KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Diskusia ohľadne vozidiel značky KIA

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

visior
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 16.06.2015 19:43
Zdieľať na Facebook

KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa visior »

Od poslednej výmeny oleja my motor začal žrať olej. Spotreba je 1 liter/ 1500km. Je to fakt neúnosné.Ide o Kiu Sportage 1.6GDi,99kW,2015, 109000km. Prosím o rady alebo pripomienky. Vďaka.
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa seven549 »

a odnova az doteraz nebralo nic?

ja som to uz cital davnejsie ze tie gdi zeru olej.
lubos zimovcak
Príspevky: 3433
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Najskôr krúžky bude treba vymeniť .
Na to sa treba opýtať v servise.
hjundai
Príspevky: 2711
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa hjundai »

gdi hyundai/kia už získali povesť žrúta oleja ale nedostal som sa k informácii o príčine - zatiaľ sa nikto nepochválil ako skončila operácia. Z toho by sa potom mohlo vyvodiť či je možná prevencia napr. v zásadnom skrátení výmenného intervalu oleja.
Ja na inom priamom vstreku -suzuki - mením olej čo 7500km pretože sa mi nepáči množstvo sadzí v oleji a pravdepodobne vysoká teplota na krúžkoch.... plus VIF pri každom tankovaní.
Uvidíme či je to cesta.

Ešte ku gdi - zatiaľ čo sa ozvali nešťastní majitelia boli to gdi bez turba.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Neviem koľko je tu motorárov,ak nech napíšu tiež.V ľudoch žije presvedčenie že benzinový motor (duplom priamovstrek) je čistý.Vnútorne.Opak je pravda,už po 200 tis sú motory vnútorne silne povlakované,a doslova úplne všade.Ešte aj na rotačných dieloch kde si jeden muslí že olej sa tam predsa odstredí.Nie, je tam toho bohato.
Problém spotreby je v neschopnosti olejových (stieracích) krúžkoch olej zotrieť a odviesť.Priestor drážky je tak isto ako celé vnútro jeden humus.Neskutočne tomu pomáha zmena oleja na inú viskozitu,zmeny oleja samotného (dlhé výmeny) a mnoho jázd krátkych kde sa motor nedostáva do svojej prevádzkovej teploty alebo len nakrátko.
Riešenie zázračnými vodičkami nepomáha,je to podvod jedno ako druhé.Z priestoru ktorý treba vyprázdniť to nemá šancu dostať von.Vždy to napokon končí vybratím piestov,poznačia sa polohy krúžkov a idú do ultrazvuku kde sa vrátia do nového stavu.Pri málo km nemajú iný problém než znepriechodnené krúžky.Vyčistené sa vráti späť s pôvodnými polohami krúžkov. Riešenie by bola výmena olejových,ale je nutné dutinomerom odmerať ovalitu valca.Pokiaľ ovalita nie je na valcoch,ok možno dať nový krúžok.Inak bude spotreba ešte väčšia (okruhly krúžok do oválneho valca je zlý nápad)
Takýto návrat do pôvodného stavu je najšetrnejší k peňaženke.Náklady zahŕňajú nové tesnenia a skrutky plus cena práce.
martincichy
Príspevky: 5451
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa martincichy »

Je to cesta, skratit interval olejoveho servisu. Aky olej pouzivas? Aka distribucia?

Ja mam dustera s 1.6 sce. Auto ma 4 roky a 230 tis km. Olej meneny meneny v intervale 10 - 15 tis km, jazdene dynamicky. V rodine mame ine auto s tym istym motorom, o 60 tis km menej. Motor je neustale podtacany, mestska 50tka na patke.... Zerie olej - cca liter na 2000 km.

Aj podtacanie motora ma vplyv na karbonizaciu.
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa seven549 »

ak sa prilepuju piestne kruzky,cize zanasaju specenym olejom nepomoze skor menit ten olej.treba davat motorovy olej ktory ma vyzsiu teplotu varu.

videl som ze do tych japan,korea aut sa davaju oleje 5w/20 5w/30. alebo 0w/20 0w/30 a tie motory treba tocit aby to slo.tie oleje nezvladaju teploty nad 130 celzia.benzinovy malolitrazny motor ktory taha velku karoseriu ma take teploty bezne ak ide dialnicou alebo v lete okreskou.
visior
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 16.06.2015 19:43
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa visior »

Auto používam v meste ale aj mimo mesta. Mimo mesta sa snažím jazdiť dynamickejšie. Tankujem Shell V Power 95. Olej používam Shell Helix Ultra Profesional 5W-30 AF. Auto som kúpil keď malo najazdené 99 800 km. Hneď som menil olej podľa výrobcu. Samozrejme aj filtre.

Moje otázky na vás páni sú:

1. Pomohol by mi zázračný roztok BG 109 EPR?
2. Nemal by som zmeniť značku aj samotnú viskozitu oleja?
3. Nejaké tipy a triky, ktoré nezabijú moju peňaženku
4. Budúci rok končí E.K. mám sa obávať, že neprejdem ?

