Odstránenie jemného chvenia volantu.

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

herin
Príspevky: 1273
Dátum registrácie: 26.06.2008 08:33
Zdieľať na Facebook

Odstránenie jemného chvenia volantu.

Príspevok od používateľa herin »

Ahojte,
Obraciam sa na vás s prosbou o radu. Už dlhšiu dobu rieším na mojom aute jemné chvenie vo volante pri rýchlosti od 70 km/h a vyššie.
Ako prvé čo som spravil minulý rok tak som kupil nove letné pneu-nepomohlo-samozrejme pri obúvaní boli vyvážené..tak som ich dal opäť vyvážiť..potom som dal vymeniť zadné tlmiče-nepomohlo..nasledovala výmena spodných silentblokov/predného aj zadného/+ som dal spraviť geometriu-nepomohlo..tak som dal vymeniť aj zadné kotúče s platničkami-nepomohlo..plus mi asi v štyroch rôznych servisoch kontrolovali celú prednú nápravu a každý mi hovorí že je to ako nové či som ju celú menil a ja že nie..jednou z posledných možností čo zostali boli predné tlmiče-včera otestované a sú v poriadku..po teste ked som im povedal čo vlastne riešim tak mi povedali že už to môžu byť iba dve veci, jemne krivá dosadacia plocha na brzdovom kotúči kde dosadá koleso-podotýkam že pri brzdení nie je ani len jemnučké chvenie, brzdí to na 1000%..ale tak tá plocha možno krivá je, alebo krivý predný náboj+vadné ložisko..
len teraz po niekolko 100 eurových výdavkoch neviem čo mám skúsiť vymeniť ako prvé či ložiská s nábojmi,alebo tie kotúče s platničkami..
Auto je 5/2008 a má najazdené 190 000 km...
Chveje to vo volante, aj pri vyradenej rýchlosti, aj pri vypnutom motore..
PROCHY603
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: 11.02.2008 21:34
Bydlisko: BLAVA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa PROCHY603 »

:28b7: :2f93:

PRECO SEM NENAPISES AKE TO JE AUTO!!!!

Ale hadanku ze: Auto je 5/2008 a má najazdené 190 000 km...


Ja si typnem: je to vw group!!!

Bud octavka alebo passat.

Co som vyhral!!!! :3035: lol :2f93:
andy.gee
Príspevky: 1383
Dátum registrácie: 10.06.2009 21:06
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa andy.gee »

zeby krive disky? to, ze sa daju vyvazit neznamena, ze nie su krive

niektore auta su na vyvazenie a disky extra citlive, napr. na golfe 3 co som mal som vymenil casom obe sady diskov lebo mi to liezlo na nervy

ak mas dve sady diskov treba to skusit porovnat ci sa to zlepsi/zhorsi alebo si zohnat aspon na skusku nejake 100% rovne
herin
Príspevky: 1273
Dátum registrácie: 26.06.2008 08:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa herin »

PROCHY603 napísal::28b7: :2f93:

PRECO SEM NENAPISES AKE TO JE AUTO!!!!

Ale hadanku ze: Auto je 5/2008 a má najazdené 190 000 km...


Ja si typnem: je to vw group!!!

Bud octavka alebo passat.

Co som vyhral!!!! :3035: lol :2f93:
No nevyhral si nič, len si si spomenul na moju tému z minulého roku ked si mi napísal že ked budeš mať čas tak by si sa s tým išiel previezť..
Inak aký to má vplyv na moju otázku či to má znak VW, BMW, KIA alebo hocičo iné???zase si odpovedal k veci že?
andy .gee
robí mi to isté aj so zimnými pneu a mal som pneu aj s diskami požičané od kamaráta a robilo to aj s nimi..
PROCHY603
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: 11.02.2008 21:34
Bydlisko: BLAVA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa PROCHY603 »

Herin: :28b7: :3035:

Ano slubil som ze sa na tvojom aute preveziem!!!! :41c2:


Ale si sa VOBEC neozval tak som to neriesil!!!!

Ty potrebujes pomoc odomna alebo sa mylim???

Tak si sa mal ozvat ako prvi ty !!!! :3035: :28b7: :2f93:

BMW,KIA nemaju problemy s trasenim!!!!

Tak preto je dolezite napisat ake mas auto!!!

Pochopil si to??? Ale asi nie!!! :40bd: :d :D
herin
Príspevky: 1273
Dátum registrácie: 26.06.2008 08:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa herin »

prochy už som tu čítal nejednu tému ako trase volant aj pri iných značkách..:)
oki a kedy by ti to vyhovovalo.resp. kedy by si mal čas?
štvrtok a piatok musím ísť z BA do Kežmarku na školenie, tak neviem kedy by sa ti dalo..
a iný rady nemajú?
PROCHY603
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: 11.02.2008 21:34
Bydlisko: BLAVA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa PROCHY603 »

V stredu mam cas. :2f93: :2f93:

A vymenil bi som kotuce+ platnicky urcite uz nie su O.K. :2f93: :28b7:
herin
Príspevky: 1273
Dátum registrácie: 26.06.2008 08:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa herin »

oki a z ktorej časti Ba si?ja robím v Ivanke pri Dunaji, a potom idem cez celu BA domov až do Dúbravky..ale to by si vyskúšal iba nejako na parkovisku nie?
PROCHY603
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: 11.02.2008 21:34
Bydlisko: BLAVA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa PROCHY603 »

Co chces skusat na parkovisku??? TRASENIE??? :40bd: :d :D

Trasenie volantu sa da skusat na parkovisku???

