LPG doma

Ako je to vlastne s plynom? Aký máte na to názor ? skúsenosti ?

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

dotynka
Príspevky: 1222
Dátum registrácie: 04.11.2008 20:33
Bydlisko: BA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa dotynka »

Domáce plničky sú pekelne drahé. Návratnosť je vo hviezdach, pokiaľ netankuješ aspoň 10tim susedom.
YxoYpsilono
Príspevky: 3391
Dátum registrácie: 14.08.2008 16:55
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa YxoYpsilono »

myslim, ze urobit domacu precerpavacku LPG nie je technicky nejaky extra problem.

s legalnostou by som sa netrapil. Jednoducho - kupis legalne nadrz od Flaga/Probugas a pod. Nacapujes od nich plyn (tiez legalne)

nasledne to niecim precapujes do auta.

S capovanim problem nebude - len to musis udrzat pod tlakom a potom to ide ako kvapalina.

pre sikovneho technika by to nemal byt problem.

Co takto zabehnut na nejake VS intraky na Technicku univerzitu a dohodnut sa tam s chlanmi?

Myslim, ze by to vedeli navrhnut celkom v pohode - no a na zakazku ti to nejaky firma v okoli TN urcite vyrobi (tam je plno byvalych strojarov s masinami a skusenostami..)
dotynka
Príspevky: 1222
Dátum registrácie: 04.11.2008 20:33
Bydlisko: BA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa dotynka »

Hm a potom len čakať, čo to spraví :41c2:
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Nespraví to vôbec nič , čo netankujete ??? Nádrž taká istá ako na vykurovanie LPG a čerpadlo uplne obyčajný darling,ktorým doma polievaš záhradu.Podstata je mať na konci vždy ventil ,ktorý udrží tlak a tým aj lpg v kvapalnom stave.Inak ale ako nápad čistý nezmysel , pri CNG by som to ešte chápal (málo čerpačiek) ale LPG ??? :d :D :40bd: :d :D :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
rudolfo63
Príspevky: 9954
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

..totalna ko.ko.ti.na...Na to,aby si mal sukromne LPG,musis splnat viac parametrov,okrem ineho,ci nadrz bude v blizkosti zabudovanych objektov,ci nadrz bude splnat medz.normy na to urcene,ci nadrz bude mat tlakove skusky,povolenia ci certifikaty je samostatna kapitola,tvoj portmonent to pociti rapidne...Druha kapitol,ci budes tankovat len pre seba,ci aj volny predaj,tam sa vzatahuju uplne ine podmienky...Ak by to bolo take jednoduche ako si predstavujes,tak v kazdej druhej zahrade by boli butle na LPG...
Franc1644
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 28.01.2010 17:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Franc1644 »

Hmm,technicky mozne.
Ale ak by som chcel tolko setrit,kupim starsieho diesela,najlepsie s radovym cerpadlom,obeham restauracie a pipigrili a lejem tam prepaleny olej:D
A necakal by som na mileho suseda,co ma uda a mam o problemy postarane:D
yanchi
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 21.08.2007 20:13
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa yanchi »

pani no tak, ved ma nemusite hned ukamenovat. ako som pisal vyssie, to bola len taka otazka do plena, ci by to bolo teoreticky mozne.
a inak vie mi aj niekto povedat ako to je s tym CNG? Je to pravda, ze na 1kg CNG treba objem 6litrov? A da sa kazde auto prestavat na CNG (ako je to pri LPG) alebo tam platia obmedzenia a je to mozne len pri niektorych autach? Nejaky sveta znali CNG-ckari, ozvite sa :300f:
dotynka
Príspevky: 1222
Dátum registrácie: 04.11.2008 20:33
Bydlisko: BA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa dotynka »

Určite si už počul o googli... Skús tam zadať cng a môžeš čítať do zblbnutia lol
(inak jazdím e46 CNG a max. spokojnosť)
wilz
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

yanchi napísal: vie mi aj niekto povedat ako to je s tym CNG? Je to pravda, ze na 1kg CNG treba objem 6litrov? A da sa kazde auto prestavat na CNG (ako je to pri LPG) alebo tam platia obmedzenia


Tak ako u všetkého, obmedzenia samozrejme platia na Slovensku vždy viac ako hocikde inde.
Technicky sa prestavať na CNG dá takmer každé auto, ale aj keby si si vybehal typové schválenie, je to zväčša ekonomický nezmysel, vôbec nad tým nerozmýšľaj.
Ak chceš CNG, kúp si už prestavané, alebo originál od výrobcu tak upravené, v Rakúsku, Nemecku, Taliansku, Francúzku sú ich v ponuke mraky. Len samozrejme je obmedzený výber typov, ktoré to majú zabudované.
Ale pokiaľ nemáš v neďalekom dosahu čerpačku CNG, tak na to zabudni, pretože pri tých nádržiach, ktoré sa do auta zmestia, je praktický dojazd obvykle cca 300 km, s tým nič neurobíš.
Objem nádrží vôbec nemá význam tak prepočítavať ako píšeš, aj keď to zhruba môže platiť. To sa vôbec nedá porovnávať s LPG, je to skrátka o inom.
Vyplýva to z toho, že sa v nádržiach v aute skladuje stlačený zemný plyn a nie skvapalnené LPG, ktoré pri skvapalnení zmenší podstatne svoj objem. Keby sa mal CNG skvapalniť, tak by sa musel stlačiť možno na 100 MPa a nie na 20 ako je zaužívané.
ludomilo
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 19.09.2012 15:35
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ludomilo »

tak o aute na cng som rozmyslal aj ja
problemom su cerpacky - je ich malo
rozmyslal som aj nad domacou plnickou, ze by som doma tankoval plyn
okrem toho ze je draha - cca 6000 euro
je tu jeden zavazny problem
zemny plyn pre domacnosti na vykurovanie je oslobodeny od spotrebnej dane,
ale
ten isty zemny plyn avsak urceny pre ine ako vykurovanie je zatazeny spotrebnou danou,ktoru nam svojho casu na plyn zaviedli
takze
okrem plnicky by si musel zriadit -kupit a platit aj novu pripojku a merac-hodinu na spotrebu plynu pre plnicku aby ti mohli uctovat plyn uz zdaneny
mohol by si sa na to vysrat a do kotla, do sporaka a aj do auta brat z jednej pripojky nezdaneny plyn-lenze to by si okradal fica o jeho dane a neverim, ze kebyze ti na to pridu
by si nebol na prvych strankach novin vykresleny ako triedny nepriatel co okrada obyvatelstvo .....:)
Sliedic
Sir
Príspevky: 7394
Dátum registrácie: 18.05.2004 11:29
Bydlisko: Slovak Banana Republic
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Sliedic »

Mať plničku plynu doma nie je zrovna najlepší nápad...
pidizvi
Príspevky: 3414
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

otvarat 2 roky staru temu nie je zrovna najlepsi napad
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

Sliedic preco myslis ? Videl som to v ceskej TV, velkost cca vysavaca, k tej dani by som chcel vidiet v tejto dzamahirii...v top geare ked testovali alternativne paliva, isli zaplatit dan aj za stary fritovaci olej lol
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
foter
moderátor fóra
Príspevky: 11354
Dátum registrácie: 28.07.2008 20:32
Bydlisko: East
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa foter »

Vždy lepšie otvoriť dva roky starú tému ako založiť novú takú istú :41c2:
ludomilo
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 19.09.2012 15:35
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ludomilo »

tiez ma zaujima sliedicova pripomienka ze preco....
teda okrem penazi

Návrat na "LPG, CNG - Hybrid"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Bing [Bot] a 60 neregistrovaných