startovanie auta s vybitou bateriou cez nabijacku

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

andre.x
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 23.01.2008 12:27
Zdieľať na Facebook

startovanie auta s vybitou bateriou cez nabijacku

Príspevok od používateľa andre.x »

Caute, v elektrike, elektronike a pod. sa vobec nevyznam, preto by som sa rad informoval.

Je mozne nastartovat vozidlo s uplne vybitou bateriou pripojenim autonabijacky?

Pre objasnenie: mam v garazi stare auto, ktore nejazdi nikam, baterka sa vybila totalne, ukazuje mi nejake 4V. Garaz sluzi aj ako dielna a auto musim teda z nej vyberat a davat naspat, nakolko je to do kopceka a povrch je rozbity, dvaja ludia ho vedia ako tak zatlacit s rozbehom dnu, ale sam nemam sancu a to je pripad 99,9% casu. Auto vonku nechat nemozem samozrejme. Novu baterku sa mi pochopitelne kupovat neoplati(ale ano, bude to jedna z moznosti).

Preto ma zaujima ci je to mozne. Mam riadne staru nabijacku Bosch, oranzova so "servisnym svetlom", navod ziadny a nerad by som ju odpalil pokusom nastartovat, alebo alternator alebo nebodaj nieco horsie aby sa nestalo.

http://data.motor-talk.de/data/gallerie ... 0-h353.jpg

Predpokladam, ze keby som baterku uplne vynechal a pripojil nabijacku iba na kable +- tak pri nastartovani by hned alternator zacal tlacit do nabijacky a nabijacka by tlacila do alternatoru, resp. niekde by asi odisla poistka nejaka skor nez by to nastartovalo. Ale ked tam bude stara bateria ako medziclanok aby sa nicomu nic nestalo?

Dik za objasnenie
frodo283
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 12.04.2015 19:08
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa frodo283 »

takto nemalo by sa nič stať jeden čas ocino štartoval auto iba s nabíjačkou a stále mu nič nie je tak sa nemusíš veľmi báť... to je môj názor
marek86
Príspevky: 35
Dátum registrácie: 18.05.2007 15:38
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa marek86 »

Ani to neskusaj, v okamihu odpalis vinutie na trafe,nieje stavane na taku zataz. Na taketo veci existuju startovacie voziky,ale konstrukcne su to na tento ucel prisposobene.Ja by som ti odporucil nabijacku s udrziavacim rezimom,a nechat pripojenu na baterke,ci uz tejto ak to rozchodi, alebo novej...
oco13
Príspevky: 17840
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Laki pre laika je nabíjačka aj tá za 20eur z Lidla ,ale aj štartovací vozík čo dáva 400A a natočíš s ním aj tank. Obrazne , viem že tanky sa štartujú stlačeným vzduchom. :40bd: :40bd: :40bd: :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
miso221
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 08.01.2010 19:06
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa miso221 »

Urcite to neskusaj. Zrejme by si ju odpalil. Je tam velky narazovy odber. Na taketo startovanie sluzia tzv. startovacie boostre a nie obycajne nabijacky. Nieco taketo- http://nabijacky-a-startovacie-boxy.heu ... 620-start/
Mozes este vyskusat nabit tu staru baterku. Niekedy sa moze ozivit (nabijackou) aj na 2-3x. Za pokus nic nedas.
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa raven85 »

Baterka s 4V je mŕtva - už ju s najväčšou pravdepodobnosťou neoživíš...
Nabíjačka dáva od 1 A do max. 16A (väčšina z nich).
Na štartovanie potrebuješ aspoň 100A na benzínový motor a cez 200A na dieslák. Takže štartovaním s nabíjačkou bez baterky odpáliš nabíjačku.
Kúp si baterku za 50€ a nechaj na nej zapojenú nabíjačku na udržiavacom móde. Ak taký mód tvoja nabíjačka nemá, tak na tú novú baterku raz za mesiac pripoj nabíjačku a nechaj ju na 1A cez noc nabíjať. Ja to robím aj u áut, na ktorých nejazdím až tak veľa a hlavne pred zimou kontrola kvapalín. Mám 8-12 ročné batérie a majú 12,5V...
O batérie sa treba starať, tak isto, ako aj o všetko a odvďačí sa ti to dlhou životnosťou...:)
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Ja som štartoval žigulák KĽUKOU (!!!!)

A chytilo !

Pravda len pre štart nepotrebuješ nejako extra veĺké napätie

teoria hovorí že niečo okolo 10,8 - 12,2 V je O.K.

spotrebu vytvarajú SPOTREBIČE
t.zn. halogenové ŽIAROVKY, fukare , ohrev a t.p.

všetko pod 10 V je MRTVE !!!!
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Re: startovanie auta s vybitou bateriou cez nabijacku

Príspevok od používateľa laco1871 »

andre.x napísal: Predpokladam, ze keby som baterku uplne vynechal a pripojil nabijacku iba na kable +- tak pri nastartovani by hned alternator zacal tlacit do nabijacky a nabijacka by tlacila do alternatoru, resp. niekde by asi odisla poistka nejaka skor nez by to nastartovalo. Ale ked tam bude stara bateria ako medziclanok aby sa nicomu nic nestalo?

Dik za objasnenie
TO by bolo NAJhoršie riešenie
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa raven85 »

laco1871 napísal:Ja som štartoval žigulák KĽUKOU (!!!!)

A chytilo !

Pravda len pre štart nepotrebuješ nejako extra veĺké napätie

teoria hovorí že niečo okolo 10,8 - 12,2 V je O.K.

spotrebu vytvarajú SPOTREBIČE
t.zn. halogenové ŽIAROVKY, fukare , ohrev a t.p.

všetko pod 10 V je MRTVE !!!!
Skúsim ťa poopraviť. Na to, že si naštartoval kľukou, si potreboval energiu, ktorú ináč dodáva batéria. Musíš uznať, že napätíe 12V v batérii je relatívne dosť malé a v závislosti na VA charakteristike, aby si dodal potrebný výkon, tak potrebuješ dosť veľký prúd. Prúd je podielom výkonu a napätia.
Štartér na Ladu má výkon 1,3kW.
Na to, aby si získal pri napätí 12 V 1300W, potrebuješ prúd 108A. Takže pomocou kľuky a pákového mechanizmu si vyvinul výkon, ktorý zodpovedá približne dvom koňským silám...
Takže platí to, čo som písal o príspevok vyššie...;-)
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Vyvinul som výkon ,ktorý zodpovedá približne dvom konským silám....

To može byť pravda , ale súťažiť trebars v oraní s dvoma koňmi by som určite nechcel

teda nie su dve konske sily ako 2 HP
lorak777
Príspevky: 1617
Dátum registrácie: 21.03.2015 10:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lorak777 »

no mozno mas v tej garazi 30-rocneho medaka s trojlitr.dieslom a ten potrebuje baterku ako na traktor.... Na nabijacku nenatocis ani motokaru a znicis nabijacku - to je nezmysel.Mozes startovat len cez bateriu a pri tom moze byt pripojena nabijacka na bateriu a nic sa jej nestane. Treba si uvedomit, ze starter je najvacsi odberatel el.energie v aute.
Teraz by som to urobil takto -na 24 hodin na nabijacke a skusit nastartovat, ak nenastartuje, je K.O. a vyhodit a treba kupit novu baterku. Ak nastartuje, kup na nete za cca 15-20 eur nabijacku s udrziavacim rezimom a tu tam nechaj natrvalo pripojenu /tuto nabijacku budes potrebovat tak ci tak, lebo ju pripojis aj na novu baterku/.A este sa tu najde aj jazykovedec, ktory ti vysvetli, ze je to akumulator a nie baterka.
A kludne si vyskusaj start bez baterky, len pripojenu nabijacku na + a -.Samozrejme, ze sa nic nestane, ved ty potrebujes nie 1-16A,ale stovky.Preco myslis, ze su startovacie kable take hrube a kabliky na nabke ako vlasy????200-400A len tak nieco neprenesie!!!A to je dalsia rada, ved jazdis na nejakom aute, tak tam prid autom a startuje cez kable, to je najlacnejsie. :300f:
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: startovanie auta s vybitou bateriou cez nabijacku

Príspevok od používateľa seven549 »

andre.x napísal:
Predpokladam, ze keby som baterku uplne vynechal a pripojil nabijacku iba na kable +- tak pri nastartovani by hned alternator zacal tlacit do nabijacky a nabijacka by tlacila do alternatoru, resp. niekde by asi odisla poistka nejaka skor nez by to nastartovalo. Ale ked tam bude stara bateria ako medziclanok aby sa nicomu nic nestalo?
ak nebude zapojena bateria odide v alternatori diodovy mostik.alternator nemoze pracovat bez baterie skratka potrebuje tam mat nieco kam pojde ta vyrobena elektrina.staci hocijaka 12 voltova bateria hoci aj so skutra.
lorak777
Príspevky: 1617
Dátum registrácie: 21.03.2015 10:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lorak777 »

cviro bodaj by vsetci mali motory a baterky v takom stave ako u vas v takom starom medaku :28b7:
andre.x
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 23.01.2008 12:27
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa andre.x »

Dakujem Vam za objasnenie a rady, aj som si myslel, ze to take jednoduche nebude preto som to ani nechcel skusat bez opytania...

Baterka je uz mrtva, nabit som ju samozrejme skusal. Problem nastal asi pred zimou ked som prvy krat odflakol udrzbu po x rokoch a tak to aj dopadlo.

To startovanie cez kable je zial zbytocne obtiazne vzhladom na priestor, mam tiez odskusane. Najjednoduchsie bude asi nova baterka a mysliet na jej udrzbu.

Este raz diky
alfak147
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 23.02.2015 16:47
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa alfak147 »

Raven: uplne staci ak vies aku baterku kupit. Napriklad take korejske bat. Delkor (bezudrzbove) vydrzia bez problemov 12 rokov.

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 78 neregistrovaných