Kurz starostlivosti o funkčnosť auta

voľná diskusia, zakázané akékoľvek hanlivé príspevky. Ľudia majte prosím porozumenie sú to predsa ženy OK ?

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Moonshine
Príspevky: 519
Dátum registrácie: 12.06.2018 15:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Moonshine »

oco13 napísal: Verzia chlap, žije sám v byte , všetko si vie spraviť, ale myslíš že vie oprať a ožehliť prádlo? Technicky možno ano, ale napadne ho to?
Zase technicky si vie uvariť, ale na obed si spomenie o 2min 12 v chladničke sú tri pivá a konzerva pre psa. Zastelie niekedy po sebe? Umyje kúpelku?
Si robíš srandu??
Som toho názoru, že človek bez rozdielu pohlavia sa musí o seba v základných veciach vedieť postarať sám.
Mamka mi umrela ked som mal 20. Nemal som nikoho iného. No už do vtedy som si vedel navariť, upratať, koleso vymeniť na aute. Zo dňa na deň som sa potom len doučil kde sa čo vybavuje na úradoch. O to som sa nestaral.
To sú základné veci, ktoré má každý vedieť na každodenné fungovanie.
Niekedy to proste príde, že musíš, nemáš na výber alebo to príde preto, že proste máš záujem sa to naučiť.....
A dnes? Google, youtube, facebook skupiny.
Anglicky by mal dnes vedieť každý aspoň na komunikativnej úrovni. Veľmi to ulahčí život...
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Moonshine : jedna vec je že niečo dokažem robiť - navariť, oprať, vymeniť olej na aute. A celkom iná či som ochotný to robiť, alebo či ma to vobec napadne. Som ženatý a keby mi gazdiná nezobrala nasilu monterky tak ich nosím v kuse do zodratia - opticky sú relatívne ok tak načo ich meniť. Keď som bol na týždňovkách tak som rok fungoval na vážených šalatoch v tescu. Teplá strava - kto by sa s tým papral.
Toto som chcel povedať- každý má nejaké priority a nejaké veci čo sú celkom out, bez ohladu na pohlavie.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

pidizvi napísal:zeby stacilo precitat si manual k danemu vozu?
Uživateľský manual je priručka na POUŽIVANIE auta.
Na OPRAVY auta služi SERVISNY manual,po anglicky MAINTENANCE MANUAL, je to priručka k danemu autu kde su všetky celky auta zobrazené,vysvetelené na čo slúžia,a zobrazené do najmenšich detailov na strojarskych vykresoch.
Teda je to priručka pre mechanikov aj s konkretnym postupom opravy,ako niečo treba rozobrať a potom postup ako zase poskladať.
Opravar auta by mak mať strojarske vzdelanie aby rozumel terminom ako je licovanie,čo je vôľa, čo je uťahovací moment
mal by vedieť čo je hriadeľ ,puzdro,ložisko,gufero a ako ho vymeniť.
V minulosti sa tieto udržbarske priručky predavali v knihkupectvach
mnohi pozname,su to take hrube zošity formatu A4,kde na prvej strane je zobrazené to auto napr. VW Jetta od r.vyroby 1986 napr.
Je to edicia Jak na to.
Tiež vyšla Priručka automechanika,velmi dobra kniha ,možno ju maju niekde v knižnici alebo v antikvariatoch..
O dnešných autach už také priručky nie su..
Maitenance manualy maju len autorizované servisy..
Ale zase na ruskych strankach sa da kadečo stiahnuť.. lol
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Lacko - pretože výrobca vobec neuvažuje, že by sa do moderného auta púšťal niekto iný ako mechanik. Typický príklad je Audi A2 tam si ako majitel ani kapotu neotvoril. :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Laco,a prečo sa miešaš do motorov keď tvoje povolanie ako si písal je zvárač?!
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Trucker a ty si nikdy nezváral motor??? Ja už ako mladý 25ročný zobák som sa motal v dielni okolo chlapov keď varili triodinou blok na Z 8045. Je k neuvereniu, že ten traktor maká dodnes aj keď má už pomaly 50 rokov. :4012:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

trucker694 napísal:Laco,a prečo sa miešaš do motorov keď tvoje povolanie ako si písal je zvárač?!
Nerozumiem,o čom tu píšeš...

Moje povolanie je mechanik strojov a zariadeni. študijny odbor č.02-45-4

Pracujem ako zvarač,len preto,lebo je to dobre platené..
Zvarač je učebny odbor len v Rusku...
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Tak nielen že nerozumieš,ale nevieš co píšeš. Veď si písal ,že každý má robiť SVOJE remeslo. Tak by si sa mal venovať motorom.Iba toľko.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Laci, ale pokial nie si priamo školený mechanik na tvoj konkretny typ vozidla nemáš všetky preškolenia od výrobcu, aktualizácie. Tak svojmu vozidlu môžeš viac uškodiť ako pomocť.
Je to niečo podobné ako keby teraz prišiel družstevný inseminátor na gynekologiu a riešil porody na sale.
Chápeš to?
Preto aj ja sice v práci nastavujem priemyselné roboty, ale do servisnej časti prístup nemám a ani sa tam nehrabem. Máme školenú údržbu, ale zase majú hrubú čiaru za ktorú sa nejde.
Aj univerzalne servisy čoskoro skončia, pretože rozsah problematiky už presahuje ich možnosti.
Prečítaj si kolko servisov s osciloskopom našiel Herin v BA, a to je hlavná dedina. Stále to ale nezaručuje, že aj keď ho majú tak s ním pracujú správne. Aj ja mám doma COčko a TIG a za zvary by si ma nafleku zastrelil.
Tie mantinely v ktorých sa každý jeden z nás pohybuje s istotou sa stále zužujú. To je fakt s ktorým nič nespravíme. U nás teraz montujú linku čo bude zvárať laserom kat.4. Čo myslíš, že ju bude nastavovať každý z nás čo ideme okolo?
Toto sa netýka len teba, ale v podstate všetkých čo sa pokúšajú riešiť moderné autá cez fora, YT a srýčka googla. Ich šance sú rovnaké ako zoperovať si slepáka doma pred zrkadlom. :4012:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
lubos zimovcak
Príspevky: 3378
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

trucker694 napísal:Poslal som súkromnú správu
Nie si náhodou ženatý, Ty starý kocúr?? lol :3035:
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

:4012: ,pri všetkej početnosti, odborné poradenstvo. :3020:
martincichy
Príspevky: 5429
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

Mary, k tej polievke - skus najprv nakrajanu zeleninu osmahnut na masle, ziskas krajsiu farbu, lepsiu chut a pojde to aj bez bujonu a bez oleja.

K autu - idealne je zacat chodit do jedneho servisu. Pravidelny zakaznik ma lepsie ceny. Nastavit si interval na vymenu oleja kazdych 10 az 15 tis km. Servisak Ti pri tom skontroluje brzdy i podvozok. Necha telefonne cislo a mozee zavolat aj mimo pracovnu dobu, ak sa nieco stane.

K onkologickej kamaratke - normalny servis za dobitie baterky od onkologicky choreho cloveka peniaze nezoberie. Ja ich neberiem. Ani od knazov. Som vdacnejsi, ked sa pomodlia. Ja sa pomodlim k sv. Charbelovi.
MaryN
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 14.02.2021 20:48
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa MaryN »

Martincichy dakujem a je to pekne od Teba, ze beries ohlady na druhych, aj na chorych a pises o sv. Charbelovi, toho som mala ako svojho patrona pre rok 2020 :) mame take spolocenstvo, kde si na Silvestra vytiahneme kazdy svojho patrona a akurat sv. Charbela som mala minuly rok, sranda...a pises o vareni, ako Vy chlapi mate vo vacsine v krvi technicke veci, my baby mame skor tie kuchynske, ale aj s kamoskou sme sa zhodli, ze ak si mame vybrat varenie alebo upratovanie, radsej pouoratujeme a nech varia chlapi :d :D ale aj tak dakujem za tip :2f93:
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

S varenim nemám problém, experimentujem. Bývalá nevesta ma zvykla vyhecovať a už aj som varil. Zostalo mi to dodnes. Polievky, vyvary,kapustnica, borsc,mäso pečené, na šťave,rezne,guláš, kotlikovy guláš, krkovicka,ryža, palacinky,zemiakové placky. Všetko sa musíš raz naučiť,...chodiť, rozprávať, samostane jesť,... :4012:
a566
Príspevky: 711
Dátum registrácie: 06.04.2020 16:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa a566 »

oco13 napísal:
vedela s autom poradiť tak, ako chlap, keď zistí, že s autom nie je niečo v poriadku
Ja ked zistím že niečo nie je v poriadku tak si pridám na radiu. Ak auto postojí, beriem telefon a volám mechanikovi, že tam a tam máš tú mrcinu, platím ti tak sa staraj. lol
Do servisu chodím tiež tak že mi zazvoní telefon - ty somár kolko si po termíne s olejom? somár si ty lebo si mal volať skor. A hneď to mám aj s prirážkou. :40bd:
Takže chlapi to riešia aj takto. :4012:
ze ty mas naprd pristup k autu, je tvoja vec.
nevnucuj chybne navyky ostatnym.
MaryN napísal:Ahojte, už nejakú dobu myslím na to, že by som sa chcela vedieť postarať o auto, no neviem ako. Aby som to upresnila. Väčšina žien sa pri problémoch s autom spolieha na manželov, susedov, automechanikov, priateľov,...Povedzme, že je nedeľa poobede, zistíte, že máte vybitú batériu v aute alebo, že treba riešiť rôzne druhy kvapalín, ktoré sa pod kapotou nachádzajú. V skratke hľadala som na nete niečo ako kurz o starostlivosť o auto pre ženy, no márne. Zatiaľ nič také asi neexistuje. Viem, že sú tu na všetky možné veci automechanici. Ale ja hovorím o takom kurze, aby si aj žena vedela s autom poradiť tak, ako chlap, keď zistí, že s autom nie je niečo v poriadku a do autoservisu tiež zájsť len vtedy, kedy by išli aj chlapi. Vedeli by ste mi s tým prosím poradiť?
autorizak je sice drahy, ale tam sa ide podla casoveho a km planu.
ta "drahota" spociva hlavne v tom, ze veci sa vymienaju aj vtedy, kedy by dedinsky garaznik povedal "to este chvilu vydrziii.."

ludia si myslia ze po zakupeni auta sa vydavky skoncili.
prave naopak, vtedy to cele zacina. veci sa opotrebuvaju, a menit ich az ked auto robi pazvuky je trosku neskoro.
tym som chcel povedat to, ze normalne servisovane auto ta nemoze nechat.
Naposledy upravil/-a a566 v 15.02.2021 18:54, upravené celkom 1 krát.

Návrat na "Pre ženy"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný