Striekacia pištoľ - akú?

Všetko okolo údržby a starostlivosti o lak, lakovanie vozidiel, opravy laku, fólie na karosériu.

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

sbf
Príspevky: 1356
Dátum registrácie: 06.02.2009 10:05
Bydlisko: TN
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sbf »

ja som pol roka hladal lakyrnika ale vzdy to stroskotalo na cene, ktoru bezny pracujuci clovek nema sancu utiahnut (ibaze by pol roka spal pod mostom a jedol co priroda da). po case som nasiel znameho co mi pozical lakyrnicky box na sobotu tak som sa rozhodol auto nastriekat sam akrylovou farbou (vraj ide lahsie nez metaliza). pistol som mal svoju, neznackova ale kvalitne spravena hvlp, pekne osustruzene mosadzne sucastky, ziadny liaty neobrobeny hlinik. cele usilie nakoniec stroskotalo (podla mna) na farbe - zn. mobihel, tu ti hocijaku sracku predaju ako svetotriedny produkt (vraj to iste ako standox). nedokazal som ju nastriekat bez pomarancu, aj pri doporucenej viskozite, aj trochu viac zriedenu - vtedy zasa steka, hoci hned po aplikacii drzi a zacne stekat az tak o minutu. bezne striekam veci syntetikou alebo PU, tam sa mi pomaranc nikdy nevytvoril. tipujem na 1. krat ti to tazko vide, a ked nemas box su tam dalsie problemy (prach, voda, musky)
palo1979
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 09.08.2008 19:49
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa palo1979 »

netvrdil by som,že mobihel su "sračky" u nas v ZA sidli frma čo ma zastupenie pre Slovensko,tak skoro všetci žilinčania berieme od nich..S mobihelom robime aj 3 milionove auta a vysledky su bezchybne..ak sa ti však s nim lakovalo zle, problem mohol nastat v tom,že tieto farby maju 3-4 typy tužidiel a fakt to je rozdiel ak sa nepoužije to spravne, vždy treba zohladnit podmienky, vlhkost vzduchu a hlavne teplotu v akuj sa lakuje..
Zistil som,že v autolakoch naozaj neplati: čim drahšie tym lepšie.. :3020:
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

palo1979 ........plne sa stotožňujem s Tvojim názorom.Rozhodujúca je tá ruka za pištolou,je to škola a to poriadne dlhá a plná omylou a chýb.Je to drina a tým myslím najdúležitejšiu časť procesu - prípravu.lakovanie samotné je desať minút radosti.Dnes robím ponajviac s vodou rieditelným Du Pontom a to som sa ho spočiatku dosť bál.Dnes ho mám najradšej a pokojne s ním robím flaky do metalíz a bavím sa ako sa snažia nájsť miesto kde to bolo.Aj ja som začínal s Kovofinišom,ale sem tam ho použijem aj dnes lebo strieka stále výborne.Dnes ma láka airbrush,kúpil som si aj tú ultra mini pištolku,ale stále si neviem na to nájsť čas.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

palo1979 napísal:netvrdil by som,že mobihel su "sračky" u nas v ZA sidli frma čo ma zastupenie pre Slovensko,tak skoro všetci žilinčania berieme od nich..S mobihelom robime aj 3 milionove auta a vysledky su bezchybne..ak sa ti však s nim lakovalo zle, problem mohol nastat v tom,že tieto farby maju 3-4 typy tužidiel a fakt to je rozdiel ak sa nepoužije to spravne, vždy treba zohladnit podmienky, vlhkost vzduchu a hlavne teplotu v akuj sa lakuje..
Zistil som,že v autolakoch naozaj neplati: čim drahšie tym lepšie.. :3020:
Striekam Mobihel všade kde ide o peniaze,a nikdy by som naň nenadával. Ak sedí odtieň ani divá sviňa nenájde rozdiel oproti ovela drahším farbám.Práve pre nízku cenu je Mobihel považovaný za kamionovú farbu.Jediný problém vidím že nie vždy sedia odtiene.
palo1979
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 09.08.2008 19:49
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa palo1979 »

..s tymy odtienami to je dalši nekonečny problem ..pri dnešnych novych autach s perletovym efektom pomaly už sa ani neda lakovat bez pristreku do vedlajšich dielov..použivam aj spies hecker a tam je to o tom istom..najvačí problem je,že dnešne automobilky chrlia denne stovky aut a už v prvovyrobe nedodržuju receptury odtienov,tak potom nieje snad ani možne trafit sa do odtiena...znamy pracuje na lakovacej linke v žilinskej Kii a smeje sa,že strieborna je každy den ina...potom už je fakt jedno či ideme na ročnom aute robit dvere s mobihelom alebo raz tak drahym PPG..
sbf
Príspevky: 1356
Dátum registrácie: 06.02.2009 10:05
Bydlisko: TN
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sbf »

ked som s mobihelom (akrylkou) striekal vypuklu kapotu na rovnej ploche robila pomaranc a sucasne po okrajoch stekala. aj pri 3. vrstve o ktorej som myslel ze uz bude posledna. bolo treba vytvorit hrubu vrstvu aby sa dal vytvorit nepomarancovy povrch. a ked uz bol pekny povrch po minute farba stiekla na zvislych castiach. a to uz bola viac zriedena cca 18-20% (bolo leto, rano, cca 15st). pri doporucenych 10% riedidla nebola najmensia sanca spravit rovny povrch, ale zasa nestekala. do pistole isiel predpisany tlak (mala maly tlakomer s regulatorom na vstupe). Tuzidlo dostanes od dilera spolu s farbou, tam by nemal byt problem.
mjz
Príspevky: 2178
Dátum registrácie: 06.09.2007 07:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mjz »

