Seat Alhambra 2.0 tdi brt - EGR

Diskusia ohľadne vozidiel značky Seat

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

lukas479
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 07.09.2009 20:12
Zdieľať na Facebook

Seat Alhambra 2.0 tdi brt - EGR

Príspevok od používateľa lukas479 »

Zdravim, vlastnim seat alhambra 2.0tdi brt, 103kw, r.v. 2009, nabehanych 203tis (budikove) mam taky problem. Po vymene EGR sa za jazdy rozviesti kontrolka zhavenia vypise hlasku "motor do dilny" a po case rozsvieti check motora a vypise hlasku "emise do dilny". Ked sa to stane s autom sa nic nedeje auto ide normalne ako pred tym. Spravil som aj zakladne nastavenie cez diagnostiku ale nepomohlo. Vie mi poradit niekto co s tym? Cital som na forach ale sice nie pre moju motorizaciu po vymene EGR treba prehrat soft v RJ. Popripade viem ze by sa to nemalo ale ak by bol niekto ochotny z dalekeho vychodu sa na to podujat a spravit mi to. Snad som temu zaradil spravne a dakujem za rady.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Seat alhambra 2.0 tdi brt - EGR

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Emise do dílny je len info pre vodiča. Čo hovorí chybové hlásenie rj motora ? Sú tam aj freeze frame z momentu zápisu chyby. Pri výmen sa soft nepredráva...presnejšie nemusí.Ak to zároveň nemá aj iný problém
lukas479
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 07.09.2009 20:12
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2.0 tdi brt - EGR

Príspevok od používateľa lukas479 »

Zabudol som napisat diagnostika vypisuje "prilis slaby tok spalin" trvala zavada. Mechanik mi este hovoril ze prehodit elektroniky zo stareho egr na nove ale to je bud alebo.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2.0 tdi brt - EGR

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Nedáva to zmysel.Aby to zmysel dalo musí byť predstava ktorá z troch zložiek EGR má problém.Či je to ventil samotný,či je to motorček alebo kontrolér. lenže to nemusí byť ani jedna z nich,stále môže byť problém v komunikácii EGR a rj motora. Začať treba vždy OBD diagnostikou.Každá chyba ktorá zanecháva zápis má zapísané aj okolnosti pri vzniku vid príklad podobnej chyby
Obrázok

Tu je nutné začať pretože v tom je odpoveď čo konkrétne "spolupracovalo" na probléme.
Kontrolujú sa prietoky na váhe pri otvorenom a zatvorenom EGR,tj vyvolá za táto funkcia v kontrole akčných členov.Pokiaľ stále nie je jasná odpoveď tak sa loguje práca AGR za jazdy hlavne v podmienkach aké boli pri vzniku závady aby sa priamo vyvolala závada.
Ono to len vyzerá akoby nejaká zložitá vec,ale v podstate sú to primitívno jednoduché veci a problém začína až vtedy ak sa to deje sporadicky len raz za dlhý čas a bez vypozorovatelnej súvislosti a teda chybu nejde vyvolať.Aj na to sú možnosti ale to vyžaduje data logger a dlhšiu dobu s ním jazdiť,a potom ozaj skúsenú obsluhu.
Na východe sú hneď dvaja super diagnostici,ale už nebudem dávať kontakty lebo vy tam ste tak trochu čudný národ a myslíte si že aj diagnostik je polská tržnica.
lukas479
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 07.09.2009 20:12
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2.0 tdi brt - EGR

Príspevok od používateľa lukas479 »

Tak to co ste mi napisali netusim co a ako proste je tam nove egr a odvtedy vyhadzuje tu kontrolku niekedy od startu 20km dakedy 10km a po vymazani chyby aj za statia ak drzim otacky okolo 2000 a po par sekyndach zacne blikat zhavenie. Viem co tym myslite ale ja nikdy u mechanika nezjednaval ja budem len rad ak mi to spravi ako ma byt a zaplatit nieje problem hlavne nech mi nic neblika nesvieti na palubke
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2.0 tdi brt - EGR

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Ja som vychádzal z toho čo bolo napísané v úvode..... Spravil som aj zakladne nastavenie cez diagnostiku ale nepomohlo
jaster-83
Príspevky: 1441
Dátum registrácie: 16.09.2010 13:17
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2.0 tdi brt - EGR

Príspevok od používateľa jaster-83 »

A pri starom EGR sa co dialo kedze je tam teraz nove?
1U5 AVU, 6U1 AMH, 6Y5 ASY, N15 GA14DE, 3B6 AVF, C4(B7) 9H06
Pilotek
Príspevky: 869
Dátum registrácie: 05.06.2008 12:09
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2.0 tdi brt - EGR

Príspevok od používateľa Pilotek »

RJ motora usudzuje správnosť "prietoku spalín" (pri otvorenom resp. zatvorenom EGR) len na základe údajov z tzv. MAF senzora (snímač hmotnostného prietoku vzduchu do sania - ľudovo tzv. "váha vzduchu"). Chyba "nesprávny prietok spalín" teda môže súvisieť s akoukoľvek obštrukciou (prekážkou) v sacom resp. výfukovom trakte.

To často pomýli mechanikov, najmä keď ide o súbeh viacerých problémov (po cca 200 - 250 tis. km je to často pravdepodobné) - viaznúci EGR a zároveň napr. viaznúca škrtiaca (resp. tzv. "zdochýnacia") klapka, resp. opotrebený samotný MAF senzor ("váha vzduchu"), nejaký problém vo výfuku (zanesené DPF/FAP) atď.

Chce to buď hlbšie diagnostikovať, alebo aspoň rozoberať, kontrolovať a čistiť (celé sanie)...
miroslav114
Príspevky: 638
Dátum registrácie: 17.03.2015 21:44
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2.0 tdi brt - EGR

Príspevok od používateľa miroslav114 »

Zasa ani tým EGR by som si nebol istý , ja som tiež pred časom kúpil ževraj originál Delphi za 290eur na autodoc a podľa mňa to bola nejaká napodobenina , stále vyhadzovalo chybu , po reklamácii mi poslali druhý tiež dosť podozrivý no ale nevykazoval chybu a fungoval .... 380 km po pochlarn na rakúskej A1 . Po vybratí EGR akože Origo nového , (sám som si ho tam montoval a mechanik to nakalibroval cez Pc ako nový EGR ) bol odpadnuty klobúčik čo uzaviera prívod nekvalitné vyrobený ventil . Nakoniec sa kúpil Origo z vrakaca a ten funguje doteraz.
seven549
Príspevky: 7876
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2.0 tdi brt - EGR

Príspevok od používateľa seven549 »

lukas479 napísal: 20.03.2022 12:27 Cital som na forach ale sice nie pre moju motorizaciu po vymene EGR treba prehrat soft v RJ. Popripade viem ze by sa to nemalo ale ak by bol niekto ochotny z dalekeho vychodu sa na to podujat a spravit mi to. Snad som temu zaradil spravne a dakujem za rady.
nic netreba prehrat u ziadneho auta na svete pokial tam mas diel ktory je presne na tvoj motor.vymeni sa a bezi to ako predtym.a aj chybova hlaska zmizne z pamati do 200km.

vsetko ostatne je len ciptuning
lukas479
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 07.09.2009 20:12
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2.0 tdi brt - EGR

Príspevok od používateľa lukas479 »

Chlapci vcera som si bol konecne po auto v servise robilo sa na tom cistenie nasavania zevraj komplet aj trubka od egr bolo mi povedane velmi to nebolo zasrane a este mechanik vymenil snimac nasavanych vyfukovych plynov (aspon mi to tak on povedal) a vysledok je ten isty. Dpf je zevraj znecisteny na 30%
Hore sa niekto pytal co to robilo so starym egr... Pri urcitej rychlosti napr. 90km/h s autom mierne cukalo nic nesvietilo neblikalo na diagnostike vypisovalo furt skrat egr ventilu- trvala zavada preto sa menil egr.
Nove egr je znacky delphi a stare bolo znacky wahler ked som googlil tak zevraj je to origo diel ak sa mylim prepacte... Kedze mechanik bol z toho jelen tak som auto zobral od neho lebo nevedel co s tym autom je. Otazka je ,mozno blbost, ak by som zamenil elektriku cize vrch egr z wahler na delphi teoreticky by som neoblbol rj? Alebo vykaslat sa na to kupit origo egr? Diagnostika vypisuje slaby prietok vyfukovych plynov...zakladne nastavenie sa robilo niekolko krat a bez uspesne. Dakujem za kazdu radu
lubos zimovcak
Príspevky: 3377
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2.0 tdi brt - EGR

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Osobne, ako prvé ,by som išiel do oficiálneho servisu a tam to pichol na ich diagnostiku....
Sú fakt neskutočne vymakane a bežné servisy málokedy majú takú drahú a s toľkými podrobnými vypismi
No a potom si nechal od nich poradiť.
lukas479
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 07.09.2009 20:12
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2.0 tdi brt - EGR

Príspevok od používateľa lukas479 »

lubos zimovcak napísal: 22.04.2022 07:26 Osobne, ako prvé ,by som išiel do oficiálneho servisu a tam to pichol na ich diagnostiku....
Sú fakt neskutočne vymakane a bežné servisy málokedy majú takú drahú a s toľkými podrobnými vypismi
No a potom si nechal od nich poradiť.


Zevraj bol nejaky chalan z vw servisu pri aute aj zdiagnostikoval ju a on poradil ze treba vymenit ten snimac nasavanych vyfukovych plynov. Ale ci bol neviem len autorizakom som sa chcel vyhnut, kvoli zlej skusenosti s predoslym autom
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2.0 tdi brt - EGR

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Označenie ako snímač výfukových plynov je nezmyselné,nič podobné neexistuje,bude to skomolením výrazu. EGR je diagnostikovateľné prakticky na všetkých úrovniach až na detail keď sa do hry dostanú softvérové veci ako diesel gate a pod. Naraz sa zmení správanie úplne absurdne a začína malé peklo zistovania príčin. Jedno také som nahral na video,a kto tomu rozumie pochopí absurditu,pod plynom EGR otvára.Na videu je vyvedené ovládanie z EGR hore na externé garantovane správne EGR,kedže originálne (zamontované) nejde vizuálne kontrolovať nakoľko je otočené k bloku motora. Pomocou externého kábla sa dá na pôvodné EGR pripojiť a komplet ho testovať prípadne logovať spolu zo signálom prietoku vzduchu a čidlom otáčok. Za použitia externého PWM signálu na ovládanie sa dá aj na vymontovanom na stole.Autorizák v týchto veciach ani necvrkne,v tomto to vidím inak ako Luboš. Oni sú iba po hranicu OBD diagnostiky a toto je paralelka a ešte záznamník plus kombinácia oscilo /OBD spolu.U nich nula bodov,úplne nič.
Na videu dole vľavo je prilepený prúžok bieleho papiera ktorý prekrýva otvor kadiaľ prúdia spaliny do trubky EGR,treba si ho tiež všímať a uvedomiť si že to namontované EGR je tomto momente odpojené a káblik vyvedený hore.
https://youtu.be/25Qj2ZnWcpw
lukas479
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 07.09.2009 20:12
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Alhambra 2.0 tdi brt - EGR

Príspevok od používateľa lukas479 »

Pan m.hlavaty mne to tak prezentoval mechanik u ktoreho auto bolo, stary snimac mam doma zajtra vam tu hodim foto alebo cislo dielu. Mna len napadla taka somarina prehodit vrchy z egr cize elektroniku, ak by pasovali alebo nahodim stare to zevraj origo. Alebo odporucate kupit originalne egr?

Návrat na "Seat fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: leonNL a 13 neregistrovaných