Seat Ibiza 1,6 benzín 2009 - chyba škrtiacej klapky

Diskusia ohľadne vozidiel značky Seat

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

simone123svk
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 14.01.2014 21:18
Zdieľať na Facebook

Seat Ibiza 1,6 benzín 2009 - chyba škrtiacej klapky

Príspevok od používateľa simone123svk »

Zdravím všetkých,

dlhší čas som mal problém so škrtiacov klapkov, včera som bol v autorizovanom servise kde mi diagnostikovali poškodenú klapku a preto bola vymenená (originál diel žiadny poľský). Celý deň išlo auto v poriadku ale večer keď som išiel von mi na prvý krát nenaštartovalo auto (ako keby nehodilo iskru) na druhý krát naštartovalo ale vyhodilo kontrolku EPC a ostatné ikonky, ktoré mi vyhadzovalo pri probléme so starou klapkou. Najprv som si myslel, že môže byť problém v sviečkach (auto má 6 rokov neboli menené ale mám najazdených len 44 500 km a vraj by mali vydržať do 80 000 km tak som ich nemenil). Neviem čo mám robyť, som študent a nová klapka stála dosť peňazí a v deň výmeny mi hneď auto blblo, na rovinu som hodne zúfali a sklamaný. Na novú klapku by mala byť 2 roky záruka tak mi poradte, či mám chvíľu počkať alebo rovno volať do servisu poprípade či niekto nemal podobný problém, nie že pôjdem znova do servisu a ešte v ten deň mi to bude znova blbnúť...
simone123svk
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 14.01.2014 21:18
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa simone123svk »

Dneska ráno som chcel ísť do servisu ale keď som naštartoval, auto išlo bez problémov, išiel som na ňom určitú trasu a skúšal som dávať otáčky až do obmedzovača či nevyhodí klapku a všetko v pohode, absolútne to nechápem. Volal som do servisu a s chlapíkom som sa dohodol, že auto ešte vyskúšam na dlhšej trati a ak to nebude blbnúť, tak asi bola len zle vymazaná chyba predošlej klapky pri diagnostike. Tak uvidíme, ak nie, mám im hneď volať a dajú mi prvý voľný termín.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Je to úsmevné,chyba sa nedá zle vymazať.
Treba uviesť na pravú mieru.Reálne chyba sa vôbec nedá vymazať.Vymazáva sa OZNAM o chybe,nikdy nie chyba.Na školskej tabuli by šlo zle zmazať čmáraninu,ale tu nič v elektronike podobné neexistuje,buď je OZNAM o chybe zmazaný alebo je stále prítomný. OZNAM !!! Chyba tam už sto rokov nemusí žiadna byť,oznam áno.
Výmena klapky je samostatná kapitola.Počas prevádky si RJ neustále monitoruje polhy klapky cez snímač polohy,potenciometer,a tak vždy presne vie v ktorej polohe sa nachádza.Tieto polohy sa dokonca učí,kedže dochádza k zmenám si tieto dáta upravuje a ukladá.Preto vie presne napr pri štarte čo si má nastaviť a aký povel vydať aby dosiahla to čo potrebuje.
Preto pri výmene za novú je nutné RJ túto vec "oznámiť" a previesť základné nastavenie,tj RJ vydá pokyn pre zatvorenie a otvorenie klapky,a zistené krajné polohy si uloží ako nové hodnoty,z ktorých bude odteraz vychádzať.Ak sa zahumusením klapky vytvorí stav,že na potrebný prietok sa žiada väčšie pootvorenie,tak sa nové potreby ukladajú do adaptačných hodnôt,a posunie sa vycentrovanie.Až sa týmto spôsobom dosiahne také otvorenie ktoré už RJ prestane vnímať a rozpoznávať ako vbolnobeh,nastáva prvý konflikt,je v neznámej oblasti a nevie sa tam zorientovať.Vtedy sa robí vyčistenie a návrat k pôvodným hodnotám..základné nastavenie cez diagnostiku OBD
Ale dá sa aj vymeniť klapku za novú,čo ale nemusí priniesť žiadnu zmenu,kedže RJ jej nerozumie,opäť treba urobiť základné nastavenie.
Takže možno si z toho pochopil v čom je problém.
Aby vec nebola až taká jednoduchá,tak treba upozorniť že nie každá diagnostika zvládne úspešne základné nastavenie.To sú prípady keď je posun reálnych hodnôt natolko vzdialený od naučených,že danú oblasť už RJ vôbec nerozozná,a aj keď sa soft o základné nastavenie snaží,nevie ho úspešne skončiť.Tu treba buď potenciometer oklamať umelo,alebo urobiť zákl.nastavenie napr na diagnostike Bosch KTS ktorá to zvláda aj v týchto prípadoch kedže používa odlišný algoritmus
simone123svk
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 14.01.2014 21:18
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa simone123svk »

Bol som v autorizovanom servise v Nitre, klapka bola poškodená takže bolo treba dať novú (podľa ich technika ja som s autom nič nerobil, o všetko sa staral servis) a bolo mi povedané, že nanovo nastavili polohu klapky ale tiež sa mi to nezdá, ešte v ten večer to vypisovalo oznam o chybe, takže možno sa vôbec nemusela meniť tá klapka, možno bola len zle nastavená klapka, čo ja viem, nie som technik, ale sakra keď je to autorizovaný servis tak by to mali vedieť spraviť. Mne je hlavne čudné, že dnes to už nerobilo a auto išlo v pohode, takže aj v servise keď som im volal boli mimo aj ja som mimo, teraz mám skúšať auto a v prípade opätovnom ozname o chybe prísť do servisu. Ak som ťa správne pochopil, mali by nanovo nastaviť klapku? (jej polohy) Lenže oni to už robili a očividne ju zle nastavili.

Takže ak smiem poprosiť o radu, čo im mám konkrétne povedať ak mi bude znova blbnúť klapka a budem tam musieť ísť?
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

simone123svk napísal:Bol som v autorizovanom servise v Nitre, klapka bola poškodená takže bolo treba dať novú (podľa ich technika ja som s autom nič nerobil, o všetko sa staral servis) a bolo mi povedané, že nanovo nastavili polohu klapky ale tiež sa mi to nezdá, ešte v ten večer to vypisovalo oznam o chybe, takže možno sa vôbec nemusela meniť tá klapka, možno bola len zle nastavená klapka, čo ja viem, nie som technik, ale sakra keď je to autorizovaný servis tak by to mali vedieť spraviť. Mne je hlavne čudné, že dnes to už nerobilo a auto išlo v pohode, takže aj v servise keď som im volal boli mimo aj ja som mimo, teraz mám skúšať auto a v prípade opätovnom ozname o chybe prísť do servisu. Ak som ťa správne pochopil, mali by nanovo nastaviť klapku? (jej polohy) Lenže oni to už robili a očividne ju zle nastavili.

Takže ak smiem poprosiť o radu, čo im mám konkrétne povedať ak mi bude znova blbnúť klapka a budem tam musieť ísť?

Treba urobiť základné nastavenie klapky.Tým sa nadefinujú jej základné pozície do RJ.
Či urobili a ako to sú dohady.Už som to písal,sú prípady kedy to urobiť nejde a to ani v prípade montáže novej,ale kedže sa tu bavíme o autorizovanom servise tak predpokladám že ich značková diagnostika tieto základné úkoly zvláda bez problémov (ak ich zvláda ovšem obsluha)
simone123svk
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 14.01.2014 21:18
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa simone123svk »

Ďakujem za rady, klapka mi znova blbla, ono v priebehu jedného dňa viac krát vyhodí oznam o chybe (hlavne keď je teplo) a potom niekedy to zmizne a auto ide normálne. Takže som volal do servisu a objednal sa na piatok. Poviem im to čo ste mi poradili + im poviem, že nech mi auto ani nevracajú dokial to nebude poriadne opravené, to je piča robota že majú odo mňa peniaze a ešte v ten deň sa to pokazí, idú sami proti sebe, aj tak to budú musieť urobiť.
simone123svk
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 14.01.2014 21:18
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa simone123svk »

Auto je od piatku v autorizovanom servise na reklamácií a zatiaľ chybu nenašli, nová klapka je vraj v poriadku a technik ju aj vraj dobre nastavil, v tom problém nebol, tak uvidíme.
simone123svk
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 14.01.2014 21:18
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa simone123svk »

Takže po dvoch týždňoch mám konečne auto doma zo servisu (už boli z môjho auta zúfalí). Klapka je nová, dobre nastavená (nastavená precízne podľa slov technika), sviečky vymenené a ajtak to blbo, nakoniec som im povedal, nech pozrú ešte senzory a kabeláž a bolo to v kábloch, nie len klapka bola pokazená ale aj jej kabeláž, dnes som bol na STK a EK a prešiel som bez problémov. Auto dva dni ide super, takže myslím, že je po probléme.
Sliedic
Sir
Príspevky: 7394
Dátum registrácie: 18.05.2004 11:29
Bydlisko: Slovak Banana Republic
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Sliedic »

Len tak zo zaujímavosti - koľko Ťa to celé stálo?
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

simone123svk.....ja to poopravím čo píšeš - nie len klapka bola pokazená ale aj jej kabeláž
Je to inak.Problém z kabelážov bol,iba pánom tento fakt unikol.Preto ani pôvodná klapka nemala šancu.Urobila sa výmena dobrej klapky za novú,hýbalo sa logicky všetkým v dosahu a náhoda dala,niektorý z káblikov práve neblbol a auto bolo zdanlivo a na chvílu opravené.Kedže po výmene už bolo jasné že klapka vinná nie je,išlo sa po kabeláži.Pokojne by si mohla žiadať späť svoju pôvodnú klapku,a výsledok by bol (teraz po oprave kabeláže),že aj ona by zrazu bola dobrá.
Mne takto prišiel pán a v kufri mal už tri zapalovacie cievky na Renaulta.Autorizák vždy vymenil a pol dňa to išlo.Ked prišiel sa ukázalo že má prasknutý konektor na vstrekovači a po výmene som mu dal späť všetky jeho pôvodné cievky.Ak si niekto myslí že ich išiel do autorizáku niekomu obúchať o hlavu,tak sa mýli,nešiel.
Sliedic
Sir
Príspevky: 7394
Dátum registrácie: 18.05.2004 11:29
Bydlisko: Slovak Banana Republic
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Sliedic »

Presne tak. Servis na autá by ani v dnešných časoch nebol drahý, keby mechanici vedeli OPRAVOVAŤ a nie VYMIEŇAŤ a aj to dobré za nové.

Ani sa nečudujem, že čoraz viac ľudí aj z môjho okolia, o ktorých by som to nikdy nepovedal, kupujú nové autá, aby už nemali s ničím problémy. Ale aj v tomto sa mýlia :-)
simone123svk
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 14.01.2014 21:18
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa simone123svk »

Na aute som menil klapku, stierače, sviečky a kabeláž a dokopy aj s robotou sa to vyšplhalo skoro na 700 eur (len klapka bola 520 čisto nová) a ako píšete, vkľude to mohlo byť len v kábloch, klapka mohla byť dobrá, podľa nich bola ale pokazená (inak u kamaráta na dielni sme ju rozoberali a pravdu povediac nevyzerala byť v moc dobrom stave, takže mohla byť chyba aj v nej). Neviem aktuálne mám konečne po problémoch a mam na 2 roky bezplatný servis klapky a kabeláže, takže hádať sa tam nepôjdem, nemusím mať pravdu a čo sa týka prístupu tak môžem povedať, že boli veľmi ochotní, starali sa a problém odstránili aj keď to trvalo 2 týždne a dosť peňazí.
Sliedic
Sir
Príspevky: 7394
Dátum registrácie: 18.05.2004 11:29
Bydlisko: Slovak Banana Republic
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Sliedic »

Na jedno oko horšie vidím, ale na to druhé som skoro oslepol pri prečítaní tej sumy... Ale snáď už nebudeš mať nikdy s týmto problém.
Napísať odpoveď

Návrat na "Seat fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní