Nehoda spôsobená neúčastníkom cestnej premávky

PZP, havarijné poistenie, problémy s poisťovňami

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Nehoda spôsobená neúčastníkom cestnej premávky

Príspevok od používateľa oco13 »

Popíšem situáciu, ktorá sa určite už stala aj niekomu inému, ale neviem ako by som ju riešil.
Často vychádzam z dvora s predmetmi ktoré zasahujú cesty a nemám možnosť ani vidieť premávku do prípadne to trvá tak dlho že na rýchlejšie idúce vozidlo nemám šancu zareagovať.
Aj dnes som vychádzal s 8m rebríkom a aj keď chlapec bol na uličke , prichádzajúca dodávka vyšla zo zákruty tak rýchlo, že bol problém aj niečo signalizovať aj brzdiť.
Stáva sa to dosť často a je len otázkou času , kedy si niekto ublíži
Brána sa mi otvára do cesty sama , lebo je tak blbo vyvážená a stane sa aj že mi ju otvorí pes. Čo ak si na nej ublíži rýchlo idúci cyklista?
Prípadne môže súkromná osoba požiadať o retardér?
Druhý problém je , že cesta je súkromná, ale obec napriek tomu , že nie je jej vlastníkom ju vedie ako účelovú komunikáciu.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Ešte doplním , že s cestou je aj ten problém , že do nej zasahuje strecha staršieho rodinného domu , ktorý tu ale bol skor ako cesta.
Prejdú dodávky, a 1 vodič od smetiarov v NZ , dva krát mal dovolenku a dva krát bola poistná udalosť zo strechou.
Zatial fungujeme, ale bolo mi vytknuté zo strany ludí čo by chceli stavať hore nado mnou, že si mám zo strechou "niečo robiť" neprejde betonpumpa ani bager alebo Tatra. Lenže stavba má 70 rokov a so strechou sa "niečo" robiť nedá .
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

1. Zákon č. 8/2009, § 22 Otáčanie a cúvanie
(2) Vodič nesmie pri cúvaní ohroziť ostatných účastníkov cestnej premávky.
(3) Ak to vyžadujú okolnosti, najmä nedostatočný rozhľad, vodič je povinný zaistiť bezpečné otáčanie alebo cúvanie pomocou spôsobilej a náležite poučenej osoby.
Chlapec nech sa nabudúce postaví pred zákrutu.

2. Blbo vyvážená brána je snáď tvoj problém, nie?! Buď si ju vyváž alebo zabezpeč!

3. Súkromnú cestu si oploť alebo nech ju obec odkúpi a dá do stavu, ktorý zodpovedá platným predpisom.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Cico tam sa píše vodič. Lnže bránu otvárajú aj ludia ktorí nie sú účastníkmi cestnej premávky. Deti keď vyberajú bicykle , manipulácia s dlhými predmetmi. Sem tam mi pes pustil káričku dolu cestou, aj samotné vybehnutie zvieraťa môže byť problém.
Ako vravím, dnes som mal aj osobu poučenú na zabezpečenie , ale kurier išiel asi rýchlejšie a skoro prišiel o predné sklo.
Cesta sa nedá odkúpiť, pretože pozemky nie sú majetkovo vysporiadané.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Či účastník, či neúčastník, každý dospelý je snáď zodpovedný za svoje konanie bez ohľadu na to či má vodičák alebo nie! Akurát sa škoda nebude riešiť z PZP ale inak, napr. v obč. súdnom konaní. A za deti a zvieratá je zodpovedný ich majiteľ, neviem čo sa tu rieši?! :41c2:
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Rieši sa tu , či môže súkromná osoba požiadať o umiestnenie retardéra a či je obec oprávnená rozhodnúť o jeho umiestnení. Či to nemusí schvalovať až okres.
A druhá otázka - či ma niekto môže donútiť upravovať stavbu aby bol umožnený prejazd vyšších vozidiel.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Na svojom súkromnom pozemku si môžeš umiestniť čo len chceš. Ak na ňom nie je ale napr. vecné bremeno, že musíš strpieť prejazd = prístup k iným pozemkom. Požiadať ako súkr. osoba môžeš, rozhodovať o tom nebude učite obec, ale cestný správny orgán, čiže OÚ alebo OR PZ SR.

Z druhej strany cesty je čo, tiež nejaká stavba, kvôli ktorej sa nedá cesta rozšíriť? Či ťa niekto môže donútiť upraviť stavbu si nie som celkom istý, dotyční s tým mali počítať keď začali stavať na mieste kam nie je prístup s nákl. autom. Alebo nech si nájdu iný prístup. Keby tam bolo ešte menej miesta tak čo, budú žiadať úplné odstránenie tvojej stavby? :::
autolaik
Príspevky: 4903
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

Oco slaba pamat...uz si tu pisal ze si "zabudol" zavriet branu ked ti tam casto jazdil nejaky motorkar. Motorkar vraj uz dojazdil nadobro a rodicia ti nevedia prist na meno... tak snad vies ako postupovat, ci ?
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Vtedy bol vlastníkom ešte svokor, bohužial nikto tu nie sme naveky a tak to teraz ostáva na mne.
Skúsim ešte inú formuláciu otázky
Ak na ceste vodič trafí lešenársku trubku, alebo rebrík , ktorý trčí cez plot. Je na vine šofér lebo nevenoval pozornosť riadeniu alebo ten kto s tým rebríkom manipuluje alebo majitel pozemku.?
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Vodič má predvídať, obzvlášť v obci, na miestach kde môžem očakávať zvýšený pohyb chodcov, zvierat. Daj tam značku čo bývali pri JRD kravy v trojuholníku.
Na pozemku vo vlastníctve aj keď nevysporiadanom môžeš urobiť dvadsať centimetrov hlbokú ryhu,prípadne tam z VLADAPu z domiešavača vypadol pol kubika betónu :40bd:
Nič sa ti nestane
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Hej tá ryha ma už napadla.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Kto vytvorí prekážku v ceste musí ju označiť, či už niekde postavíš lešenie, alebo tam necháš odstavené len auto, tak by si to mal označiť
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Ano trvalú prekážku, ale tu sa jedná o opakované niekolko sekundové manipulovanie s predmetmi.
Tiež situácia čo sa mi stáva opakovane - potrebujem vytlačiť vozík na cestu - ja tlačím, žena dáva pozor. Lenže cesta je prudko dolu z kopca, často na nej piesok štrk, domáci ide krokom. Lenže korona a tak ide často kurier aj 6 - 7 x do uličky.
Iná situácia - manželka okopáva kvetiny pri ceste , motyka na zemi - ak si na nej niekto rozsekne gumu? Je na vine ten čo ju tam zabudol alebo ten čo neprispôsobil rýchlosť stavu a povahe vozovky? Schválne som to meral šírka je 250cm a je to obojsmerná cesta. Klesanie 16%.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Tak či onak, hľadáš chybu len u iných, nikdy nie u seba.
Čo keď tam pôjde niekto cudzí, kto nevie dopredu čo môže od teba očakávať.
Predstav si seba, že by si išiel na motorke na návštevu v cudzej dedine a zrazu sa pred tebou ocitne dlhý rebrík, ktorý niekto vystrčil z dvora, alebo dokonca lešenárska trubka, pred ktorou v dostatočnej vzdialenosti nikto nestojí aby upozorňoval prichádzajúcich.
To dúfam nemyslíš vážne.
A vari nechce tuná niekto tvrdiť že vodič má také niečo predvídať.
Pozri, inokedy máš rozumu na radenie habadej, ale keď by si mal uznať že máš aj nejakú zodpovednosť za seba alebo tvojho psa, to sa ti už chápe ťažšie.
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Hlavne nerozumiem čo robí tá tvoja žena s kvetinami od cesty?
Tie kvety akože stoja za to že ju tam zachytí kúrier čo sa ponáhla na dodávke s rozvozom? Nemáš kvety = nemáš s nimi starosti

Ohladne psa - mali sme troch - z toho dvoch bytových, dvor zabezpečený tak že ked boli vonku tak sa nedostal von.
Teraz bývam inde a nemám už žiadneho a konečne nemám žiadne starosti - nakrmiť, vyvenčiť, umyť sem tam a tiež zverolekár. Pes nie je lacný špás

A to nehovorím že má niekto psa, ktorý by zaútočil. Až to je potom prúser ak by niekoho pohryzol

Návrat na "Poistenie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných