Osvetlenie vozidla

diskusia ohľadne rôznych druhov autožiaroviek, LED ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

skstrelec
Príspevky: 185
Dátum registrácie: 18.10.2008 11:20
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa skstrelec »

nahradne žiarovky nenosíš pre policajta ale len a len pre seba.Nesvietiš-platíš. :41c2:
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

_

Príspevok od používateľa cicmanec »

U nás sa bohužiaľ veľa vecí robí len kvôli policajtom/pokutám a nie kvôli rozumu či bezpečnosti...
elephant
Príspevky: 1747
Dátum registrácie: 25.02.2009 02:07
Bydlisko: ZH
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa elephant »

Ziarovky nemusis mat ale vonkajsie predpisane osvetlenie vozidla musi mat vporiadku. Nie si povinny so sebou nosit ziarovky a dokonca si nie ani povinny si ju vediet vymenit ale si povinny jazdit len na vozidle ktoremu svietia vsetky svetla.

Rieseni je hned niekolko:
- Mas so sebou nahradne ziarovky (aj ked nie su povinnou vybavou vozidla) a vies si ich aj sam vymenit ... v tom pripade ked ta zastavi hliadka a nebude ti svietit svetlo tak pokial chybu odstranis priamo na mieste mozes pokracovat dalej.
- Mas so sebou nahradne ziarovky (aj ked nie su povinnou vybavou vozidla) ale nevies si ich sam vymenit tak bud mozes niekoho poziadat aby ti ich pomohol vymenit na mieste alebo si zavolas asistencnu sluzbu ktora ti ju pride vymenit na mieste ale pokracovat v jazde dalej nemozes kym ju nevymenis. V tom pripade zalezi od policajta ci pocka alebo ti da pokutu pripadne zadrzi osvedcenie pripadne tafle a v tom pripade ti ostava len zavolat si asistencnu sluzbu aby ta odtiahla do najblizsie servisu alebo do ciela cesty.
- Nemas so sebou nahradne ziarovky alebo mas xenonove vybojky ktore na mieste nevymenis v tom pripade si bud niekde napriklad na pumpe zozenies nahradnu ziarovku a bud si ju vymenis sam alebo si zavolas asistencnu sluzbu ktora ti moze doniest nahradnu ziarovku a vymneit ti ju na mieste. Ale pochybujem ze policajti budu cakat kym ty vyriesis tento problem a udelia ti pokutu pripadne ti zadrzia osvedcenie pripadne tafle. V pripade xenonov ti pomoze len odtah do najblizisieho servisu.

Co sa tyka tych pokut tak pokial ti nesvieti prave predne alebo prave zadne obrysove svetlo pripadne predne parkovacky pripadne osvetlenie zadnej TEC a nie si schopny to na mieste bezodkladne opravit (teda este kym tam su policajti) pripadne budes pokracovat v ceste s takymto vozidlom a chyti ta ta ista hliadka tak to mas za pokutu asi tak do vysky 60€ pripadne ti mozu zadrzat osvedecenie ale mozu ti povolit dalsiu jazdu do miesta kde sa da zavada odstranit. Ale ked sa jedna o lave predne stretavacie svetlo alebo lave zadne obrysove svetlo je to na pokutu a s takymto vozidlom nesmies pokracovat dalej v jazde takze ti zadrzia osvedcenie a zakazu dalsiu jazdu a tebe ostane uz len odtahovka (taketo neosvetlene vozidlo sa nesmie ani tahat na lane lebo podla zakona musi na vozidle svietit aspon jedno predne a jedno zadne svetlo blizsie k stredu vozovky).

Toto vsetko je samozrejme len teoreticky tak ako by spravne mala postupovat policia takze rypalom odkazujem ze v reale to moze byt celkom inak a zalezi len na policajtovi aku ma naladu a ako danu situaciu vyriesi. Ale ked si zavadu odstranis priamo na mieste tak by ziadny postihi hrozit nemal lebo staci povedat ze pred jazdou som si osvetlenie skontrolaloval a bolo v poriradku a ziarovka sa musela vypalit pocas jazdy. V takom pripade to policajt vyriesi len dohovorom s tym ze si ju vymenis na mieste. Pre tento pripad je dobre mat aj nahradne poistky nakolko sa moze stat ze pri vypaleni ziarovky dojde k skratu a vypali aj poistku.

To ze nahradne ziarovky poistky ani rezerva uz nie su povinne je dosledok prisposobovania sa nasej legislativy legislative EU nakolko nikto nie je povinny vediet si vymenit ziaroku alebo koleso pokial na to nema patricne vzdelanie kedze v zahranici je bezne ze kazdy sa ma venovat len tomu comu sa rozumie a nemusi vediet vsetko. Na to su urcene sluzby lebo nie kazdy je elektrikar vodar alebo murar aby si musel doma vediet vymenit napriklad vodovodnu bateriu ale zavola si na to instalatera tak nie kazdy je automechanik aby si menil ziarovky (aj ked pre niekoho sa to moze zdat smiesne aby si niekto nevedel vymenit ziarovku alebo koleso) ale na to su asistencne sluzby ked si to neviem urobit sam.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24982
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

stevko napísal:
bbbr napísal:Individuálne. (to budú riešiť)
Odbočuješ od témy.
Neodbočujem ale je to diskutabilné. Auto nespĺňa požiadavky o cestnej komunikácii,žiarovka sa mi vypálila po ceste a ja ju nemôžem vymeniť lebo ju nemám,alebo ju nedokážem vymenit,lebo to neviem.
Odpoveď dal cicmanec úplne jasnú,je to jeden z bodov keď auto nesplňa podmienky.Ak si nevieš pomôcť sám a vec napraviť,nuž musíš znášať všetky dôsledky.Nesvietiace lavé svetlo je potencionálne tak nebezpečná záležitosť že by som techničák zobral aj ja.
elephant
Príspevky: 1747
Dátum registrácie: 25.02.2009 02:07
Bydlisko: ZH
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: _

Príspevok od používateľa elephant »

cicmanec napísal:U nás sa bohužiaľ veľa vecí robí len kvôli policajtom/pokutám a nie kvôli rozumu či bezpečnosti...
Koli policajtom??? Hadam niekto zakazal mat v aute nahradne ziarovky poistky rezervu zdvihak hasiaci pristroj? Nemusis a nesmies je velky rozdiel. Hadam kazdy clovek co ma vodicka a auto je svojpravny. Od kedy mi musi zakon prikazovat ze mam byt rozumny a mat zo sebou ziarovky ked viem ze ked sa mi nejaka vypali tak dostanem pokutu a nemozem na takom aute dalej jazdit? Bud som rozumny a mam nahradne ziarovky alebo takemu co si ich nevie vymenit su aj tak na prd a preco by ho v tom pripade mali zato pokutovat ked ich nema? Podla mna takymto ludom staci mat v aute len reflexnu vestu trojuholnik a telefonne cislo na asistnecku a tym co to vedia nikto nezakazuje nosit si v aute pojazdu dielnu so skladom nahradnych dielov.
homer33
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 20.01.2009 18:44
Zdieľať na Facebook

odpoved

Príspevok od používateľa homer33 »

Ziarovky nemusis mat ale v pripade, ze ti nesvieti svetlo musis pocitat s tym, ze dostanes pokutu, pretoze si ju nemozes na mieste vymenit.
Ak ti svetlo nesvieti - zastavia ta policajti - mas ziarovky a nevies ich vymenit, tak ti mozu dat pokutu ale ak su normalnejsi a zastavili vela ludi pred tebou bez ziaroviek : ) , tak by ta mozno pustili prec s tym aby si si to co najskor dal do poriadku.
Napr. ja som menil prvy krat ziarovku na mojom aute asi 1,5 hodiny (ale vymenil) myslim si, ze by sa nado mnou vtedy zlutovali , keby ma zastavia : ))).
Neviem ale presne ako to riesia, ak sa niekomu vypali xenon.
stevko
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 13.04.2006 15:32
Zdieľať na Facebook

Re: odpoved

Príspevok od používateľa stevko »

lakinooo napísal:
homer33 napísal:Neviem ale presne ako to riesia, ak sa niekomu vypali xenon.
Rovnako....
Ďakujem za vaše názory a už tu nepíšte prosím. Chcel som vedieť reakcie na otázku,ktorá sa dá riešiť cez den inak ako v noci a ako ste tu väčšina písali záleží iba a ozaj iba na policajtovi ako to on posúdi. Za tmy,hmly,dažďa,sneženia by to mali posudzovať inak ako za normalnej viditeľnosti. Ešte raz ďakujem
nabster999
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 27.05.2009 16:50
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa nabster999 »

v aute mozem mat celú paletu ziaroviek ak sa to bezne s rukou vymenit neda!.... napr. ja mám tak zamontovaný xenon, ze jednoducho sa stým aj v servise jebú hodinu kým to vymenia.... takze je riesenie take, ze bduem so sebou nosit stale mechanika a vercajg v tej skrinke za 1000 euro.. to bude asi najlepsie riesenie.... a ked poviem asistencke nech poslu odtahovku lebo vysvietila ziarovka.. tak ... 100% ze neposle.....
biker610i
maskot fóra
Príspevky: 3536
Dátum registrácie: 29.05.2009 18:50
Bydlisko: plechovy hotel
Zdieľať na Facebook

Re: _

Príspevok od používateľa biker610i »

cicmanec napísal:Čiže auto nemáš spôsobilé na premávku. Cez asistenčku svojej PZP poisťovne si zavoláš odťahovku, ktorá ti auto odtiahne do najbližšieho servisu, kde ti pomôžu znova dať auto do stavu, aby podmienky spĺňalo. Jednoduché...
koli vypalenej ziarovke za napriklad slnecneho dna volat odtahovku? :40bd:
mazda 323f 1.5
fiat uno logo 1.1
Scania R450
borinik
Príspevky: 382
Dátum registrácie: 28.11.2008 15:34
Bydlisko: Puchov
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa borinik »

autocentrumkk napísal:čo je diskutabilné?
Máš -vymeníš-neni pokuta
Nemáš-nevymeníš-pokuta
Ako ti to majú jasnejšie napísať.
Aaale k.a ako mraky... Mas tak vymenis,ked nemas,auto je nepojazdne a nemozes pokracovat,tym padom to tam odstavim(nie s vlastnej viny) a policajt mi musi auto strazit pokym sa pon nevratim,resp pokym mi oni nezabezpecia adekvatny odtah aj to len vtedy ked auto tvori prekazku v cestnej premavke.!
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

_

Príspevok od používateľa cicmanec »

borinik napísal:auto je nepojazdne a nemozes pokracovat,tym padom to tam odstavim(nie s vlastnej viny)
A z koho? Obrázok

borinik napísal:a policajt mi musi auto strazit pokym sa pon nevratim
:40bd:

borinik napísal: k.a ako mraky
Tak veru, dobre vravíš, súvisľe...
bbbr
Príspevky: 3603
Dátum registrácie: 06.03.2008 18:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bbbr »

borinik napísal: Aaale k.a ako mraky... Mas tak vymenis,ked nemas,auto je nepojazdne a nemozes pokracovat,tym padom to tam odstavim(nie s vlastnej viny) a policajt mi musi auto strazit pokym sa pon nevratim,resp pokym mi oni nezabezpecia adekvatny odtah aj to len vtedy ked auto tvori prekazku v cestnej premavke.!
Bolo niečo vypité? Či to na triezvo máš takéto myšlienkové pochody a pohľad na realitu.
bbbr
Príspevky: 3603
Dátum registrácie: 06.03.2008 18:40
Zdieľať na Facebook

Re: _

Príspevok od používateľa bbbr »

biker610i napísal:koli vypalenej ziarovke za napriklad slnecneho dna volat odtahovku? :40bd:
Čo sa ti zdá smiešne? Ak to bude ten príslušník hnať do extrému, závadu neodstrániš, tak nebudeš mať inú možnosť, buď odťah, alebo nechať auto tam.
benky71
Príspevky: 243
Dátum registrácie: 06.01.2008 08:54
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa benky71 »

Bol som pri jednej kontrole a policajt povedal žene,že jej nesvieti pravé predné svetlo.Samozrejme,že to nevedela vymeniť.Policajt potom chcel vidieť,že či má náhradné žiarovky,mala,tak,ju pustil s tým,aby si to dala vymeniť.
Možno náhoda alebo normálny policajt. lol lol
vladom
Príspevky: 473
Dátum registrácie: 03.01.2006 21:42
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa vladom »

Mam podobnu skusenost, ze policajt poslal auto dalej, s tym ze nech si to da odstranit. Vela policajtov je normalny, len sa k nim treba chovat normalne. Ako sa spravate k nemu, tak sa sprava aj on ku mne. Ja osobne som sa stretol len raz z blbym policajtom. A to ma zastavili uz strasne vela krat! A vzdy som sa s nimi normalne bavil a vdy dali aj mensiu pokutu ako povodne chcely

Návrat na "Autožiarovky"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 57 neregistrovaných