celoročné pneu 205/55 R16

Vaše skúsenosti, rady ktorým sa vyhnúť, odporúčania ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

db69
Príspevky: 919
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: celoročné pneu 205/55 R16

Príspevok od používateľa db69 »

" určuje zákon kde na pneumatike sa má tá výška dezenu merať?" áno určuje
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: celoročné pneu 205/55 R16

Príspevok od používateľa oco13 »

A kde , máme link ?
Pýtam sa preto, že ak jazdím na mäkkej gume tak zoderiem boky, ak prehusťujem (moj prípad)
kvoli nižšej spotrebe, tak zoderiem stred a boky sú ok.
Je to len teoria , lebo nikdy nikto so mnou neriešil dezen, ani STK ani policajt.
Keď gazdiná rozflakala auto tak protistrana argumentovala , že mala zimné gumy v auguste a policajt ho poslal tam odkial prišiel na svet.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
martincichy
Príspevky: 5451
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: celoročné pneu 205/55 R16

Príspevok od používateľa martincichy »

oco13 napísal: 26.08.2023 22:36 Wiky ja kupujem z bazoša s 3mm a jazdím ich do tých zákonných 1.6 mm :40bd:
Edit - tak ma napadlo - určuje zákon kde na pneumatike sa má tá výška dezenu merať? Lebo vo výrobe sú miesta merania výrobku presne popísané v registračnej karte.
406/2005 Z. z. Nariadenie o hĺbke dezénu jazdnej plochy pneumatík motorových vozidiel |

§ 2

Na účely tohto nariadenia vlády sa hlavnými drážkami rozumejú široké drážky v stredovej časti povrchu dezénu pneumatiky, ktorý pokrýva približne tri štvrtiny šírky povrchu dezénu jazdnej plochy pneumatiky.

§ 3

Motorové vozidlá podľa tohto nariadenia vlády musia mať hĺbku hlavných drážok povrchu dezénu jazdnej plochy pneumatiky najmenej 1,6 mm
autolaik
Príspevky: 4910
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Re: celoročné pneu 205/55 R16

Príspevok od používateľa autolaik »

...a tie o ktorych je tu rec (oznacenych aj ako zimne) min.vzorka 3mm

"Je to len teoria , lebo nikdy nikto so mnou neriešil dezen, ani STK ani policajt". ...toto prosim Ta vysvetli,je to hotova perla ducha. Nikdy nikto neriesil s Tebou zodraty dezen na kolesach?

A ak myslis len zimne v lete...tak aj ja na vitare mam celorocne nahodene M+S pneu...

...oco ping :) , cakam nejaky pong otocenia kabata vo vetre
BorisBBBB
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 01.08.2011 15:43
Zdieľať na Facebook

Re: celoročné pneu 205/55 R16

Príspevok od používateľa BorisBBBB »

Mám celoročné Michelin v tomto rozmere obuté na Kia Ceed dva roky, najazdené 40k. Dezén momentálne 6mm a predpokladám, že po 4mm dajú ďalších 40. Mám ešte druhé auto so sezónnymi pneu a jazde na snehu s celoročkami sa vyhýbam, ale keď nie, tak sa jednoducho prispôsobím a idem ako pred 30 rokmi a žiaden problém. V lete je pri určitých medzných situáciách trochu cítiť mäkšiu zmes, ale nie tak veľmi, ako na dojazďovaných zimných. Skrátka, sú to pneu kompromis a majú svoje limity. Najlepšie sú v daždi. Po 4-5 rokoch vymením bez ohľadu na dezén a nemám dôvod meniť značku, ale to sa uvidí.
Želám veľa šťastných kilometrov.
vykopanafosilia
Príspevky: 372
Dátum registrácie: 15.09.2022 16:18
Zdieľať na Facebook

Re: celoročné pneu 205/55 R16

Príspevok od používateľa vykopanafosilia »

Neviem, čo chceš počuť...
Celoročné sú v zime horšie ako zimné, v lete horšie ako letné. A aj oveľa drahšie. Akú máš motiváciu, aby si jazdil trvale na horších pneumatikách a za vyššiu cenu? Lebo sa ti nechce kúpiť druhú sadu kolies a ísť 2x do roka do pneuservisu?
Uvedom si, že tu neplatí matematika "ušetrím, lebo budem mať jednu sadu pneu namiesto dvoch". Nie, neušetríš, lebo ju budeš musieť DVA KRÁT ČASTEJŠIE OBMIEŇAŤ! Lebo keď máš dve sady,vždy odieraš naraz iba jednu.

Je to na tebe, len dúfam, že ti niekedy nebude chýbať ten meter, o ktorý si takto dobrovoľne predĺžiš brzdnú dráhu.
(a že nepôjdeš vtedy za mnou)
FERO 321
Príspevky: 1644
Dátum registrácie: 27.01.2011 16:58
Zdieľať na Facebook

Re: celoročné pneu 205/55 R16

Príspevok od používateľa FERO 321 »

V niektorých testoch vychádzajú celoročky celkom dobre, no testy sa robia na nových pneu. Bolo by zaujímavé urobiť test z 4-5 ročnými. Kým zimná je v lete uskladnená na tmavom mieste, tak celoročná je vystavená slnku a oveľa rýchlejšie degraduje zmes a tvrdne. Potom v zime už nemá také vlastnosti. Tak ak odborníci tvrdia zimné max na 4-5 rokov, potom celoročky možno na max 2-3 roky.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: celoročné pneu 205/55 R16

Príspevok od používateľa oco13 »

autolaik napísal: 27.08.2023 08:12 ...oco ping :) , cakam nejaky pong otocenia kabata vo vetre
Prečo perla ducha - naozaj si nespomínam na ani jednu situaciu kde by mi niekto kontroloval gumy.
Čo je na tom čudné?
Martincichy - ďakujem, teda vlastne tam kde sú tie pasiky čo označuju min dezen.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
autolaik
Príspevky: 4910
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Re: celoročné pneu 205/55 R16

Príspevok od používateľa autolaik »

X krat mi kontrolovala hliadka ze ci nemam zodrate gumy... v poslednej dobe ale 4-5 rokov dozadu ma ale nezastavili.

Synovi na novom moste z Komarna do Komaromu na kamione za poskodenu pneu nedelili madarski policajti tento rok na jar pokutu 300.000ft ... so slovami ze ,ved mu to firma preplati.
jozoD.
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 11.05.2011 11:57
Zdieľať na Facebook

Re: celoročné pneu 205/55 R16

Príspevok od používateľa jozoD. »

volkl napísal: 25.08.2023 15:16 Ahojte skupina, idem sa vás spýtať.
Keďže tu u nas na juhozápade Slovenska vidíme v zime sneh tak maximálne v telke, do hôr nechodievame, rozhodol som sa aj na manželkine Volvo V40 kúpiť prvý krát celoročné pneumatiky.

...ja v tomto furt verím tomu gumopriemyslu a kupujem na všetky autá dve sady.
tiež som rozmýšľal nad celoročákmi...ale nakoniec som akousi mojou matematikou dospel k záveru, že veď kua...ak to budem meniť, tak vydržia vááác. a aspoň raz do roka mi tie kolieska aj vyvážia...a keď mám slabú chvíľku...dám skontrolovať aj geometriu.

no skrátka všade píšu, že tie celoročky sú proste o kompromisoch...a aj keď jazdím fakt bezpečne a kľudne...bojím sa, že niekedy mi možno nejaký ten metrik-dva brzdnej dráhy môže pomôcť oddialiť patálie s poisťovňou 😀 ...lebo veď na ceste nie si sám.

my bývame v byte...nejaké sady máme v pivnici...nejaké v robote schovávam...je to viac starostí...ale ak máš priestory na uskladnenie...nerieš celoročné...kúp leto..kúp zima, a máš pokoj...a aj keď trošku zostarnú, furt budú mať asi lepšie vlastnosti ako tie zošlahané celoročáky.
a ako som spomenul...aspoň ti každý rok vyvazia kolieska a popripade odhalia nejaké závady...ktoré si možno nevšimneš, keďže kolesá nebudeš 5 a viac rokov zhadzovať.
tuninka
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 25.01.2009 20:17
Zdieľať na Facebook

Re: celoročné pneu 205/55 R16

Príspevok od používateľa tuninka »

ale jednu výhodu to má, keď sa prehadzujú zimné za letné a naopak, že si povolíš a uvolníš skrutky, že si kukneš stav brzdového obloženia a kotúčov a obrúsiš hrdzu na styčných plochách
speedmann
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 26.05.2007 09:01
Zdieľať na Facebook

Re: celoročné pneu 205/55 R16

Príspevok od používateľa speedmann »

Celoročné pneu ja osobne vnímam, ako čisto marketingový ťah. Kto chce, nech kúpy. Okrem toho v dnešnej dobe už všetky pneu majú indikátory min. opotrebenia, stačí sa lepšie pozrieť na pneu. Je to aj uvedené v knihe údržby od vozidla (kto má takúto brožúru), alebo na nete. Mne pravidelne pozerajú na TK stav pneu na oboch autách, stav dezénu a povrch pneu,či nie je veľmi popraskaná, ale r.v. ich netrápi.
biker610i
maskot fóra
Príspevky: 3536
Dátum registrácie: 29.05.2009 18:50
Bydlisko: plechovy hotel
Zdieľať na Facebook

Re: celoročné pneu 205/55 R16

Príspevok od používateľa biker610i »

autolaik napísal: 27.08.2023 20:43
Synovi na novom moste z Komarna do Komaromu na kamione za poskodenu pneu nedelili madarski policajti tento rok na jar pokutu 300.000ft ... so slovami ze ,ved mu to firma preplati.
Ano toto musim potvrdit. Mna ale pre zmenu zastavili na Rajke a dali vtedy pokutu za dve pneu 600 000ft (firma zaplatila). Zato ze dve pneu na navese nemali na krajnych drazkach minimalny dezen
mazda 323f 1.5
fiat uno logo 1.1
Scania R450
biker610i
maskot fóra
Príspevky: 3536
Dátum registrácie: 29.05.2009 18:50
Bydlisko: plechovy hotel
Zdieľať na Facebook

Re: celoročné pneu 205/55 R16

Príspevok od používateľa biker610i »

fzubaty napísal: 25.08.2023 16:12 Na zeninom mam v tom rozmere Barum Quartaris, ziaden problem.
Ano Barum Quartaris mam aj ja na mazde uz 3 rok a ziadny problem . Celorocky na kludne vozenie stacia v pohode
mazda 323f 1.5
fiat uno logo 1.1
Scania R450
volkl
Príspevky: 486
Dátum registrácie: 19.02.2009 23:16
Zdieľať na Facebook

Re: celoročné pneu 205/55 R16

Príspevok od používateľa volkl »

Ďakujem všetkým za odpovede.
Vážim si názory všetkých, chápem aj odporcov celoročných pneu, tiež som to tak pár rokov dozadu ešte takto vnímal.

Len máme doma aktuálne 3 autá, no a ako vravím tu okolie Bratislava - Šamorín kde sa prevažne zdržujeme sneh ani nebýva. Preto myslím že celoročky sú pre nás fajn. Skúsim teda asi buď ten Hankook alebo Nokian.

Návrat na "Pneumatiky - disky"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 53 neregistrovaných