Tak to mi je teda novinka!!!! :40bd: :d :D :40bd: :d :D

Treba sa ist previest na cestu -dialnicu.

priklad: aupark-sitina-odbocka lamac a spet. :2f93: :2f93:
herin
Príspevky: 1273
Dátum registrácie: 26.06.2008 08:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa herin »

oki jasné..tak nejako kde by sme sa stretli?v petržke pred tescom?alebo odkial si z ktorej časti, aby som ti nejako nekomplikoval život a nemusle niekam daleko chodiť :)
môžeme sa ísť previezť aj smerom na Jarovce po dialnici...je mi to jedno..
PROCHY603
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: 11.02.2008 21:34
Bydlisko: BLAVA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa PROCHY603 »

Mozme ist aj na Jarovce po dialnici.

Detaily dohodneme cez SS. :2f93:
christiane
Príspevky: 1647
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa christiane »

Mas moznost este pockat kym sa problem prejavi.90 % problemov sa vyriesi samo :4012:
herin
Príspevky: 1273
Dátum registrácie: 26.06.2008 08:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa herin »

už sa to samo rieši 30 000km...
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

herin napísal:prochy už som tu čítal nejednu tému ako trase volant aj pri iných značkách..:)
a iní rady nemajú?
Určite majú aj iní, len sa boja napísať, aby aj od nich prochy nechcel aby uviedli aké presne majú auto, ktorý rok výroby a koľko na ňom už najazdili.
O tomto už bolo aj tuná popísaných kopec tém a určite ešte aj nejaké nové vzniknú.
Ale dosť dobre nerozumiem, čo vyriešite, keď sa s prochym preveziete po ceste. Jedine že aj on uzná, že to trasie. Ale pochybujem že zoberie od teba auto, a že ti ho za dva dni vráti bez trasenia.

Treba sa no to dívať systematicky.
Také chvenie, prenášajúce sa do volantu v určitom spektre otáčok kolesa, veľmi pravdepodobne vzniká od kolesa (kolies), pri jeho (ich) aj drobnej geometrickej alebo hmotnostnej nesymetrii, keď súčasne ložiská kolies a mechanizmus riadenia už nie sú také tuhé, ako boli na novom aute.
V dôsledku vzniknutých radialnych síl od kolesa vzniká takzvané rezonančné kmitanie, ktoré k svojmu vzniku potrebuje súčinnosť viacerých vyššie uvedených okolností, práve preto sa rezonančné chvenie prejavuje len v určitom rozsahu otáčok kolies.
Píšeš, že si dal prezuť nové pneumatiky, pravdepodobne na pôvodné disky.
Skúsil si na aute namontovať nejaké iné kolesá ? či to aj vtedy robí ?
Ako píšeš, po výmene toho všetkého toho už veľa nezostáva, je dosť dobre možné, že ložiská kolies prednej nápravy sú už trocha voľnejšie a potom už stačí len drobný impulz, aby sa kolesá rozkmitali.
Pokladám za samozrejme, teda aspoň ja to tak robím, že pri výmene kolies zima-leto prejdem rotačnou oceľovou kefou na karbobrúske dosadacie plochy na diskoch a tiež aj dosadacie plochy na nábojoch. Tým vylúčim možnosť, že by nejaká nečistota alebo hrdza spôsobila nerovnomerné dosadnutie disku na náboj.
Samozrejme v pneuservise sa s takými drobnosťami nikto nezdržuje, no ale potom môže vznikať to čo píšeš.
Osobne si myslím, že nebude krivá dosadacia plocha na brzdovom kotúči (náboji), ani nebude krivý predný náboj.
To skôr by som tipoval na disk kolesa, ten treba roztočiť na vyvažovačke ešte keď na ňom nie je obutá pneumatika. Vtedy je vidieť, či je disk naozaj súmerný, alebo či troška „hádže“.
Keď je na disku už obutá pneumatika, tak drobná nesúmernosť disku už nie je tak dobre viditeľná a ak aj troška niečo vidieť, tak v pneuservisoch to zvyknú odkomentovať: „to je ešte dobré“.
No ale to už môže spôsobovať také príznaky ako popisuješ, ak zároveň už ložiská predných kolies nie sú celkom tuhé, na čo už majú nárok po tých kilometroch.
herin
Príspevky: 1273
Dátum registrácie: 26.06.2008 08:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa herin »

wilz, nové pneu som obul na pôvodné disky, na ktorých som mal obuté predchádzajúce pneu, a už pritom som sa obabral, lebo ako som teda časom zistil v pneu to nebolo...no a čo sa týka diskov, tak to robí aj na zimných, a už boli prehadzované hocijako dokríža, predné za zadné zadne za predné, aj pri zimných aj letných a absolútne nič sa nezmenilo..stále je to rovnaké..
na jar ked som prezúval tak som dosadacie plochy aj na disku aj na kotúči vyleštil drôteným kolieskom čo sa dáva do vrtačky..čiže z tohto smeru by to malo byť o.k...vieš ide mi už o to..že ložiská nie su lacná záležitosť a vyhodiť dalších 200 eur po predošlých výdavkoch je naozaj silná káva..a ked by to triaslo dalej tak dalších 150 eur na kotúče a platničky..alebo naopak..no niečo z toho bude vadné, len by som bol radšej keby to bola jedna vec..
PS:Nechápem aký vplyv má značka auta na riešenie problému..:) správne si to podotkol...
Inak to stým ložiskom si dobre popísal že sa to rozkmitá pri určitých otáčkach kolesa..len od kolesa nejde žiaden buchot ani klepot..asi to bude nejaká desatina milimetra..
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Bing [Bot], minac, peterhp11 a 82 neregistrovaných