vyvoz noveho auta do FR(resp. inej krajiny EU)

Všetky otázky a problémy týkajúce sa dovozu vozidiel

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

rastoaeu
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 11.10.2012 14:06
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rastoaeu »

Presne tak ako posledne dva prispevky!
Co chcem ja urobit je opacna situacia ako ked si clovek kupuje auto v CZ alebo HU alebo v inej krajine EU bez DPH s tym, ze ho ide prihlasit na slovensku.
Skratka ja, co to nove kupene auto prvy krat prihlasim vo FR, tak ja na slovensku DPH platit nebudem. Uz som tu dal par odkazov kde to je vysvetlene.
Ja tusim (a podla reakcii na tomto fore to je asi celkom bezne), ze predajca na slovensku v hornej dolnej sa bude trochu asi vzpierat lebo tato informacia ku nemu asi nedorazila ale zijeme v EU a v EU su presne pravidla zdanovania novych vozidiel!

Takze este raz oficialne vysvetlenie v 3 vetach tu:
=>
http://europa.eu/youreurope/citizens/sh ... dex_sk.htm

citujem:
---------------------
Sadzby DPH pri kúpe vozidla v zahraničí
Nové vozidlá
Ak si kúpite nové auto v inom členskom štáte EÚ a plánujete si ho doviezť domov (do jednej z krajín EÚ), v krajine nadobudnutia nemusíte zaplatiť DPH.
Naopak, povinnosť zaplatiť DPH pre vás vyplýva v krajine, v ktorej vozidlo prihlasujete do evidencie

---------------------

Takze DPH sa plati v krajine kde vozidlo prihlasujem do evidencie a v mojom pripade to bude FR (lebo tu zijem, tu platim dane atd.). O tom sa nema zmysel hadat/diskutovat.
Je mi jasne ze toto je celkom nova vec, toto pravidlo, tipujem z 2009/2010 a vela ludi o tom este nevie.
Urcite vas pletie ze to chcem spravit ako slovak ale ja pre danovy urad, policiu a neviem koho este som francuz :)

A keby ste sa velmi nudili tak slovensky danovy urad k tomu ma celkom dlhy dokument aj s praktickymi prikladmi:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_s ... st0609.pdf.
Samozrejme je to hlavne z pohladu ludi zijucich na slovensky. Ale podobne veci najdem z francuzskeho danoveho uradu ale kto to tu bude na slovenskom fore citat :)
diag
Príspevky: 350
Dátum registrácie: 04.11.2008 20:20
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa diag »

este 1 info, o ktorej tiez mozno mnohi nevedia - ak nakupujete v zahranici, v kamennom obchode, nad istu sumu (elektronika, saty, potraviny, ...) , v kazdom obchode by ste mali mat pravo vypytat si doklad na vratenie DPH . myslim, ze je to dost dolezita info - napr. kupit autodiely o 20% lacnejsie... a je to take slovenske.
rastoaeu
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 11.10.2012 14:06
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rastoaeu »

A este k tym cenam aut SK vs FR. Som zistil, ze rozdiel je hlavne u VW, Audi, Peugeot. Napriklad ale Volvo V40 stoji uplne rovnako.

Takze priklad najlacnejsieho P308, ktory vyrazi dych:

P308 Access 1,4L VTi 98ch, biela farba, Manualna klima, ziadne priplatkove veci:

SK cena: 12190 s DPH (aktualne v akcii, normalne 14140)
FR cena: 18650 s DPH

Nie, nerobim si srandu a kludne si to mozete overit na strankach peugeot.sk/.fr

VW Golf teraz porovnat neviem, lebo FR uz maju nove ceny noveho golfu ale koncom augusta bol rozdiel nasledovny:

SK: 13690
FR: 18580
a napriklad aj pri priplatkovej vybave byva velky rozdiel:
navigacia:
+547eur na slovensku
+910eur vo francuzsku

Audi A3, na slovensku sa da kupit zvyhodnena Young Edition od 16500eur, vo FR A3 v tejto zvyhodnenej edicii nemaju a "normalne" nezvyhodnene zacina az okolo 25000eur.
Skratka, na slovensku a v taliansku z nejakeho mne neznameho dovodu audi predava A3 o 6000lacnejsie ako v inych krajinach.
diag
Príspevky: 350
Dátum registrácie: 04.11.2008 20:20
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa diag »

rastoaeu
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 11.10.2012 14:06
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rastoaeu »

Ano aj Nie lebo tu zaciname miesat rozne veci:
Na tej stranke sa pise:

Nárok na vrátenie sa nevzťahuje na:
- sumy DPH, ktoré boli podľa právnych predpisov členského štátu vrátenia dane nesprávne vyfakturované
- sumy DPH fakturované z dodania tovaru, ktoré dodanie je alebo môže byť oslobodené.

Na vrátenie musí žiadateľ spĺňať nasledujúce podmienky:
- bol platiteľom DPH
- realizoval nákupy tovarov alebo služieb v inom členskom štáte EÚ s DPH
- nie je usadený ani registrovaný pre DPH v členskom štáte EÚ, kde si bude uplatňovať nárok na vrátenie DPH
- v tuzemsku vykonáva činnosť s nárokom na odpočet DPH


To znamena nic co sa tyka nakupu mna ako beznej sukromnej osoby a tak to ma byt. Ked si ja kupim chladnicku v inej krajine EU tak DPH musim zaplatit v tej krajine kde chladnicku kupujem!


Toto vlakno ale povodne bolo o nakupe noveho auta v zahranici a to z mojho pohladu zahranicie = slovensko (lebo som slovak zijuci vo francuzsku).
A kedze pre nove auta (a nie chladnicky a nie autosuciastky) plati v EU zvlastny rezim pre platenie DPH alebo ako to nazvat, tak ja pri nakupe v zahranici neplatim DPH lebo ju platim az v krajine kde to nove auto zaregistrujem!
A v takom pripadne aj ja ako sukromna osoba platim DPH v krajine kde toto nove auto registrujem.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

a dokonca za nove auto sa povazuje aj take co ma menej ako 6 mesiacov a menej ako 6000km.
rastoaeu
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 11.10.2012 14:06
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rastoaeu »

inak tych 6 mesiacov sa odkedy rata? od datumu na fakture alebo od prvej registracie alebo od kedy? najlepsie sa asi spytat na danovom, ze? ci skor na policii kedze ta vyzaduje potvrdenie o zaplateni dane ked je auto novsie ako 6mesiacov(resp. mam menej ako 6000km)?

Návrat na "Dovoz vozidiel"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných