Ford Fiesta - prehrievanie motora

Diskusia ohľadne vozidiel značky Ford

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

stefandano
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 07.10.2008 17:06
Zdieľať na Facebook

Ford Fiesta - prehrievanie motora

Príspevok od používateľa stefandano »

Dobrý večer. Chcel by som sa spýtať, čo je príčinou prehrievania motora na benzínovej Fieste 1,3 r.v.2002.Pri jazde v meste stupne teplota natolko, až sa rozsvieti červena kontrolka. Zaujimave je, že to nerobí pravidelne.Voda v oleji nie je, teda nie je šlahačka na výku pre nalievanie oleja a ani na ryske nie je zvýšena hladina oleja. Zaujímave je, že sa netratí ani voda, akurát keď sa auto odstavi po zasvietení kontrolky vody, vytečie trochu vody cez tlakovú hadičku, ktorá je pri nadržke na vodu. ( aspon si myslím, že je to nejaká odvzdušnovacia hadička, aby ju v prípade tlaku horucej vody neroztrhlo.) A ked začala stúpať teplota vody, tak auto nekurilo. Může to byť termostat, alebo tesnenie pod hlavou, alebo nedajbože prasknuta hlava? Autom sa jazdi výlučne na krátke trasy po meste. Ďakujem.
VOJTO55
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: 12.12.2009 20:01
Bydlisko: Revúca
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VOJTO55 »

...Vymenil by som zátku vyrovnávacej nádržky ako prvé,ale myslím si,že to bude prasknutá hlava...
mastik29
Príspevky: 2867
Dátum registrácie: 07.04.2010 20:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mastik29 »

Test na CO v chladiacej kvapaline...
stefandano
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 07.10.2008 17:06
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa stefandano »

Dik za Vaše odpovede.Pri prasknutej hlave by sa nezmiešavala voda s olejom? Neviem, možno hlúpa otázka, ale som iba šofer amater. Znamy spominal tie možnosti, ktore som spomenul na začiatku prispevku a že vymeniť vodnu pumpu, keď to bude rozobrate hneď aj rozvody, tesnenie nakoniec možno riešiť hlavu. No ale kedže to je druhe auto v rodine a vylučne taka nakupna taška, ktora už ma niečo odjazdene, tak nemam chuť do toho vražať vela peňazi. Veď to všetko by sa pomaly vyrovnalo hodnote celeho auta. Vaš názor?
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa raven85 »

Vyrovnalo - nevyrovnalo. Ak chceš jazdiť, musíš zainvestovať, aby auto slúžilo. Zátku s pretlakovým ventilom do expanzky kúpiš do 10€ novú. A vodná pumpa stojí 50€. S robotou 100€
Tak že môj názor je, že za 100€ by si svoje auto nepredal...
Nešpekuluj a vymeň to...;-).
A modli sa, aby to bolo ono a aby si nemusel riešiť hlavu...:)
undertaker007
Príspevky: 257
Dátum registrácie: 01.05.2013 11:08
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa undertaker007 »

Nešpekuluj a vymeň to? To čo je za radu?
Čiže má kúpiť zátku expanznej nádržky za ≤ 10 € a vodnú pumpu (s robotou) za ~ 100 € a potom, ako si napísal, sa má modliť aby nemusel riešiť hlavu?
Rada nad zlato!
Ak by majiteľ uvážil, že riešiť hlavu je finančne veľká položka a že sa to na takom aute neoplatí a že dajme tomu ho rozpredá na diely - načo mu tam bude nová zátka, pumpa, príp. rozvody?

Jednoznačne v prvom rade test na CO2 vo vodnom okruhu, príp. skontrolovať tlakovanie vodného okruhu a olejového okruhu.
A ak by si náhodou chcel reagovať na to tým spôsobom, že "kto mu spraví test na CO", alebo "kde mu spravia test na CO", alebo "málokto vie/môže/dokáže spraviť test na CO" - tak bohužiaľ, je to smutné, ale naozaj to tak je - nerobí sa to, väčšina mechanikov len vypleští oči, že čo chceš a či ho urážaš, ale to neznamená, že nemá cenu hľadať takého mechanika...
Jednoznačne, ak je podozrenie na hlavu a ostatné možnosti prehrievania boli skontrolované a zamietnuté, tak ako prvé bez iných neuvážených investícii test na CO2 v chladiacom okruhu!

@stefandano:
stefandano napísal:A ked začala stúpať teplota vody, tak auto nekurilo. Může to byť termostat, alebo tesnenie pod hlavou, alebo nedajbože prasknuta hlava? Autom sa jazdi výlučne na krátke trasy po meste. Ďakujem.
Termostat sa dá taktiež skontrolovať. Najistejšie by asi bolo ho vybrať a uvariť. Normálne ho ponor do vody a začni vodu zohrievať (nech je termostat zavesený vo vode - nech sa neopiera/nie je príliž blízko vyhrievacieho/vyhriatého telesa). Toto sa ale oplatí robiť iba ak máš teplomer čo vie zmeriať min. 100°C. No a jednoducho var a sleduj teplomer. Záleží, aký tam máš termostat, ale pri ~80°C by sa mohol začať otvárať, pri <100°C by mal byť naplno otvorený.
Zaujímavé ale je, že si spomenul, že ti auto prestalo kúriť. Kúriť by malo aj so zatvoreným termostatom cez malý okruh.
Takže by som možno zvážil aj prítomnosť vzduchu v chladiacom okruhu...
Jednoznačne si najskôr skontroluj/daj skontrolovať veci, ktoré môžu spôsobovať prehriatie a ich kontrola je jednoduchá/lacná...
Naposledy upravil/-a undertaker007 v 19.04.2015 10:18, upravené celkom 1 krát.
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa raven85 »

Jednoznačne, ak je podozrenie na hlavu a ostatné možnosti prehrievania boli skontrolované a zamietnuté, tak ako prvé bez iných neuvážených investícii test na CO2 v chladiacom okruhu!
Ak nájde niekoho na ten test, tak mu gratulujem...;-).
Neuvážená investícia je 100€ na vodnú pumpu so zátkou, vrátane roboty?
Vodnú pumpu by menil aj tak s rozvodmi a môže to byť jedna z príčin prehrievania. Ak už súčiastku za 50€ berieme za neuváženú investíciu, tak potom ja už neviem...
Však to je cena 3/4 nádrže benzínu, čo prejazdí raz/dva.
Ak náhodou uvarí hlavu kvôli vadnej pumpe, tak potom čo?
Ak je už rozvod otvorený, tak už vymením tú pumpu - dám tam novú a hotovo. To je rozum, ako keď niekto mení rozvody a nevymení vodnú pumpu, alebo predsuvník vačkového hriadeľa, lebo však načo. A keď sa mu pototo o dva mesiace, tak platí robotu 2x...;-)
Odhliadnúc od toho - ak bol menený rozvod tak, ako je na SVK zvykom, tak tam bude ešte vodná pumpa od výroby...
Pri takomto prístupe majiteľov je radosť kupovať jazdené auto na Slovensku... :d :D
undertaker007
Príspevky: 257
Dátum registrácie: 01.05.2013 11:08
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa undertaker007 »

Nerieš tu prosím ťa prístup majiteľov! A už vôbec nie, keď ich nepoznáš/nečítaš s porozumením!
Tá moja odpoveď bola písaná s ohľadom na:
stefandano napísal:No ale kedže to je druhe auto v rodine a vylučne taka nakupna taška, ktora už ma niečo odjazdene, tak nemam chuť do toho vražať vela peňazi. Veď to všetko by sa pomaly vyrovnalo hodnote celeho auta. Vaš názor?
V takomto prípade môže byť 100€ vynaložených ZBYTOČNE neuvážená investícia. Autor otázky spomínal, že mu známy spomínal, že "vymeniť vodnu pumpu, keď to bude rozobrate hneď aj rozvody, tesnenie nakoniec možno riešiť hlavu". Ja si myslím, že v prvom rade, s ohľadom na peňaženku autora, by mal byť vykonaný test CO2 v chladiacom okruhu a potom zvážiť čo kde a za koľko robiť...

@stefandano:
Teraz ma napadla taká banálnosť: Vodnú pumpu máš hnanú rozvodom, alebo klinovým remeňom?
V prípade, že klinovým remeňom - skontrolovať klinový remeň a remenicu vodnej pumpy.
(raz sme na kamarátovom aute riešili, že prečo mu niekedy na moment vypadne servo, niekedy na dlhšie, niekedy až do ďaľšieho štartu motora a výpadky boli častejšie za teplého počasia. Viete, čím to bolo? Skoro som odpadol... ...klinovým remeňom - jednoducho keď prestalo ísť servo - remenica servopumpy sa netočila :suicide: Všimli sme si to viac menej náhodou - žiadne pišťanie, smrad ani žiadne takéto javy neboli. Pritom remeň sa javil byť našponovaný správne. Každopádne vymenil sa aj so šponerom, remenice sa prečistili, odvtedy vraj problém nebol...
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa raven85 »

Autor otázky spomínal, že mu známy spomínal, že "vymeniť vodnu pumpu, keď to bude rozobrate hneď aj rozvody, tesnenie nakoniec možno riešiť hlavu
Ja čítam s porozumením. Ale dobre. Nechaj tak...:).

@stefandano

Kedy boli na aute vymenené rozvody?
Pri koľkých km a pred koľkými rokmi?
Koľko má auto najazdené teraz?
Bola menená vodná pumpa?
Skadiaľ si?
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa seven549 »

naco merat CO ved chytim hadicu od chladica a mam to.ak neni pod tlakom motor je ok.
stefandano
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 07.10.2008 17:06
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa stefandano »

Chalani, dik za nazory. Sory, že vždy pišem tak neskoro, ale mam taku pracovnu dobu a v robote nemam možnosť isť na net. Auto je mojej priatelky,ma ho cca 7.rokov,čo ja viem, rozvody tam určite menene neboli,ani pumpa. Ma to 200.000 km.Udržba zakladna, teda olej a filtre podla potreby. Auto kupovala ako jazdenku. Fakt do toho nechcem vela sypať,len som jej dal teraz meniť tlmiče,dorazy,tyčky riadenia, lebo to všetko trieskalo a ona sa na tom bala chodiť. Už to je oprava za 400e a pri tom som chcel poriešit aj ten problem s prehrievanim. Ale zase dat do toho dalšich 400 s tym, že nakoniec vylučovacim sposobom bude vo finale hlava k.o.sa mi moc nechce. Ved cele auto ma hodnotu cca 2500e.Inač vikendovy pobyt v PE a v tyždni BA. Aj auto je v BA. Dik.
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa seven549 »

2500 euro?v Ba?ved to ma 13 rokov.auto podla roku a km ma hodnotu tak liter.ja som kupil ibizu 1.4i 4 a polrocnu od prveho majitela 65000km za 4 litre.a neni to ziaden dovoz.
lorak777
Príspevky: 1617
Dátum registrácie: 21.03.2015 10:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lorak777 »

2500 euro ????? Co je pozlatena?? Max tak do 1500.K problemu - podla popisu je to najskor tesnenie pod hlavou a skrutena hlava.Maly motor - typicka porucha.A preco by to bolo 400 euri? Asi v autorizaku. Nove tesnenie aj so zarovnanim hlavy ti spravi aj slusny garazovy majster za cca 120-130 euri. Ved to nie je V12 z mercedesa...Je to najbeznejsi a najopravitelnejsi motor vo fieste.Porucha vod. cerpadla vyzera inak a najskor sa rozpadne zrazu a vytecie tam vela chladiacej kvapaliny a nie ako u teba.Ale nejazdi na tom a daj to opravit, lebo praskne aj hlava a to uz bude 400-500 euri!!! To co si tam menil doteraz je len spotrebny material-sa meni po tolkych km u vacsiny aut.Inak vhodne auto do BA :2f93:
stefandano
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 07.10.2008 17:06
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa stefandano »

O.K. Tych 2500 bolo hrubo orientačnych. Ako som povedal, nakupna taška. Mimo mesto trochu ine auto. A našiel by sa garažmajster v BA alebo okolí? Ďakujem.
Napísať odpoveď

Návrat na "Ford fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 8 neregistrovaných