striekanie je velka veda -- ja pouzivam dupont ,,niekedy si farbu akryl - polyur. este zriedujem, lebo to tak potrebujem ,,,,, niekedy je striekanie des - hlavne ked robis odtien co velmi zle kryje a ked sa poponahlas a tehnis uz robis sople,, niekedy pouzijes rychle tuzidlo a nestihas ty a farba tiez a je to na prd, niekedy das pomale a tecie,,casto byva chyba v clanku co to strieka - najlepsie je ked trafis farbu - mas ju super nariedenu na teplotu, ruku drzis a pritlacis a odtiahnes len kde potrebujes, nemas nikde prach a super ti to zaschne a rozleje - ci akryl ,alebo metaliza ,, mat v strede pomaranc a kraje sople - mozno si sa cez stred velmi ponahlal a kraje si viac podrzal, mozno ti to rychlo uschlo a kraje si zas podrzal ,mozno zle zriedena a kraj si zas podrzal - kto vie
vajo1555
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 11.03.2010 09:42
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa vajo1555 »

dobry den chcem sa spytat aky je najlepsi priemer trysky na stiekanie metalizy je to konkretne magicka cierna
radusko351
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 07.05.2012 21:32
Bydlisko: Nove Zamky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa radusko351 »

na metalizu mozes pouzit od 0,8 po 1,4 najlepsie hvlp na lak doporucujem RP, kompresor co tlaci minymalne 400L
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Zásadne som nevidel v lakovni používať iné než 1,3-1,4 ja osobne používam Satu 1,3 RP
Niekedy ak ak je volný box tak si ho chlapci na jeden deň prenajímajú.Mám možnosť takto sledovať kúzlenie všetkého možného a vidím tieto chyby. Zlá vzdialenosť dýzy od povrchu je asi najväčšia,a rýchlosť pohybu z pištolou asi druhá.A ešte jedna nesmierne častá chyba,tj snaha dosiahnuť pekný povrch prvou vrstvou.Okamžite je zarobené na problém.Tam už iba zle zvolený čas odvetrania medzi vrstvami a prúser je hotový. Metalíza sa nedá potiecť,ale aj tak sú experti čo to dokážu.Striekanie je o pamäti.
Rozkročiť,naprázdno "odmerať " levý a pravý "doraz" a po pamäti rovná čiara,kludne rovnakou rýchlosťou,položiť sa o pol riadku pod prvý pás a to samé. Staré dvere do stojana,zavrieť oči a striekať.
Dobrý lakýra najlepšie nastrieka keď si trochu uhne,môže pozerať hoci aj úplne inde,ruka ide ako u automatu.A treba si zvyknúť na isté móresi,vždy treba na najaký skúšobný panel urobiť skúšku na nastavenie a rozprach. Zíde to ešte raz,lebo tam ide kontrolovať lepivosť,tj čas kedy pôjde druhá vrstva.Lakovanie je ako golf,rozmýšla sa pred,rozbehnutá ruka sa už nezastaví
radusko351
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 07.05.2012 21:32
Bydlisko: Nove Zamky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa radusko351 »

aj ja pouzivam SATA 1,3 RP je to vynikajuca pistol a minule som skusal devilbiss gti a tiez bola super len pistol plus prislusenstvo a kufrik stali 550e. U saty hvlp je jedna nevyhoda ta velka spotreba vzduchu, RP berie menej. U nas v spies heckri striekaju zo satou 4000 hvlp snou sa da ist aj pekne rychlo.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Po de villbis-e poškulujem dlho,ale pálky sú to väčšie ako u Saty.Ale ešte čo rozhodne veľa nestojí a teoreticky môže tromfnúť Satu je Iwata a tá sa dá za relatívne menej bubáčikov.
Pracujete aj z vodnou bázou ?, musím sa obzerať po novom dodavateľovi,Du pont u nás skončil z vodou.
radusko351
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 07.05.2012 21:32
Bydlisko: Nove Zamky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa radusko351 »

Ja osobne pouzivam farbu na vodnej baze iba pri luxsusnejsich autach alebo sem tam ked robim pristrek. U nas dostat vodu len spies heckeri a tam je dost draha preto iba na lepsie auta. Volakedy robil u nas jeden dilera pre mobihel ale uz stym skoncil.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Veď práve aj mne ide o prístrek,jedine Du Pont ho tu predával a tomu je koniec.Lakovne z vodou robiť velmi nechcú,len nerozumiem prečo a bolo nás asi máličko aby sa to predajcovi oplatilo držať.
radusko351
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 07.05.2012 21:32
Bydlisko: Nove Zamky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa radusko351 »

niektore lakovne nepouzivaju vodnu bazu koli casu, peniazom, vybaveniu. Treba nato patricnu striekaciu pistol popripade trysku WSB, sem tam pouzit suchu fukaciu pistol na urychlenie schnutia, rozhoduje dlska odvetrania vyssia teplota v kabine nie 15 stupnou ako som uz x krat vydel cize pre niektore lakovne je to zdlhave a nerentabilne koli casu a nakladom o vysledok im uz nejde bohuzial dnes je to tak. Ja som zastancom vodnej bazy aj ked ju pouzivam obcasne ako som uz pisal ale na pristreky vzdy lebo konecny vysledok stoji za to rad sa pozeram na zakaznika jak sa spodivom usmieva a hlada miesto opravi co sklasickou bazou sem tam nevyslo a bolo to trosku vydno. Nasa vlada donutila robyt ludi to co robia, kazdy lakyrnik by chcel vypustit co najlepsie auto len bohuzial nie vzdy to je dovolene.

Návrat na "Lak auta - údržba, kozmetika, lakovanie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 9 neregistrovaných