Veľmi pekne ďakujem za komentáre. :hero:
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa mhlavaty »

1 ..Množstvo ľudí prijme akýkoľvek zázrak preto sa netreba čudovať že na svet prichádza kopec podobných produktov.Typické pre ne je vychválenie od samotných predajcov.Ostanme radšej tam kde sme...oni nepresvedčia nás,ani my ich.Zasmejeme sa a ide sa ďalej.Ono tých vecí ktoré fungujú je tiež dosť,akurát sú praxou preverené nespočetne krát a neomylne.
Kto videl čo chce tento prípravok odstraňovať a na akom mieste pri akej činnosti motora...no jedine sa zasmiať,proste voda v prútenom koši.Zhruba ako zázraky na DPF,zaručená cesta ako si filter odpraviť do DPF neba,a to je preukázané viac než na dostatočnom množstve prípadov.
Rozumný človek to neurobí
2.. Zmeny voči predpisu si treba dobre zvážiť a radšej pozistovať vlastnosti daných olejov.Shell robí oleje na plynnej báze,nie ropnej...na to ma upozornil nejeden motorár ktorý už vysledovali že niečomu veľmi sedí,niečomu presne naopak a sprievodný jav je práve spotreba oleja.Tu radiť nikomu nebudem,aj ja testujem či plne platí to čo sa ukazuje nádejne.Až potvrdenie na množstve motorov adáva zdôvodnenie hovoriť o vlastnosti,a dupľom dávať typy.Inak plne nezodpovedné.
3..Jediný trik je reálna práca ktorá odstráni príčinu..Urobiť čo je potrebné.Motor nie je človek ktorého sa dá opiť rohlíkom
4..Problém nemusí nutne viesť k neúspešnej emisnej skúške. Práve teraz keď problém je na svete by som urobil EK (neprotokolovanú za 15 e.-) kde sa ukáže stav. Pokiaľ problém nenastane...skúška sa urobí a zaprotokoluje na výstup EK.
truck123
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 07.06.2016 09:45
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa truck123 »

EPR ano, funguje to fajn.
Ano, zmen olej, toto je myslim A5 norma, prejdi na normal 5w 40, bez C.
podla mojich skromnych skusenosti by som... jacco... ravenol, vyssi aditivacny balicek, vyssie teploty a cistiaci ucinok.
Opakovat v kratkych intervaloch aspon 2x 2..3tk a znovu, ak motor nema mechanicke poskodenie, pomoze to.
No myslim si, ze potom este vstreky do ultrazvuku a ,,orieskovat,,
Skontrolovat odvetravanie ci nieje zanesene....
Benzin brat obycajny a aditivovat si ho sam...
Ak to skusis, napis, aky vysledok....
( Ja som takto postupoval pri motore B48 2,0 od BMW, vysledok 0,5L 10 000km, Vodicka .. nevodicka, nech si mysli kazdy co uzna za vhodne.
truck123
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 07.06.2016 09:45
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa truck123 »

Este by som dodal, skus zmerat kompresie, nieje to nakladne, ale moze vela povedat..
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Medzi EGR a piestnym krúžkom (presnejšie štrbiny v jeho tele) ktorý je navyše až tretí v poradí je rozdiel.To je vapkovanie kolesa v nádeji že vyčistí vnútro brzdového barana.Ale ok...viera hory prenáša
Ako si postupoval vieš sám,ale z napísaného vonkoncom nie je jasné aká bola spotreba pred.Nie je jasné ani akým ostatným úkonom sa motor ešte riešil.Proste je to nechytiteľné.Z potrebných desať vecí jedno poviem ostatné hmla.Presne ako videá čistenia,ukažu čo chcú a ako chcú a dobre vedia že sa kvantum ľudí chytí.
Meranie kompresie má svoje zdôvodnenie ak má potvrdiť správnosť vyhodnotenia diagnostiky.Kedže ide o diesla by som napr pozrel korekčné dávky kedže kompresne slabšiemu valcu sa palivo pridáva.Meranie pripadá do úvahy jedine cez otvor po žhaviči.Jeho prístupnosť,mať k dispozícii spolahlivý merák z prípojom na závit,vedieť metodiku merania,spôsob odstavenia možnosti štartu...ok,som za
Meranie kompresie nespochybňujem,kto vie a je vybavený tak prosím.Ja osobne by som zaplatil normálneho diagnostika nech mi urobí protokol stavu.A dozviem sa viac než potrebujem.Bez rozoberania čohokoľvek s dozviem aj čo nechcem vedieť.
visior
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 16.06.2015 19:43
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa visior »

Ide o Kiu Sportage 1.6 GDi 99kW ( priamy vstrek benzínu)
TomRoss
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa TomRoss »

Ja mam tiez 1.6 gdi. Zatial zerie len cca 300ml za 15000km. Ma najazdených 188000km ale jazdim pravidelne aj dialnice aj mesto.
ali76
Príspevky: 90
Dátum registrácie: 08.11.2008 21:27
Zdieľať na Facebook

Re: KIA Sportage 1,6 gdi - spotreba oleja

Príspevok od používateľa ali76 »

Nech mi vysvetli niekto načo je dobrý ten predpísaný 0w/20 olej
Prečo to nemôže byť napríklad 0w/40??

Návrat na "KIA fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 51 neregistrovaných