Klampiarina - najskôr tmel alebo základ?

Všetko okolo údržby a starostlivosti o lak, lakovanie vozidiel, opravy laku, fólie na karosériu.

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Dunlop77
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 25.01.2009 15:01
Zdieľať na Facebook

Klampiarina - najskôr tmel alebo základ?

Príspevok od používateľa Dunlop77 »

Zdravím
Mám na aute spravenú klampiarinu prahov. Neviem však postup čo je lepšie, či aplikovať tmel priamo na holý plech a nato potom aplikovať plnič/základnú farbu, alebo priamo na plech treba dať základ na ktorý príde tmel a potom plnič?

Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
sherdog
Príspevky: 548
Dátum registrácie: 07.11.2009 10:46
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sherdog »

brúsenie, čistenie, tmelenie, plnenie, maskovanie, lakovanie.
Dunlop77
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 25.01.2009 15:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Dunlop77 »

čiže tmel na holý plech.
Ďakujem veľmi pekne :2f93:
Turbogolf
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 27.10.2007 18:50
Zdieľať na Facebook

Lakovanie

Príspevok od používateľa Turbogolf »

...po spravnosti, by sa mal dat najprv na holy kov kvalitny antikorozny zaklad(ktory plni ciastocne aj ulohu plnica)...potom sa ma tmelit-brusit a potom zasa plnic....treba si trosku nastudovat...to, ze to tak robi malokto neznamena, ze to vsetci robia dobre...idealne si odsleduj stranky zaoberajuce sa renovaciou veteranov a tam celkovy postup prac zistis najlepsie...je jasne, ze to je omnoho zdlhavejsi proces, ale kvalita je inde... :42f9:
marko2
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 28.11.2014 22:36
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa marko2 »

nechcem byt najmudrejsi ale kolko vydrzia menene podbehy?.hadam nie tolko co origoš.a za dva ci tri roky aj tak budu obuchane od kamienkov takze lakuje znova.inak ja osobne na mojom po zime preblafnem podbehy nevydrzi to zimu.a zasterky v predu nedavam lebo to blbo vyzerá.davam radsej tmel na plech lebo ked sa odlupne farba od plechu tak odskoci aj tmel.tmel lepsie drzi na plechu jak na farbe.ale kazdeho osobna vec.ale suhlasim ze tmel taha vodu.dost zalezi aj od klampiara jak to urobil.ked tmel nalozis na hrdzave miesta jasne ze sa oduje.daj tam sklolaminatovy ten ked odpadne to chvilu potrva.
patko1
Príspevky: 5737
Dátum registrácie: 03.12.2007 11:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa patko1 »

mne tiez kazdy klampiar aj lakirnikov zopar vravelo ze tmelit na holy plech ale aj tak som ich nikdy neposluchol, nejak mi to neslo do hlavy [predsa ten tmel obsahuje podla mna kadeco a to moze na plech posobit aj korodivne mozno] . Stale som to strekol najprv jemnou vrstvou zakladu s obsahom zinku a tak tmelil. Tiez mi vzdy islo na nervy ked som auto daval od klampiara k lakirnikovy a medzitym som zvary body a holy plech fukol zakladom so zinkom a lakirnik ma vzdy doje.babra ze naco som to kydal ze to musi teraz umyvat. No sorry ale ja som sa nemohol na to divat ako ten plech a zvary chytala hrdza za tyzden kym sa toho lakirnik chytil
marko2
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 28.11.2014 22:36
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa marko2 »

plech chyta hrdzu ked je vlhko a pristup vzduchu.ked mi donesu auto od klampiara zvarane hned pretiahnem tmelom a mam pokoj aj ked sadne rosa moze byt auto aj dva dni vonku.nechyta vobec lišku.vyskusane- overene.ale ako vravim vec pohladu a nazoru ja tiez radsej na plech.mam istotu ze to bude pevne drzat.
marko2
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 28.11.2014 22:36
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa marko2 »

neviem ale stretavam auto co som robil 5 rokov do zadu je to v pohode.tmel som daval vzdy na plech.aj taka ciganska robota na 2009 roku je dodnes den dobra.nepraska tmel a nehnije pod tym.zatial pohoda.uvidime o tri roky teda.a ked zamaskujem hnilobu tak vyjdu bubliny to je jasne.ale na dobry plech?nema tam co zhrdavet pokial nepraskne tmel.pre info hnilobu nemaskujem.to je ciganska robota.a ked mi niekto bude tvrdit ze vyvareny podbeh vydrzi 10-15 rokov tak toto nezožerem.to nevydrzi ani od novoty.a menena stvrtka alebo strecha?prejavi sa to po 10 tich rokoch.sorry ale toto nezožerem.bez urazky samozrejme.
seven549
Príspevky: 7876
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa seven549 »

natri to nejakou antikoroznou farbou nechaj poriadne uschnut a potom tmelis.no ak si to zvaral tak do 4 rokov ocakavaj hrdzu.jedine zeby si to osetril aj z dnu.
patko1
Príspevky: 5737
Dátum registrácie: 03.12.2007 11:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa patko1 »

Poriadny klampiar samozrejme osetruje aj z dnuka. Voskovat voskovat voskovat priatelia
Dunlop77
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 25.01.2009 15:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Dunlop77 »

Ďakujem všetkým za rady.
O to koľko mi prahy vydržia sa moc nebojím, auto mám iba ako letnú víkendovku, zimu uvidí len z teplej garáže a dažďu sa tiež budem vyhýbať pokiaľ to nebude nutné.
Prahy sú zvnútra vystriekané najskôr základnou farbou, a potom pár voskových impregnácií (ktoré budem tak raz za rok obnovovať). Tak hádam to niečo vydrží

Nemôže sa teda stať že ak ich zvonku streknem zinkovou základkou že sa potom tmel môže odlúpiť? Toho sa najviac obávam
1soda
Príspevky: 149
Dátum registrácie: 08.07.2005 06:05
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa 1soda »

Na holy plech najprv 2K plnic ,ci uz jemny ci hrubsi ,ide o odtienenie od tmelu,ktory ako tu uz spomenuli diskutujuci,ponima do seba vlhkost a tym vie sposobit koroziu plechu,aj ked nie hned,no neskor urcite. 1K plnic nieje vhodny na toto ,nakolko po naneseni tmelu,vie tento tmel ten 1K plnic "roztopit" a moze sa stat ze sa tmel oddeli od povrchu .

Ziaden zinok,ziaden sprej ,ziaden jednozlokovy zaklad ,musi to byt vec s tuzidlom ! (2K oznacenie -cize plnic a tuzidlo) Ak sa netmeli tmelom,tak nieje problem ani 1K zaklad ,ale zvary treba pretmelit ze ano .
sbf
Príspevky: 1356
Dátum registrácie: 06.02.2009 10:05
Bydlisko: TN
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sbf »

Na kazdej pixly mas napisanu pripravu podkladu. PE tmel co som videl vsade pisu aplikovat na holy plech. Zaklad sa strieka po opieskovani alebo zbruseni starej farby aby holy plech nechytil hrdzu. Pred tmelenim plochy na ktore ide tmel treba trocha prebehnut bruskou aby lepsie chytil. Mozno toto neplati len pre striekaci tmel.
septumko
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 23.07.2014 15:08
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa septumko »

zdravím chcem sa poradiť, menili sme prahy a prahy sme menili len od polky čiže polka starého sa odpílila a navaril sa nový.. navarené je to good. Zvary som pretrel odhrzovačom a po čase odmasnil zvary a natmelil hliníkový tmel, prebrúsil na hrubo a nato išiel finálny žltý tmel. Chcem sa spýtať či som to spravil dobre a či to nebude hrdzavieť zdnuká prahu tie zvarý po celej polke prahu alebo keĎ sa to riadne navoskuje tak to korodovať nebude? A podotýkam prah je z dnu streknutý plničom 2K.
Napísať odpoveď

Návrat na "Lak auta - údržba, kozmetika, lakovanie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných