Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Diskusia ohľadne vozidiel značky Opel

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

pepo64
Príspevky: 1034
Dátum registrácie: 16.04.2012 18:43
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa pepo64 »

l
Naposledy upravil/-a pepo64 v 05.02.2022 16:40, upravené celkom 2 krát.
pepo64
Príspevky: 1034
Dátum registrácie: 16.04.2012 18:43
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa pepo64 »

laco1871 napísal: 04.02.2022 22:12 Na konci tohto cyklu brzdenia VYCHLADIŤ brzdy prudom vzduchu ktorý je generovany otačanim kolies súvislou jazdou niekolko km.
A keď po tom všetkom náhodou natrafíš pred sebou na kombajn či traktor, ktorý pôjde 5-10km/h, a za ním bude 100 metrová kolóna a nebudeš ich môcť predbehnúť lebo oproti pôjdu stále autá, čiže brzdy NEVYCHLADIŠ tak sa stane čo?Inak ako píše M.Hlavatý tiež nechápem NAČO by sa mali brzdy zabiehať?
lukoluky
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 14.01.2018 12:01
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa lukoluky »

Northillus01 napísal: 04.02.2022 21:55
V servise mi bolo povedané, že počas prvých 100 km je potrebné mierne brzdenie pre zabehnutie bŕzd.

Ide o to, že po výmene bŕzd má brzdový pedál o dosť väčšiu vôľu a auto brzdí slabšie ako predtým (brzdy treba zabehnúť).
Na svojich autach som si vzdy robil brzdy sam. Prva jazdy z dvora na cestu rychlost tak 2-4kmh
lebo to ozaj malo brzdi. Po par metroch dalsie brzdenie z vedlajsej na hlavnu tak z 10kmh potom jazda po okreske z dedinz do dediny 10-15km sledujem ci nevybruje aby mi koleso neodletelo a skusam pocuvam. Obycajna jazda so sledovanim ziadne specialne ukony. Na ceste domov brzdi nromalne. Zabehnute dalsie 3 jazdi este nato myslim ze som robil brzdi ale funguju stale tak isto.

Pred prvou jazdou ked zhodim auto z heveru napupujem a pedal je tvrdsi. Potom pumpujem s nastartovanym motorom koli posilovacu brzd.
Neviem ako je to na dizli s posilovacom ale ked su nove brzdy pedal musi byt tvrdsi nie makksi. Ak je makky tak je vzduch v okruhu. 100km je prehnane pre istotu aby sa nic nestalo a nedoslo k reklamacii.
Auto musi brzdit minimalne tak isto ako pred pracou na brzdach ak nie lepsie. Hned po prvej jazde. Ak to brzdi slabo tak to slabo bude brzdit aj potom.
martincichy
Príspevky: 5429
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa martincichy »

Vysvetlenie, co sa deje s novou dostickou a preco je zabehnutie dolezite

https://apecautomotive.co.uk/techmate-g ... r-process/

V skratke, spravnym zabehnutim sa zvacsi kontaktna plocha dosticky a dosiahne sa rovnomerne uvolnovanie frikcneho materialu.
xentry
Príspevky: 1958
Dátum registrácie: 29.06.2018 17:35
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa xentry »

Pedal nema po vymene kotucov a dosticiek preco byt inaksi, tvrdsi alebo maksi, pokial nikto neriesil valceky, vsetko je vycistene a ide ako nove pedal ma byt ako bol dovtedy ked bol v poriadku. Pedal naslapes lebo bol vrateny valcek v strmenoch na zaciatok a vznikne tam potom vola, ktoru treba zatlacit teda dotlacit valceky a dosticky ku kotucu. Auto brzdi normalne od zaciatku, tak isto hned po vymene ako po 1000km. Ja mam elektronicke brzdy deaktivujem ich a po praci ich aktivujem naspat a zatlacia sa same ak som mal brzdy dovtedy normalne ako maju byt tak po vymene viem akurat, ze tam su nove. Brzdny ucinok sa moze zmenit akurat kvalitou materialu ktory sa tam da, ja som dal textar a je lepsi nastup brzdneho ucinku ale je uplne rovnaky po prvom pohnuti ako po xy kilometroch.
Renova
Príspevky: 349
Dátum registrácie: 30.11.2010 15:15
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa Renova »

.....ináč falzifikátov TRW je na slovenskom trhu s dielmi ako maku....pozor nato :28b7: :3c90:
seven549
Príspevky: 7876
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa seven549 »

Northillus01 napísal: 04.02.2022 21:55

Ide o to, že po výmene bŕzd má brzdový pedál o dosť väčšiu vôľu a auto brzdí slabšie ako predtým (brzdy treba zabehnúť).



Pretože auto by malo brzdiť lepšie ako predtým :)

Ďakujem.
brzdy maju ist hned odnova .ak ma pedal volu v zabere ze stary zaberal hore a teraz zabera v polovici alebo az dole tak nieco je so zadnymi brzdami nevystreduju dobre volu.

a nic netreba nejako extra zabehavat.staci sa povozit den po meste brzdit a kazdom prechode a kruhaci a za pol hodky to mas.

ja to tak robim ked u auta ktore mi dlho stoji zahrdzaveju kotuce tak ich v meste hned ozivi.v meste su male rychlosty a brzdi sa jemne.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Xentry...Je to presne tak.Stačí pochopiť ako veci fungujú,o čom sú hydraulické pomery.Ak je brzda stlačená a brzdí z nejakým tlakom kvapaliny,tak po uvolnení pedála v prvom rade zanikne tlak.Tým zanikne sila ktorá platničku ku kotúču tlačila.Platničku v podstate od kotúča nemá čo vzdialiť (odtlačiť) .Vzniká utra jemná medzera medzi nimi spôsobená hádzavostou (aj keď by to bolo iba 0,03mm) plus to,že samotný valček si zrovná deformáciu tesniaceho O krúžka keď bol pod tlakom a v prítlaku.Toto úplné uvolnenie síl a takmer nulový pohyb piestika pri brzdení a uvolnení znamená toľko,že kvapalina sa takmer nepresúva v objeme,len sa jej zvýši tlak,alebo tlak zanikne.Potreba presunu (výtlaku množstva z valčeka) kvapaliny je minimálna,a preto je pohyb pedála tiež minimálne.Stačí 1-2 cm a stači to lebo sa dosiahne hydraulický tlak bez potreby množstva kvapaliny.
Ak je čokolvek "gumové" a platničky konajú pohyb väčší,je problém.Potrebujú príliš veľa kvapaliny na dosiahnutie účinku.Zo skúsenosti je to v prvom rade skoro vždy vzadu a máva dočinenia z neschopnostou v domácich podmienkach riešiť ručnú kvalitne.V druhom rade hádzavosť.Tu si netreba predstaviť že to musí vodič cítiť v pumpovaní pedála.Nemusí,až od určitej úrovne to vníma.Ale ten rozkmit už roztiahne platničky viac a to musí zase kompenzovať dlhšia dráha pedála pri brzdení.Až následne to "prišuchovanie" spôsobí úber materiálu a je z toho reklamácia na "hadzanie" kotúča. Prd makový,treba si osvojiť funkcionalitu vecí
peterson999
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 03.01.2022 23:07
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa peterson999 »

Ja sa tu nebudem natahovat
Kludne si robte co chcete a kludne ked nastartujete motor rano po chladnej noci ked bolo -20 tak dupnite na podlahu a davaj 200km/h do kopca maximum ved sa aspon rychlejsie zohreje :-)
Mna to trapit nebude. Nasli by sa ludia co mi povedia naco zohrievat motor, ved olej ma, cize maže a moze ist na plny plyn :-)
Kazda plocha = uplne kazda trecia plocha potrebuje vyleštiť povrch "sadnut si". Ak si nesadne nemusi to znamenat dramu. Ano aj loziska kolies si citlivejsim zaobchadzanim na zaciatku najdu svoju drahu, plochu vyhladia a nasledne dosiahnu VYSSIU ZIVOTNOST. Asi je rozdiel ist pomalsie a hlavne zakruty ak je rec o lozisku kolesa. Nehovorim ze to nevydrzi !!! Ale ked nove lozisko rozbehnem hned na 280km/h a budem rezat zakruty 150 az piskuju gumy a mam zadne koleso vo vzduchu tak to lozisko si to bude pamatat a vydrzi menej. Dokonca pri -20 su ine podmienky ked je mazivo ztuhnute. Ale o tomto sa mozem bavit s inziniermi ZVL a nie tu na fore. Preco sa zabiehaju motory ? Ci vy ani neviete ze sa motory zabiehaju ? Potom som nic nepovedal a koncim debatu.
Sranda musí byť aj keď na chleba nebude ...
Keď sa rúbe les, lietajú triesky. Za čistý stôl a víno mi to stojí.
Plávam proti prúdu, piškám proti vetru...
Múdry sa pýta, hlupák vie všetko ...
xentry
Príspevky: 1958
Dátum registrácie: 29.06.2018 17:35
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa xentry »

