Meranie rychlosti

diskusia, dotazy, sťažnosti, informácie , všetko čo súvisí s políciou a dopravnými inšpektorátmi

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

ROKO1
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27.07.2009 16:12
Zdieľať na Facebook

Meranie rychlosti

Príspevok od používateľa ROKO1 »

Zaujímalo by ma, či svietenie laserom do očí je normálna a povolená vec?
Veľmi ľahko sa dajú získať parametre diaľkomerov, ktoré v odvodených prístrojoch pracujú ako merače rýchlosti a používajú sa na získanie informácií tak, že sa s nimi častokrát svieti do očí. Na mnohých diaľkomeroch používajúcich vlnovú dĺžku 904nm je výstraha, ale niekto ich spokojne môže používať na svietenie do očí. / Rozptyl u rýchlomerov 30cm/ 100m./ Možno by bolo vhodné rozdať nejaké ochranné prostriedky, lebo existuje ZB č.351/2006
NARIADENIE VLÁDY SLOVENSKEJ REPUBLIKY z 3.mája 2006 o podrobnostiach a ochrane zdravia pred účinkami optického žiarenia pri práci. Tu je veľmi podrobne daná skutočnosť špecifikovaná s podrobnými tabuľkami hodnôt pre priemysel. Ak sú tieto zariadenia homologizované, čo určite sú, potom naozaj treba ochranné prostriedky, :zg282:, alebo merať po starom, alebo vodováhou ??? :40bd:
cubicomp
Príspevky: 4526
Dátum registrácie: 24.02.2007 22:10
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cubicomp »

a mna by zaujimalo, kto ti svieti s laserom do oci? Policajti asi nie, kedze na to aby ta odmeral, musi luc dopadnut na plochu, kde sa aj odrazi a sklo to zrovna nie je.....
ROKO1
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27.07.2009 16:12
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ROKO1 »

...áno máš pravdu s reflexnou plochou. Všetko sa dá brať ako reflexná plocha s tým, že niečo odráža danú vlnovú dĺžku lepšie iné horšie. Najhoršie odrážajú matné tmavé farby s odkláňajúcim zrkadlením. Najlepšie svetlé lesklé s chrómovými elementami. Áno mieri sa na plochu ŠPZ, lebo je to ideálna odrazová plocha u automobilov , lenže laserový lúč vysielaný z diaľkomera používaného u merača rýchlosti má opticky upravený rozptyl približne na 30cm/100m a potom tu je otázka: Aký je rozptyl pri vzdialenosti napr. 800m. Tých 30cm/100m, ako sa uvádza v tech. parametroch sa mi zdá veľa, ale pokúste sa triafať na tabulu ŠPZ ideálnym lúčom do vzdialenosti napr.800m u pohybujúceho sa vozidla. Ten lúč pôjde aj tam, kam nemá. Frekvencia vysielania je asi 68 až 238 imp./sec.
Pracoval som s podobným zariadením ale v inom odvetví. Napriek tomu, že ma zaujíma táto téma, nie som zástancom porušovania pravidiel cestnej premávky. Mňa veľmi ťažko zmerajú, lebo poznám spôsob, ako ma nezmerať a pritom vo vozidle nemám namontované nič.
cubicomp
Príspevky: 4526
Dátum registrácie: 24.02.2007 22:10
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cubicomp »

suhlasim s tebou, ze rozptyl tam je. Ale co som doteraz videl, tak tie merania sa robili na vyrazne kratsiu vzdialenost prave z dovodu dokumentacie- odfotenia SPZ aby to bolo citatelne. Tie strasenia na zaciatku, ze ta odmeraju aj na 1,5 km boli len bububu na ludi, kedze realne to nie je mozne a odfotenie znacky je mozno tak na max 500m v aj to v idealnych podmienkach.
Takze sa meria na vyrazne kratsiu vzdialenost, prave z dovodu odfotenia SPZ, kedze ta musi byt citatelna, takze ten rozptyl nie je taky vyrazny.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

_

Príspevok od používateľa cicmanec »

To kde si videl merať policajtov na 800 metrov? :41c2:
ROKO1
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27.07.2009 16:12
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ROKO1 »

Áno poznám parametre záznamových zariadení a to je pravda.
Trápi ma vec, že keď sme pracovali s podobným zariadením, jedným bodom, kedy sme ho nesmeli používať, bol aj bod zakazujúci používať zariadenie, ak sa v danom smere nachádzali hospodárske zvieratá. Teraz sa však môže používať všade aj na hustofrekventovaných miestach, kde okrem vodičov sú aj chodci, deti. Pravdepodobne inej možnosti niet. Viem je to laser s "malým výkonom", pracujúci v neviditeľnom spektre pre ľudské oko, ale aj istý druh CO2 lasera pracuje v podobnom spektre a dokáže až až.Viac sa nevyjadrím, ale mám právo si myslieť svoje. Touto témou som nechcel nahrávať nedisciplinovaným učastníkom cestnej premávky. Zároveň všetkých vyzývam ku tolerantnosti, kultúre a ohľaduplnosti.Na dokazovanie svojej odvahy, šikovnosti, ale veľakrát aj hlúposti existujú určite podujatia v uzavretých priestoroch.

S pozdravom ROKO1
ROKO1
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27.07.2009 16:12
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ROKO1 »

Pre pána cicmaneca: Cením si vašu reakciu, lebo ste pravdepodobne skúsený v mnohých veciach. Súdim to podľa počtu Vašich príspevkov. Merať sa dá aj na vačšiu vzdialenosť,
len na záznam je potrebné mať inú techniku. Máš pravdu z 800m sa nemeria, len netrafený lúč sa nezastaví na úrovni meraného cieľa. Odporúčam pozrieť si toto, jedno z mnohých videí http://www.metacafe.com/watch/1924052/a ... antilaser/ ,
kde všade končí lúč pri tomto meraní a to pravdepodobne nie je policajt s trasúcou sa rukou po opici.
S pozdravom
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

_

Príspevok od používateľa cicmanec »

ROKO1 napísal:ste pravdepodobne skúsený v mnohých veciach. Súdim to podľa počtu Vašich príspevkov
Neviem či je to to správne kritérium hodnotenia... :d :D

Či sa dá alebo nedá merať na väčšiu vzdialenosť sa nesporím, vravím o reálne používanej (a sám vravíš o potrebe inej techniky). A vtedy aj tá prevdepodobnosť „netrafenia sa” je menšia...
ROKO1
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27.07.2009 16:12
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ROKO1 »

...sorry. Trafiť sa aj tak netrafí ani s lepšou technikou, len s touto technikou to nezdokumentuje. Ver mi, je to tak.
Napísať odpoveď

Návrat na "Polícia Fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 9 neregistrovaných