KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Diskusia ohľadne vozidiel značky KIA

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

martincichy
Príspevky: 5451
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa martincichy »

Nedavno som cital jeden americky test olejov a 0w20 vysli lepsie ako 5w30. Stabilnejsie, lepsie mazacie schopnosti v ramci kinematickej viskozity a hrubky. Zamena 0w20 za nieco ine vyzaduje trochu studia vlastnosti oleja. Pretoze tieto moderne vysoko viskozne oleje su uplne ina liga.

Co bolo zaujimave - odporucanie na vymenu 0w20 skratit na 5 000 mil - 8000 km v teplom pasme.
tuninka
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 25.01.2009 20:17
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa tuninka »

pozri tabulku

https://images.app.goo.gl/tyyZ6NLynwQej59c7

ja dávam všade 10w40 alebo 5W30 iné teploty nepredpokladám že u nás budú
visior
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 16.06.2015 19:43
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa visior »

Páni, poprosím vráťme sa k meritu veci.
Aký konkrétny olej a viskozitu odporúčate?
Vďaka.
YxoYpsilono
Príspevky: 3391
Dátum registrácie: 14.08.2008 16:55
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa YxoYpsilono »

seven549 napísal: 05.11.2023 00:22

videl som ze do tych japan,korea aut sa davaju oleje 5w/20 5w/30. alebo 0w/20 0w/30 a tie motory treba tocit aby to slo.tie oleje nezvladaju teploty nad 130 celzia.
Do motora treba davat presne ten olej, ktory predpisuje vyrobca.
:4012:
ivko1
Príspevky: 14966
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa ivko1 »

Ja si napríklad pozerám pri olejoch (skopírujem do googla presný názov oleja a za dám .pdf) akú má viskozitu pri 100°C a čím vyššia teplota a nižšia viskozita tým skôr môže nastať k trhaniu olejového filmu a nedokonalému mazaniu

A to olej v lete bude mať určite cez 100°C, takže tak či 0W20, alebo 5W30...
Každý nech si leje čo chce, ja sa budem riadiť svojim rozumom.
Výrobca predpísal 0W20 nie preto lebo je lepší, ale preto, lebo auto s takým olejom pri homologizačných skúškach zožralo trepnem 5,82l a nie 5,88l
truck123
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 07.06.2016 09:45
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa truck123 »

RAVENOL VSI SAE 5W-40
Ja by som pouzil tento.
Ivko to napisal dostatocne zrozumitelne.
Dalsi nech pouzivaju to, co predpisuje vyrobca,30tisicove vymeny a dozivotne oleje v prevodovkach...
hjundai
Príspevky: 2711
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa hjundai »

Ja mam na 0w20 240 000km a nedolievam.... Ale menim po 7500km.... Rovnako na ostatnych autach - 5w30 ci 0w16. Bavime sa obeznych autach. Kto jazdi okruhy, taha v lete privesy moze riesit trhanie filmu. Ja to nemusim, lejem podla predpisu avsetko je OK. Ale ziadne 15 000km. V tom je pointa. Gdi...olej plny sadzi.. 15 000km....karbon... vymalovane. A samozrejme nove auto zabeh a prvy olej po 2-3000km von. Potom ziadne vodicky a ziadne starosti.
easyridersvk
Príspevky: 710
Dátum registrácie: 15.07.2011 15:52
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa easyridersvk »

ali76 napísal: 07.11.2023 13:57 Nech mi vysvetli niekto načo je dobrý ten predpísaný 0w/20 olej
Prečo to nemôže byť napríklad 0w/40??
je to rychlobezny olej to jest mensie straty trenim tj uspori to jednu hadiu cikpauzu na mnozstve paliva na 100 km. tj akoze lepsia ucinnost motora, za cenu inych poruch.
ivko1
Príspevky: 14966
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa ivko1 »

Podla mna ani nemusíš jazdiť ako pretekár, stačí že je leto, na slnku cez 40°C, stojíš v každodennej zápche, voda varí, ventilátor hučí...
Ano vtedy sice je motor na volnobehu, nevytneš mu ale teplota toho oleja je určite niekde okolo 120°C...
A možno stačí opustiť zápchu a už mu naložíš za ucho...
Samozrejme tiež máš "pilotov" čo tomu za ucho nakladajú len tak bežne...
Na YT je jeden pacient, má kanal LLCars a ten si teraz kúpil Fabiu RS 1.4SI a pred kúpou prešla generálkou motora, stačí dva krát hádať prečo...
Lebo pôvodný majitel si FABIU RS pomýlil so závodným autom a presne tak dopadajú všetci napríklad aj z kanála "Naša Garáž" čo si myslia že ked majú "S" či "RS" Audinu, že tomu môžu nakladať do nemoty a potom riešia generálky v tisícoch libier. Najlepšie načipovať, vyrezať KATy...

Ak si pozrieš technický list nejakého oleja 5W30 tak v tabulke je vidieť ako brutálne klesá viskozita s teplotou, pri 40°C je to 56.3mm²/s, pri 100°C je to len 10.1mm²/s, teda je 5x redší
Obrázok
Z logického hladiska musí byť každému jasné že ak bude mať olej mierne vyššiu viskozitu, tak to rozhodne nebude na škodu, opačným smerom by som si tým nebol úplne istý.
Napríklad 5W40 má pri 100°C viskozitu 14.7mm²/s
0w20 má pri 100°C viskozitu 8.1mm²/s

Samozrejme záleží od výrobcu, ja som vypísal údaje od Totalu, iný výrobca sa bude mierne líšiť, respektíve je rozdiel aj v rámci značky ak ponúka viacero produktov
Emfo
Príspevky: 238
Dátum registrácie: 15.07.2023 08:08
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa Emfo »

Tie nove oleje 0w20 napr. je pri nich vystraha pouzit len pre motory, do ktorych su urcene a v ziadnom pripade nepouzivat do starisch motorov, kde urcene nie su lebo ich znicite a plati to aj tam kde je predpis 5w30 tam jednoducho 0w20 nesmie ist a opacne. Je striktny predpis kde ano a kde nie, do ktoreho motora ano a do ktoreho nie, zeby to bolo dane aj konstrukciou motora? Mame 2 motory v podstate identicke ale jeden je zaroven hybrid a druhy nie, je iny predpis na olej do hybridu a nie do hybridu ale o tom google nepovie nic ani eshop na olej o tom nepovie vobec nic, na to je je servisny predpis. Do prevodoviek a rozvodoviek a diferencialov tiez poznate 75w90 a 85 a 140 dajme tomu ale ked pozriete servisnu tabulku tak ju mate na 10 stran kde presne co, aj v ramci jedneho modeloveho radu su ake rozdieli kde co a kde co vobec nie ale o tom google vobec nic netusi ani olejovy eshop ani katalog u predajcu dielov a tom nevie.

Teraz mimo oleja ale ked si pomylite kvapalinu teraz nehovorim konkretne co ma ist do urciteho systemu vie zlikvidovat jeho komponenty uz len tym, ze sa do nich dostane a do osudneho momentu so systemom nebol nejmensi problem.

Samozrejme stale ostava kazdeho slobodna volba aku cestu si vyberie.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa oco13 »

Emfo - pristavím sa len pri pojme "novšie " motory - to sa mne stať nemôže a napriek tomu mám toyoťacky trojvalec ktorý ho má písaný r.v.2005 To sa mi nezdá novší motor :-\
Inak v tomto zase majú japonci plus - otvoríš kapotu a máš tam A4 štítok s komplet presnou špecifikaciou naplni - SAE , ACI, proste všetko.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Olej plní množstvo "povinností" a sledovať len jeho teplotné resp viskozitné vlastnosti sú väčšinou cesta do pekla.Je vždy daná konštrukcia a od nej sa odvíja potreba a vlastnosti,emfo to už zrozumiteľne napísal.Prechod na tenšie olejové krúžky už sám o sebe priniesol nové požiadavky.Ak je v motory navyše piest kde drážka pre olejový krúžok nemá malé vrtané otvorčeky pre odvod oleja dovnútra piesta sme na tenkom ľade.Ak teraz príde niekto a svojvolne zmení olej,ani nevie akú patáliu si vlastnoručne urobil.Dnes sa používa obstrek oleja do piestu,olej obehne akúsi kružnicu v priestore krúžkov vnútorne a prietor opúšťa,piest sa chladí.Prax dokazuje že aj v rámci jednej viskozitnej triedy a aj normy sa oleje líšia.Niektoré ok,iné majú dopad na spotrebu ale aj mechanické opotrebenie z dlhodobejšieho zreteľa.Ten istý motor potom jeden môže mať veselo pol mega a vychechtaného majiteľa,iný prešiel výmenou motora kdesi v polke tých km.Šialené množstvo informácií je síce užitočná vec,ale otázka je pre koho,a komu naopak veľmi poškodí.Selekcia informácií je biedna,a náchylnosť ísť bez rozmyslu v čomkoľvek je kolosálna.A hlúposť každého typu je ako vlny na vode,šíria sa a zväčšujú hluk.Rozumné zaniká potichu a bez povšimnutia,kým si rozumná vec obuje topánky,hovadina dávno obehla svet.
ivko1
Príspevky: 14966
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa ivko1 »

Ono niekedy stačí naštudovať riadne manuál a tam to býva vypísané čo sa všetko môže a nemôže použiť.
Ja som to sem už niekedy písal, na svoje auto mám na štupli písané 5W30, ale manuál hovorí aj o tom že je možné používať oleje 10W30, 10W40 a v prípade že sa vozidlo využíva v oblastiach kde sú vysoké teploty, alebo trebárs pri ťahaní ťažkého prívesu sa má použiť olej 10W50, 20W40, či 20W50...
Takže tak, výrobca v určitých prípadoch vyslovene hovorí o použití úplne iného oleja ako je preferovaný a u nás su ludia zosraný naliať olej inej značky ako bol naliaty a nie to ešte úplne zmeniť viskozitu.
Jasné že tam kde sú hydroštely nie je možné používať oleje 10W, pretože by to mlátilo, ale 0W20 by som si do auta nedal ani ked to výrobca odporúča...

K tomu čo Milan napísal že niekomu motor vydrží 500tkm a niekomu len 250tkm a teraz to nemyslím akože útočenie, len či to že tieto moderné vydržia tých 250tkm nie je práve pre použitie k*k*tského oleja. Dnes ani výrobca neplánuje životnosť auta na 500tkm, jediné čo ho zaujíma aby podliezol emisné limity a robí preto všetko. Od riedkeho oleja, cez systém štart stop, inteligentné dobíjanie, vypínanie valcov...
Že ten motor v určitých prípadoch nemusí dokonale mazať?
Nevadí, hlavne že sa splnili emisné limity

Obrázok
Emfo
Príspevky: 238
Dátum registrácie: 15.07.2023 08:08
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa Emfo »

Restriction: Use only SAE 0w40 or 5w40!
Restriction: Use only SAE 0w30 or 5w30!
Restriction: Use only SAE 0w20!
Restriction: Use only SAE 0W40!

Vyzera to ako odporucanie?
ivko1
Príspevky: 14966
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa ivko1 »

Emfo : nerozumiem čo tým chceš povedať?
Pretože to čo si zavesil sa netýka jedného auta / motora.
To čo som zavesil ja sa týka jedného auta / motora

Návrat na "KIA fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 68 neregistrovaných