Otazka je co sa riesi? Riesi sa ze po vymene brzdovych kotucov a dosticiek je maksi brzdovy pedal a slabsi brzdny ucinok. Toto mozes zabehavat kolko chces a ako chces, tym to nevyriesis ani z inzinierom z marsu. To tzv. "zabehavanie" je k tomu aby niekto nespravil hned jednu vec nerozbehol to na plno a rovno nedal plne brzdy, nie aby zabehavanim brzdy vylepsil ale aby ich hned neznicil.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Všetko vieme,len to nie prečo by niekto pri -20 rozbiehal auto na 200-ku. A v podstate bojuješ sám zo sebou,pretože nikto nespochybnuje že sa plochy vzájomným trením vyhladia,ale o tom tu už reč bola.
Už sa pre kvantum napísaného stráca podstata otázky - za A či môžu mať brzdy po oprave nižšiu účinnosť a za B väčší chod pedála.A správna odpoveď je A-nie a B - nie.Všetko ostatné môže do koša
peterson999
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 03.01.2022 23:07
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa peterson999 »

Renova napísal: 05.02.2022 18:42 .....ináč falzifikátov TRW je na slovenskom trhu s dielmi ako maku....pozor nato :28b7: :3c90:
To by vysvetlilo zahadu slabeho brzdenia...
Sranda musí byť aj keď na chleba nebude ...
Keď sa rúbe les, lietajú triesky. Za čistý stôl a víno mi to stojí.
Plávam proti prúdu, piškám proti vetru...
Múdry sa pýta, hlupák vie všetko ...
peterson999
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 03.01.2022 23:07
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa peterson999 »

mhlavaty napísal: 05.02.2022 20:29 Všetko vieme,len to nie prečo by niekto pri -20 rozbiehal auto na 200-ku. A v podstate bojuješ sám zo sebou,pretože nikto nespochybnuje že sa plochy vzájomným trením vyhladia,ale o tom tu už reč bola.
Už sa pre kvantum napísaného stráca podstata otázky - za A či môžu mať brzdy po oprave nižšiu účinnosť a za B väčší chod pedála.A správna odpoveď je A-nie a B - nie.Všetko ostatné môže do koša
Jasne, suhlasim
Tema sa zvykne rozsirit o zaujimavosti a to je uz zaujimave mozno nie pre zadavatela ale pre inych uzivatelov ktory sa dozvedia nieco nove.
Ked vidim niekoho ze naklada ľadovému motoru tak mu poviem ze motor je dobre zahriat (zahrieva sa nielen motor ale vsetky agregaty az po tie loziska) a on mi povie - to som nevedel ... Tak mam potrebu informovat verejnost :-)
Inak to ze na STK hned brzdi SUMERNE este neznamena ze brzdi ako zabehnuta brzda.
Suhlasis ?
Proste na stk nemeraju ten 10% rozdiel ale SUMERNOST a vidia ovalitu.
To ale neznamena ze napises - cele zabiehanie je blbost a vsetci budeme suhlasit. Ja teda suhlasit nebudem :-)
Sranda musí byť aj keď na chleba nebude ...
Keď sa rúbe les, lietajú triesky. Za čistý stôl a víno mi to stojí.
Plávam proti prúdu, piškám proti vetru...
Múdry sa pýta, hlupák vie všetko ...
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Dá sa zhrnúť pár slovami.Máš nové brzdy - maj to na pamäti.Zoznamuješ sa z ich novým účinkom aj pedálom,zistuješ vlastnosti ako u nového auta.Úplne pri všetkom čo sa práve zobúdza,potrebuje svoju prevádzkovú teplotu to rešpektuj.
Ale myslím že s tým nik nemá problém.Ani čerstvo zobudený človek neuteká šprint a nepodáva špičkové výkony.
Mechanik nemôže auto odovzdať bez nutnej skúšky,nemôže ho dovzdať z vedomím že je to "nejaké" slabé,pretože od samého počiatku musia byť schopné brzdiť tak aby taký pocit nesmel mať.Berie do úvahy že na prvých brzdeniach ide dole ochranná farba,ale auto odovzdáva tak že majiteľ môže na to STK pokojne a ono sa to tak vlastne aj robí.Technik STK vidí všetko....aj účinnosť,na pedáli má snímač sily tlačenia na pedál a na ukazovateli či tomu zodpovedá účinok.Nie iba ovalitu a rozdiel účinku.
xentry
Príspevky: 1958
Dátum registrácie: 29.06.2018 17:35
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa xentry »

Samozrejme, potom ak by sumerne nebrzdili vsetky tak by auto odislo z stk ako v poriadku ale bez funkcnych brzd. Riesil som si zadne brzdy boli ko kotuce, vnutorna strana 1cm brzdnej plochy po kupe, ucinok samozrejme lepsi na prve stlacenie pedalu, rozdiel boli predne nemali ziaden problem, dosticky nieco nad 50 percent ma snimac opotrebenia na 50 percentnu dosku, kotuce krasna plocha zvonku, zvnutra nemali ziaden problem ale chcel som nove, namontovane nove a brzdny ucinok lepsi hned od prvych metrov a tak ostal doteraz nic sa na nich nezmenilo. Nove brzdy musia brzdit svojim standartnym vykonom hned.

Návrat na "Opel fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných