Nakoľko je reálna priemerná spotreba reálna?

témy týkajuce sa všetkého a ničoho mimo diskusie o autách

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Atlas
moderátor fóra
Príspevky: 4686
Dátum registrácie: 21.05.2012 13:12
Zdieľať na Facebook

Nakoľko je reálna priemerná spotreba reálna?

Príspevok od používateľa Atlas »

Nazdar páni, nasledovná situácia...

Prídem na čerpačku, natankujem do plnej a vynulujem počítadlo km... Prejdem presne 100km, prídem na pumpu, stlačím čudlík a tanknem do plnej... Dotankujem 7.25l čím získam svoju priemerku na 100km...

Otázka:
Na koľko sa dá v takomto prípade rátať s odchýlkou tankovacej pištole? Bude 10 z 10 tankovaní vždy rovnakých? Bude dotankovanie do plnej vždy do 100% nádrže alebo tankovacia pištoľ pri každom tankovaní napumpuje s odchýlkou +- 5 či 10 %...?

Nakoľko je pre mnohých ľudí spotreba modla, je tak rozdiel vyrátať 7.25l alebo 7.75l či 6.60l

Ide o čisto filozofickú otázku, ak mi ozrejmíte princíp fungovania tankovacej pištole a jej reálne možnosti pri rátaní priemernej spotreby, budem rád ;)
patko1
Príspevky: 5737
Dátum registrácie: 03.12.2007 11:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa patko1 »

tak to nedotankuvajj po prejdeni 100km ale 500km pripadne po vyjazdeni nadrze a budes kusok mudrejsi
Naposledy upravil/-a patko1 v 05.03.2014 00:14, upravené celkom 1 krát.
erikfrog
Príspevky: 909
Dátum registrácie: 06.11.2011 21:47
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa erikfrog »

Kazda pistol na kazdom stojane ma nejaku +- citlivost, takze ochylka nejake to deci bude urcite. Jednoznacne najmensia chyba merania bude pri merani tankovania plnej.
impax
Príspevky: 570
Dátum registrácie: 28.07.2011 07:35
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa impax »

ja natankujem v BA plnú a urobím cca 670km, natankujem v AT plnú a urobím 800km na tej istej trase, takže asi tak fungujú tankovacie pištole a kvalita u mňa podotýkam benzínu.

na diesly natankujem v BA plnú a urobím 940km, natankujem v AT a urobím aj 1150km, opäť podotýkam tie isté trasy v rovnakýcjh časoch pri cca rovnako hustej prevádzke na komunikácii s rovnako ťažkou nohou na pedáli.

ani žena mi neverila ale už som ju časom presvedčil keď som aj jej raz natankoval tu a raz v at
leonNL
Príspevky: 1239
Dátum registrácie: 16.09.2009 16:05
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa leonNL »

Presne ako pise patko1, 100km je velmi mala vzdialenost na presny vypocet priemernej spotreby. Treba najazdit co najviac km, najlepsie celu nadrz vyjazdit, aby bol vysledok merania co najpresnejsi, pri malom pocte km aj male odchylky spravia velky rozdiel...
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa raven85 »

Natankuj doplna, vyjazdi až po rezervu a si vypočítaj priemerku. Na 100km je veľká odchýlka na také meranie. Ja som meral na 1000km - také meranie ti už dá relevantné informácie...
pidizvi
Príspevky: 3398
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

treba obehat vsetky stojany na pumpe a vyliat si vsetky hadice do nadrze :d :D
Inak relevantne ako relevantne... pocitadlo kilometrov v aute nie je uplne presne, podobne ako tachometer.
pedro727
Príspevky: 1119
Dátum registrácie: 22.03.2009 13:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pedro727 »

ja som to raz robil na 20 natankovaní do plna a pokaždé zápis km,doma v exceli tabulečka so vzorcom a hneď to bolo jasné
neviem síce nakoľko sú tie tankovacie pištole presné ale určite zahrá svoju úlohu aj teplota paliva, je rozdiel tankovať v lete keď benzín viac pení a v zime.preto je vhodné ako už nadomnou spomínali minimálne dať jednu plnú a aj tam môže biť rozdiel 1-2 deci pri meraní.
Mass111
Príspevky: 609
Dátum registrácie: 03.04.2009 19:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Mass111 »

Tak použi ten istý stojan po prejazdení 100 km.
Atlas
moderátor fóra
Príspevky: 4686
Dátum registrácie: 21.05.2012 13:12
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Atlas »

Vďaka zatiaľ za postrehy..

V prvom rade tu však nejde o moju evidenciu priemernej spotreby. Mám evidovaných 47 tankovaní, VŽDY do plnej keď mám blízko k rezerve: http://opel-astra.spotreba.sk/opel-astr ... 20956.html

Ako som napísal vyššie, ide skôr o čisto filozofickú otázku.. Na koľko pri takejto evidencii, alebo pri evidencii po prejdení 100km treba hľadiet na faktor "tankovacia pištol", prípadne ďalšie faktory...?

Možno by bolo najjednoduchšie si to vyskúšať a porovnať s doterajšími evidovanými tankovaniami... Možno to aj vyskúšam a dám vedieť ;)

Pointou mojej otázky však ostáva, na koľko má pre niekoho význam robiť takéto meranie a či vôbec...? X-krát ste sa mali možnosť stretnúť s názorom: "Šak prejdi 100km a natankuj do plnej" keď sa riešila otázka priemernej spotreby, palubného PC a pod...
jackboy
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 18.09.2008 20:48
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jackboy »

YxoYpsilono
Príspevky: 3391
Dátum registrácie: 14.08.2008 16:55
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa YxoYpsilono »

ja porovnavam plnu nadrz po takmer rezervu - teda aktualne po cca 900km.
v kazdom pripade, pri rovnakom profile trate pozorujem odchylku cca 0,3litra/100 km. (rovnaka pumpa, zvycajne rovnaky stojan, rovnaky profil trate).

Akakolvek zmena profilu trate uz odchylku zvacsuje.

Celkovo mozem povedat, ze sa trafim do "kombinovanej spotreby" podla udajov vyrobcu. Co znamena, ze kedze je to prevazne mimo mesto, ze v skutocnosti je to o cca 1 liter viac ako uvadza vyrobca pre mimo mesto.

Zaverom - na viacerych autach moja spotreba realne prevysuje tabulkovu o cca 1 liter.
M54B30
Príspevky: 49
Dátum registrácie: 04.02.2010 17:05
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa M54B30 »

ja by som spomenul este 1 faktor:

je dlzka tankovacej pistole normalizovana ?
ak nie je, je nutne tankovat na rovnakej pumpe

ak je niektora pistol kratsia/dlhsia povedzme o 4-6 mm, tak to dokaze urobit rozdiel :4012:

EDIT

aj ked teraz pozeram foto nadrze, tak tie privodne rury do nadrze maju maly priemer, cize ten rozdiel v objeme bude zanedbatelny
VLADY
Príspevky: 5285
Dátum registrácie: 11.09.2007 20:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VLADY »

Panebože prečo? :3906:
Ak Ti dám cólštok, ťažko ho budeš používať ako náradie pri výrobe nejakého dielu na sústruhu kde potrebuješ merať na stotinu mm. Relevantný údaj o spotrebe vznikne pri dlhodobom sledovaní a zapisovaní KM a natankovaného paliva....pri 100km by som to robil len a len že tá istá pumpa a ten istý stojan a pištol zasunutá presne v tej istej polohe v nádrži.A ešte sme nebrali do úvahy teplotnú rozťažnosť paliva v nádrži v aute .
M54B30
Príspevky: 49
Dátum registrácie: 04.02.2010 17:05
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa M54B30 »

co ma sustruh spolocne s dlzkou pistole ?

iny vyrobca!
ina montaz!
to su veci ktore ovplyvnuju dlzku pistole (ak to nieje normalizovane)

zadavatela temy zaujima odchylka stojanu a nie tvoje dlhodobe zapisovanie km..

takze dlzka pistole a jej spravne "zarazenie" do hrdla moze sposobovat vacsie odchylky ako je chyba kalibracie samotneho stojana

ta poznamka o teplotnej roztaznosti je ok, ale nemam predstavu ake objemove zmeny dokaze palivo robit

Návrat na "Shoutbox - o všetkom"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných