Častejšie výmeny oleja

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

truck123
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 07.06.2016 09:45
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa truck123 »

NO ano.. vyrobcom predpisany olej, ale preco v jednom vyrobcu posluchat a v x dalsich nie?
Napr. 2r. 30tkm....a mnoho ineho, kto urci toto ano..toto nie?
tatkotom
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa tatkotom »

Iste, dobrá otázka.
Tie dlhé možné intervaly majú nejaké podmienky a nejaké dôvody.
V takpovediac "ideálnch podmienkach" to olej vydrží. Lenže jeho vlastnosti prevažne degradujú vplyvom vlhkosti, splavovania paliva do oleja (pri niektorých mtorizáciach menej, iných viac), karbónovaním (...), pri častejších kratších jazdách, uplynutým časom atd - nechce sa mi to rozpisovať lebo nepíšem moc rýchlo a trvalo by to, dá sa to dohľadať v odborných článkoch.
No a prehnaná ekológia...
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
truck123
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 07.06.2016 09:45
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa truck123 »

NIE.. odpoved je jednoduchsia.. fletove auta.. naklady na prevadzku a to je pre 1. majitelov v dobe zaruky... dalej tma...
Ked kupujem nove, plan je drzat to do konca zaruky, zbytocne si robit naklady...ale, ak je plan vlastnit do konca zivotnosti, tak sa radsej vykaslat na predpis vyrobcu a drzat sa rad skusenych mechanikov, ku ktorym mam dvoveru a vytriedit v hlave, co je blud a co dobra rada.. vidia tie motory z vnutra....
hjundai
Príspevky: 2711
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa hjundai »

... ale na druhej strane 99% majiteľov toto vôbec nerieši - nechávajú to na servis podľa predpisu a nevidíme na každom kroku zadreté autá. Takže osobne mením olej až chorobne ale nerobil by som z toho problém ľudstva.
Na okraj - bývam v rodinnom dome, obrovska strecha, výborná orientácia voči Slnku, žena bude zrejme kupovať na firmu auto - ev sa odpisujú len 2 roky, teraz ukázali Renault 5 EV - celkom podarený dizajn, tak nejak si to dávam dokopy - ako auto z dediny do mesta - začínam o tom premýšľať.
truck123
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 07.06.2016 09:45
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa truck123 »

Na kazdom kroku tie zadrete auta nevidime, pretoze su ich plne dvory servisov a truhlikovia tipuju.. co tomu asi je? ..Cest vynimkam...
Nad EV uz aj ja uvazujem nejaku dobu, no bez alternativy, by to zatial nebolo rozumne...
Jazda sa mi pacila..nova doba...
tatkotom
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa tatkotom »

Kto má možnosť nabíjať lacno, doma a prevažnú väčšinu jázd "v dosahu" elektromobilu aj v zime - prečo nie?
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
PROCHY603
Príspevky: 3801
Dátum registrácie: 11.02.2008 21:34
Bydlisko: BLAVA
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa PROCHY603 »

Diehardqo napísal: 29.02.2024 17:58 Ja si dovolim tiez pridat svoj nazor. Ako najvacsi problem osobne vidim znizovanie objemu olejovej naplne. Ak vidim 2.0 diesel s 4l oleja tak placem.

Olej ma zakladne vlastnosti a to mazacie a cistiace. Obe degraduju hlavne km nabehom, t.j. zanasanim spalovanim, palivom, zmenou teplot a rozpustanim nanosov.

Na "hrube" necistoty tam je filter a skracovanie intervalu km vymeny len pomoze k tomu, ze motor bude udrzany cistejsi a kvalitnejsie mazany.

Druha vec je casovy horizont ako je olej pouzivany. Dane je standardne 1 rok a to z dovodu kondenzacie vody, ktoru by mal idealne filter s odlucovacom vody z neho odobrat alebo sa odpari po zahriati odsavanim par cez veko ventilov do sania.

Problemom je samozrejme hlavne ak sa auto skoro vobec nepouziva, v oleji sa vytvara kondenz z dovodu zmeny teplot, predsa len ten motor nie je hermeticky utesneny a dostava sa do neho vzdusna vlhkost.

Ak vidim auto, ktore jazdi dlhsie trasy, aspon raz za tyzden, nebeha stale pomedzi to po meste, ale aj tak najazdi malo km nie su absolutne ziadne obavy aj keby ten olej tam bol dlhsie ako rok.

Podobne som riesil nedavno znameho, ktory chcel menit svoje benzinove auto za naftove a nakoniec z neho vypadlo, ze za rok najazdi 2000km .. a chcel naftu aby usetril :) ked som mu vysvetlil ako mu bude kvasit biozlozka v nadrzi, kvalitne potom zaserie vsetko, ako odpali cele auto jeho studenymi jazdami na nakup a pod. .. si to nastastie rozmyslel. Ale to je ina tema uplne.

Chcem tym povedat, ze vsetky latky maju vzajomne chemicke reakcie a interval dany vyrobcom auta by som skor povedal, ze je interval vytvoreny na zaklade informacii od vyrobcu oleja, ktory deklaruje urcite vlastnosti a tieto su upravene vyrobcom auta podla "predpokladanych" faktorov pocas prevadzky, t.j. predpokladane mnozstvo spalin alebo paliva z motora do oleja hlavne pri studenej prevadzke, predpokladana karbonizacia a pod.

Kazdy rozumny vyrobca by si spocital ako na hlinikovom bloku s vlozkami, suche, mokre, co len clovek navymysla, ze olej treba menit kazdych 10 000 pri stazenych podmienkach, ku ktorym by som pri maloobjemovych benzinoch s priamovstrekom radil aj jazdenie cisto po meste alebo 20 000 pri pouzivani auta pri ludskych podmienkach.

Edit: Krasna to nutela z motora hore :D
[/quote



ODKAZ pre suseda ak chce setrit nech jazdi TAXIKOM. :41c2: :41c2:

Lebo 2000km rocne su moc drahe kilometre. :41c2: :41c2: :42f8:
PROCHY603
Príspevky: 3801
Dátum registrácie: 11.02.2008 21:34
Bydlisko: BLAVA
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa PROCHY603 »

Moonshine
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 12.06.2018 15:59
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa Moonshine »

Dízel, čo mám dnes rok, som po kúpe pri 130t ani nemenil olej, lebo že nechám plynúť 20t a pred cestou do Crovácka vymením.
Fleetové auto 2r. alebo 30t interval.
Takže kilometrovo sa robil servis vždy 500km chýbalo asi kvôli záruke. Auto šlape bomby po zohriatí, sem tam aj krátke trasy. Zatial bez chybičky, uvidíme ako to znesie, euro6.
Interval nechávam 20 tisíc
petokilian
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 16.05.2009 16:06
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa petokilian »

Zdravim,ja menim každy rok pravidelne či mam 5000km či 10000 km,motoru to len pomože.
tatkotom
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa tatkotom »

Presne. Ničomu skoršia výmena hoci o polovicu neškodí.
Už bolo napísané - závisí od konštrukcie motora a jeho využitia. Napríkald 1.2HTP to doslova potrebuje.
Netreba opakovať, predpokladám.
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
martincichy
Príspevky: 5451
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa martincichy »

truck123 napísal: 01.03.2024 18:56 Nad EV uz aj ja uvazujem nejaku dobu, no bez alternativy, by to zatial nebolo rozumne...
Jazda sa mi pacila..nova doba...
Plug-in hybrid je riesenie. Mam to ako firemne auto a spokojnost.
martincichy
Príspevky: 5451
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa martincichy »

Zazil som berlingo, ktore sa zadrelo pri 120-130 tis km (na aute nebol nikdy meneny olej).
tatkotom
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa tatkotom »

Ani dolievaný?
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
martincichy
Príspevky: 5451
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa martincichy »

Nie, ani dolievany. Tusim to bola 1.4 benzin.

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 97 neregistrovaných