BMW X5 E70 - sadze vo vyfuku

Sekcia slúžiaca na odbornú analýzu problémov

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

pogo-roll
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02.08.2009 11:21
Zdieľať na Facebook

BMW X5 E70 - sadze vo vyfuku

Príspevok od používateľa pogo-roll »

Zdravím
Rád by som sa opýtal čo spôsobuje sadze vo výfuku na BMW X5 E70 35d 2009, je cítiť aj taký "štiplavý zápach" z výfuku. Čo bolo vlastne prvé čo som si všimol . Potom som pretrel vyfuk prstom a hned som to aj olutoval :40bd: cely cierny ale ze fest.. Auto ide normalne ... najazdene 274 tisic (origo) . netusim ako dlho to robi.... Nehladam radu typu "vymeň toto" len skôr nieco univerzalne co to môze spôsobovat a ake nasledky to moze mat ... a ci to vobec treba riesit urgentne alebo kaslat na to kym to ide .... najlepsie keby si nasiel cas na odpoved mhlavaty , mpturbo alebo proste niekto kto ma tento motor a mal podobny problem ďakujem.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: BMW X5 E70 sadze vo vyfuku

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Nutné povedať že koncovka výfuku u stroja s DPF má byť absolutne čistá,tj vyzerá aj pri 300 tis km (filter ok) ako by bola z nerezu.Mám ich nafotených ozaj dosť,viem to doložiť.
No...lenže to neplatí univerzálne ale je to závislé od dokonalosti výroby daného filtra.A teda aj pri neprasknutom a funkčnom filtry sú v tejto veci rozdiely.VAG má filtre ozaj tesné,ale tam aj sú hodnoty meraní nulové.A kedže predsa nebudeme kosiť úplne novo vyrobené autá a vracať výrobcovi v reklamácii (píšem o nových) tak je norma taká aby vylúčila tieto reklamácie...čiže nenulová. A teda výfuk je "osmahnutý" a rozhodne nemusí byť čistý na oter prsta.
Pokiaľ ale majiteľ nového auta vidí dva roky koncovku ako krásne čistú,rozhodne tým dňom keď uvidí že už tak nie je,vie že má problém.
Kopec úplne nových strojov vonkoncom nezačalo z čistou koncovkou ale o tom som písal.
A z praxe...štipľavosť od výfuku.Vždy je to dané vadou spalovania.Proste nech je príčina v palivovom systéme alebo v zlej priechodnosti sania,alebo systéme kde sú zmäknuté hydrá,zodraté vačky,posunuté časovanie,nesprávna práca variátora ... je toho celkom dosť čo hravo spôsobí daný efekt.
Naštastie je celkom dobre diagnostikovateľný,ale to je mimo misu otázky.Dávno by tu na fóre boli ukážky spôsobov ako na to,ale súčasný stav fóra ...proste nie.Do budúcna pokiaľ by aj bola podobná otázka,pokojne ju treba položiť v ss,ale ideálne v maily,tu ja už z pôsobením končím a prenechávam fórum miestnym truhlíkom,je mi stále väčšia hanba sem chodiť.
pogo-roll
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02.08.2009 11:21
Zdieľať na Facebook

Re: BMW X5 E70 sadze vo vyfuku

Príspevok od používateľa pogo-roll »

veľmi pekne ďakujem za odpoveď ... ano mas pravdu napr na astre 2001 s 230t km mam vyfuk fakt cisty ... ale na tej X5ke to je totalny masaker zhruba ako na TDCi bez filtra ... nezda sa mi ze by to bolo len netestnostou alebo podobne nuz je to fakt totalne cierne dokonca sa mi zda akoby boli tie sadze trochu mastne ... novy filter by nebol problem je to celkom lacne... ale skor ma vystrasilo to co pises v suvislosti s tym zapachom ze cely problem asi bude zlozitejsi ako len filter ....
pogo-roll
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02.08.2009 11:21
Zdieľať na Facebook

Re: BMW X5 E70 sadze vo vyfuku

Príspevok od používateľa pogo-roll »

no asi to bude nasledok vacsieho problemu ako pisal mhlavaty ...ale opravte ma ak sa mylim ak by tam bol aj iny problem moze funkcny filter prepustat tolko toho sajrajtu ? neviem ako to bolo od nova nikto to nikdy neskumal, to ze ma byt vyfuk cisty som sa dozvedel len pred nedavnom :40bd: napadlo ma ako spominal mhlavaty to zle casovanie, moho by byt sposobne vytahanou retazou ? (rozvody boli menene ale hodne davno ... ) alebo som v tomto uplne mimo? , pripadne tesnenia na ventiloch mozu prepustat olej ?
Tak ci onak to vyzera na hladanie sikovneho servisaka :42f7:
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: BMW X5 E70 sadze vo vyfuku

Príspevok od používateľa mhlavaty »

U DPF je to zhruba ako keď sa číta príbalový letáčik lieku....nejaká vec sa stane jeden krát zo sto prípadov,ďalší jeden z tisíc atd. Samotný filter z trhlinou býva ozaj takmer vždy dôsledok niečoho čo sa udeje pred ním.A striekaním kadejakých "liekov" a pofidérne metódy čistenia to je veľmi častý zdroj prasknutia.Stašné je že človek čo použil takúto metodu často ani nevie v čom vlastne jeho problém bol,urobil pár vecí a hurá už to ide...to je ideálne palivo že sa hlúposti šíria.Ak niekto nevie čo tomu bolo,tak samozrejme nemôže vedieť či niečo a čo vôbec napravil.Ale toto už je čaro insitných umelcov.Väčšina auto hneď ako to "zase" ide aj podá ďalšiemu štastlivcovi,čo ak si to ten motor zase rozmyslí že predsa len nie je opravený,len chvilkovo oklamaný.
pogo-roll... miera prirodzenej netesnosti filtra je niečo čo my tu nemáme šancu posúdiť a ešte je to vec silne subjektívna v zmysle čo je málo a čo je mnoho.Kto pozná svoje auto od nova,ten vie odpoveď,stačí sa zohnúť.
Zvýšenú mieru tvorby dokáže jediný hydroštel ktorému už chvílu trvá kým sa "nabije" olejom,a je to tam.No a ešte aj pri otvorenom víku vie vyhodnotiť kvalitu hydra málokto,skutočne málokto.Pokiaľ sú tam vahadielka,no kto už by sa pozeral či náhodou nemajú zomleté rolničky na oske a otvárajú len polovicu potrebného uhla vačky.Tu už je dokonalá znalosť presne tej konštrukcie nevyhnutná a logicky aj dôslednosť a orlie oči
pogo-roll
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02.08.2009 11:21
Zdieľať na Facebook

Re: BMW X5 E70 sadze vo vyfuku

Príspevok od používateľa pogo-roll »

no ono auto bolo servisovane v podstate dostalo to co by "malo dostat" resp to co v servise povedali sa aj zaplatilo a urobilo bez snahy to "ošidiť" , aka vsak bola kvalita odvedenej prace sa nikdy nekontrolovalo pokial to jazdi "tak je to dobre" .... este ma tak napadlo ze filter bol cisteni uz davnejsie mozno tam mohol vzniknut problem ...no nic bude sa treba poobhliadnut asi po lepsom servise v okoli
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: BMW X5 E70 sadze vo vyfuku

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Či reálne dostalo všetko je otázne a treba si otvorene povedať zopár vecí.Čo dokladuje že to tak bolo,ak niet jediný uchopiteľný kúsok protokolu,výstupu diagnostiky atd atd.Po opravách kde sa dielňa dotýka emisného systému musí ostať tona protokolov ktoré by kedykoľvek dokázali (napr v súdnom spore) že bolo urobené toto a toto a takto aj z výstupom pred a po.
Táto hra na slepú babu (alebo mačka/myš ?) je niečo šialené a možné iba preto,lebo je to prítomné vlastne takmer výlučne v danej forme.Slovenský motorista si určité veci ani nevie predstaviť,presne ako pacient v našej nemocnici,že niečo by mohlo a hlavne malo byť inak.
To je +- asi ako v "slnce,seno a pár facek" proste sú veci ktoré z pochopitelno nepochopitelných príčin tak ako sú.Náročnosť je hlboko zakorenená,ale týka vždy tých druhých voči nám.
pogo-roll
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02.08.2009 11:21
Zdieľať na Facebook

Re: BMW X5 E70 sadze vo vyfuku

Príspevok od používateľa pogo-roll »

ano je to tak v reale ma servis casto problem vystavit aj fakturu ved naco ked to nejde do nakladov... bezny clovek nema sancu vediet co ako ma byt co by mal servis vystavit... ani bezny ukon sa nezapise do servisky ak je auto mimo zaruky na to sa kasle uplne pri takto starych autach hlavne ze to znova ide ... toto je aj pripad tejto X5ky ak by som nezacitil ten smrad nekukol do vyfuku auto by bez servisu jazdilo kym by to slo a hasilo sa az ked by bol problem neudrzatelny ... :..: nuz je to aj poucenie nebyt lajdak na papiere setko si odkladat aby clovek aj o 10rokov vedel zistit kedy bol meneny olej v prevodovke, rozvody, filtre a vsetko takto mozme iba hadat ... vieme ze daco sa robilo ale nevieme kedy a co presne :) este mala sanca ostava ist do servisu kde auto chodilo ci nemaju zaznami co s tym vlastne vsetko robili ... a nebolo toho malo
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: BMW X5 E70 sadze vo vyfuku

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Aspoň skúsiť to treba.Nikdy som nepochopil ako sa to dá,robiť auto a nemať vstupné hodnoty,chyby a ich freeze frame,readiness,prípade výpis z gateway uložený na veky vekov.V polovine opravy somára napadne že hmmm....keby som tak vedel s čím to prišlo.Nič keď príde,nič keď odíde.Nič čo by bolo možno dať do ruky hoci inej dielni na posúdenie.O tom nehovoriac že tie najlepšie to robia,že poskytnú všetko inej,nech sa pozrie či v dátach nevidí čosi čo prehliadam.Kde je tisíc hodnôt,tam je aj možnosť niečo "nevidieť" ,ale ak vedia spolupracovať a vzájomne si kontrolovať veci,výstupy,logy či grafy najlepší z najlepších,je neuveriteľné že para z automechanického hovna sa bez toho pokojne obíde a veselo opravuje o sto dvesto.
lubos zimovcak
Príspevky: 3427
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: BMW X5 E70 - sadze vo vyfuku

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

U 508,aj 607 mam výfuk čierny ako voľakedy v 406 v euro 3...

A dymivost žiadna, na emisnej hlboko pod normu.
Nie je to univerzálne pravidlo, že musí byť čistý výfuk.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: BMW X5 E70 - sadze vo vyfuku

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Dobré ráno Luboš,nie je tu náhodou viac krát spomenuté ?! Čistou náhodou.Ano je to tak,Peugeoty majú bežne zadymené koncovky.Z toho dôvodu nemajú nulové hodnoty ale stále sú pekne v toleranci.Len na kraj ...z mojim + ešte jedným Voyom Crdi som bol v norme pre DPF ká, a to je Euro 3. Preto treba dávať pozor na to ako sa veci formulujú,lebo rýchlo je tu výsledok že už nik nevie čo je ako.
alexej007
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 22.12.2014 14:17
Zdieľať na Facebook

Re: BMW X5 E70 - sadze vo vyfuku

Príspevok od používateľa alexej007 »

Daj spravit org diagnostiku, mozno len zhavic, alebo termostat, mozno termostat chladica egr je zly a nespusti regeneraciu, a preto odislo dpf, ktore sa da tiez merat, ci a ako je prechodne resp zanesene.
Ten olej vo vyfuku nemusi byt koniec... mozno len zakarbonovane sanie, odvetravak zniceny, alebo turbo v pecku... Mozeme diskutovat, ale chod k niekomu kto ma diagnosiku a rozumie tomu.
Bmw sa prijemne opravuje, takze po diagnkstike das dole sacie potrubie, hadice a vidis ako si na tom s vysledkom diagnostiky.
Da sa fungovat aj bez dpf a aj na ek prejdes, len v nemecku ak ta, chytia ides pesi domov...
undertaker007
Príspevky: 257
Dátum registrácie: 01.05.2013 11:08
Zdieľať na Facebook

Re: BMW X5 E70 sadze vo vyfuku

Príspevok od používateľa undertaker007 »

mhlavaty napísal: 12.07.2022 13:32 ...ja už z pôsobením končím a prenechávam fórum miestnym truhlíkom,je mi stále väčšia hanba sem chodiť.

Toto je ale veľká škoda. Prečo kvôli pár jednotlivcom, resp. ja už aj mám pochybnosti, takže to napíšem ínáč - prečo kvôli pár účtom posielame fórum "do kytek"? Kto to tu má na starosti? Nebolo by lepším riešením tých pár pr*mi*ívov zmazať a fórum môže pokračovať?
Lebo... ...posledné mesiace je to tu naozaj veľký smútok... ...a môže za to zopár účtov...
Fuly, cicmancovia, smarikovia a ich analógie odpredu dozadu, s číselkami, bez číselok a ja neviem ešte ktorí...
pogo-roll
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02.08.2009 11:21
Zdieľať na Facebook

Re: BMW X5 E70 - sadze vo vyfuku

Príspevok od používateľa pogo-roll »

no jo asi najlepsie bude autorizka s origo diagnostikou len snad tam nebudu len citaci chybovych kodov lebo to nezistia nic.
ďakujem za všetky odpovede.
no a ano samozrejme bola by skoda ak mhlavaty z fora odide ale ani sa mu velmi necudujem kazdy ma len jedny nervy a neni nic horsie ako ked sa snazis poradit a miesto vdaky sa dostane urazok ...
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: BMW X5 E70 - sadze vo vyfuku

Príspevok od používateľa oco13 »

som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť

Návrat na "Diagnostika"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 16 neregistrovaných