Pozastavenie prevádzky vozidla po nehode

Neviete si rady aké auto kúpiť, ktoré bude pre Vás najvhodnejšie ? Diskusia o konkrétnych značkách

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

wheelman
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 25.04.2023 07:20
Zdieľať na Facebook

Pozastavenie prevádzky vozidla po nehode

Príspevok od používateľa wheelman »

Zdravím,

mal som záujem o kúpu auta ktoré bolo opravené po nehode v necertifikovanom servise. Normálne by som sa toho nebál, videl som fotky nehody, bol strelený iba bočný airbag, autu nedali v meste prednosť. Ale keďže tu máme náš Slovenský neštastný zákon o vyradení prevádzky vozidla z 1.1.2022 po nehodách ktorým ale nikto nerozumie, tak som sa toho dosť obával.
Auto bolo v poistovni vyplatené ako totálna škoda, no ako to už býva dalo sa v pohode opraviť lacnejšie rozpočtom. Malo a má platnú STK, EK, aj technický preukaz, takže prepis by nemal byť problém. Podľa rpvz toto vozidlo skutočne nebolo vyradené z evidencie. Zaplatil som si teda platený prehľad, ktorý mi ale znova iba povedal, že auto nebolo vyradené z evidencie a overil km... čo ma moc nezaujimalo, Carvertical dokonca vôbec neposkytuje informáciu o tom či bolo vyradené z evidencie, čo mi príde naozaj absurdné, keďže je to oveľa vačší prúser ako keby to bolo napr Taxi, s čím sa ešte dá niečo robiť.

Je v tom totálny chaos, lebo schválne som si dal vyfiltrovať iba narazené autá a kde bolo VIN číslo som skontróloval u SK aut :
https://www.autobazar.eu/detail/skoda-f ... /30477068/ - aribagy - rpzv ukazuje že nebola pozastavená
https://www.autobazar.eu/detail/bmw-rad ... /30148527/ - nebolo vyradene

Naopak velka nehoda ako Arteon : https://www.autobazar.eu/detail/volkswa ... /30443763/
ukazuje že je skutočne vyradené - https://rpzv.sk/overit/vozidlo?q=m2eB8g ... su%2FSs%3D
Aj keď ďalšie totalky už nie sú vyradené - https://www.autobazar.eu/detail/mazda-6 ... /30468407/ https://www.autobazar.eu/detail/mercede ... /30470671/ - strecha, nosníky, karoséria, airbagy, motor a je ponechané

Moja otázka teda znie :
1. Existuje nejaká služba, ktorá vám vie na sto percent overiť že auto skutočne nemá pozastavenú prevádzku alebo kde to mám zistiť ? skúšal som kontaktovať poisťovňu kde bol pôvodný majiteľ poistený ale samozrejme takúto informáciu dajú iba jemu (auto už bolo u iného predajcu)
2. Kto rozhoduje o tom či bude pozastavené alebo nie ? policajt ktorý môže byť "poctivý" a každé poškodenie nahlási a prevádzku pozastaví (stačí aby bolo vychýlené koleso) ? alebo iba určité poistovne ?
3. Teoreticky dajme tomu že by som kúpil takéto auto a nevedel by som o tom že malo poistnú udalosť zo streleným bočným airbagom, zaplatím sumu nad 10k za auto a v 2024 by som išiel na STK, ktorú by mi nechceli spraviť lebo by zistili že auto bolo necertifikovane opravené ? je takýto scenár možný ? tým pádom mi v dnešnej dobe na Slovensku príde fakt nebezpečné kupovať auto

To auto ma už vlastne ani až tak nezaujím, skôr ma vytočila celá táto situácia že vôbec nikto tomuto zákonu od 2022 nerozumie :D a môže sa teda stať že niekto kúpi auto ktoré nebolo certifikovane opravené a zistí to možno až na ďalšej STK cez ktorú ho už nepustia ale to dúfam že takýto scenár nie je reálny lebo potom good luck pre ľudí ktorý kupujú jazdenky.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Pozastavenie prevádzky vozidla po nehode

Príspevok od používateľa oco13 »

Ani jeden z tých linkov nefunguje. A ano už tu bol nešťastník čo takto kúpil auto a o pol roka neprešiel cez stk.
Dopadne to tak, že autá sa prestanú opravovať alebo menšia časť sa po oprave vyvezie von.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
lubos zimovcak
Príspevky: 3433
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: Pozastavenie prevádzky vozidla po nehode

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Síce neviem pomôcť ale treba si veľmi dobre rozmyslieť, či sa bude ku každej nehode, kde strelí airbag volať polícia.

A keď už prídu, zaplatiť pokutu, na slovenský spôsob, starší už vedia čo myslím, aby nebola ani zmienka o nej.
Myslím o havárke a pokute.

Iba tí, ktorí budú mať havarijné poistenie, tak ti môžu hrdo volať 112.. :40bd: :3c90:
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Pozastavenie prevádzky vozidla po nehode

Príspevok od používateľa oco13 »

To znamená, že ak trafíš novšie auto tak automaticky dojde policia a odpíše aj to tvoje. Vybaviť starším sposobom už nepojde nič - policajti už nosia kamery nielen v autách ale aj na uniforme, je hromada kamier obecnej policie, a lud pospolitý velmi rád udáva.
Zase celkom dobrý nápad ako pomaly postupne dostať spalováky z ciest.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
fzubaty
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 04.11.2022 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Pozastavenie prevádzky vozidla po nehode

Príspevok od používateľa fzubaty »

Prever si to na stk.
bladead
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 01.03.2019 20:24
Zdieľať na Facebook

Re: Pozastavenie prevádzky vozidla po nehode

Príspevok od používateľa bladead »

Takže keby niekto napr zrazí srnu, zavolá políciu, získa peniaze rozpočtom a opraví svojpomocne auto teda že vymení airbagy a jednotku z iného vozidla. Potom pri predaji nespomenie že bolo búrané, čo je bežná prax, tak kupujúci môže o rok ísť na STK, kde ho nepustia ďalej ? a napr ak to bolo BMW za 20k a vymenu airbagov, palubnej dosky, svetiel by mu museli robiť znova v certifikovanom za 20K tak môže to auto spáliť ? :D to mi nehovorte že to až takto debilne funguje...
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Pozastavenie prevádzky vozidla po nehode

Príspevok od používateľa oco13 »

Presne tak - staré autá zožerie hrdza, ale ako dostaneš z ciest autá 4 -10 ročné? tak že skomplikuješ opravu aj po banalnom ťukanci administrativne.
A zubková víla má na to recept - zarovno s kúpou auta sa spraví stk a ek. A je vybavené. lol
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
tuninka
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 25.01.2009 20:17
Zdieľať na Facebook

Re: Pozastavenie prevádzky vozidla po nehode

Príspevok od používateľa tuninka »

zaujímavé je prečítať si tento článok....

https://www.finsider.sk/poistenie/dopra ... -kontrola/

tu to autor trocha ináč poníma
Ricardinho83
Príspevky: 922
Dátum registrácie: 28.01.2019 16:58
Zdieľať na Facebook

Re: Pozastavenie prevádzky vozidla po nehode

Príspevok od používateľa Ricardinho83 »

"to mi nehovorte že to až takto debilne funguje..."

Jasne, ze to tak debilne nefunguje a nikdy ani nefungovalo. Najviac sa toho zakona boja pofiderni slovenski podnikatelia, ktori plataju auta bez toho, aby pouzivali oficialne a certifikovane postupy vyrobcu. A je to logicke, kedze ked musia dodrziavat postup a papierovo si za nim stat, nemozu poslat ziadneho zakaznika prec s reklamaciou ak auto nefunguje/neprejde STK. Preto tu hraju hru ako vlada dohadzuje business autorizovanym servisom, v skutocnosti su iba dosrati, lebo era robenia bez papiera s lacnymi polskymi dielmi sa skoncila. Uz sa to tu riesilo, nikde neni napisane, ze to musi byt AUTORIZOVANÝ servis. Moze to urobit akakolvek dielna ked sa dodrzi postup a je na to dokumentacia, napriklad fotky oprav, dokumenty postupov a certifikaty dielov. Takze budme vsetci radi, ze suflikanti nebudu opravovat to co nevedia a budu to robit ti co vedia
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Pozastavenie prevádzky vozidla po nehode

Príspevok od používateľa oco13 »

Tuninka ani nevieš ako si ma potešil
Nová povinnosť platí len pre vozidlá s dátumom prvej evidencie po 1. januári 2005.
:40bd: :40bd: :40bd:
Ale článok nerieši overenie pozastavenia prevádzky pri kúpe vozidla. :300f:


Riči - len keď povieš A musíš povedať aj B - kolko slovenských motoristov a špecialne vyplakavačov na tomto fore si kupuje opicu a na banany nemá??? :4012: Tam bude zakopaný nejeden pes.
Tu hore niekto o tom niekto píše : auto za 20K servis ti za dva abg a rovnanie predku nacení 20K a poisťovňa zaspieva dáme len 8K lebo amortizacia. :40bd: :40bd: :40bd:
Premiovkoví tiežvodiči budú srať magi v kockách. :p
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
Ricardinho83
Príspevky: 922
Dátum registrácie: 28.01.2019 16:58
Zdieľať na Facebook

Re: Pozastavenie prevádzky vozidla po nehode

Príspevok od používateľa Ricardinho83 »

Oco, a tak im je treba. Ked na to nema tak co sa hra na krala :3035:

Ten airbag nemusi menit v autorizaku, takze to nebude stat az tolko, ale bude to stat viac ako ked mu tam Jozko drbne Airbag z buracky.
lubos zimovcak
Príspevky: 3433
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: Pozastavenie prevádzky vozidla po nehode

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Oco, aspoň tu krásne vidieť idiotizmus našich zákonodarcov...
Takže, staré auto, ktore už drží pohromade iba hrdza a sila vôle, to môže polepit hoci aj kováč s kovadlinou, aj keď ma už 8 airbagov, ESP, ASR a podobne.

Už o rok, dva mladšie, môžeš rovno zaviezt do šrotu..., lebo jednoducho nebude mať zmysel opravovať ich.

Zaujímalo by ma, ako došli k tomu dátumu, prečo práve ten... :40bd: :3c90:
tuninka
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 25.01.2009 20:17
Zdieľať na Facebook

Re: Pozastavenie prevádzky vozidla po nehode

Príspevok od používateľa tuninka »

lubos zimovcak napísal: 25.04.2023 15:34

Zaujímalo by ma, ako došli k tomu dátumu, prečo práve ten... :40bd: :3c90:
podľa mňa oco loboval
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Pozastavenie prevádzky vozidla po nehode

Príspevok od používateľa oco13 »

To by bolo 1995 , takže toto mne neprišijete. lol
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
wheelman
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 25.04.2023 07:20
Zdieľať na Facebook

Re: Pozastavenie prevádzky vozidla po nehode

Príspevok od používateľa wheelman »

Sorry ale riešite tu všetko iné len nie to na čo som sa pýtal. Kecy o tom ako na to máš a kto nie nemá mať žiadne si prosím nechaj pre seba o tom tu vôbec nie je reč. Keď ti vbehne srna do cesty trochu ti poškodí predok a aktivuje predné airbagy a zničí dosku tak zavoláš políciu, tí ti zrušia prevádzku a 15000 auto vyhodíš ho s radosťou do šrotu lebo na to máš ? namiesto predaja poškodeného s papiermi alebo výmenou dielov z iného auta... ale to je jedno.

Ešte raz sa teda opýtam o čo mi tu povodne išlo :
1. Existuje nejaká služba, ktorá vám vie na sto percent overiť že auto skutočne nemá pozastavenú prevádzku alebo kde to mám zistiť ? skúšal som kontaktovať poisťovňu kde bol pôvodný majiteľ poistený ale samozrejme takúto informáciu dajú iba jemu (auto už bolo u iného predajcu)
2. Kto rozhoduje o tom či bude pozastavené alebo nie ? policajt ktorý môže byť "poctivý" a každé poškodenie nahlási a prevádzku pozastaví (stačí aby bolo vychýlené koleso) ? alebo iba určité poistovne ?
3. Teoreticky dajme tomu že by som kúpil takéto auto a nevedel by som o tom že malo poistnú udalosť zo streleným bočným airbagom, zaplatím sumu nad 10k za auto a v 2024 by som išiel na STK, ktorú by mi nechceli spraviť lebo by zistili že auto bolo necertifikovane opravené ? je takýto scenár možný ? tým pádom mi v dnešnej dobe na Slovensku príde fakt nebezpečné kupovať auto

Zatiaľ ani jedna odpoveď na jednu z týchto otázok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Rady pri kúpe vozidla + diskusia o výrobcoch áut"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 86 neregistrovaných