Origo LPG zastavba vs nadrz a 10 rokov

Diskusia ohľadne vozidiel značky Dacia

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

hjundai
Príspevky: 2711
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Origo LPG zastavba vs nadrz a 10 rokov

Príspevok od používateľa hjundai »

Pani na daciaclube vznikla vasniva debata o tom ci pre origo zastavbu lpg plati ci neplati 10 rocna zivotnost nadrze. Nema niekto overenu info z STK u nas ako to je? Musi ci nemusi sa menit?
maly-vlk
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 07.03.2022 23:06
Zdieľať na Facebook

Re: Origo LPG zastavba vs nadrz a 10 rokov

Príspevok od používateľa maly-vlk »

Neplatí, na STK Ťa vyhodia len ak na nádrži fyzicky nájdu dátum expirácie a bude prekročený.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Origo LPG zastavba vs nadrz a 10 rokov

Príspevok od používateľa oco13 »

Vyhodia ťa aj keď tam ten dátum chýba
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
autolaik
Príspevky: 4910
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Re: Origo LPG zastavba vs nadrz a 10 rokov

Príspevok od používateľa autolaik »

Na tie origo posledne fabricke zastavby vyrobca udava ze "dozivotná" (do poskodenia,zhrdzavenia) nadrz. Na starsie zastavby kde sa to realizovalo externou firmou sa udavala zivotnost 10r
maly-vlk
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 07.03.2022 23:06
Zdieľať na Facebook

Re: Origo LPG zastavba vs nadrz a 10 rokov

Príspevok od používateľa maly-vlk »

oco13 napísal: 24.12.2023 15:23 Vyhodia ťa aj keď tam ten dátum chýba
To je už ale pochybenie konkrétneho technika
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Origo LPG zastavba vs nadrz a 10 rokov

Príspevok od používateľa oco13 »

čo je pochybenie? ak ťa vyhodí? ja neviem, ale keď si obnovujeme skúšky na tlakové nádoby tak toto je medzi otázkami - štítok, certifikát, čo musí štítok obsahovať, tlakové skúšky. to nemá nič s LPG to sa týka všeobecne tlakových nádob a spadá to pod IBP.
ako celkom si neviem predstaviť že by si Dacia/Renault obhajila nadobu bez opakovanej tlakovej skúšky a taký Atlas/Copko nie. Potom by to takto deklarovali všetci výrobcovia nádrží ???? alebo čo mi ušlo???
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
maly-vlk
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 07.03.2022 23:06
Zdieľať na Facebook

Re: Origo LPG zastavba vs nadrz a 10 rokov

Príspevok od používateľa maly-vlk »

Pletieš tu hrušky s jablkami, pochybenie je, ak ťa vyhodí v prípade, keď nenájde vyznačený dátum expirácie nádrže. Ak dátum expirácie nie je dostupný alebo vyznačený, tak nefunguje žiadne také, že pripočítam 10 rokov od dátumu montáže LPG a aha, zistil som dátum expirácie... toto je blbosť.
db69
Príspevky: 917
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Origo LPG zastavba vs nadrz a 10 rokov

Príspevok od používateľa db69 »

keby neboli Vianoce tak Vám to zistim priamo od technika STK. https://www.hatiar.eu/blog/133-vymena-l ... ze.html%20
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Origo LPG zastavba vs nadrz a 10 rokov

Príspevok od používateľa oco13 »

maly-vlk napísal: 24.12.2023 17:18 Pletieš tu hrušky s jablkami, pochybenie je, ak ťa vyhodí v prípade, keď nenájde vyznačený dátum expirácie nádrže. Ak dátum expirácie nie je dostupný alebo vyznačený, tak nefunguje žiadne také, že pripočítam 10 rokov od dátumu montáže LPG a aha, zistil som dátum expirácie... toto je blbosť.
Veď to som sa pýtal čo je pochybenie ak ťa pustí ?alebo ak ťa nepustí.? :4012:
Nám na školeniach tvrdia, že ak na štítku tlakovej nadrže chýba niektorý údaj, tak nadrž administratívne nezodpovedá požiadavkam a nemôže dostať razítko na ďalšiu prevadzku. Dostane na mesiac a dovtedy treba zabezpečiť nový štítok od výrobcu. Ale to nie je pod pravomocou STK, ale IBP a jedná sa všeobecne o tlakové nadrže.
Nakolko to má STK prebraté vo svojich predpisoch a či IBP má niečo s certifikaciou nových aut - NEVIEM. Ale autá nemajú len plynové tlakové nádrže, aj vzdušník na brzdy je tlaková nádoba.
A ešte jeden postreh: aut z fabrickým LPG je viac značiek ale toto o nadrži tvrdí len Dacia
Ak dátum expirácie nie je dostupný alebo vyznačený,
Čo teda funguje v takomto prípade?
Edit: toto píše Hatiar
https://www.hatiar.eu/blog/73-kupa-auta ... g-cng.html
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
db69
Príspevky: 917
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Origo LPG zastavba vs nadrz a 10 rokov

Príspevok od používateľa db69 »

oco13 .ani toto nemusí byť problém.Sused kúpil v Holandsku Megan na LPG origo z výroby .Ked sa mu to začalo asi po 3 rokoch jebkať tak mu to niktona SK nevedel opraviť a to precestoval cele Slovensko.Potom išiel do Prahy ,ani tam nepomohli.Tak to vyhodil a namontoval druhé .Ale kamarát kupoval Daciu s LPG novú na SK a nema zo servisom LPG žiadny problém. Kupoval to okolo 2008 a teraz má 400 000km. Jazda brzda plyn.
hjundai
Príspevky: 2711
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Re: Origo LPG zastavba vs nadrz a 10 rokov

Príspevok od používateľa hjundai »

ide o to že na svetle Božom sú rôzne protichodné informácie. Opakovane sa hlása že origo zástavba napr. od Dacie má neobmedzenú garanciu na nádrž a po 10 rokoch ju netreba meniť. To sa vyskytlo aj na stránkach topspeed či u R.Chválu garaž.tv.
https://automagazin.sk/2021/05/16/153024/
Potom je tu názor je legislatíva také nepozná.
Takže by bolo fajn vedieť priamo z prostredia stk ako to je a či je v tomto jasno.

Ja sedliackym rozumom si to vysvetľujem tak že tá nádrž je jeden z dielov auta - žiaden z iných dielov auta nemá špecifickú životnosť. Takže ako celok ho predáva Dacia a tá "prebrala zodpovednosť" a rozhodla že vzhľadom na zástavbu - nehrozí korozia - je životnosť "neobmedzená".
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Origo LPG zastavba vs nadrz a 10 rokov

Príspevok od používateľa oco13 »

Dacia nemôže vstupovať do narodných predpisov o tlakových nádobách. Moj názor je že IBP je orgán na vyššej úrovni rozhodovania a právomocí ako STK a Testek. Ale je to len názor , neviem dohladať jeho potvrdenie.
Skúsim to nejako vysvetliť :
Ak elektrické zapojenie nejakého vozidla nebude vyhovovať predpisom danej krajiny, darmo jeho výrobca aj na papieri bude deklarovať, že tak je to ok a tak to má byť, vozidlo v danej krajine neschvalia. A toto mi príde rovnaké
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
lubos zimovcak
Príspevky: 3433
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: Origo LPG zastavba vs nadrz a 10 rokov

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Ja už iba čakám, kedy bude STK vyžadovať výmenu airbagov po 10-15 rokov...
To bude vývar....,pre niekoho.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Origo LPG zastavba vs nadrz a 10 rokov

Príspevok od používateľa oco13 »

Luboš : a potom tam prídem ja s autom čo nemá ani len ten vodičov :40bd: :40bd: :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
hjundai
Príspevky: 2711
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Re: Origo LPG zastavba vs nadrz a 10 rokov

Príspevok od používateľa hjundai »

... Oco ja len dumám - auto je homologované ako celok.... som zvedavý ako to teda je.

Návrat na "Dacia fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 39 neregistrovaných