Seat Alhambra 2005 1.9 TDI , 96 kw - Webasto

Diskusia ohľadne vozidiel značky Seat

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Eugen12
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 25.12.2021 19:59
Zdieľať na Facebook

Seat Alhambra 2005 1.9 TDI , 96 kw - Webasto

Príspevok od používateľa Eugen12 »

Zdravim chcem sa spýtať .
Kúpil som auto značky Seat Alhambra 1.9 TDI 96 kw
Ročník 2005.
Chcem sa spýtať na Webasto . V aute ho mám vlastne na spodku auta . Problém je skôr otázka je či sa spúšťa samostatne v tomto type auta aj ročníku či treba k tomu webastu aj ovládač. Majiteľ mi napísal, že sa spúšťa samostatne. Na displeji mám AUTO, ECON, ohrev čelného a vnútorný obeh . No neviem ako presne zistím či sa mi spúšťa. Nechcem zbytočne vyhodiť nemalé peniaze do čiastočnej opravy . Dá sa to pozrieť bez toho aby bol kde aký zásah do vozidla .
Za odpoveď ďakujem
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2005 1.9 TDI 96kw - Webasto

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Spúšťa sa automaticky pod určitú vonkajšiu teplotu pokiaľ nie je klíma vypnutá ako celok.Počuť ho,netreba pátrať či ide.
Eugen12
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 25.12.2021 19:59
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2005 1.9 TDI 96kw - Webasto

Príspevok od používateľa Eugen12 »

Ďakujem za odpoveď no je to trošku divné aj z hľadiska, že pri niektorých typoch treba ovládač no pri tomto nie . Vlastne ho ani nemám . Neviem teda ako mám vypnúť i klímu . Pri akej teplote cca sa zapne aby som vedel či naozaj funguje keďže je to i veľké plus hlavne keď sú mínusové teploty
smarik
Príspevky: 418
Dátum registrácie: 01.01.1970 01:00
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2005 1.9 TDI 96kw - Webasto

Príspevok od používateľa smarik »

Bufik sa spusta pod 5 stupnov. Sluzi na prihrev motora. Da sa ale lahko prerobit na plnohodnotne nezavisle kurenie.

https://ulozto.sk/tam/465c1b35-e2c1-47a ... f13775afdf
fosilia
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 04.04.2022 05:21
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2005 1.9 TDI , 96 kw - Webasto

Príspevok od používateľa fosilia »

Dokúp si k tomu diaľkové, mať nezávislé kúrenie je bomba vec, len málokto si to dáva, lebo to stojí peniaze. Ľudia si radšej kúpia veci, ktoré viac vidieť, ako kolesá, spojlery, pakety, alebo hudbu.
seven549
Príspevky: 7876
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2005 1.9 TDI , 96 kw - Webasto

Príspevok od používateľa seven549 »

fosilia napísal: 17.04.2022 19:17 Dokúp si k tomu diaľkové, mať nezávislé kúrenie je bomba vec, len málokto si to dáva, lebo to stojí peniaze. Ľudia si radšej kúpia veci, ktoré viac vidieť, ako kolesá, spojlery, pakety, alebo hudbu.
ale nenapisal si kolko to zerie energie z baterie.jeho webasto sluzi ako prihrev cize je to prihrievac ak bezi motor.aby sa skro zohrial.v meste je to trapenie aj motora tdi aj webasta.

ak to ma sluzit ako predhrev pred studenym starom tak kazdy to radsej neuziva lebo staci 2x po 30 min a autobateria je na tom len tak tak ze pretoci starter.je to luxusny doplnok ktory sa medzi gadzami jazdiacimi do prace 5km neuchytil.

inac auto z roku 2005 potrebuje uz aj nejaky ten servis toho webasta.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2005 1.9 TDI , 96 kw - Webasto

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Webasto je jeden prvok z celku kúrenia a ako svoju robotu zvládne je silne aj vec celku.U Sharana som už vypočul aj nejakú tú ponosu na slabé kúrenie aj napriek prítomnosti.Je to dané zrejme aj nie práve najšťastnejším umiestnením vzadu a velmi dlhým pripojením na vodu.Pokiaľ je Webasto navrhnuté dobre čo je typický Voy,tak človeka ani nenapadne nejaké to dialkové,alebo vôbec sa ním zaoberať.Nestará sa,kým nie je vypnutá klíma,ide od štartu,je zrejme veľmi výkonné lebo po 1 km je možné jazdiť v lahkom oblečení a po dvoch aj bez neho.Proste je tam a netreba mu venovať vôbec žiadnu pozornosť.Len ho človek počuje keď odchádza od auta ako "vetrá".Údržbu si neviem dosť dobre predstaviť a zrejme to je dobre navrhnuté,moje ide dvadsiaty rok a nikdy nebolo vypnuté.Skôr by som videl problém v jeho umiestnení,vystavenie pomerom pod autom a dlžke pripojenia.Spôsob pripojenia u Sharana vidím ako ako silne hlúpy.Výkonom asi bude zle dimenzovaný,rozdiel vo výsledku voči Voy ktorý je o dosť väčší je citelný.Kdesi v papieroch bol odber myslím 30W.
smarik
Príspevky: 418
Dátum registrácie: 01.01.1970 01:00
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2005 1.9 TDI , 96 kw - Webasto

Príspevok od používateľa smarik »

seven549 napísal: 17.04.2022 23:58
ale nenapisal si kolko to zerie energie z baterie.jeho webasto sluzi ako prihrev cize je to prihrievac ak bezi motor.aby sa skro zohrial.v meste je to trapenie aj motora tdi aj webasta.

ak to ma sluzit ako predhrev pred studenym starom tak kazdy to radsej neuziva lebo staci 2x po 30 min a autobateria je na tom len tak tak ze pretoci starter.je to luxusny doplnok ktory sa medzi gadzami jazdiacimi do prace 5km neuchytil.

inac auto z roku 2005 potrebuje uz aj nejaky ten servis toho webasta.
Mas dar byt stale mimo.

Co konkretne na webaste by malo zozrat baterku? Sviecka, ktora ide tak 20 sekund kym chyti nafta? Membranove cerpadlo? Obehove cerpadlo? To je podla merania pod 30W. Vnutorny ventilator ma na minimalnych otackach asi tak 20 w a ten aj tak malo kto pouziva.
Eugen12
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 25.12.2021 19:59
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2005 1.9 TDI , 96 kw - Webasto

Príspevok od používateľa Eugen12 »

Elektronika sa mi zdá byť v poriadku i cez napojenie na počítač mi nevyhladalo žiadne chyby . Ovládače ... Mám dva kľúče od dverí čo je všetko čo som k tomu dostal pýtal som sa predajcu či je k tomu i ovládač od webasta na predohrev motora za studena no povedané mi bolo : " Webasto sa zapína samo keď je viac zima". Takže mne sa jedná len o to či je potrebné v tomto modely Seat Alhambra 1.9 TDI 2005 ASZ aj ovládač od webasta či to tak je ako aj bývalý majiteľ auta hovoril .
smarik
Príspevky: 418
Dátum registrácie: 01.01.1970 01:00
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2005 1.9 TDI , 96 kw - Webasto

Príspevok od používateľa smarik »

Nie. Standartne tam ovladac na webasto ovladac nebol.

Iba ak by ho tam niekto dorobil.
seven549
Príspevky: 7876
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2005 1.9 TDI , 96 kw - Webasto

Príspevok od používateľa seven549 »

smarik napísal: 18.04.2022 13:39
seven549 napísal: 17.04.2022 23:58
ale nenapisal si kolko to zerie energie z baterie.jeho webasto sluzi ako prihrev cize je to prihrievac ak bezi motor.aby sa skro zohrial.v meste je to trapenie aj motora tdi aj webasta.

ak to ma sluzit ako predhrev pred studenym starom tak kazdy to radsej neuziva lebo staci 2x po 30 min a autobateria je na tom len tak tak ze pretoci starter.je to luxusny doplnok ktory sa medzi gadzami jazdiacimi do prace 5km neuchytil.

inac auto z roku 2005 potrebuje uz aj nejaky ten servis toho webasta.
Mas dar byt stale mimo.

Co konkretne na webaste by malo zozrat baterku? Sviecka, ktora ide tak 20 sekund kym chyti nafta? Membranove cerpadlo? Obehove cerpadlo? To je podla merania pod 30W. Vnutorny ventilator ma na minimalnych otackach asi tak 20 w a ten aj tak malo kto pouziva.
medzi gadzami ma vebasto plus len ak to hreje motor pred startom.cize startujem zahriaty motor.

to ze bezi webasto az po natoceni motora neprispieva nijako k zivotnosti motora,motor staruje tak ci tak studeny.na jazdy do 5km to nepredlzi zivot motora ani o 1 percento.len to zere baterku alternator a palivo.
keby to malo nejaky zmysel tak to ma kazde auto aj fabia.

ale dava sa to len do vanov alebo premioviek ako srandicka aby sa panove alebo cestujuci na dlhsiu trat v nimivane skor ohriali.

na jazdy gadzov do 5km to nema vyznam.

a dizel jazdiaci jazdy do 20 km tiez nema vyznam.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2005 1.9 TDI , 96 kw - Webasto

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Webasto je práve jedna z vecí vyslovene výborná aj pre ultra krátke cesty okolo komína.Ísť jeden km a predsa ani zaťiaľ nemrznúť je vítané pre gazdu aj pre motor.To že nabieha automaticky už pod plusovými 5°C je len a len rozumné.Nikdy ma nenapadlo premýšlať pri spotrebe 8.6 lt čistého mesta koľko z toho robí vždy zapnutá klíma a teda aj Webasto.Je to opacha velká a ťažká 2,5 diesel ťiež nie priamo malý a toľkoto mi zožrala v čistom meste malá Korzička C 1,2 v benzíne.V tej trvalo dlhšie kým sa dalo ľudsky ísť po zamrzlom ráne.Nie je jasné koľko života bude existovať jeden a druhý,ale isté je že korzička bude smiešny zlomok voči Voyageru,kilometricky z tisíc % istotou ani ten zlomok z prevádzkovými výdajmi väčšími.Pritom by v tom mohla snáď aj parkovať
jasnelka
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 15.10.2014 12:02
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2005 1.9 TDI , 96 kw - Webasto

Príspevok od používateľa jasnelka »

Mam webasto v druhom aute po sebe a ďalšie bude tiež s webastom. Není lepší pocit ako sadnúť do teplého rozmrazeneho auta keď sused skrabe predné sklo. Ak niekto parkuje väčšinou v garazi tak to asi neoceni.

Pri behu webasto ide z akumulátora pohon ventilácie co síce nie je veľa, ale pri minusovych teplotách a častom používaní da zabrať, hlavne staršej batérie. Ak bežalo webasto 30min, tak sa doporučuje aspoň 30min jazdy na regeneráciu akumulátora.
seven549
Príspevky: 7876
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2005 1.9 TDI , 96 kw - Webasto

Príspevok od používateľa seven549 »

uz snad 20 rokov vacsina dizlov ma uz ohrev kurenia cize auto kuri hoci je motor studeny a dobry dizel sa zahreje aj do 5km jazdy okreskou v zime.auta maju ohrev celneho skla ohrev ostrekovacov a volantu.stare bmw z 90rokov mali aj ohrev vlozky zamku aby sa dalo klucom odomykat.

take webasto je zbytocne aj tak malo komu funguje.a ked sa to pokazi nikto to nedava opravovat.len par ludi.

u benzinaku to nema ziaden vyznam.mal som aj eberspacher u benzinu este z roku 1996 aj dialkove to malo.pouzil som to asi tak 15x.

rano som vstal zapol z balkona nech to hreje ---malo to aj nastavitelny program poznalo to 7 dni v tyzdni ---- a malo to aj funkciu ze udrziavat teplotu motora ked som v obchode,motor sa vypol akonahle sa to ochladilo na 70 celzia zapol a eberspacher.

no k veci -- cize rano wc dal som si ranajku trvalo to asi tak 25 min co to bezalo po 10 minutach to samo zapinalo ventilator kurenia na 2 stupen aby vykurilo kabinu auta.sadol som to zahriateho auta aj vytopene bolo skratka parada.5km do prace ako pan.idem z prace to iste parada na druhe rano starter ledva tocil.po tyzdni takej komedie sa stale v sobotu nabijala autobateria.a este to bolo tak paradne vymyslene napojene do okruhu chladenia motora.cez cerpadlo nezavisleho kurenia tlacilo vodu aj cerpadlo motora.maly prietok len prehriaval v lete hlavu valcov.a este sa v tom cerpadle od kurenia usadzoval bordel.

dodnes to maju aj 5 rady bmw dizel 520d 530d a kopec nemcov to ma radsej povypinane.

a 90 percent majitelov v celej europe nepozna ani vsetke fukcie toho co to vie a ako to vobec zapnut.pretoze dnesne auta funguju tak ze sadnem stlacim gombik start motora a vsetko bezi automaticky podla potreby.
Eugen12
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 25.12.2021 19:59
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2005 1.9 TDI , 96 kw - Webasto

Príspevok od používateľa Eugen12 »

Zdravim. No bolo to tu síce písané no zistil som si vlastné že mám tzv. predohrev z výfukových splodín. Funguje to od -5°C vraj no zistiť sa to dá až v zime . Auto funguje inbez toho po pár KM sa mi motor zohreje bez problémov ak by mal niekto náuku radu na čo si dávať poväčšine pozor na 1.9 TDI ,96kw 2005 ASZ budem veľmi rád . Ďakujem Vám za radu .

Návrat na "Seat fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní