Mazivo v tripoidných kĺboch

diskusia o aditívach, aký olej pre moje vozidlo ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

metamor
Príspevky: 280
Dátum registrácie: 21.04.2009 19:51
Zdieľať na Facebook

Mazivo v tripoidných kĺboch

Príspevok od používateľa metamor »

Ahojte, potreboval by som poradit ohladom maziva do tripoidnych klbov na poloosiach. Ano ked si kupite manzetu ako opravnu sadu hoc aj GKN lobro je tam vazelina no ma uplne inu konzistenciu. Skor mi sedi do vonkajsieho homoklbu. Akurat pri rozoberani original poloosy ktora mala 14r som si vsimol ze tam bolo nieco tekuteho typu s takym zlatistym nadychom. Konzistentne asi ako 5w40 pri 3 stupnoch vonku dajme tomu.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Mazivo

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Dobrá otázka k zamysleniu.Iba čiste technicky a pripúšťam nesprávnu úvahu,mám názor že podmienky u vojkajšieho a vnútorného klbu sú odlišné.Vonkajší má osové zalomenie v premávke úmerné rejdu a velksti rozsahu pruženia.Technicky sa deje že aj za jazdy po ideálnej vozovke a rovno sa veci vnútry neustále pohybujú.Prakticky myslím že neexistuje vozidlo kde by v danom režime bola osa hriadele totožná z osou náboja.A tak počas jednej otáčky dochádza k presúvaniu guličiek vždy z jednej krajnej polohy do druhej a späť.Pohyb má najdlhšiu dráhu v plnom rejde.Tento neustály pohyb pomáha hýbať mazivom vnútry.
Vnútorný kĺb má neporovnateľne menšie zmeny osi a pohyb je kombinovaný z posunom,poloos tu kompenzuje dlžkové zmeny pri pružení.Ale rozsah pohybu je menší a zrejme tu vzniká potreba zabezpečiť mazanie iným vhodnejším mazivom.Mazivo vždy bude mať tendenciu sa v dutine odstrediť,tuhnúť a pod.Zrejme sú to odlišné podmienky a z toho vychádzajúca potreba.
Pokiaľ vem z týmito vecami robí renova,môže veci uviesť na pravú mieru,ja vychádzam iba z vlastnej logiky fungovania vecí tj +- nepodložený názor
achada
Príspevky: 1055
Dátum registrácie: 30.03.2016 12:09
Zdieľať na Facebook

Re: Mazivo

Príspevok od používateľa achada »

Este je otazka ci tam bolo co tam malo byt a ak ano ci po tych rokoch bola konzistencia rovnaka ako ked to bolo nove.
Renova
Príspevky: 349
Dátum registrácie: 30.11.2010 15:15
Zdieľať na Facebook

Re: Mazivo

Príspevok od používateľa Renova »

....a čo by mohlo zapríčiniť zmenu konzistencie ?
metamor
Príspevky: 280
Dátum registrácie: 21.04.2009 19:51
Zdieľať na Facebook

Re: Mazivo

Príspevok od používateľa metamor »

Boli tam original pasky od gkn nikto s tym nehybal. To mazivo tam je original od fabrickeho zlozenia a nemyslim si ze by teplota od motora a z prevodovky co sa prenasa nejako ovplyvnila konzistenciu. Otvarane to bolo pri izbovej teplote... Googlenim som zistil ze gkn vyraba original vazelinu pod nazvom gkn tripoid joint grease akurat tu nezohnatelna... Uz len z toho co pisal p. Hlavaty tam musi ist nieco ine kedze vykonavaju inu cinnost a hlavne tripoid sa klze v unasaci + tripoidne kolesa sa ulozene na valcekoch a tocia sa na nich plus klzu v unasaci.
achada
Príspevky: 1055
Dátum registrácie: 30.03.2016 12:09
Zdieľať na Facebook

Re: Mazivo

Príspevok od používateľa achada »

Piekol si niekedy kolac?
Renova
Príspevky: 349
Dátum registrácie: 30.11.2010 15:15
Zdieľať na Facebook

Re: Mazivo

Príspevok od používateľa Renova »

metamor
Poslal som ti SS
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Mazivo

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Prečo sa pýtate ? Otázka je daná zadávateľom,a na tú odpovedajte.Ak odpoveď nemáte,láskavo sa zdržte
Renova
Príspevky: 349
Dátum registrácie: 30.11.2010 15:15
Zdieľať na Facebook

Re: Mazivo v tripoidných kĺboch

Príspevok od používateľa Renova »

....ty achadovi vykáš ?....to som nevedel
Naposledy upravil/-a Renova v 21.01.2022 18:01, upravené celkom 1 krát.
a566
Príspevky: 711
Dátum registrácie: 06.04.2020 16:01
Zdieľať na Facebook

Re: Mazivo

Príspevok od používateľa a566 »

metamor napísal: 21.01.2022 15:16 Ahojte, potreboval by som poradit ohladom maziva do tripoidnych klbov na poloosiach. Ano ked si kupite manzetu ako opravnu sadu hoc aj GKN lobro je tam vazelina no ma uplne inu konzistenciu. Skor mi sedi do vonkajsieho homoklbu. Akurat pri rozoberani original poloosy ktora mala 14r som si vsimol ze tam bolo nieco tekuteho typu s takym zlatistym nadychom. Konzistentne asi ako 5w40 pri 3 stupnoch vonku dajme tomu.
toyota napr dava sedu do vonkajsieho a zltu do vnutorneho.
https://artsautomotive.com/home/art-icl ... ot-repair/
achada
Príspevky: 1055
Dátum registrácie: 30.03.2016 12:09
Zdieľať na Facebook

Re: Mazivo

Príspevok od používateľa achada »

mhlavaty napísal: 21.01.2022 17:07 Prečo sa pýtate ? Otázka je daná zadávateľom,a na tú odpovedajte.Ak odpoveď nemáte,láskavo sa zdržte
Ty mas co zasa za problem, senilo?! :3c90: Ja som riesil, ci je tam original mazivo a v akom stave je po 14 rockoch prevadzky. To je snad legitimna vec, nie? Ci vase blahorodie najlepsi mechanik v okrese a najlepsi moderator v Europe nam bude predpisovat co suvisi s temou a co nie? :::
Renova
Príspevky: 349
Dátum registrácie: 30.11.2010 15:15
Zdieľať na Facebook

Re: Mazivo

Príspevok od používateľa Renova »

mhlavaty napísal: 21.01.2022 16:05 .Mazivo vždy bude mať tendenciu sa v dutine odstrediť,tuhnúť a pod.


Ano mazivo v klboch tuhne,teda mení konzistenciu,ale len za predpokladu že je v kontakte s vonkajším prostredím,teda atmosférou.Vtedy postupne mení skupenstvo a tým automaticky aj konzistenciu.Ak si ale žije svoj život vo svojej atmosfére tak vydrží konzistentne stabilné aj desiatky rokov.V tomto prípade 14 rokov.Žial tieto zákonitosti nechápe 90 mechanikov zo 100 lol
Naposledy upravil/-a Renova v 21.01.2022 19:54, upravené celkom 1 krát.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Mazivo v tripoidných kĺboch

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Si na to odborník tak sa k tomu vyjadri teraz keď je tu téma ktorá sa ťa priamo týka
Renova
Príspevky: 349
Dátum registrácie: 30.11.2010 15:15
Zdieľať na Facebook

Re: Mazivo v tripoidných kĺboch

Príspevok od používateľa Renova »

....ano pán učitel.............tebe už len trstenicu do ruky :40bd:
jergusko
Príspevky: 2272
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Bydlisko: Bratislava
Zdieľať na Facebook

Re: Mazivo

Príspevok od používateľa jergusko »

achada napísal: 21.01.2022 16:51 Piekol si niekedy kolac?
Neviem, čo ťa stále vedie k tomu, aby si reagoval pitomo.

Návrat na "Oleje, mazivá, palivá, aditíva"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných