Elektromobil

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

cervinka
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 17.01.2009 21:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cervinka »

Napíš, ktoré z údajov s ktorými som počítal sú nesprávne a kde som urobil vo výpočtoch chybu - je to možné, tak to oprav a prepočítaj to tuto ty na 1m štvorcový s konkrétnymi ale reálnymi číslami. Ak zoberieš auto so strechou na 2m štvorcové, tak sa jedná o veľké vozidlo ktoré má potom spotrebu okolo 16 - 20kWh / 100km a nie 13kWh/100km. Viac elektriky zo strechy, vyššia spotreba auta na 100km. Iné je veľkoplošná strecha RD iné malá strecha na aute. Takisto môžeš rátať v priemere s výkonom max60% udávaných a hlavne marketingových Wp.
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7140
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

Bol som teraz na parkovisku a pomeral som Seat ALTEA, lebo nemám tu momentálne žiadny elektromobil. Tato Altea je rozmerovo na 80% podobná W e-UP. Strecha 100x170+bocná strana vrátane blatníkov priemerne 320x80 cm a druhá je taká istá takže x2
Zadne dvere kufra využitelných 110x50cm, predná kapota 60x130 cm.
Dokopy Bi mal seat ALTEA 8,15 m vhodnej plochy na FV, Ale kedže sa bavíme o W e-UP stiahneme tuto hodnotu na 8,15x0,8 to je 6,5m štvorcového na FV. 6,5m x 0,2kw je 1,3 kw inštalovaný Takáto plocha dokáže vyrobiť max. 7,8kw za den na Slovensku. A to je z 30 kw batérie elektromobilu slušné percento.
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7140
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

Elektromobil SION využíva všetky plochy spomenuté vo vípočtoch vid. link.
https://www.teslamagazin.sk/sono-sion-s ... ktromobil/
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7140
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

Kludne si pomeraj vlastné auto. A pomer inštalovaného výkonu si najdeš na nete a uvádza sa na slovensko že inštalovaný výkon 1kw za den dokáze max. vyrobiť 6kw.
S vlastnej skúsenosti možem potvrdiť že 1 inštalovaný kw mi dokázal Max vyrobiť 5,5 kw za den.
Ak máš cestu okolo Zlatých Moraviec možem ti to predviesť v reále.
hjundai
Príspevky: 2709
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

neviem kam vlastne mieriš lebo tuná nediskutuje žiaden výrobca automobilov ale ak už silou mocou si presvedčený založ si firmu a začni dodávať solárne strechy napr. pre hybridy ktoré tu už majú nejaké to zastúpenie.... až predlžiš dojazd na elektro a znížiš spotrebu benzínu slušne zarobíš. Inak nechápem k čomu je dobré presviedčať nás čo s tým nenáme nič.
cervinka
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 17.01.2009 21:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cervinka »

No takže takto. Nemôžeš rátať s výkonom 200W/m2 - to je zbožný sen marketingových pracovníkov. V reálu max 100 - 130W. Čo sa týka tej strechy, tak z poneranej plochy využiješ max 70% a to z pevnostných bezpečnostných konštrukčných dôvodov. V predchádzajúcich príspevkoch som písal, že ak to má mať význam, tak musíš použiť aj prednú kapotu . Pozor ak použiješ aj prednú kapotu, tak musí vyť vyrobená z kompozitných materiálov, čo vyžaduje z pevnostného zvýšiť tuhosť na predných nosníkoch, lebo inak auto nebude plniť bariérové testy, keďže predná kapota je jedným z nosných prvkov konštrukcie prednej časti vozidla pri náraze. Uvedené opratrenia však znamenajú nárast ceny, .... A propo ako chceš reálne využiť 5-dvere na MPV na solár? Aká tam bude účinnosť. Prepáč, ale veci o ktorých píšeš sú utópiou. Zmeraj si celkovú plochu tvojich FV článkov, a prepočítaj celkový výkon na 1m2 a porovnaj to s celkovou dobou slnečného svitu. A čo keď bude voľné len parkovacie miesto pod stromom alebo len v parkovacom dome, kam nesvieti slnko? Koľko sa dobije vozidlo keď bude zamračené? Čísla, ktoré tu uvádzaš, sú ťažko dosiahnuteľné, aj keby slnko svietilo celý deň tak intenzívne ako na obed. Iste, že solárna strecha má svoj význam, no pokiaľ má byť do strechy zabudovaný solárny článok natrvalo, musí mať minimálnu chybovosť a vysokú životnosť. Pozor, ale pokiaľ máš mať prvky s vysokou spoľahlivosťou a životnosťou vyrovnajúcou sa životnosti vozidla, tak také solárne články dosiahnu sotva 50W/m2 , alebo bude normálne rozrezať auto a meniť strechu každé 3 - 4 roky, lebo sa porúcha preťažený FV článok? Vo všeobecnosti každá konštrukčná súčiastka, ktorá musí mať vysokú životnosť a vysoký spoľahlivosť, musí byť vysoko predimentovaná a nemôže byť namáhaná na hranu životnosti ako články v elektrárni s výkonom 200w/m2 ktoré môžeš v bežnej FV elektrárni kedykoľvek odskrutkovať a vymeniť. Strechu na vozidle len tak ľahko nevymeníš. Mimochodom chcel by som vidieť cenu prednej kapoty s FV článkom, ktorú musíš pri každom menšom mestskom ťukanci vymeniť - prednú kapotu alebo 5. dvere s FV článkov asi klampiar nevyklepe a git to nezatiahne. Takže už je jasné prečo na FV články je najlepšie využiteľná strecha vozidla?
cervinka
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 17.01.2009 21:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cervinka »

Hjundai máš pravdu nikam táto diskusia nevedie. Už končím.
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7140
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

Súhlasím že bi sa skomplikovala výmena poškodených dielov, ale za výpočtami si stojím, bežne sú v predaji FV s výkonom 200w/m2.
a vývoj pokračuje.

https://shop.iftech.cz/solarni-panely/1 ... y-ram.html

Ďakujem všetkým za pokec a konštruktívnu kritiku.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

A čo tak si dať do kaukulačky celkovú ekonomiku daného výrobku? životnosť bežného auta cca 500t km , servis, palivo a naproti tomu elektromobil s rovnakými hodnotami?
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7140
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

Samozrejme momentálna cena elektromobilu je nafúknutá, a v porovnaní
so konvenčnými pohonnými jednotkami.
Problém vidím v neustále rastúcich cenách na Benzinovích pumpách.
Elektromobil sa s ekonomického hladiska začne vyplácať keď jeho cena
klesne pod 10 000 eur. A dojazd sa zvýši na 350-400km.
A keby ešte prevážal vlastné FV články. A batériách sa začnú používať LTO články namiesto Lifepo4.
LTO životnosť 10 000 až 30 000 cyklov
Lifepo4 len 3000 az 5000 cyklov
hjundai
Príspevky: 2709
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

pointa je v tom že ty predpokladáš že benzín bude stúpať a elektrina bude snáď klesať? Keby si si bol schopný zo svojej vlastnej strechy nabiť auto aspoň na 100km tak tomu by som povedal Trefa do černého... inak ekonomiku rátať že čo je dnes bude zajtra :-\

Pre oca - budem rád keby to niekto pospočítaval lebo až sa okrem nákupnej ceny zarátajú všetky servisné veci typu servisky prvé tri roky - alebo aj nie - výmeny olejov, filtrov, sviečok, kvapalín, remeňov, brzd, výfukov, EK... možno by sme sa dopočítali k zaujímavým číslam a možno by elektro vyšlo aj lepšie ako spaľovák. Problém je že každý vidí len to jedno číslo. Ja by som ako podporu nedával cash ale ponúkol by som pôžičku povedzme na smiešny úrok aby prvotná investícia tak nebolela.
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7140
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

Máš pravdu elektrina bude stúpať, ale ropný vrt si na záhrade viem len ťažko predstavit, ale FV si može kúpiť večina ludí a kw zo slnka už stúpať nebude.

Konkrétne ja bežne dostanem z FV 4,5KWp za den 24kwh. To je na cca 150km teoreticky. Ja to síce miniem na teplú vodu ,varenie, atd...
Ale mohol bi som aj nabíjať.
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

Naposledy upravil/-a bajo777 v 03.06.2019 21:17, upravené celkom 1 krát.
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7140
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

Tu je zaujímaví článok o porovnaní Elektromobilu s konvenčným autom.

https://www.teslamagazin.sk/elektromobi ... is-studia/
autolaik
Príspevky: 4903
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

bajo777 napísal:medzi nami 5,5 kWh za den ?, to si zarobil 75 eurocentov ! klobuk dole a skoro bez nakladov lol, jak sa hovori, kto si male nevazi, velke si nezasluzi :2f93:

“Šetřit se musí, ať to stojí, co to stojí” 
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Google [Bot], milok a 61 neregistrovaných