Podnikanie s autoservisom v dnešnej dobe

témy týkajuce sa všetkého a ničoho mimo diskusie o autách

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

AccordD
Príspevky: 49
Dátum registrácie: 12.07.2007 18:09
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa AccordD »

1. dobre meno = neosierať zákazníkov a starať sa o nich
2. zazmluvnit si nejake spolocnosti

a nevidim dovod preco by to neslo......
markoimportauto
Príspevky: 1458
Dátum registrácie: 25.09.2006 12:08
Bydlisko: Spojené bratislavské emiráty
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa markoimportauto »

Tak rad by som ti chcel napisat "chod do toho"......ale neda sa mi z velmi vela dovodov...

Je pritom uplne jedno, ci to mas na dedine alebo v meste.

Autoservis nie je sranda, je to neustaly, plnohodnotny stres. Ten nie je o nic mensi ani ak dodavatelia dodavaju co maju, kedy to maju a zakaznici odberaju co maju a platia co maju.

Medzi tym je kvantum situacii, ktore ak nie si minimalne velmi schopny manazer, nezvladnes....

Problem je tiez v tom, ze musis aspon elementarne vediet co manazujes, inak sa lahko moze stat, ze zamestnanci si spravia z tvojho servisu sukromny biznis a o par mesiacov ta okradnu aj o gate, alebo vdaka ich neschopnosti skrachujes s dlhmi na krku :b:

Uplne najtazsie zo vsetkeho je najst SCHOPNYCH ludi-mechanikov, lakovacov, klampiarov, diagnostikov....

PERSONAL, PERSONAL, PERSONAL.....dokolecka dokola, elementarna vec na ktorej to cele stoji a pada.
Ver, ze je to nadludska uloha, s ktorou sa vecne trapia servisy a pritom nezalezi ci sa jedna o super autorizak premiovej znacky v hlavnom meste, alebo neautorizovany vidiecky.

System vacsinou funguje tak, ze cim vacsi servis, tym viac diletantov a zlodejov skryva.
Skutocnych odbornikov, ktorym sa chce pracovat je ako safranu a povacsine su uz pred dochodkom . Zamestnani v servisoch su iba koli tomu, ze nemaju odvahu/love alebo vek podnikat.
Ak je takyto odbornik len trosku mladsi a s trochou odvahy, tak ho v autorizovanom servise vacsinou nenajdes. Taky si radsej prenajme aj s nejakym kolegom garaz, alebo iny priestor, prip. v nejakom rodinnom dome si otvoria vlastnu prevadzku.
Kludne si poberu pozicky na ekvipment a zakaznikov ukradnu tomu servisu, kde sa vytrtenovalli na draho (zamestnavatelom) zaplatenych skoleniach a nutnej praxe.
Taki k tebe prosit o zamestnanie nepridu.
Nechcem pisat ciernobielo, ale moje dlhorocne pozorovanie a skusenosti hovoria jasnou recou:

- BUD SCHOPNYCH LUDI NENAJDES alebo NEBUDES VEDIET ZAPLATIT

Kto z nejakeho dovodu schopny mancaft ma, tak ma takmer vyhrate a buducnosti sa bat prilis nemusi. Tragace su totiz cim dalej tym viac sofistikovanejsie, cize rapidne ubuda cinnosti, ktore si obcan doteraz zvladal opravit tzv. samohonkou :d :D
Je to proste fakt. Dnes tie klasicke vikendove predpanelakove "generalky" uz prakticky vymizli. Na vacsine modernych aut mas uz problem sam si vymenit ziarovku, nieto este odstranit poruchu. V drvivej vacsine pripadov sa bez kvalitnej diagnostiky jednooducho nepohnes dalej. Vymenis nanajvys plotenky brzd....

Vsetko toto hovori PRE podnikanie v tomto biznise. Ver, ze priestor tu je a bude este vacsi.

ale

BEZ KVALITNEHO PERSONALU sa nepohnes ani o milimeter.

Zvysok ako neustale drahe skolenia personalu, drahe doplnanie pracovneho hardveru (od monteriek cez solvinu az po filtre v susiacej kabine) a update diag softwaru su oproti tomu iba detska hra :d :D :d :D :d :D

Edit: v tvojom pripade mas iba jedinu rozumnu moznost: PONUKNUT SERVIS DO PRENAJMU, resp. PRIBRAT K SEBE DO KOMPANIE KAMARATA-CHUDOBNEHO MECHANIKA PERSPEKTIVNEHO ODBORNIKA.
www.carsale.sk výkup, import-export vozidiel: nové, demo, jazdené so zárukou Preprava vozidiel z / do EÚ Registrácie dovezených vozidiel
sbf
Príspevky: 1356
Dátum registrácie: 06.02.2009 10:05
Bydlisko: TN
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sbf »

skutocni odbornici ze su pred dochodkom?
servis nestoji len na diagnostike, tu maju vacsinou len autorizovane servisy.
najst kvalifikovanych mechanikov je len otazka penazi a motivacie a ci chce majitel len zarobit alebo aj zbohatnut.
markoimportauto
Príspevky: 1458
Dátum registrácie: 25.09.2006 12:08
Bydlisko: Spojené bratislavské emiráty
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa markoimportauto »

sbf napísal:skutocni odbornici ze su pred dochodkom?

- ANO, AKO Z KONTEXTU VYPLYNULO, MAL SOM NA MYSLI NAJMA AUT. SERVISY. MLADI VEDIA ZVYCAJNE HOVVNO, AK NAD NIMI NIK NESTOJI, TAK SA IBA ZASIVAJU, NEMAJU CHUT PRACOVAT A OD RANA DO VECERA ROZMYSLAJU KDE A CO SVOJMU ZAMESTNAVATELOVI (prip. ZAKAZNIKOVI) UKRADNUT, ALEBO AKU FIREMNU STETKU PRETIAHNUT V SKLADE NA KRABICIACH OD BRZDOVYCH KOTUCOV

servis nestoji len na diagnostike, tu maju vacsinou len autorizovane servisy.

OKREM PERSONALU TO SAMOZREJME NA DIAGNOSTIKE STOJI.
TA JE UZ DNES NUTNOST V k a z d o m SERVISE, KDE SA VENUJU MECHANICKYM PRACAM. BEZ DIAGNOSTIKY SA PRI MODERNYCH KAROCH KOMUNIKUJUCICH NA BAZE MULTIPLEXU NEPOHNES!!!!!
DIAGNOSTICKYCH SW JE VELA, SU DOSTUPNE PRE KAZDY SERVIS, NIE IBA AUTORIZOVANY. NEUKRADNUTE SU SAMOZREJME DRAHE A JE NUTNE ICH PRAVIDELNE AKTUALIZOVAT ZA DOST VELA PENAZI (ak chce servis drzat krok)

cast c1. najst kvalifikovanych mechanikov je len otazka penazi a motivacie cast 2: a ci chce majitel len zarobit alebo aj zbohatnut.

cast. c1: SUHLASIM, VED TO JE LOGICKE. PROBLEM JE VSAK V TOM, CO SOM DOST PODROBNE VYSVETLIL. PRETO TATO LOGIKA V SR ZIAL NEFUNGUJE.

cast. 2: NESUHLASIM, VDAKA VYSSIE SPOMINANEMU PARADOXU JE TO V DRVIVEJ VACSINE O PREZIVANI.
O TO HORSIE, AK ZAKAZNIKOV,PERSONAL, DODAVATELOV A STAT NEOKRADAS.
UPLNE NAJHORSIE AK K TOMU ZAKAZNICI, PERSONAL, DODAVATELIA A STAT OKRADA TEBA.
www.carsale.sk výkup, import-export vozidiel: nové, demo, jazdené so zárukou Preprava vozidiel z / do EÚ Registrácie dovezených vozidiel
ondrejgti
Príspevky: 423
Dátum registrácie: 02.02.2007 18:32
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ondrejgti »

O diagnostiku (zariadenia) by som sa nebal, teraz sa da zaklad servisu vybavit za smiesne peniaze oproti tomu co tu bolo par rokov dozadu. Minule som mal zakaznika, ktory si takto robil prehlad po Slovensku- porozpraval sa s kazdym predajcom osobne a spominal ze nas je mozno 5 takych co s tymi zariadeniami aj realne pracujeme, mame prax, vieme poradit pri konkretnej zavade... a milion dalsich typu- tento mesiac pridame k predaju dvojsimkovych mobilov aj nejake diagnosticke kabliky. Takze len treba vybrat dobreho dodavatela. Skor tu znova narazis na personalny problem- ludi co vedia slusne diagnostikovat (seriovo+paralelne) je malo. Vacsina servisov si ale vystaci so zakladom (chyby, akcne cleny, livedata, kodovanie, servisne intervaly...) a zlozitejsie veci im preberaju firmy priamo na elektroniku (HW+SW opravy RJ, ABS, serva, preprogramovanie, hladanie zlozitejsich chyb, nikedy kluce, immo...).
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

markoimportauto....povedal si všetko aj za mňa,ja som v tom cez 40 rokov a budem musieť rozmýšlať,či si niečo vynechal.Velmi velmi výstižné.Tiež to vidím na prenájom.
Filip161
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 08.06.2009 18:14
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Filip161 »

Takže v prvom rade Vám chcem všetkým poďakovať za odpovede, presne takto som si to predstavoval :d :D .

Aby som upresnil detaily, tak ten autoservis nieje môj, len by som mohol mať možnosť ho mať prenajatý zadarmo ( maximálne za nejakú symbolickú čiastku ) .
Nachádzam sa v 10 tisícovom meste ( v podstate dedina :d :D ) a je tu pár autoservisov.

Stojí a padá to všetko na tom, čo napísala drvivá väčšina z vás : PERSONÁL. Totižto, keby som bol vyučený tak s veľkou pravdepodobnosťou by tu nepísal, ale keďže nie som tak je problém. Keďže je to dosť veľký autoservis a nájsť dobrého mechanika, najlepšie viacerých ( a hlavne ich zaplatiť ) je samé o sebe dosť nákladné + kopa iných výdavkov. Ďalšia vec je, že keď sa do " fachu " nevyznám mohlo by sa ľahko stať, že by ma zamestnanci podvádzali ( čím by som prichádzal o zákazníkov ) a v horšom prípade okrádal.

Neviem kto z Vás to už písal, ale teoreticky by som pracoval v kancelárii pri objednávaní dielov, zháňaní zákazníkov, čiže servis by na mne nebol. Ja nemám ružové okuliare a nemyslím si, že si niečo otvorím a budem mať za rok panameru v garáži ( citoval som jedného diskutujúceho ) a práve preto som písal, že si rád prečítam názory a postrehy iných ľudí. Je veľa proti avšak na druhej strane je dosť pozitívnych vecí, treba si to premyslieť. Ak sa podarí dotiahnuť zopár obchodov do konca, tak pravdepodobne skúsim investovať nejaké prostriedky do toho, ale to sa uvidí časom. Možno dovtedy vytriezviem z tohoto nápadu, no na druhej strane ma to možno chytí ešte viac :d :D .

Ďakujem ešte raz za príspevky. Ak niekto ešte niečo má, kľudne reagujte naďalej.
markoimportauto
Príspevky: 1458
Dátum registrácie: 25.09.2006 12:08
Bydlisko: Spojené bratislavské emiráty
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa markoimportauto »

....tak ked uz tak zdarne finisujeme do ciela :d :D , tak by nebolo odveci zverejnit tu 10-tisicovu lokalitu, kde sa to miesto cinu nachadza.

Mozno az potom zacne naberat debata tie spravne obratky :28b7: :2f93: :300f: :d :D
www.carsale.sk výkup, import-export vozidiel: nové, demo, jazdené so zárukou Preprava vozidiel z / do EÚ Registrácie dovezených vozidiel
Fofro
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 08.12.2009 05:57
Bydlisko: Bratislava
Zdieľať na Facebook

Re: Podnikanie s autoservisom v dnešnej dobe

Príspevok od používateľa Fofro »

Filip161 napísal:Rád si vypočujem názory druhých ľudí, .......ale v podstate moja otázka znie, že keby som mal záujem tento autoservis rozbehnúť znova, ... ja nie som vyučený automechanik a keď Vám mám úprimne povedať do áut sa extra nevyznám
Odvahu máš a to je dobre,ale porozmýšľaj takýmto spôsobom:
Neviem,čím si profesne,či ekonóm, stolár, alebo čašník. Vieš si predstaviť majiteľa firmy, ktorá je v Tvojej profesii a dotyčný majiteľ nie je z tejto profesie?
Niečo Ti budú tvrdiť zákazníci,niečo iné mechanici,niečo dodávatelia a Ty by si mal vedieť,kde je pravda.Niekedy nemusí byť pravdivé tvrdenie u jednej strany,ale každý môže mať len z časti pravdu.
Neviem,či si pochopil,ale ja mám z praxe skúsenosť,že nie je nič horšie,ako mať nadriadeného,ktorý tomu odborne príliš nerozumie a núti Ťa do nelogických konaní.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Ak už vznikla takmer zhoda v názore že rozumnejšie riešenie je prenajať,ešte stále musíš zvažovať medzi dvoja variantami.Výnos z obratu alebo mesačný nájom bez ohladu na čokolvek.Musíš domyslieť či prenajímať aj zariadenie a výbavu autodielne.Lebo to je sakra rozdiel.netrúfam si odhadnúť kolko potenciálnych zákazníkov má šancu dielňa v desattisícovej oblasti získať.Vôbec nie je jedno,či to je desať kilometrov od Blavy alebo Rimavskej Soboty.Dá sa dosiahnuť stav,keď Ťa nájdu aj zakopaného v zemlanke,ale to musíš mať meno.A to sa buduje desať a viac rokov.Vôbec nie je jedno,čo je gro práce,či sú to bežné mechanické práce údržbového typu,alebo klampiarina s lakom.Tú robí excelentne natolko málo dielní že dokážeš stiahnuť zákazky z okresu a často aj ďaleko za.Excelentného diagnostika tiež nájdu aj pod zemou. Máš prevelkú smolu že nie si doma v tejto profesii,lebo ostatné okolnosti sú priaznivé.Choď cestou najmenšej možnej chyby,ošetri si dobre podmienky za ktorých tam niekoho budeš mať.Jasné pravidlá robia vraj dobrých priatelov,tak dva krát meraj,raz podpisuj.
Filip161
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 08.06.2009 18:14
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Filip161 »

Pre markoimportauto : Snáď sa nenahneváš, ale nejdem tu zverejňovať konkrétnu lokalitu.

Pre Fofro : Áno, pochopil som čo si chcel povedať a úplne s tebou súhlasím. V tomto prípade je veľká škoda, že nie som z odboru a práve preto som tu. NAJideálnejšie by bolo, keby som mal nejakého dobrého známeho/kamaráta autoservisáka, ktorého by som mohol zamestnať, dôverovať mu a dať mu voľnú ruku v servisnej časti.. Ale to iba KEBY :d :D .

Pre mhlavaty : Ďakujem za postreh, avšak ako som písal autoservis nieje môj, ja by som ho mohol mať prenajatý zadarmo. Máš úplnú pravdu, že je to dosť o " mene " servisu a aj to je dôvod, prečo nad tým uvažujem. Človek, ktorý to mal predomnou podnikal od 91 roku, bol v okolí medzi prvými, ktorí mali autoservis. Avšak bol starší a tak, bral to ako zamestnanie ale zároveň aj ako hobby. Teda to znamená, že vybudoval servis s dobrým menom, mal najnižšie ceny a napr. robil nákladné autá jednej firmy, ale na druhej strane nezamestnával ľudí a nemal záujem to nejako extra rozširovať. Možno by sa dali využiť jeho kontakty na bývalých zákazníkov, to bol aj jeden z dôvodov prečo som nad tým uvažoval.
Ogi11
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 07.04.2011 21:51
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Ogi11 »

Bývam v meste s cca 5500 obyvateľmi, narátal som hneď prvých 6 mechanikov ktorých poznám a stále mi to vychádza že by sa ich tu ešte zo desať zišlo, stále majú plno, niekedy problém sa k nim dostať. A to chcem zvyčajne ísť k nim len s prkotinami ktorých oprava trvá cca pol hodinku.

No tak či tak na tvojom mieste by som do toho nešiel. Písali to tu mnohí, kvalitní mechanici robia sami na seba a ti takzvaní "mechanici" sa zašívajú popr. prvá vážna chyba a nevedia čo ďalej. Plus perlička že nie si v tom doma.
ondrejgti
Príspevky: 423
Dátum registrácie: 02.02.2007 18:32
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ondrejgti »

S tou Panamerou som nepisal o tebe, musis lepsie citat ;-)
Filip161
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 08.06.2009 18:14
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Filip161 »

Zdravím Vás páni znova. Tak som dlhšie nad tým uvažoval, riešil som nejaké iné veci čo som mal a rozhodol som sa, že do toho autoservisu asi pôjdem od nového roka.
Ako som písal, autoservis je kompletne zariadený a bude mi treba kúpiť len diagnostiku, to už nejako poriešim.
Všetci sme sa tu zhodli na tom, že najväčší problém bude personál, keďže ja nie som vyučený a na starosti by som mal mať diely, objednávky, účtovníctvo a podobne.
Asi to urobím tak, že uverejním inzeráty a prihlásených uchádzačov potom preskúšam s mojim známym mechanikom, ktorý sa tomu venuje celý život ale kvôli zdravotným problémom už nepracuje. To "preskúšanie" nechám na neho.
Páni, čo na to zatiaľ hovoríte ? Samozrejme zo začiatku budem mat nejaký menší kapitál na pokrývanie výdavkov.
Chcem využiť kontakty bývalého majiteľa a takto získať nejakých starých zákazníkov + reklama.
Čo teda poviete ? Rád si prečítam Vaše názory či už negatívne alebo pozitívne.
Andrej7269
Príspevky: 2230
Dátum registrácie: 15.05.2008 13:56
Bydlisko: Rovinka/Bratislava
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Andrej7269 »

No kedysi sa tu na fore diskutovalo aj o teme typu selfservice. Cize mat neico ako servis s vybavenim a kazdy si dojde a opravi auto sam.
Podla mna by pre teba bolo najjednoduchsie dohodnut sa na sposobe prace s mechanikom tak ze on si pise vsetko na seba a ty mu na konci mesiaca vyfakturujes energie, najom a spotrebaky co minul.
Osobne ked do niecoho dostatocne nevidim tak sa do toho nezeniem ale zase odvaznym praje stastie.
Myslim ze dolezita je aj lokalita a reklama. Daj pripadne vediet kde sa servis nachadza a aky okruh obyvatelov je v okoli 20km.
Mercedes Benz W245 BlueEfficiency (03/2009) Benzin bez Turba :)

Návrat na "Shoutbox - o všetkom"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných