Cyklisti vs Motoristi

Ako poskytnúť prvú pomoc,ako postupovať pri autonehode, pomoc v zahraničí, hasiace prístroje, hasiči, záchranári, sanitiaci, skutočné príbehy...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

marko583
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 11.01.2008 19:12
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa marko583 »

robert7305 napísal:PAk idem na bicykli 35-40km/h a zbadám taký kanál,nemám času sa obzerat dozadu,či nejde auto,rátat musím s tým,že ma bude obiehat s aspon metrovou vzdialenostou.Ja ako vodič stále rátam s možným pádom cyklistu a tak ho aj predbieham.
ak idem autom 70-80 kmh, predbieha ma ine auto 90 km a ja zbadam kanal, jamu, alebo neviem co, tiez to do neho neprasknem... takze tvoje tvrdenie o tom, ze nemas cas sa pozerat dozadu je scestne... vzdy mas ist tak, aby si bezpecne vedel zastavit a svojim konanim nikoho ani neohrozoval ani neobmedzoval. plati to ako pre auta, tak pre cyklistov aj pesiakov...
pedro727
Príspevky: 1119
Dátum registrácie: 22.03.2009 13:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pedro727 »

roman66666 napísal:robert7305 aj povinnostou cyklistu ako kazdeho ucastnika cestnej premavky je povinnost predvidat!!!! vodici nie su magovia a vestci aby vedeli co urobi ten pred nim a kazdy predpoklada ze pojde beznym sposobom a nie zrazu hop o polmetra dolava
tak tak ,ako má predvídať vodič má aj cyklista,ale cez to všetko treba mať väčší odstup pri predchádzaní.
adammurarik
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 13.02.2009 07:13
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa adammurarik »

ja si myslim ze cyklista by v zime na zladovatenej vozovke nemal co robit lebo ked nahodou dostane smyk a spadne tak ten blazen :38eb: na tom aute valil ja saleny.
robert7305
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 11.11.2009 16:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa robert7305 »

Samozrejme nechcem povedat,že cyklista si môže klučkovat po ceste ako sa mu zachce.
Len autá by mali cyklistov obiehat s minimálne 1metrovým odstupom,vtedy má aj cyklista priestor na manévrovanie.Ináč,ked sa oteplí,skúste si sadnút na bicykel a urobte si pár kilometrovú jazdu tam,kde nie sú krajnice a určite sa Váš pohlad aspon trochu zmení.
Ja som možno pako ale pre mna je na ceste aj ako vodiča najdôležitejšia ohladuplnost.
S poslednou vetou nemusíte za každú cenu súhlasit. :342a:
Gustoo
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 15.05.2008 21:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Gustoo »

viem ze to bude zniet prinajmensom smiesne ale pri dnesnej preplnenej premavke by som povinne zaviedol nieco ako "vodicak" na bicykel. Kde by sa obcan naucil zakladne pravidla cestnej premavky a ako sa ma chovat cyklista v premavke, naucit ho spravne brzdit a aspon zakladnu techniku jazdy na bicykli. Na konci spravit skusky. Je jedno ci obcan bude mat 15 alebo 70 rokov. Proste pre kazdeho. A policajti by pekne vykonavali aj cestnu kontrolu cyklistov a stanovit tabulku pokut. Deti do 15 rokov by na cestu bez sprievodu rodica s platnym "vodicakom" nesmeli.
Tak isto by to chcelo bez rozdielu veku spravit nejaku zakladnu dopravnu vychovu ludi lebo sa vazne nevedia chovat a ani nevedia na co maju pravo a na co nie. A to ze ja ako vodic mam predvidat ze ta teta na tom bicykli je nahluchla a nepocuje ma a tesne predomnou mi to strhne bez udania smeru rovno pod kapotu je scestne a debilne.
imro2t
Príspevky: 492
Dátum registrácie: 02.03.2008 01:51
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa imro2t »

pedro, všetko je o skúsenostiach, nemôžeš viniť cyklistku, na ktorú je natlačený nákladiak. Stres umocnený hukotom motora za Tebou spraví svoje, pani si myslela, že to zvládne...

Dali ste do témy aj cyklistov a chodcov, ktorí nie sú večer označení. Pripájam sa k myšlienke, že polícia by to mala tvrdo pokutovať.

Na druhej strane pripojím postreh z dnešného dňa - ráno som naštartoval svoj buldozérik - klepáčik (tak familiárne nazývam svoj dieslový citroen ax :) a pomalou jazdou cez dedinu som ho zahrieval, keď som zbadal poštárku na bicykli. Má všetko, tak ako má byť, odrazky, svetlá, brzdy, len jedno mi nesedelo - spôsob, akým mala na ruke reflexný pásik. Mala ho na zápästí. Ak prirátam zimušný poštárky balóniak, tak vcečer, ak by si nezapla svetlá, tak by som zozadu pre jej hrubý rukáv reflexný pásik nevidel.

Chcelo by to osvetu nielen o tom, že reflexné pásiky treba nosiť, ale aj o tom, ako ich správne nosiť. Cyklisti by to mali mať podľa mňa na členku a až druhý pásik hore na ramene. Prvý by som dal na členok, nakoľko ak niekto má cestný bicykel s upravenými riadidlami ako ja, tak rameno nevidno... moje ramená sú pred mojím trupom, nevyčnievajú do strán v záujme zníženia odporu vzduchu, takže by nebolo vidno ani reflexný pásik. Za to na členku by ho bolo vidno na stopercent.

Páči sa mi systém v Írsku a v Anglicku. Tam majú reflexný pásik riešený vo forme popruhu , ktorý obopína pás a ide z pleca šikmo dole k pásu po oboch stranách trupu. Niečo, ako kedysi u nás nosili príslušníci VB :) toto vidieť perfektne.
autokomplet
Príspevky: 1669
Dátum registrácie: 16.08.2006 14:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autokomplet »

myslim, ze vsetko je o tolerancii a osvete

napr. vecerne TV spravy by mali (mohli, dufam, ze raz budu) obsahovat namiesto vrazdy, samovrazdy a spolupachatelstve pri nej viac upozorneni ohladom bezpecnosti na cestach ...
jaj problem, boja sa ze to nezvysi sledovanost tak ako rozliata krv cez pol obrazovky a za to nikto nezaplati, iba ak napr. dalsi den zivotom ...
otravna reklama sype viac, alebo naozaj media nevedia aky je rozdiel medzi osvetou a zbytocnou informaciou ?!
rudolfo63
Príspevky: 9941
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

..nuz aby som nezakladal novy temat ,pozical som si datamanov prispevok...a asi aj uverejnim par drastickych fotiek,co zostalo z cyklistov na ceste,hlavne deti...Pisete tu o dodrziavani predpisov zo strany vodicov i cyklistov,zabudate,ze nemame cyklostezky az na par vynimiek...Kapitola sama o sebe je dedina,kde decka smirgluju priamo na cestach,v protismere,alebo sa priamo na ceste aj otacaju do protismeru...O dospelych radsej nehovorim,cez letny sezon po zaverecnej to stoji za to,tieto obrazky su po celom Slovensku zname,skoda komentara a este dochadza nocne setrenie starostami obci,takze v noci je slepy aj vodic,aj cyklista...V mestach pustis decko pred panelak s malym byciklom a pod dozorom,lebo sa bojis,aby decko nevpadlo pod auto,alebo aby decku neslohli bycikel a tak kruzia kolo panelakov,lebo inu moznost nemaju...Je pravda,ze najvacsia umrtnost je na dedinach a aj zostane,lebo sa furt otvieraju nove krcmy ,namiesto Materskych skol...Takze...,co s cyklistami...?Vyhnat ich na chodniky medzi pesich...?Alebo ich tolerovat,znizit rychlost a ratat s tym,ze ten magor,ozran,decko,mi mozu hocikedy zabalansovat a vpadnut na kapotu...?No co je podla vas lepsie...?
rudolfo63
Príspevky: 9941
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

...takze doslo aj na cyklistov...,tyzdenna akcia ma byt zamerana prave na nich...,hlavne co sa tyka nosenia serblov na hlave mimo obce a inej povinnej vybavy...
kiklop263
Príspevky: 671
Dátum registrácie: 26.04.2008 19:45
Bydlisko: BA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa kiklop263 »

cyklisti - pamätám si ešte z detských čias keď ešte fungovali dopravné ihriská, bola volaká osveta a (na)učili sme sa aj dopravné prepisy.

Ešte existovalo dopravné ihrisko na Tomašíkovej v BA kde sme chodievali často a páni z VB nás učili ako sa chovať na cestách.

Dokonca sme získali aj preukaz cyklistu po úspešnom absolvovaní skúšok ešte vtedy z vyhlášky 99 o pravidlách premávky ...

Pravda aut bolo menej a pomer nehôd k súčasnosti neviem posúdiť.

Občas aj ja vytiahnem bycikel a idem sa previesť LENŽE ako vodič zažívam hrôzostrašné situácie kde ostatný vodiči sú až priam arogantný (bezohľadný je slabé slovo) a zneužívajú svoju silu oproti cyklistom.

Nedávanie prednosti, či už sprava alebo ignorovanie cyklistu na hlavnej ceste!

Viackrát sa mi stalo,že ma vozidlo vytlačilo z cesty ani nie na krajnicu ale rovno mimo cestu a 2x som skončil v "jarku".

Manželku kamaráta dokonca trolejbus vytlačil na obrubník kde spadla a bicykel prešiel posledným kolesom pričom pokračoval ďalej-ani nezastavil.

Ako vodič a občasný cyklista VŽDY som v pozore ak ich mám pred sebou. Kapitola o sebe sú neosvetlení,neoznačení za zníženej viditenosti,za tmy kde by si zaslúžili dobrých pár faciek namiesto volakej pokuty. Vôbec by som ich nezdráhal aj zavrieť na 24 hodín sedieť alebo ich poslal na verejnoprospešné práce.
rudolfo63
Príspevky: 9941
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

....kiklop...ruku na srdce...a nikoho nechcem nejak urazat...Kolko je ludi rozumujucich ako ty...?Ked ja sa niekedy vecerom prejdem po nasej ulicke,tak ani jeden zasran nema svetlo,blatniky stiahnute,bez zvoncekov len ramy a kolesa...,lebo je to INN...!!!Z krcmy ...to nema zmysel uz komentovat...,ako to uz na dedine chodi...serble na hlave...?V mestach sa to predsa len inac berie,ked som svojej povedal.tak sa urazila a povedala,ze si moze rovno nasadit vedro...,lebo ju to spati...Bohuzial..,prim tu hra lahkomyselnost..,podcenovanie a beztrestnost...v plnej miere...
kiklop263
Príspevky: 671
Dátum registrácie: 26.04.2008 19:45
Bydlisko: BA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa kiklop263 »

rudolfo63 napísal:....ze si moze rovno nasadit vedro...,lebo ju to spati......
Bohužiaľ ľudská hlúposť je nekonečná a ten IMAGE je ku wa prednejší ako vlastný život.

Tak jej odkáž: Mamička narazila s bicyklom do zábrany nemala prilbu - ostala v kóme. Dieťa ktoré mala v detskej sedačke malo prilbu a okrem odrenín a ľahkých zranení nemala nič.


Byť poisťovňa zachoval by som sa možno takto:
nemal si predpísanú ochranu - zaplať si celé liečenie z vlastného vrecka alebo aspoň polovicu.
martincichy
Príspevky: 5429
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

rudolfo, stavím sa, že existuje spôsob, ako naučiť ľudí poslušnosti... ako manažér som objavil jednu úžasnú hybnú páku na ľudí - finančný trest.

keď mi predavačky nechceli nosiť pokrývku hlavy, lebo je teplo, dostali na výber - alebo mi podpíšu hrubé porušenie pracovnej disciplíny a potom ešte 2x a okamžitá výpoveď, alebo budú súhlasiť so zrážkou zo mzdy 1000 sk a nedostanú upozornenie za hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Tá pokuta bola mierna, nakoľko pokuta z veteriny by bola 2000 sk... finačné tresty sú naozaj skvelý výchovný prostriedok na Slovač, ale i na Poliakov...

podobne, policajti by mali napariť chodcovi, cyklistovi rovno 50 eur, ak sa to opakuje, tak 100 eur a uvidel by si, ako by ľudia začali nosiť reflexné pásiky a prilby.

Prečo v Rakúsku a v Nemecku, nielen tam, ale v celej Európe my ako vodiči sekáme dobrotu? Lebo máme niekde v hlave, že prekročenie rýchlosti nás môže stáť aj zabavenia auta. Na Slovensku si to kdejaký 18 ročný fagan jazdiaci v tuaregu vybaví cez strýka raz-dva. V Nemecku by si to nevybavil...

prechádzanie chodcov cez priechody na Slovensku sú z pohľadu chodcov nočné mory. V Írsku vodiči okamžite zastavia auta, len čo je vidieť, že sa chodec blíži k priechodu... nedanie prednosti chodcovi sa trestá dvomi trestnými bodmi, čo je stredne ťažký priestupok.
rudolfo63
Príspevky: 9941
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

..marti..,tak toho nazoru som aj ja...,jedine pokuty a to mastne...a urcite by sa ludia spravali inac...,hlavne k sebe...Ale ako vidis...,zatial to nehrozi a preto v Europe patrime medzi popredne staty,co sa tyka umrtnosti.
jal
Príspevky: 584
Dátum registrácie: 15.10.2008 19:43
Bydlisko: Blava
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jal »

kedze slovenski vodici nie su schopni neohrozovat cyklistov iducich na ceste, treba dostat auta a cyklistov od seba

v zastavanych oblastiach vybudovat cyklisticke chodniky vyvysene.
ak sirka cesty neumoznuje ubrat zo sirky, je treba znizit pocet pruhov pripadne zmenit cestu na jednosmernu.
v nezastavanych oblastiach postavit oddelenu cesticku (napr. okrajom pola).

iste zmensenie rizika je odklon tranzitnej dopravy. vsimol som si. ze su este dediny, ktore nemaju obchvat.
dokonca cesta 1. triedy ide obcou !!! takze dobudovat obchvat kazdej obce, kde to teren umoznuje

takze nielen dialnicu Bratislava Komarno do roku 2010, ale aj toto by sa malo vybudovat.
Slovensko je bohata priemyselna vyspela krajina, iste to dokaze. penazi je dost, obzvlast vo vreckach motoristov.
Vsimol som si, ze vysoku hustotu premavky sposobuju najma novsie auta, 2000 a mladsie.
iste sa najde moznost ako tychto motoristov ("dominantni uzivatelia cestnej siete") viac financne zapojit do noveho programu zlepsovania infrastruktury.

--

este by tu bola alternativa, mozno lacnejsia:

moznost srotovneho na bicykle

obcan, co by nechal zosrotovat bicykel, by dostal zlavu 50% na nakup auta vyrobeneho v EU. Narok by bol len pri 1. zosrotovanom bicykli
sposob financovania rovnako ako hore

Návrat na "Prvá pomoc => Volajte 112"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 8 neregistrovaných