ADblue a osobne auta

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

biker610i
maskot fóra
Príspevky: 3536
Dátum registrácie: 29.05.2009 18:50
Bydlisko: plechovy hotel
Zdieľať na Facebook

ADblue a osobne auta

Príspevok od používateľa biker610i »

caute zamyslal som sa nad tym ze preco nove diesle v osobnych autach nemozu mat namiesto dpf filtra adblue tak ako to maju nove kamiony? ved co som sa docital tak to tiez dost znizuje emisie (tak ako dpf filter) ake su vase nazory? :zg282:
mazda 323f 1.5
fiat uno logo 1.1
Scania R450
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ze by si si mal nastudovat co to vlastne AdBlue je.
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

biker, ako si predstavuješ, že to AdBlue funguje? Miesto DPF alebo FAP máš podobne drahý katalizátor v ktorom prebieha ktalitická reakcia močoviny s výfukovými spalinami. Na odpálenie katu stačí ak Ti do toho niekto pridá pár kvapiek nafty. Alebo čokoľvek okrem močoviny. Zo začiatku, keď toto nikoho nenapadlo, boli nádrže na močovinu neuzamykateľné. Konkurencia vyraďovala kamiony tým, že do 80l nádrže vstrekol 5ml striekačkou naftu. Kat bol následne v prdeli, neopraviteľný. A tak ako majú osobáky problémy s DPF a FAP tak majú kamiony problémy sa katmi. To máš čert jak ďábel.
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Jazdím ScaniaR440, highline, rv2011 a adblue nemáml je to E5, je tam riadený kat, tie čo majú adblue ich v rámci úspor dopĺňajú vodou :3020: , a potom to robí vtákoviny.
Ani najnovšie Actrosy už nepotrebujú adblue :4012:
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

V medveďoch s euro5kou( mám doma euro3) nemám prehľad, len teraz sme mali na firme funglovku Actros ll na skúšku, a tam sa už Ad blue netankovalo.
Do starých Actrosov 2009 sa Ad blue močovina tankuje.
Ďalšia nová informácia pre mňa, ďakujem som o niečo múdrejší. :300f:
kalvaster4
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 08.07.2008 18:50
Zdieľať na Facebook

mocovina

Príspevok od používateľa kalvaster4 »

Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

Tento rok som odovzdával niekoľko MB Actros a Atego E5 a všetky sú na AD Blue, Rovnako Volvo aj RVI. Scania je jedna na dielni, musím pozrieť.
Ale toto nie je téma o nákladiakoch. Svojho času som počul, že VW dáva/dávalo do áut kapsulu s močovinou, ktorá sa mala meniť pri bežnej servisnej prehliadke, No viac o tom neviem.
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Re: mocovina

Príspevok od používateľa Acon »

kalvaster4 napísal:Močovina uz nieje v kurze co tak http://rb-kwin.bosch.com/sk/sk/powercon ... ilter.html
Ako sa to líši od "oblúbeného" DPF a FAP v osobákoch?
biker610i
maskot fóra
Príspevky: 3536
Dátum registrácie: 29.05.2009 18:50
Bydlisko: plechovy hotel
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa biker610i »

Acon napísal:biker, ako si predstavuješ, že to AdBlue funguje? Miesto DPF alebo FAP máš podobne drahý katalizátor v ktorom prebieha ktalitická reakcia močoviny s výfukovými spalinami.
myslel som to tak ze ci aj pri ADblue sa "musia" jazdit dlhe trasy tak ok pri DPF/FAP filtroch aby doslo k regeneracii. lebo ked sa novy diesel u osobaku pouziva na kratkych trasach tak ten dpf neprejde akousi regeneraciou(ale len ciastocne) a tym padom sa rychlesie zanesie a je prieser. A ja som si myslel ze adblue nevadia aj kratke trasy tak ako DPF/FAP filtrom.
mazda 323f 1.5
fiat uno logo 1.1
Scania R450
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

nie, tam je to jedno. Mestské autobusy, rozvážkové autá... kedy by chodili regenerovať? No cenovo náročné problémy sú spojené aj s tým.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

biki, nejde o to ze sa musia jazdit dlhsie trasy, ale skor trasy s vyssim zatazenim motora (predsalen v meste nechodis 130km/h dlhe predlhe minuty na 2900rpm a vecami z toho vyplyvajucimi a;la teplota vyfukovych plynov a ich mnozstvo ; skor stojis na semaforoch bez zatazenia motora), dalej jazdis so studenym motorom ktory z povahy veci proste produkuje viac spalin, atd, atd.

Proste mesto je prd vhodne prostredie na regeneraciu dpf/fap. Samozrejme ze riadiaca elektronika sa SNAZI aj v takom prostredi riesit regeneraciu lebo proste musi... ale nejde jej to zdaleka dobre.
encore16V
Príspevky: 254
Dátum registrácie: 05.07.2011 13:48
Bydlisko: Bazmek City Nad Hornadom
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa encore16V »

Ahaa tak to preto za tymi novymi dizlami citim taky kyslejsi zapach. To je tou mocovinou, nie?
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

Niéééé :-) Močovina a močovka alebo moč je rozdiel. Aj keď principiálne... Ale močovina je syntetická zlúčenina, ktorá navyše v kate reaguje so spalinami a výsledok je vodná para. Podotýkam, že skoro bez zápachu. Kľudne môžeš stáť vedľa laufu 700koňového ťahača a nebudeš cítiť nič. Ale budeš o chvíľu budeš mokrý ako keby si j..bal vo fóliáku.
encore16V
Príspevky: 254
Dátum registrácie: 05.07.2011 13:48
Bydlisko: Bazmek City Nad Hornadom
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa encore16V »

Hmmm tak potom co som to citil, ked preslo okolo mna nove Atego? Aj z nejakych bavorov. Taka divna kyslost alebo co, celkom mi to kruti ksichtom :203:
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

ono zavísí aj od citlivosti na konkrétne pachy, To čo pre iného môže byť skoro bez zápachu, Tebe môže byť kyslé. Takto som sa nad tým ale nezamýšlal. Mne ničím nekrúti.

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: tatkotom a 62 neregistrovaných