BMW 530D e60 160kw - Stráca sa voda

Diskusia ohľadne vozidiel značky BMW

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Filip161
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 08.06.2009 18:14
Zdieľať na Facebook

BMW 530D e60 160kw - Stráca sa voda

Príspevok od používateľa Filip161 »

Zdravím Vás,

mám problém s mojim autom. Auto mám od januára, chladiacu kvapalinu som si priebežne kontroloval pri nejakej nedeľnej údržbe a hladina bola vždy v poriadku.

Asi pred mesiacom som šiel do BB a v RK mi zasvietil nedostatok chladiacej kvapaliny, odstavil som, otvoril kapotu a videl som umelohmotnú prírubu pod EGR termostatom prasknutú ako z nej tečie voda.

Dal som auto do Bosch servisu, objednal sa originál bmw diel, rovno som si vymenil aj EGR termostat originál BMW, doliali mi chladiacu, odišiel som. Po 60 km mi pípla voda, došiel som domov, pozrel som a dolial destilovanú pretože sa mi to zdalo normálne, že sa musela voda dostať do všetkých hadíc atď.

Jazdil som asi 3 týždne bez problémov, znovu pípla voda. Dolial som destilku. A po týždni jazdenia som pre istotu dolieval vždy pred jazdou (samozrejme ráno do vychladnutého motora) vodu a teraz je to asi v takom štádiu, že po 50 km dolejem pol litra.

Takže mi napadla najhoršia alternatíva: tesnenie pod hlavou alebo samotná hlava.

Začal som sa o to trošku zaujímať:
- auto vôbec nedymí na bielo, teda žiadny dym
- olej v norme, kontroloval som ho 5 krát za posledný týždeň a nepribudlo na mierke ani milimeter
- žiadna emulzia na olejovom víčku

Po preštudovaní pár tém mi napadlo niekoľko variant a to hlavne "chladič výfukových plynov".
K tejto variante ma najviac dohnalo to, keď som si spomenul ako som pri prvých dolievaniach pri otvorenej kapote cítil odparenú chladiacu kvapalinu a tým pádom sa kvapalina odparuje pod kapotou za jazdy a preto nieje pod autom natečené (teraz to cítiť nieje, ale to určite preto lebo v celom systéme je destilovaná voda len po toľkých dolievaniach).

Voda mi nikdy nezmizla úplne. Ráno som napr. dolial pol litra, šiel som do Jasnej (75km cez Huty a stúpanie do Jasnej) a kontrolka sa nerozsvietila, auto sa mi nikdy neprehrialo.

Môžete mi prosím poradiť čo s tým môže byť? (pre tých čo ma chcú poslať do servisu - už som tam objednaný, ale najskôr pozajtra a to som obvolal 4 autoservisy).

Ďakujem za každú radu.
PeqpeK
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 26.07.2007 18:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa PeqpeK »

najlepsie bude to asi odtlakovat...ta voda ti moze kludne miznut aj v prevodovke (aj ked to by sa asi prejavilo aj navonok)
pri malom uniku sa to kludne moze odparovat aj do sania cez EGR chladic
predpokladam, ze motor a hadice si vizualne kontroloval...
dotynka
Príspevky: 1222
Dátum registrácie: 04.11.2008 20:33
Bydlisko: BA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa dotynka »

Mne sa takto prejavovalo začínajúce prasknuté tesnenie pod hlavou, jazdil som až som zastal. Výmena tesnenia pod hlavou všetko vyriešila... (neviem, či je to aj Tvoj prípad)
Filip161
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 08.06.2009 18:14
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Filip161 »

Našťastie už ide zajtra do servisu.
K prevodovke - radí normálne, žiadnu zmenu za posledný mesiac co mám problém s vodou som nepostrehol.

Prvá vec co mi napadla je tesnenie pod hlavou. Jediná vec ktorá ma tak posunula k názoru, že to môže byť ten chladič výfukových plynov (EGR chladič) alebo nejaká hadica/tesnenie je že keď som odparkoval auto, vypol motor a otvoril dvere tak som cítil z pod kapoty chladiacu zmes odparovať.
trasky
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 18.08.2009 12:14
Zdieľať na Facebook

BMW 530D E60 160KW - STRACA SA MI VODA

Príspevok od používateľa trasky »

Ešte by som odporúčal skontrolovať vodnú pumpu či náhodou netečie. Väčšinou tečie pomaly a potom sa chladiaca zmes odparuje z bloku motora a preto je cítiť smrad.
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

No a voda sa môže pomaly strácať aj cez prasklinku na chladiči, tam sa aj najlepšie odparuje, takže to na zbežný pohľad ani nemusí byť viditeľné.
Mne osobne sa to už počas rokov stalo 3 krát, dokonca teraz aktuálne som pred pár dňami to isté zistil na súčasnom aute, to znamená štvrtý prípad, ale už som poučený drobným únikom kvapaliny vedel kde mám hľadať, aj som našiel drobný únik na mieste pribodovaného úchytu na bočnici chladiča.
Predtým som kedysi dokonca kvôli podobnému úniku vymenil vodné čerpadlo a spolu s ním predčasne aj rozvodový remeň.
dotynka
Príspevky: 1222
Dátum registrácie: 04.11.2008 20:33
Bydlisko: BA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa dotynka »

A ešte ma napadlo: na jednej 530i som mal nenápadnú prasklinku na expanzke a tiež som stále cítil odparenú nemrznúcu zmes, pozri aj to...
Martinkx125
Príspevky: 185
Dátum registrácie: 08.09.2009 10:53
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Martinkx125 »

Podobná skúsenosť ako Wilz, tiež už 2 krát. Drobná trhlina na chladiči to znamená, keď je odstavené netečie lebo tlak je nízky, keď sa zohreje začne unikať, ale zároveň sa aj odparovať.
Filip161
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 08.06.2009 18:14
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Filip161 »

Páni, ďakujem za všetky rady. Nakoniec prasknutá príruba, cena opravy aj s novým dielom a chladiacou zmesou 110€.
Napísať odpoveď

Návrat na "BMW fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných