Ford S-max - trasenie volantu

Diskusia ohľadne vozidiel značky Ford

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

heno32
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 28.04.2009 18:24
Zdieľať na Facebook

Re: Ford S-max - trasenie volantu

Príspevok od používateľa heno32 »

Trasie od kedy som auto kúpil. Zopakujem: išiel som 140 po diaľnici, vypol som motor. Žiadna zmena. Čiže motor stojí, zotrvacnik stojí. Tieto veci vylučujem, a aj silentbloky. Točia sa náboje v kolesách, poloosy a veci v prevodovke, minimálne ložiská kam sa nasadzujú poloosy a diferenciál. Keďže poloosy+náboje sú nové, tak mi to vychádza na prevodovku. Máte niekto s týmto skúsenosti, že by sa povedzme vôľa v ložiskách kam sa dávajú poloosy mohla prenášať do volantu?? Ďakujem
wilz
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: Ford S-max - trasenie volantu

Príspevok od používateľa wilz »

Zvýšená vôľa v ložiskách kolies (kde sa nasadzujú poloosi) môže samozrejme spôsobovať vibrácie do volantu.
Ale keď si vymenil náboje kolies, ich súčasťou sú aj tie ložiská, tak tie by mali byť dobré, či nie ?
Osobne si myslím, že ak by mal byť problém v prevodovke (v diferenciali, resp. v jeho ložiskách), tak by mohol spôsobovať také všeobecné, celkové vibrácie pohonnej sústavy, to sa prípadne môže týkať aj kĺbov poloosí , s tým mám nedávnu skúsenosť, keď mi bola namontovaná nová vadná poloos. To ale nie sú vibrácie len do volantu, ale vibruje akoby celý predok auta, samozrejme cítiť to aj na volante.

Keď trasie len volant a inak je auto v pokoji, tak to môže byť len v dôsledku nejakých síl, ktoré pôsobia cez spojovacie tyče do hrebeňa riadenia a odtiaľ cez prevod na tyč volantu.

No a teraz je otázka, že či tie sily do riadenia sú (a) vynútené od otáčajúceho sa kolesa (kolies), alebo (b) v dôsledku vôlí niekde v riadení nie sú kolesá pevne vedené a potom aj drobná nesúmernosť na kolesách spôsobí vibráciu v riadení.

Ad (a) : vynútené sily do hrebeňa riadenia môžu spôsobovať nesymetrické alebo nevyvážené kolesá a tiež vôle v uložení kolies. Ak si vymenil náboje kolies a tiež píšeš že si bez úspechu všelijako menil pneumatiky a kolesá, tak v tomto asi problém nebude.

Ad (b) : žiadne koleso na aute nie je úplne symetrické, aj u správne vyváženého pri jeho otáčaní pri jazde vždy vznikajú nejaké bočné sily, ale pokiaľ je valivé uloženie kolesa bez zvýšených vôlí a tiež riadenie je dostatočne tuhé, tak by sa to nemalo prejaviť na volante, ani inak.
V tomto smere by bolo vhodné ako prvé skontrolovať spodné guľové čapy nápravy a guľové čapy riadenia, pokiaľ sú bezvadné, tak môže byť nadmerná vôľa v prevodke riadenia.
No a bolo by tiež vhodné skontrolovať aj geometriu riadenia predných kolies, pretože pokiaľ sa kolesá nevedia rozhodnúť či majú byť zbiehavé alebo rozbiehavé, môže to tiež prispievať k nestabilite riadenia.
peknychlapec
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 27.02.2023 21:05
Zdieľať na Facebook

Re: Ford S-max - trasenie volantu

Príspevok od používateľa peknychlapec »

Nech sa na tom prevezie niekto iný a posúdi to. Fordy vždy vibrovali viac ako iné značky ale zas nič strašné.

Ešte je otázna kvalita dielov čo tam montuje. Je možné že tie nové poloosi sa majú zaplatiť a rovno hodiť do koša.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Ford S-max - trasenie volantu

Príspevok od používateľa mhlavaty »

wilz veci veľmi dobre popísal a stojí zato čítať z pochopením riadok po riadku,lebo sú tam aj nenápadné ale rozumné smerovky.Osobitne posledné dve vety.Treba si uvedomiť že predný náhon má svoje zvláštnosti v nastavení geometrie,nie je jedno či je riadenie vedené vpredu alebo vzadu kolesa.Sily pôsobia inak,a aj najmenšie vôle sa prejavujú inak.Zbiehavosť stabilizuje.Zadná náprava a jej geometria priamo ovplyvňuje chovanie tej prednej.Ja osobne by som hladal dielňu alebo mechanika zbehlého v práci na rovnacej stolici,ovládajú toho ďaleko viac z geometrie auta,hlavne vedia uvažovať,poznajú rozklady síl atd atd. Lebo ak stará chrchla čo má narútené kvantá km a je ozaj ďaleko od príkladného stavu nemá problém ani pri logoch pri +- 160 km rýchlostiach,tak sa o čom bavíme.Tu sa opravuje doslova bez rozumu a zdôvodnenia čo sa prečo robí.Skúsime,uvidíme.Nechcem byť až tak hnusný že zámerne,ale platí...zarába kto vymieňa,nie ten čo opraví často bez jediného dielu
WC40
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 01.10.2016 12:25
Zdieľať na Facebook

Re: Ford S-max - trasenie volantu

Príspevok od používateľa WC40 »

Mám Galaxy 2017, 125000km, awd. Prezuvam vždy na jar aj na jeseň na original disky, ale vždy na prvý krát mi trasie volant, resp. chvenie ide do volantu. Po opätovnom prevážení je to OK. Auto mám od novoty a stále ten istý scenár.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Ford S-max - trasenie volantu

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Pneumatika po obutí občas akoby zmenila vyváženie,ale vysvetlenie pre tento jav je jednoduchý.Ak dvaja robia to isté nie vždy je to to isté.Tolerancia stroja plus kvalita práce pneuservisáka.Vyvažovanie sa robí tak na strojoch mizerných aj veľmi presných a maximálne vylučujúcich chybu obsluhy. To už si treba zistiť ktorý v okolí je aký.Kam chodím si niečo také ani len predstaviť neviem
laco210
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 22.01.2023 21:58
Zdieľať na Facebook

Re: Ford S-max - trasenie volantu

Príspevok od používateľa laco210 »

Geometria bol dovod jemneho trasenia do volantu na mojom aute, zadny nahon, riadenie vpredu pred kolesom. Prave koleso jemna rozbiehavost a od 80 problem.
Renova
Príspevky: 349
Dátum registrácie: 30.11.2010 15:15
Zdieľať na Facebook

Re: Ford S-max - trasenie volantu

Príspevok od používateľa Renova »

.....možný a velmi častý scenár je takýto :
.....auto vibruje preto lebo su opotrebené klby na poloosiach.
.....vymenia sa poloosi.....samozrejme nie originál...a auto vibruje tak ako pred tým
....no napadlo by ťa že to spôsobuju neoriginálne poloosi ??...nie
......a už sa roztáča kolotoč s vymienaním dielov....a všetko do radu :2f93:
peknychlapec
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 27.02.2023 21:05
Zdieľať na Facebook

Re: Ford S-max - trasenie volantu

Príspevok od používateľa peknychlapec »

Presne tak, poloosi sa mali po kúpe rovno hodiť do koša. Pokiaľ to niesu originálne čo určite niesú.
dreeevo
Príspevky: 454
Dátum registrácie: 21.11.2010 20:35
Zdieľať na Facebook

Re: Ford S-max - trasenie volantu

Príspevok od používateľa dreeevo »

S poloosami na ford sú celkom problémy, teda s dostupnosťou. Na mondeo 2.0 tdci 2012 M6 sa zháňali nové poloosi, dlhá aj krátka lebo staré boli po smrti a situácia bola taká, že originál stál cez 600e, značky spidan alebo lobro neboli v ponuke a najlepšia dostupná a relatívne spoľahlivá značka bola METELLI pri cene 250e/kus. Takže ma celkom zaujíma, čo ti tam namontovali, lebo ak nejaké smetie od GSP alebo Maxgear tak je to jasné. Poloosi robí veľa výrobcov, ale asi len 4 značky sú použitelné.
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Ford S-max - trasenie volantu

Príspevok od používateľa seven549 »

heno32 napísal: 03.03.2023 16:18 Zdravím, mám problém, ktorý mi už strašne žerie nervy.
tie problemy som mal u mondea mk3 a aj mk4 ked mali auta nad 250 000km.1 vec disky boli krive.ja davam vyvazovat kolesa len tam kde rovnaju aj disky.ono sa zda ze bezny pneuservis povie je to ok,ale ak sa daju disky zrovnat je to okamzita zmena.vzdy ak chytim niekde nejaku dieru ide koleso na kontrolu.ak nechytim dieru kolesa mi netreba vyvazovat ani po 30 000km.

ford ma velmi citlive riadenie a vacsinou pri 200 000km su uz vacsinou vybite hrebene a sneky v riadeni.{aj ostatne znacky aut vw bmw atd to ma podobne vytlcene} cize pri vypnutom motore ak zakmitas volantom nesmie tam nic klopkat.ak klopka = napr repas.tak isto vybite riadenie sposobuje to ze kolesa treba do 500km znova vyvazovat.a tiez to vie zvlnit aj brzdove kotuce.

poloosy ti neporadim.ja som to nikdy nemenil mk3 ma nieco cez 460 000km mk4 nieco cez 330 000km.ked sa na tych autach menili predne loziska {u oboch padli pri 300 000km} kontrolovali sa aj poloosky.v zivote som nemal nikdy problem s poloosami na ziadnom aute.len u veterana ale tak ten mal na povodych poloosach cez 700 000km a manzety boli netesne.

vela dielov naprav na forda sa oplati len original motorcraft.neorigo ma zivotnost max 1 interval vymeny motoroveho oleja.

treba ist od kolies.rovne disky dobre pneu.zmerat hadzavost naboja aj nove vedia byt krive.+ musia byt rovne brzdove kotuce.vsetke 4 kolesa musia byt ok aj brzdy a nabojky.vibracie do volantu sa prenasaju aj od zadnej napravy.

dosadacie plochy diskov ktore sa opieraju o brzdovy kotuc musia byt ciste bez nejakej oxidacie alebo hrdze.
jaster-83
Príspevky: 1445
Dátum registrácie: 16.09.2010 13:17
Zdieľať na Facebook

Re: Ford S-max - trasenie volantu

Príspevok od používateľa jaster-83 »

Vypinat motor na dialnici pri 140? A nestacilo by len vyradit bo neutralu?
1U5 AVU, 6U1 AMH, 6Y5 ASY, N15 GA14DE, 3B6 AVF, C4(B7) 9H06
pogo-roll
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02.08.2009 11:21
Zdieľať na Facebook

Re: Ford S-max - trasenie volantu

Príspevok od používateľa pogo-roll »

uplne genialny napad :40bd: esteze volant nezamkol :40bd:
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Ford S-max - trasenie volantu

Príspevok od používateľa seven549 »

aj ja vypnem motor za jazdy ak sa mi nieco nezda.ale dnesny soferi akonahle nejde servoriadenie su odpisany.alebo nenabehne posilnovac brzd.

aj kolegu mam takeho.akurat sme boli na krizovatke odbacali sme doprava.bol sneh siel tak 30tkou a chcipol mu po zosliapnuti spojky motor.a predkom rovno do zaveja pri chodniku az po celne sklo.stastie ze nebolo na opracnej strane auto.tak som mu povedal ze,akoze si zabudol na casy skodovky a zigulakov co si mal z roku 1980?tam nebolo nic a zrazu taka blbost a neotocis volantom???hned po hlave som mu dal 3x nech sa mozog zobudi.

a dalsi bonus sli sme jeho firemnym 320d este v roku 2010 v 80tke na okreske na snehu zatiahol a povolil rucnu.bez upozornenia.otocilo nas o 90 stupnov a predkom do koryta.hlavu som udrel o strop ja,aj dalsi za mnou a predok bmw rozbity.ze on skusil co to spravi.necakal ze nas otoci :28b7: odvtedy uz s nim nejazdim.kazdy ide svojim.
heno32
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 28.04.2009 18:24
Zdieľať na Facebook

Re: Ford S-max - trasenie volantu

Príspevok od používateľa heno32 »

Zdravím páni. Som rád, že sa mi pokúšate pomôcť, ale skúste čítať s porozumením. Komplet celá predná náprava vymenená -bez zmeny. Tlmiče+horné uloženie vymenené -bez zmeny. Poloosy vymenené -bez zmeny. Predné náboje+ložiská vymenené -bez zmeny. Repasovane riadenie vymenené -bez zmeny. Stiahnuté brzdové kotúče, tak isto bez zmeny. Nové predné gumy, samozrejme vyvážené -bez zmeny. O geometrii sa nemusíme baviť.
Predná náprava značky SKF. Poloosy značky GPS. Viem poviete Poľsko, ale keby boli zle, bola by aspoň nejaká zmena (väcsie, alebo menšie vibrácie), ale je to BEZ ZMENY-KURVA. Repas riadenia originál vo Forde (žiadne hej Ty, pod sem z ulice). Tak že za mňa jedine prevodovka. Má niekto ešte nejaký normálny nápad?? A, len tak mimochodom stále sa mi zvlnia predné kotúče. Za 5rokov štyri sady kotúčov. Išli Textar, TRW, Zimmerman (nie dierovane) a najnovšie ATE (drazkovane, rezané, vraj kvalitnejší materiál). Každé vydržia cca 20000km. Veľa brzdim motorom, žiadne plyn, brzda. Len nahlas uvažujem, či to nesúvisí s trasenim volantu. Ďakujem

Návrat na "Ford fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 57 neregistrovaných