Omega 2.6i Y26SE - premeranie lambda sondy osciloskopom

Diskusia ohľadne vozidiel značky Opel

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

mobster-zv
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 03.09.2007 12:19
Zdieľať na Facebook

Omega 2.6i Y26SE - premeranie lambda sondy osciloskopom

Príspevok od používateľa mobster-zv »

Pekný deň prajem.
Chcem premerať lambda sondy na vyššie uvedenom aute. Viem, že sa to meria osciloskopom. Ten má môj kamarát, len nevieme ako čo zapojiť a čo vlastne merať. Zjednodušene povedané potrebujem nejaký stručný návod na meranie.

Aby ste vedeli prečo chcem lambdy zmerať. Motor za studena chytí a po pár sekundách ním začne trhať. Po nejakých 30-40 sekundách až niečo cez minútu trhanie prestane a ide ako má. Trhanie je pri jednom štarte miernejšie a pri inom zase silnejšie.

Na aute je vymenená váha vzduchu, sviečky a na skúšku boli vymenené aj moduly zapalovania. Diagnostika ukázala len vadné moduly zapalovania no po ich výmene problém pretrváva. V servise si s tým nevedia rady a preto by som chcel ešte skúsiť tie lambda sondy.

Ďakujem za odpovede.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

http://www.igniter.estranky.cz/clanky/d ... ambda.html

pravdepodobne cerpane z : http://www.fordfans.cz/technics/O2%20Se ... ostika.php



http://www.lambda-sonda.cz/cs/osciloskop


priame skusenosti a znalosti nemam, az buduci rok... tento som nestihol.
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Chlapi niekedy uvažujem či ešte ste normálny.To z akého prsta si vycucať o aký motor ide.Lebo je to viac než dôležité,lebo čo sa týka jedneho,netýka sa druhého a lambda je ozaj všehochuť na všetky spôsoby.

Už iba trocha z praxe,meria sa napäťovou sondou ,ja si nastavujem 0,1V/diel na obrazovke,na deličke sondy delené 10, vzorkovanie 1s korektný signál dáva sonda až v prevádzkovej teplote,trvá to rôzne podla motorizácie a umiestnenia sondy.Pri správnej behá napätie niekde medzi 0,2 a 0,9V za sekundu je cca 6 zvlnení
Naposledy upravil/-a mhlavaty v 05.12.2011 10:51, upravené celkom 1 krát.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Lubo ten krok si dobre uváž,je to najväčší zabiják času čo mám v dielni.A dopredu Ťa upozorňujem,že vlastníctvom osc sa dostaneš iba do bodu A a tam začnú starosti,sondy,deličky,prúdové kliešte,napätové klište,indukčné snímače,tlakové sondy,medzikonektory,vypichováky pinov,a môžeš sa začať hrabať za vzorovými diagramami a tisícoch informácií.Prečo myslíš že s tým robí desivé minimum ľudí ?
Pane,nevíte co chcete učiniť
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

bohuzial viem co chcem :) a prave preto som to nezmakol tento rok.
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
mobster-zv
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 03.09.2007 12:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mobster-zv »

mp3turbo - Vďaka za info.

mhlavaty - je to opel omega 2.6V6 benzín, kód motora Y26SE, 132kw, bolo to v nazve témy, ale mi to upravili. a tiež Vám ďakujem za info.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Vela úspechov,prvýkrát keď človek rozloží fidlátka to je zaujímavé.Veľa záleží od samotného prístroja,len tie ozaj drahé dokážu niečo vypotiť v rukách človeka čo s tým nerobil.Ale lacný zase chce dosť vedomostí a čosi skúseností,každopádne by som si to rád pozrel skrytou kamerou,či to pôjde tak ako si myslím.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

lambdy nemozes merat nijako inak a uz vobec nie voltmetrom lebo ten signal "osciluje" ako vidis na poskytnutych grafoch. Ty nepotrebujes vidiet "strednu" hodnotu amplitudy ale celu amplitudu = tu byva najcastejsi problem s lambdami, hnusnymi zlodejmi benzinu.

Toto je hlavna pricina preco riadiaca jednotka NESIGNALIZUJE chybnu lambda sondu i ked ta lambda objektivne je zla. Napadnu ma asi tri alebo styri situacie ktore proste riadiaca jednotka nedokaze spravne vyhodnotit a nedokaze rozsvietit akykolvek error ze "lambda v prdeli". Dalsie asi dva alebo tri problemy su identifikovatelne (lambda dava prilis nizke hodnoty, prilis vysoke hodnoty, skrat, neuzavrety obvod takze tusim styri).


Inak nazov temy veselo uprav - tak ako je teraz plus pridaj dozadu opel omega 2.6i Y26SE. Ja to spravit nemozem.
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
martin.bolek
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 02.02.2005 00:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martin.bolek »

Ale ak sa chcete do toho pustit, nejak zacat musite. Takze najskor potrebujete dat do kopy info:
Vyrobca motormanagmentu
Konstrukcia sondy
Pinout sondy...ale ten sa da aj meranim zistit
Ak aj sonda nebude (lebo v tomto pripadea ani nebude :) )mat vzorovy priebeh, stale to neznamena, ze je vadna. Treba nasimulovat rozne stavy zistit ci na ne reaguje a pripadne to podporit meranim analyzatorom vyfukovych plynov.
Kazdopadne o zabavu mate postarane : )
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Jasne že prvý predpoklad je vedieť o aký typ sondy ide,dnes už je variácií viac,samozrejme či sa jedná o prvú alebo druhú (ak na voze je)
Vzorový priebeh sa to volá,je to vodítko o približnom tvare.Skúsenosť Ťa naučí že priebeh môže mať odlišnosti,čo je v poriadku a čo už nie,čo sú kyslíkové šoky,čo je lenivosť sondy a pod.Poznať vzorový je tak trocha záruka,že ak sa ten náš na to celkom verne podobá bude to OK.Analyzátor je dobrá vec,ale k tomu treba povedať tolko,že ešte vždy môže byť výsledok ovplyvnený nefunkčným katalizátorom.Ten je za sondou.Tam kde sú dve sondy,a meraním mám overené že obe šlapú pekne,garantujem že je aj kat v poriadku.
Ak môžem otázočku,ako simuluješ rôzne stavy ?
martin.bolek
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 02.02.2005 00:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martin.bolek »

Mhlavaty rozne stavy myslim hlavne 2. Tj bohata a chudobna zmes. Ak mam lambdu na doraze, jasne ze to neznamena, ze je zla. Takze jej skusim dat zmes na chvuli opacnu ako v podstate ukazuje (teda nie zmes ale kyslik). Napr ked ukazuje stav bez kyslika, odpojim jeden vstrekovac. Na analyzatore musim vidiet obrovske HC (tzn vstrekovac funguje) a lambda musi ist na opacnu stranu nakolko sa mi objavi v plynoch cca 7 perc kyslika pri stvorhrnci. Opracny stav je prudka akceleracia bez zataze. To je sice tazko ked ten motor vela nasava mimo klapku, alebo priamo cez zvody vyfukove, ale vaczinou tam vidno aspon nejeku zmenu smerom od full kyslika. Ina vec je sirokopasmo. Na tu treba prudove meranie...
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Tak toto skúšať radšej nebudem,ostanem radšej pri svojom spôsobe simulácie.No a nemám v dielni analyzér plynov a už ho ani nikdy mať nebudem akosi som ho vlastne nikdy nepotreboval.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Hociktorá lacná čínska OBD2 diagnostika ukazuje live data z lambdasond ;)

jasne, este ta poprosim o uvedenie frekvencneho rozsahu takejto lacnej diagnostiky a samplovacej frekvencie. A skus mi to porovnat s osciloskopom.





>> Ak už naozaj chceme vedieť z prvej ruky, čo sa deje na čiernom vodiči, pripojíme vhodnú ledku a sledujeme blikanie.

ked takymto sposobom dokazes diagnostikovat lambdu, zasluzis si minimalne nobelovu cenu.
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nechcem sa vadit, mne je to jedno - len ti chcem povedat ze minimalne styri rozlicne poruchy lambda sond nikdy so ziadnou LEDkou nechytis.

Ani s OBD diagnostikou.
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
salomen30
Príspevky: 337
Dátum registrácie: 28.11.2013 17:48
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa salomen30 »

Nech nezakladám novú tému aká je rýchlosť prepínania klasickej lambda sondy za sekundu?Teda kolkokrát prepne z bohatej na chudobnú alebo koľko amplitúd za sekundu?

Návrat na "Opel fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 11 neregistrovaných