1 v 31.07.2022 11:12, upravené celkom 2 krát.
marco98
Príspevky: 224
Dátum registrácie: 19.02.2015 14:25
Zdieľať na Facebook

Re: Totalna škoda aukcia

Príspevok od používateľa marco98 »

No ak vyrataju prilis vysoku cenu pouzitelnych zvyskov a nebudem schopny to za tolko predat.
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Re: Totalna škoda aukcia

Príspevok od používateľa ivko1 »

Ale ja stále nechápem o akej aukcii ty vravíš...
Auto je koho? Tvoje?
Ty sa rozhoduješ čo s ním dalej, či ho dáš do šrotu, uvidíš kolko ti dá poistovna, ale aj sa sám môžeš rozhodnúť za kolko ho predáš, resprktíve uzavrieš s niekým dohodu za kolko to kúpi....

Aká aukcia? Ako sa to tvoje auto dostane do aukcie?
srtdemon
Príspevky: 360
Dátum registrácie: 11.07.2022 21:55
Zdieľať na Facebook

Re: Totalna škoda aukcia

Príspevok od používateľa srtdemon »

Podla aukcie sa urci cena vraku. A o to mensie bude poistne plnenie.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Totalna škoda aukcia

Príspevok od používateľa oco13 »

marco98 napísal: 31.07.2022 11:00 Je mi to jasne, clovek nespravi nic, ma auto v top stave, stara sa on ako o dieta a chuj co nemal s autom ani co na ceste hladat mu ho zrusi na totalku, nehovoriac o tom ze som aj so zenou PN uz viac ako 7 dni. Ale to nech si uz riesi on.
Prto treba vždy , pri kúpe, pri servise, pri jazdení, pri parkovaní mať na mysli "ludský faktor"
Dobrý šofér rozmýšla aj za tých 4roch okolo neho, lebo pri nehode sú vždy dvaja a viacerí účastníci.
https://www.youtube.com/watch?v=f-LqV6Vq8S4 tu máš zopár takých
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
jaster-83
Príspevky: 1441
Dátum registrácie: 16.09.2010 13:17
Zdieľať na Facebook

Re: Totalna škoda aukcia

Príspevok od používateľa jaster-83 »

Auto na totalku je co? Ze sa to tebe zda totalne rozbite, alebo uz mas vyjadrenie z poistovne o poistnom plneni ako totalnej skode na vozidle a kolko ti chcu vyplatit? Je opravitelne pre teba a nie pre poistovnu alebo ani pre teba? Proste poistovna to nejak ohodnoti a je na tebe ci za tie prachy sa to rozhodnes opravit alebo nie, ak by to slo do nejakej drazby tak by si s tym musel podla mna suhlasit, pripadne nemusis suhlasit s cenou za co sa to vydrazi.
1U5 AVU, 6U1 AMH, 6Y5 ASY, N15 GA14DE, 3B6 AVF, C4(B7) 9H06
dreeevo
Príspevky: 454
Dátum registrácie: 21.11.2010 20:35
Zdieľať na Facebook

Re: Totalna škoda aukcia

Príspevok od používateľa dreeevo »

Štandartný postup
Niekto do teba nabúra, oprava presahuje 80% tabulkovej ceny vozidla, ktorú poisťovňa vypočíta podľa roku výroby, výbavy, motorizácie atď....je to totálka.
Vrak ide automaticky cez aukčny portál do dražby, kde ti nejaký špekulant ponúkne odkupnú cenu za použitelné diely.
Najvyššiu ponuku poisťovňa zaeviduje a teraz dostaneš na výber.
Poisťovňa určí tabuľkovú hodnotu vozidla, od nej sa odpočíta cena vraku z aukcie a rozdiel ti vyplatia. Auto si necháš a môžeš si ho opraviť.
Alebo auto predáš najvyššej ponuke, poisťovňa doplatí rozdiel k tabulkovej cene a je vybavené.
Samozrejme, pokiaľ nemáš známosti a nevieš si kopec vecí spraviť sám budeš bez auta a v strate.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Totalna škoda aukcia

Príspevok od používateľa oco13 »

oprava presahuje 80% tabulkovej ceny vozidla
takže u mňa je rozbitý blinker totalkou :..: :..:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
seven549
Príspevky: 7876
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Totalna škoda aukcia

Príspevok od používateľa seven549 »

na sk je problem ten ze auto ma vacsiu hodnotu u ludi ako realne.potom ak dojde na totalku sa vela ludi cuduje preco tak malo dostali.

podla nemeckej tabulky ma 3 rocne auto typu napr 3 rocna astra focus megane octavia a 150 000km hodnotu 5500euro.ak to ma uz 220 000km hodnota je 3300 euro.

cize v pripade totalky 3300 ecok a dovi.viac zakladne pojistenie pzp ktore ma vinnik ani v nemecku nezaplati.to ze u ludi ma to auto hodnotu 10000 euro pojistovna nepozera.

no ak sa rozhodne poskodeny take auto opravit pretoze nebolo poskodene konstrukcne a oprava vyjde na 6000 euro ide sa sudnou cestou na vymahanie rozdielu.vinnik doplati rozdiel pretoze mal slabu pojistku.
preto v zapadnej eu maju ludia pojistenia od 1000 euro rocne.

na sk to funguje tak isto len akosi sa kazdy vyhovara na nieco ine.bazarista na to ze nevedel ze predal ukradnute auto,--pritom on musi vratit peniaze a nevyhovarat sa na nejakeho nemca --dalsi ja mam pzp a tym to pre mna skoncilo atd.preto je u nas este raj burat.ludia sa boja zacat sudne konania a radit s pravnikmi.ked sa jedna o nehnutelnost tak v tedy sa to riesi ale auta nie.
Pilotek
Príspevky: 869
Dátum registrácie: 05.06.2008 12:09
Zdieľať na Facebook

Re: Totalna škoda aukcia

Príspevok od používateľa Pilotek »

Poisťovňa plní: trhová hodnota auta v danom čase mínus hodnota použiteľných zvyškov (u platcu DPH navyše bez DPH). Hodnotu použiteľných zvyškov stanoví poisťovňa pomerne vysoko (optimistická trhová cena), čiže plnenie je menšie, ako by človek očakával.

Jediná možnosť ako neprerobiť veľa je starať sa. Ak bolo auto slušné, dať vrak do poriadku (umyť, povysávať...), dobre nafotiť, vyvesiť na inzertné portály a predať. Ideálne kým má platné TK+EK.

S akýmikoľvek sprostredkovateľmi predaja vraku sú väčšinou problémy - nízka cena a často aj naťahovačky s odhlásením (vrak predajú do zahraničia - PL a pod.)
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Totalna škoda aukcia

Príspevok od používateľa oco13 »

Zase záleží aj od ročníku auta - gazdiná nejaký čas dozadu rozflákala P206, trafila sa s G5. Poisťovňa poslala 770 ečiek a za golfíka vyše 2t. Obe autá totalka. Na bazoši išly vtedy rovnaké autá P206 po 600 -700eur. Golfy som nepozeral. Nezaujímalo ich čo sa stalo s autami ani verdikt policie a to boli aj zranenia. Obhliadkar a o mesiac boli eurá. Na call centre mi potom povedali, že im vyšlo zavinenie 50:50, policajti to už asi aj odložili bez oznamenia výsledku. Poisťovňa alianz a genertel. Tiež davnejšie za Filcku čo mi rozšlapli smetiari pred panelákom prišlo 500, pritom som ju kúpil za 200.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
jasnelka
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 15.10.2014 12:02
Zdieľať na Facebook

Re: Totalna škoda aukcia

Príspevok od používateľa jasnelka »

Ako uz bolo spominane vyssie model ktory pouzivaju poistovne je jednoduchy => poistovna urci hodnotu auta, da si ocenit cenu opravy v autorizovanom service a ak presahuje 80% hodnoty auta, tak je to totalka. Pri totalke sa od hodnoty auta pred nehodou odpocita cenu vraku a vyplati rozdiel. Cena vraku sa obvykle urcuje cez aukcie, kde je potom moznost za ponukanu cenu vrak predat.
Kedze poistovne nie su charita, tak sa snazia vsetko pocitat vo svoj prospech, napriklad urcenie hodnoty auta robia tak ze si pozru inzeraty podobnych aut na internete, pricom vobec neriesia vybavu, stav km, atd.
Najlepsie by bolo dat sem fotky, z ktorych by sa dalo poradit ci ma vyznam auto opravovat dielmi z vrakoviska alebo ci to nema zmysel.
P.S. jednu "totalku" som opravil so ziskom cca tisic euri s tym ze auto jazdi uplne bez problemov uz viac ako 5 rokov. Bol to tukanec na zadok na 10rocnom Ford Focuse (5te dvere a naraznik boli z polskeho vrakoviska)
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: fzubaty, minac a 55 neregistrovaných