momentovy kluc

Ponuky práce: Auto moto, brigády ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

mjato
Príspevky: 979
Dátum registrácie: 17.11.2008 17:46
Zdieľať na Facebook

momentovy kluc

Príspevok od používateľa mjato »

Nazdar,chcem sa opytat tych mechanikov,ktory pouzivaju momentovy kluc a maju skusenosti ktoru znacku kluca mam kupit.Rozmyslam nad proxxon,alebo narex.Alebo ak mate dobre skusenosti s inou znackou napiste nazov.Potrebujem 1/2 cca60-250nm a este nejaku na mensie orechy od 20 do 60nm.Cenova relacia by mohla byt okolo 100euro za kus.
Dakujem za rady.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

U motorov často treba pokryť už malé momenty 8-12-15 Nm. Narex je určite výborný.Proxxon je jediná značka kde som strhol 1/2 col golu.Narex mám snáď 30 rokov,ale aj iné veci čo sa nestratilo (zobralo auto) tak dodnes slúži
vsevetko
Príspevky: 971
Dátum registrácie: 19.03.2017 18:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa vsevetko »

Za 99 € bez DPH máš nemecký RODCRAFT.
ivko1
Príspevky: 14965
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Ked vidím tie názvy že "nemecký" RODCRAFT, tak mi to príde všetko ako šunt, UNICRAFT a ešte neviem aké všemožné značky, kde je v názve "CRAFT"...
Nedôvera u mna vždy stúpa ked je pri výrobku uvedené že to je z nemecka (zrovna to sú všetko tie prebalovačky)

TONA? Vyrábajú sami ešte niečo? V práci mám Klúče Tona Expert a nesťažujem si, ale presne designovo tie isté klúče sa dajú kúpiť aj pod inými značkami

Doma mám klasiku Golu od Tony, ale má rozd**ný kufrík lebo je z plastu, a k nej mám tri sady od Proxxonu (malú / strednú / velkú) a zobral som ich preto, lebo majú kovový kufrík. Všetko slúži, sem tam treba prečistiť prepinací mechanizmus na račni, ale to som riešil aj na Tone
martincichy
Príspevky: 5443
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

mám hazet, len je drahší. ale proxon by som v pohode kúpil.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Hazet je určite značka vysokej kvality.Čo je určite dôležité je presnosť,kalibrácia momentu,na značku by som sa pokojne vyprdol ak je dodaný kalibračný protokol.Momentový klúč čo sa týka hustoty použitia je zlomok z použitia bežnej račne.Nutnosť extrémnej presnosti sa nesmie preceňovať,pretože v hre pôsobí aj faktor plynulého točenia.S tým istým nastaveným momentom sa dá zatiahnuť aj s chybou,to už asi každý starý kozák pozná.Obrovskú chybovosť spôsobuje suchosť závitov alebo podložiek pod hlavou skrutky.Rozdiel je obrovský.Vyčistenie závitov v bloku závitníkom robí minimum ľudí,odsanie oleja z dna už takmer nikto.Že tam vzniká obrovský hydraulický odpor a moment je v čudu kohože zaujíma.Takže...z rozumom,výsledný moment a jeho správnosť je súbor xy faktorov v ktorom nepresnoť momenťáku je ten nejmenší faktor
mjato
Príspevky: 979
Dátum registrácie: 17.11.2008 17:46
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mjato »

Poradte ty co mate prax ake momentove kluce by som mal mat podla rozsahu,aby som ich co najviac vyuzil v hobby garazi.Pytam sa preto,lebo nechcem nakupit 3 kluce za 400euro nakolko som sa zatial rozhodol pre drahsiu tonu.Stacia my 2ks. kluce na rozne unasace orechov.A teoreticky mi je polmetrovy momentak z rozsahom od 10 do 320 na prd ked sa s nim nedostanem k 8 srobu na motore s potrebnym krutakom 30nm a nebudu mi pasovat male,alebo velke orechy.Krutiace momenty by sa mohli aj prekryvat,aby som si vedel v buducnosti jeden kluc po druhom skontrolovat.Doteraz som si poradil bez momentaku a ako poistku som pouzival rozne loctile.Este jedna dolezita otazka ako je to s dotahovanim-resp.krutiacim momentom v hliniku-bloku motora.Asi sa netreba drzat dotahovacich momentov podla pevnosti srobu/resp treba dat predpisany srob/,ale podla materialu do ktoreho natacam srob.Ved hlinikova zliatina ma pri dotahovani isto ine medze klzu ako antikor...
Dakujem za radu a ospravedlnujem sa za zdvojenu temu.Sledujem toto forum dlhe roky a takuto temu som nepostrehol tak som ani nehladal.
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Treba sa zamyslieť nad rozsahom a množstvom práce pri ktorej potrebuješ momentovy kľúč. V bežnej garáži, kde prehadzujem kolesá, max vymením olej, filtre sviečky a plus mínus použijem MK dva krát do mesiaca kúpim menší s rozsahom do 150/200nm kvalitnejší tona, narex top kvalita, a s rozsahom nad 150nm nou name pretože tie väčšie utahovacie momenty ja osobne okrem zatahovania skrutiek na kamione a návese nepoužívam. Aj v origo pneu servis gumex a pod na kamione utahovaci moment riešia vzduchom, a ja po sto kilometroch jazdy kľúč + metrova lešenárska trúba x mojich stodesat kilo na meter osemdesiat je ten top utahovaci moment. Ja mám momentálne v dielni iba narex uťahovaci kľúč, ktorý je úplne postačujúci k hobby prácam. Cenu ti nepoviem, lebo to bolo kupované ešte za SKK.
mjato
Príspevky: 979
Dátum registrácie: 17.11.2008 17:46
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mjato »

Stary momentovy kluc mam aj ja,ale uz ma svoje odzite.Ja by som najradsej vsetko dotahoval momentakom a zvlast v hliniku sviecky,zhavice,vstreky,kladky,kolesa,...
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

malé upozornenie...aby som si vedel v buducnosti jeden kluc po druhom skontrolovat
Toto v žiadnom prípade nie je možné,netreba to rozoberať,to proste je nezmysel
mjato
Príspevky: 979
Dátum registrácie: 17.11.2008 17:46
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mjato »

Ja som myslel,ze dotahovaci moment na klucoch je rovnaky.V zamestnani mame tester na nastavenie krut.momentu na dotahovacky,ale ze by sa tester nejako nastavoval na dany kluc som si nevsimol.Mozno ze,kazdy momentovy kluc ma inu dlzku a vplyva nato technologia-paka dotahovania preto ten rozdiel.Neviem nevyznam sa.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Ešte raz pomaly....jeden klúč sa druhým nedá kontrolovať,dajú sa iba kontrolovať každý na kalibrátore,testeri nech si každý nazve ako chce
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Teoria je jedno, prax niečo celkom iné... lol

Pokiaľ nerozoberáš a neskladaš motory a nepotrebuješ doťahovať hlavu valcov k bloku, tak momentový kľúč nepotrebuješ...

Ale to je len moj skromný názor... :-\

A už vobec by som sa nespoliehal na momentový kĺúč pre závity v hliniku... :d :D

Možno nie je relevantné ,čo teraz poviem,lebo to poviem JA ,
a MOJ anti-fan club ma v tej chvíli zožere ... :trunk:
ALE ja používam račňu 3/8 a s citom doťahujem touto račňou bežné závity ako sviečky a podobne , pokiaľ ide , ale bez násilia....
Možno sviečky niesu dobrý priklad lebo tam by malo byť len 15 Nm ale ja kašlem na to.... :cau: :p
A ked v určitých pripadoch som použil aj rázový uťahovák 500 Nm , na niektoré dobre dimenzované šruby ..
napr. M 12 prichytenie puzdier silentblokov zadnej nápravy ku kareserii..

Dufam, že teraz nikto mi nebude posielať smajliky s krutiacim prštekom.. že doťahujem sviečky rázovým uťahovákom,

LEBO TO SOM VOBEC NEPOVEDAL !!!! Ani to nerobím .. :3c90:

A špecialne pre znalcov odkazujem, že VIEM , čo je ťahový diagram a kedy začína medza klzu materialu skrutky, aj som si to veĺa x vyskušal utrhnuť šrob...

Ani si nemyslím, že ked doťahujem skrutku, či maticu rázovým uťahovakom, že v každom prípade toho doťahovania využijem plnu kapacitu toho uťahováka , tých 480 Nm...
Takže to čo píšem vobec nie su nejaké fantasmagorie, ani nie som pod vplyvom omamných látok. :300f:
xentry
Príspevky: 1958
Dátum registrácie: 29.06.2018 17:35
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa xentry »

Da sa povedat, ze kazda jedna sruba, matica v aute ma presny utahovaci moment, takisto sviecka v motore a u niektorych motorov kym ju neutiahnes presne motor bude robit problemy a budes hladat kde je problem.

Návrat na "Práca Auto-moto"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní