Slovák s autom v Nemecku - treba prehlásiť?

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Napísať odpoveď
bzinko21
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 27.08.2008 14:35
Zdieľať na Facebook

Slovák s autom v Nemecku - treba prehlásiť?

Príspevok od používateľa bzinko21 »

zdravím ludkovia som v nemecku a pracujem tu 5 mesiacov a jazdim na slovenských znackach potrebujem auto niekde prihlasit a platit cestnu dan alebo musim nieco vybavit aby som mohol po pol roku jazdit normalne bez strachu v nemecku ? Lebo som niekde cital ze po pol roku musim auto v nemecku prihlasit a platit nejaku registracnu dan. Ďakujem :-))
rudolfo63
Príspevky: 9951
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

Jazdiť môžete jeden rok, ale len ak v Nemecku nebývate

Auto, ktoré bolo zaregistrované v nejakom členskom štáte Európskej únie, teda aj na Slovensku, môže byť účastníkom verejnej premávky v Nemecku, no len prechodne. Podmienkou je, aby mal vodič pri sebe platné osvedčenie o evidencii vozidla.

Teda, ak máte techničák vydaný na Slovensku, môžete s ním jazdiť po Nemeckých cestách, no len prechodne.

"V Nemecku môže byť vozidlo so slovenským evidenčným číslom používané v zásade jeden rok. Toto obdobie sa vzťahuje napríklad na turistov, respektíve študentov, ktorí nemajú v Nemecku trvalý pobyt," informoval Juraj Tomaga, riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí.

Ak by ste teda v Nemecku mienili zostať dlhšie ako jeden rok, je potrebné tam auto zaregistrovať. Iné je to v prípade, že svoj pobyt v Nemecku zmeníte z prechodného na trvalý. V tom prípade musíte auto znovu zaregistrovať už po šiestich mesiacoch.

V Nemecku vás zaregistrujú na okresnom úrade

Registráciou vozidiel pre celú krajinu sa v Nemecku nezaoberá žiadny úrad. Tejto problematike sa venujú jednotlivé dopravné úrady.

Za registráciu motorového vozidla v Nemecku zodpovedá úrad okresu, v ktorom bývate. V žiadosti o novú registráciu vyplníte údaje zo svojho občianskeho preukazu, ale aj z techničáku.

Na základe vašej žiadosti dostanete potvrdenie o tom, že ste žiadateľom o novú registráciu. Vďaka nej potom môžete hýbať autom. Toto potvrdenie je veľmi dôležité. Okrem neho dostanete aj doklad, že vozidlo spĺňa typové schválenie ES (je to osvedčenie, že vozidlo spĺňa technické požiadavky).

Keď úradu pre registráciu predložíte všetky žiadané informácie, pridelí vám úrad číslo poznávacej značky. Tu to však nekončí. Vy s týmto číslom musíte ísť k výrobcovi značiek, ktorý vám ju vyrobí. Našťastie, výrobcovia majú svoju dielňu zväčša v blízkosti úradu pre registráciu motorových vozidiel.

S novo vyrobenou značkou sa musíte vrátiť späť na úrad, kde vám vyhotovia potvrdenie o registrácii vozidla. Na novú značku dostanete pečiatku a týmto sa registrácia končí. Stačí už len pripevniť značku na auto.

,
ondrotom
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 05.08.2009 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ondrotom »

Rudolfo sa samozrejme nemyli v sposobe registracie atd.
Dolezity je fakt,ci tam mas trvaly pobyt.
Za akych podmienok sa k nemu dostat a ci ho je skutocne potrebne mat v dobe shengenu je otazka na ine forum.
To ze tam mas platnu pracovnu zmluvu este neznamena ze tam musis mat aj trvale bydlisko.
Ak ho tam nemas tak to neries,nikto ti nieje schopny dokazat ze tam si viac ako stanovena lehota.

V praxi je dolezite ci mas platnu poistku a stk,dobre pneu, nejazdis v rozsypanom vraku a sa riadis ich vyhlaskou.
Je vyssia pravdepodobnost ze zastavia stare a obite auto aj bez toho aby porusilo predpisy a lustruju ho preventivne.
Zo skusenosti viem ze,slovakov cechov ani madarov tak zandari ne..bu.
skor bulharov,rumunov etc.nie raz som bol svedkom.
xaxa
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 09.08.2012 23:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa xaxa »

Pokial pracujes nabielo v de, tak ondrotom dava velmi nebezpecnu radu. Prave v Nemecku si vedia velmi rychlo a radi zistit, kto si, co si, co tam robis a od kedy. Mozes byt prekvapeny, ked si o tebe vsetko zistia hned na dialnici, nebudu ti davat ziadne predvolania, alebo co.

Ale vobec by som sa neobaval namatkoveho zastavenia na dialnici, to je malo pravdepodobne ak je auto v ok stave. Skor je vysoko pravdepodobne ze ta uda pedantny sused.

Cele toto spekulovanie o trvalom, ci inom pobyte je zbytocnost, lebo to nemci nerozlisuju. Pokial viem, tak by si mal byt prihlaseny na pobyt v obci kde byvas tak ci tak, bez toho ti nemozu vyplacat mzdu.
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Presne tak ako hovorí ča-ča ,

musíš byť prihlásený na pobyt a tak si hneď v systéme a dajú Ti pokoj

Ja som bol v pracovať v D raz v roku 2009 5 mesiacov a v roku

2011 tiež 5 mesiacov , vždy som bol prihlasený na pobyt na Miestnom úrade a nikdy som nemal žiadne problémy, dokonca za celý čas som videl policajtov asi 2x

a auto som mal staré 12 ročné....
ondrotom
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 05.08.2009 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ondrotom »

Pobyty osob sa ako take nahlasuju v ubytovacich zariadeniach hoteloveho typu na policii.Sam som tam jednu dobu taku knihu hosti nosil kazdy tyzden.Preto si na recepcii pytaju doklady a robia fotokopiu.

Ak si ubytovanie zozenies sam formou prenajmu,tak by si sa mal prihlasit sam.Uz kvoli adrese v praci atd.
To vsetko ale nepreukazuje nic o trvalom pobyte.
Podla toho,co pise rudolfo sa za tento povazuje doba presahujuca 1rok.Vporiadku .
Ale kde je napisane ze tato doba sa nemoze alebo neda prerusit,napriklad za ucelom navstevy pribuznych?
Vpraxi sa to da robit vyprsanim pracovnej ci najomnej zmluvy a jej znovuuzavretim po letnej ci vianocnej dovolenke.A ides jednoducho odznova.

Bolo tu pisane uz o skandinavii ze im tam zhabali auto prave s tohoto dovodu.Ano je to mozne nevylucujem.

Ja mam zasa skusenost z inej,juznejsej krajiny ze policajti dohovarali chlapcom co mali slovenske znacky a
zili tam dlhodobo zo svojou prac.zmluvou,zivnostou a pripadne vlastnym bytom ale nikdy neprislo k tomu aby si znacky vymenili ci nejakemu pokutovaniu.
fuseon
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 27.01.2008 12:10
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa fuseon »

Zdravim, mam ten isty problem a akosi sa neviem stoho vsetkeho vysomarit. Mam v nemecku prechodny pobyt, ci to uz nemci rozdeluju alebo nie je prechodny, proste mozem tu byt den dva alebo rok dva, proste prisiel som sem za pracou. ALE ! zhodou nahod som bol cvaknuty radarom, prekrocil som rychlost v meste hadam par km/h a tak som si natukal na nete ze teda ci mi nieco pride alebo nie alebo teda ako to riesia, nerad by som na nejake penale prisiel po rokoch. Zistil som ze tu maju ten bodovy system a bla bla. ALE popri tom som zahliadol to co ma uz par dni sere a to je to preregistrovanie. Mam tu v plane byt pol roka. Som teda povinny ist auto preregistorvat, poistka, dan, tabulky a mam nemecke znacky ak som dobre pochopil. Lenže ja mam auto uz asi 8 rokov dovezene a v mojom TP niesu informacie o emisiach, budu to chapat ze plnim Euro normu D cize nula?? lebo podla typu splna auto euro 2. Dalej, ked chcem ist domov, teda ze sa odhlasim z pobytu, zas mi daju slovenske znacky ci o tie pri preregistrovani pridem alebo ako to je??? prosim o polopatisticke vysvetlenie. ďakujem Ondro
xaxa
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 09.08.2012 23:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa xaxa »

Som teda povinny ist auto preregistorvat, poistka, dan, tabulky a mam nemecke znacky ak som dobre pochopil.


Pochopil si to dobre
Lenže ja mam auto uz asi 8 rokov dovezene a v mojom TP niesu informacie o emisiach, budu to chapat ze plnim Euro normu D cize nula?? lebo podla typu splna auto euro 2.


O to sa neboj. To nema nic s technicakom, oni to uz vyriesia.
Dalej, ked chcem ist domov, teda ze sa odhlasim z pobytu, zas mi daju slovenske znacky ci o tie pri preregistrovani pridem alebo ako to je???


Jasne ze prides o SK znacky a ked sa vratis na slovensku to bude akoby nova registracia, dokonca predpokladam, ze aj so zaplatenim zvyseneho registracneho poplatku. Na druhej strane ti v DE zase vratia cestnu dan, ktoru ak si ju predplatis dopredu.

