Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Diskusia ohľadne vozidiel značky Opel

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

jaster-83
Príspevky: 1445
Dátum registrácie: 16.09.2010 13:17
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa jaster-83 »

Tu bude problem v tom ze tu koluje 200 vseliakych fam o brzdach kde sa pletie dohromady zotretie ochranneho povlaku niektorych kotucov s vymenou novych dosticiek na mrtve koruce kde je hrana jak svina a alibizmom dielni ktore robotu odflakli a chlacholia zaklaznika klamstvami rovno do oci, ze si nieco "musi sadnut", co je vtipne je ze, dielna tuto cararovnu formulku vie pouzit na hocico, dokonca aj na rozvody posunute po vymene o zub.....

V tomto pripade isli nove kotuce a nove platnicky, ziadne sadanie si po 100, 300, 500 km sa nekona, navody vyrobcu o 3x brzdeni co ja viem z 90 na 40 km/h po vemene su len koli tomu aby sa piestiky riadne pritlacili k platnickam a zotrel ochranny film, co byva naneseny na niektorych kotucoch, to je cele. Toto cele ale netreba ani robit lebo normalny mechanik hned po vymene este bez kolies poriadne stlaci brzdu aspon 2 - 3x a skusi ci neostali brzdy seknute pripadne niekde netecie brzdovka a ten ochranny film na brzdach tam nebude uz po tom ako clovek opusti dielnu a po brzdeni bude vychadzat z druhej krizovatky

Co odporuje rozpravke o tom ze sa nieco zbrusi a sadne si po 100, 200, 500 km je aj samotna vydrz kotucov a dosticiek kde len dosticky vydrzia kludne 30 az 60tis km, ak by sa malo po 100km udiat nieco take ze z kotuca a platnicky sa dostatocne zbrusi a sadne si to, tak zivotnost brzd by nebola ani 5tis km lebo by ten material sakra rychlo ubudal

Ze si nieco musi sadnut je alibizmus dielne po zbabranej robote
1U5 AVU, 6U1 AMH, 6Y5 ASY, N15 GA14DE, 3B6 AVF, C4(B7) 9H06
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa mhlavaty »

V podstate ano.Dielne vedia natlačiť zákazníkom neskutočné kaleráby.Samozrejme že auto má aj veci ktoré naozaj je rozumné zabehnúť,mať ohlad k tomu že sa po strojovom opracovaní veci vzájomne prispôsobujú a produkujú velmi nežiadúce čiastočky kovov ktoré vytvoria brusivo.Tomu prispôsobiť úmerne zaťaženie a meniť olej aby sa brusivo dostalo von.Hold ale...koľko ľudí si dá povedať ? Ale mám aj nových majiteľov,a to si povedať dajú,takže prvý olej 1500 km je normál.je viac ako isté že sa im to vráti.
peterson999
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 03.01.2022 23:07
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa peterson999 »

Presne tak mhlavaty
Na novej motorke pise vyrobca 6.000km vymena oleja.
Ja som mal 500km a olej von, dalsich 1500 a von a teraz menim kazdych 3000km
Urcite ze motor vydrzi aj 10.000km ale je tu ale...
Ked mi rozvodova retaz prdne nie na 150.000 ale na 50.000 lebo som menil po 10.000km tak sa mi to neoplati. Retaz stoji s pracou od 500e a je to zasah do motora. Ze motor bude mat ine vole a ze bude žrat olej tak to ani nehovorim. Bude karbonovat. Proste po najazde 50tkm bude v horsom stave ako po 150tkm... Aj keby som na nej nenajazdil ani 50.000km tak chcem ju odovzdat v co najlepsom stave novemu majitelovi. A ano asi ako jediny na Slovensku na nej pred dovrsenim 50.000km vymenim preventivne pracovny valec spojky lebo viem, ze pri najazde 60-70tkm bezne odchadza. Spojku skoro nepouzivam cize mne vydrzi cez 100.000km ale pre istotu si to vymenim. Ako na lietadlach sa necaka az nieco klakne ale meni sa to VOPRED.
Sranda musí byť aj keď na chleba nebude ...
Keď sa rúbe les, lietajú triesky. Za čistý stôl a víno mi to stojí.
Plávam proti prúdu, piškám proti vetru...
Múdry sa pýta, hlupák vie všetko ...
hjundai
Príspevky: 2711
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa hjundai »

pri tolkych prispevkoch ani veta o brzdovke, jej mnozstve..... vo vztahu k novym komponentom... mozno bola vymmena,mozno sa odvzdusnovalo...... mozno nie...
martincichy
Príspevky: 5443
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa martincichy »

Som prekvapeny, ze nerozumiete principu fungovania brzd na molekulovej urovni - casticovej urovni.
peterson999
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 03.01.2022 23:07
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa peterson999 »

martincichy napísal: 06.02.2022 14:35 Som prekvapeny, ze nerozumiete principu fungovania brzd na molekulovej urovni - casticovej urovni.
Niektori rozumieme :40bd:

Ktorej molekule sa povenujeme ako prvej ?
Spustam hlasovanie:

A. brzdovej kvapaliny
B. kovovej - kotuc
C. gumovej - tesnenia
D. kompozit - brzd.oblozenie
Sranda musí byť aj keď na chleba nebude ...
Keď sa rúbe les, lietajú triesky. Za čistý stôl a víno mi to stojí.
Plávam proti prúdu, piškám proti vetru...
Múdry sa pýta, hlupák vie všetko ...
peterson999
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 03.01.2022 23:07
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa peterson999 »

BTW som jediny co si vsimol ze sa zadavatel vys... na tuto temu ?
Volny pedal mame chapat akoze zabera nizsie ?
Ked tak, tak o kolko ?
Myslim ze skoda casu ale skecli sme si aspon my.
Pokecame alebo pockame nech sa ozve zadavatel ?
Sranda musí byť aj keď na chleba nebude ...
Keď sa rúbe les, lietajú triesky. Za čistý stôl a víno mi to stojí.
Plávam proti prúdu, piškám proti vetru...
Múdry sa pýta, hlupák vie všetko ...
lukoluky
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 14.01.2018 12:01
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa lukoluky »

xentry napísal: 05.02.2022 18:20 Pedal nema po vymene kotucov a dosticiek preco byt inaksi, tvrdsi alebo maksi, vsetko je vycistene a ide ako nove pedal ma byt ako bol dovtedy ked bol v poriadku.
Teoreticky nie ale prakticky ano. Ked vsetko pomenis tak cakas ze sa nic nezmeni???

Hydraulicky okruh nieje hermeticky. A za 4 roky dakujem pekne. Po odvzdusneni tam je rozdiel. Brzdovy pedal je kov a kov je kujny, takze ho kopanim do pedalu vykujes a po pridany materialu musi zaberat v inej polohe cize sa aj inde zapiera. Dalej na starych brzdach mas spinu, mazivo sa vytratilo voditka platiciek su ozuvane to mas micrometre a micrometre voli ktore sa spocitavaju.
A po komplet vymene je pedal tvrdsi. Nie jak skala ale vnimavy clovek si to vsimne.
A neboj sa ze ked som po robote citil makksi tak som vedel ze je niekde chyba.
Ale nemam problem sa tim hrajkat na dvorecku aj den dva robim preseba.

Problem je ten zakladal temu MAL POCIT.
Ak mal podozrenie ze slabo brzdi tak ako sa to rozhodne ci slabo brzdi ci nie?
Jedine odmerat na valcoch. A my tu mozme filozofovovat do rana
xentry
Príspevky: 1958
Dátum registrácie: 29.06.2018 17:35
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa xentry »

Nema dovod sa menit system prace brzdoveho systemu v zavislosti na polohe brzdoveho valceka v strmeni samozrejme kym je valcek v poriadku na celej ploche, nema sa do brzdovej sustavy ako dostat vzduch.
peterson999
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 03.01.2022 23:07
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa peterson999 »

Ak tam boli pouzite šmejdove brzdy tak UCINNOST BRZD bude diametralne ina a na rovnake brzdenie bude potrebna vyrazne vyssia sila.
To je tak velky rozdiel ze si to vsimne okamzite aj Rambo.
Tu by som niekde temu aj uzavrel, jej zakladatel ma na salame, skoda casu... Mozno sa este zobudi, uvidime. A to ja tu chcem od ludi aby napisali ako to dopadlo - oni serú aj doplnit informacie :-)
Ze aky som naivny :-)
Sranda musí byť aj keď na chleba nebude ...
Keď sa rúbe les, lietajú triesky. Za čistý stôl a víno mi to stojí.
Plávam proti prúdu, piškám proti vetru...
Múdry sa pýta, hlupák vie všetko ...
Northillus01
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 03.07.2019 20:46
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa Northillus01 »

Zdravím,

v prvom rade ďakujem všetkým za reakcie, je naozaj super, že sa dá týmto spôsobom poradiť.

V podstate sa stotožňujem s tým, že treba brzdy zabehnúť v zmysle princípu mechanického prilnutia brzdových komponentov, hnevá ma ale spomínaná väčšia vôľa brzdového pedálu.

Pri výmene brzdových komponentov sa menila aj brzdová kvapalina, na faktúre je XT Brake DOT 4, čo parametricky sedí s typom vozidla.

Ohľadom približného vyjadrenia súčasnej vôľe brzdového pedálu, keď 0 % je východzia neutrálna horná pozícia pedálu a 100 % je dolná maximálna pozícia pedálu plného brzdenia- so starými brzdami pedál začal zaberať cca od 25-30 % a pri pozícii od 60-70 % bolo už brzdenie účinné pre väčšinu rýchlejších zastavení.

Momentálne začína zaberať cca od 45-50 % a spolu so súčastnou nižšou účinnosťou bŕzd je proste potrebné vyvinúť väščí pohyb na pedál + dlhší čas na zastavenie v rámci účinku bŕzd.

Momentálne ale jazdím v odporúčanom režime mierneho brzdenia s predvídaním a vytváraním situácii, keď brzdím motorom+ váhou vozidla a dávam si väčšie odstupy.

Auto som bral zo servisu koncom minulého pracovného týždňa a zatiaľ som s ním spravil cca 45 km, pri dvoch víkendových jazdách sa mi zdal účinok bŕzd o niečo lepší.

Od výmeny som zatiaľ nevykonával žiadne plné brzdenia ani skúšobné (alebo reálne) núdzové zastavenia, takže sa mi obtiažnejšie hodnotí súčasný celkový účinok bŕzd, v už použitom rozsahu brzdenia je to ale proste slabšie + ten voľnejší pedál.

Otázka je, čo vlastne mohlo spôsobiť inú tuhosť resp. voľnosť pedálu a ako sa to dá napraviť ?? (a ako s tým napr. súvisí vymenená brzdová kvapalina ?)

Výmena bola vykonaná vo veľmi dobre hodnotenom a profesionálnom servise, kde výhradne dané auto servisujem už tretí rok a výmena rozhodne nebola lacná.

Skúšobná jazda bola servisom vykonaná.

Môj ďalší postup bude ten, že počkám do nájazdu 150 km v miernejšom režime brzdenia a potom budem riešiť nápravu účinnosti bŕzd resp. uvidím, ako to bude brzdiť, nakoľko sa nemôžem zmieriť so slabším účinkom ako predtým a keď chcem naďalej využívať potenciál daného auta, musí to brzdiť veľmi dobre :)

Okrem toho mám toto auto fakt rád, jazdí to veľmi dobre a takto výkonné a 2,2 t. ťažké auto proste musí dobre brzdiť.

Mimochodom, minulý rok bolo auto na STK so starými a už dosť opotrebovanými brzdami (cca 20 %) a prešlo v pohode.

Hodnoty z STK mám, takže po zabehnutí nových bŕzd sa dá ísť na skúšku brzdného výkonu a stroj nám už povie, aký je tam rozdiel.

Následne dám samozrejme vedieť, ako to dopadlo.
martincichy
Príspevky: 5443
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa martincichy »

A je to jasne. Ze bola vymenena brzdova kvapalina som tusil, ale nepisal si to pred tym.

Mas zle odvzdusnene brzdy. Naspat do servisu. Som prekvapeny, ze to zo servisu vobec pustili. Nenechaj sa odbit. Pedal musi byt tvrdy ako predtym.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Myslím že bolo zbytočné niečo písať pretože nič nebolo pochopené
peterson999
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 03.01.2022 23:07
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa peterson999 »

reklamacia
1. odvzdusnit
2. vyskusat
3. ak nebude zaberat ako predtym, ak nebude brzdit ako predtym, nech vymenia dosky a v krajnom pripade aj kotuce ZADARMO ak si si nedoniesol sam svoje diely a hotovo, vymalovane
Este mozes napisat ako sa ti paci ten Alfa motor, celkom ma to zaujima ked si sa uz pripomenul :-)

:o

A napis ako to cele dopadlo, nebud chrapúň :-)

Nech vieme a nech hlavne vedia ludia co budu neskor riesit podobne problemy
Sranda musí byť aj keď na chleba nebude ...
Keď sa rúbe les, lietajú triesky. Za čistý stôl a víno mi to stojí.
Plávam proti prúdu, piškám proti vetru...
Múdry sa pýta, hlupák vie všetko ...
Northillus01
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 03.07.2019 20:46
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa Northillus01 »

To peterson999:

Zdravím,

ďakujem za reakciu, keď to bude vyriešené, dám vedieť, ako to dopadlo :-).

Ohľadom motoru v mojom aute, pre doplnenie, je to 1.9 CDTi 110 kW 16v, 320 nm (2007) u mňa spojený s 6 st. automatom Aisin.

Čo povedať k tomuto skvelému motoru a autu: kupované pred troma rokmi pri nájazde cca 228 000 km, vždy štartuje, nikde ma nenechalo, výkonovo plne dostačujúce pre rýchlu jazdu, či idem sám alebo je auto plne naložené, žiadny rozdiel vo výkone, motor zaberá od 1500 ot., žiadny turbo efekt, s autom je radosť jazdiť, je viac na diaľnice a na tiahle zákruty, to je ale dané typom a veľkosťou auta.

Spotreba je podľa mňa veľmi solídna, jazdil som medzi 5,7 až 7,2 l na 100 km.
Nakoľko ma auto ale proste baví a využívam jeho výkon, je to väčšinou tých 7,2 -7,5 (možno aj 8 l) na 100 km, tiež tam mám IDS+, čo je niečo ako "športový" režim meniaci tvrdosť tlmičou, reakciu plynového pedálu a radenie automatu.


Tento Common rail sa podľa mňa Fiatu naozaj podaril, v danej 110 kw verzii je pre Vectru C plne dostačujúci, ľahko sa zabudne, aké je to veľke a ťažké auto (2,2 t) vzhľadom na jeho ľahkosť a svižnosť (až keď sa niekedy otočím na zadné sedadlá si uvedomím čo za priestor vlastne so sebou veziem :) ).

Motor 1.9 110 kW sa k auto veľmi hodí (ešte som počul, že je dobrý motor V6 2,8 od Holdenu, ten ale akosi nebol na sklade :189:), tiež sa mu snažím pomáhať tzn. správne zahrievanie na prevádzkovú teplotu a dochladzovanie turba po dlhšej jazde, tiež mu asi pomáha že je garážované a s 90 % tam tankujem prémiovú naftu OMV.

Je ale pravda, že tento môj kus je veľmi zachovalý, v podstate vyzerá tak na 6-7 rokov a má to 14 rokov ... interiér z veľkej časti ako nový, auto bolo technicky udržiavané, zvonka tiež vyzerá veľmi fajn (plná výbava) a s 17 " kolesami celkom maskuje ten šialene veľký rázvor :).

Najväčšia slabina tohto auta je veľký polomer otáčania a cúvanie (aspoň sú tam senzory), ale takto veľké auto som kupoval aj kvôli preprave celého setu bicích (bez problémov).

Jediné väčšie slabiny tohto motoru sú veci, ktoré sú tam akosi navyše :)- EGR, Swirl klapky a DPF.
EGR mám nový, Swirl budem meniť tento rok a DPF je zatiaľ úplne O.K. aj po častejších jazdách v meste, minulý rok STK a EK v pohode (sám sa regeneruje pri dlhšej jazde).

Aby som to zhrnul, za mňa je tento Opel značne lepší ako predošlé Audi A6 Avant 2014 V6 3.0, Ford Mondeo Combi 2.0 2014 a skúšaný VW Passat Variant 2008 2.0, nie som žiadny fanúšik Opelu, ale toto auto má proste niečo ako charakter a istú "starogermánsku" strohosť :42f9:, na nič sa nehrá, žiadne zbytočne asistenty (pruhy, značky...), iba výkon, zábava, priestor, spoľahlivosť a ten môj kus aj super vyzerá ( a dá sa s tým aj sťahovať, po sklopení zadných sedadiel je tam rovná plocha 1850 l.).

Návrat na "Opel fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 8 neregistrovaných