Z tychto dovodov by som tvoju dilemu riesil kupou druheho auta registrovaneho v DE. Ja som to tak urobil (ale vo svajciarsku) proste nechcelo sa mi preregistrovavat 5rocne auto aj so vsetkymi cavykmi okolo.
rudolfo63
Príspevky: 9951
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

http://en.wikipedia.org/wiki/Vehicle_re ... of_Germany

uz lepsie po lopate sa to neda vysvetlit...
fuseon
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 27.01.2008 12:10
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa fuseon »

Chlapy diki uz v tom mam jasno, auto ide na SR. Nemá to cenu kazdeho pol roka prehlasovat 14 rocne auto :(
fuseon
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 27.01.2008 12:10
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa fuseon »

Chlapy este predsa len cosi :)

1) kolko je ta lehota do kedy to musim spravit? 6 mesiacov?

2) neda sa zaplatit ta dan a jazdit s nejakym potvrdenim?

idem domov az na vianoce a pride mi to cele dost obmedzujuce
fuseon
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 27.01.2008 12:10
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa fuseon »

Ahojte,

Tak som coto zistival ako to je vlastne je. Poradil som sa z miniterstvom zahranicnych veci a vysledok si sami precitajte :

Systém prihlasovania motorových vozidiel cudzincami v NSR

Predmetnú problematiku upravuje niekoľko právnych predpisov, najmä zákon o cestnej premávke, daňový zákon a ďalšie predpisy týkajúce sa výkonu požiadaviek na technický stav motorového vozidla.

V NSR platí pravidlo, podľa ktorého sa cudzinec môže nepretržite zdržiavať na území krajiny s motorovým vozidlom prihláseným v cudzine maximálne 90 dní. Toto pravidlo platí najmä pre osoby, ktoré sa v NSR zdržiavajú ako turisti, na návšteve príbuzných alebo známych alebo z iného podobného titulu. Pokiaľ sa však cudzinec zdržiava v krajine dlhodobo a má dlhodobý pobyt a väčšinu času v roku trávi na nemeckom území, resp. z hľadiska jeho živobytia je pre neho rozhodujúci príjem v Nemecku má zákonnú povinnosť prihlásiť si motorové vozidlo v NSR.

Motorové vozidlo sa prihlasuje v okrese, v ktorom cudzinec býva (Kreis) na tzv. prihlasovacom mieste (Zulassunsstelle – je to súčasť okresného úradu – Kreisverwaltungsreferat). Cudzinci z EÚ sú pri prihlásení povinní predložiť doklady osvedčujúce vlastníctvo vozidla s potvrdením o odhlásením z evidencie v krajine, kde bolo vozidlo pôvodne prihlásené. Poplatky za prihlásenie sa vyrubujú v rámci pôsobnosti jednotlivých spolkových krajín, obsahujú poplatok za vystavenie technického preukazu a osvedčenia o TP a poplatok za vydanie evidenčných čísel celková výška je cca 80 EURO.
Pozn. Nemecká legislatíva neumožňuje vydávanie tzv. špeciálnych značiek napríklad s menom majiteľa, a to ani za poplatok. Značka teda musí byť v súlade so systematikou evidenčných čísel v NSR teda kombinácie kódu okresu pobytu a číselno – písmenného kódu. Ak je to však možné môžu úrady na požiadanie vydať číslo, ktoré v rámci predpísanej systematiky obsahuje kód viažuci sa k majiteľovi auta napríklad obsahujúci iniciály majiteľa a pod. Nejde o nárokovateľné konanie, avšak nemecké úrady môžu v dobrej vôli žiadateľovi vyhovieť (bez poplatku).

V NSR nie je stanovená horná hranica veku vozidla t.j. prihlásiť je možné vozidlo bez ohľadu na jeho vek, pred prihlásením však musí vozidlo spĺňať požiadavky na technický stav. Vozidlo staršie ako 3 roky musí pred prihlásením absolvovať technickú a emisnú prehliadku (podobne ako na Slovensku) pre vozidlá do 3 rokov takáto povinnosť nie je. Technická a emisná kontrola sa vykonáva na staniciach technickej kontroly (TÜV), poplatok za technickú kontrolu (Hauptuntersuchung – HU) je 48 EURO a za emisnú kontrolu (Abgasuntersuchung) je 28 EURO. Okrem uvedených základných kontrol, bez ktorých nie je vôbec možná prevádzka na pozemných komunikáciách je v NSR povinnosť vo veľkých mestách mať tzv zelenú plaketu. Ide o osvedčenie o tom, že motorové vozidlo spĺňa normu EÚ o maximálnych emisiách popolčeka. Zelená plaketa sa vydáva bez kontroly, jej vydanie je závislé na technických parametroch vozidla daných výrobcom (plaketu je možné získať na TÜV staniciach alebo u dílerov príslušnej značky vozidla. Zelená plakety je podmienkou na povolenie vjazdu do veľkých miest.
Pozn. Tzv. Povinnosť mať zelenú plaketu vyplýva zo zákona, ktorým sa v NSR implementuje smernica EÚ o obmedzení koncentrácie popolčeka v ovzduší. Podľa uvedenej právnej normy sa vydávajú vozidlám podľa ich technických parametrov tri druhy plakiet, červená, žltá a zelená. Vozidlá s červenou plaketou majú už v súčasnosti zákázaný vjazd do centier vybraných veľkých miest v NSR, pre vozidlá so žltou plaketou takýto zákaz začne platiť od 1.1.2012. Týka sa to najmä vozidiel so staršími naftovými motormi. Z tohto dôvodu sa v NSR v súčasnosti objavujú na trhu s ojazdenými autami dieselové vozidlá za výhodné ceny avšak pri kúpe takýchto vozidiel si treba uvedomiť obmedzenia vstupu takýchto áut do veľkých miest.

Okrem vyššie uvedených povinností je majiteľ auta povinný uzavrieť v NSR aj zákonné poistenie. Bez uzavretia zákonnej poistky nemôže byť motorové vozidlo prihlásené, zákonné poistenie je preto potrebné uzavrieť ešte pred alebo súčasne s prihlásením auta.

Nesplnenie povinnosti cudzinca s dlhodobým pobytom je sankcionovateľné. Sankcia nie je pevne stanovená a jej uplatňovanie závisí od jednotlivých prípadov. Polícia môže majiteľa vozidla len upozorniť, môže mu však udeliť finančnú pokutu alebo vynútiť si splnenie povinnosti odobratím zahraničných evidenčných čísel.

Majiteľ motorového vozidla prihláseného v NSR je povinný platiť aj cestnú daň, túto povinnosť má okrem osôb s osobitným postavením (napr. vyslaní zamestnanci diplomatických a konzulárnych misií) každý. Nezaplatenie cestnej dane je daňový únik, ktorý je prísne sankcionovaný, avšak v praxi ťažko realizovateľný, nakoľko každé prihlásené motorové vozidlo je prihlasovacím miestom automaticky oznámené daňovému úradu, ktorý vo veci koná veľmi rýchlo a spoľahlivo.


takze tak :)
matiisek
Príspevky: 966
Dátum registrácie: 23.03.2011 18:44
Bydlisko: Oldenburg/Levice
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa matiisek »

Tiez teraz s kamaratom riesime rovnaky problem. On je v Nemecku vyse 2 a pol roka a ja 2 roky. Obidvaja tu behame na Svk SPZtkach a zatial ziadny problem, mna dokonca pred mesiacov zastavili policajti a spravili len beznu kontrolu dokladov a dali mi fukat. Dalsieho kamarata uhruba pred pol rokom zastavila Zoll hliadka a musel zaplatit cestnu dan. Auto kupil len 2 mesiace pred zastavenim hliadkou, tak mu dali zaplatit tie 2 mesiace a na cely rok od dna zastavenia + mu dali adresu, kde to moze vyplatit na dalsi rok. A tiez mu povedali, ze ak pozna niekoho dalsieho s auslanderskou SPZ tak si staci odstavit Colnu spravu a na mieste to zaplatit, vraj ziadny problem. Len ho upozornili, ze ho mozu castejsie zastavovat policajti, ale ked im ukaze doklad o zaplateni tak bude vsetko v poriadku. A, ze treba u seba este nosit kopiu Anmeldebestätigung (potvrdenie o pobyte z radnice).
My sme sa vcera isli spytat na Hauptzollamt (colny urad) a tam na povedali, ze ked sme tu vyse dvoch rokov tak musime auta prehlasit na Nemecke znacky. Ked sme im povedali ako poriesili Colnici kamarata tak uradnicka povedala, ze ich musel dako oklamat lebo takto sa to neda. Ale to vobec nie je pravda, sami policajti mu vraveli, ze s tym ziadny problem nie je. Dalsi polsky kolega to tiez riesi, na Hauptzollamte mu povedali to iste a bol sa spytat aj na policii a tam mu dokonca povedali, ze na nemecke cisla musi auto prehlasit uz, ked sa tu zdrzuje viac dni v roku ako v rodnej krajine. Pricom par jeho kamaratov tiez zaplatilo colnikom dan a bez problemov tu jazdia.

Toto mi silno pripomina Slovenske urady, kde clovek lieta z miesta A na miesto C cez miesto B pricom to mali spravit na mieste A len o tom sami nevedeli, ze to maju robit.
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: qwertrq, tatkotom, uwa0905296745 a 89 neregistrovaných