Ťažné zariadenie na Fábiu 1.4 MPI

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

kajo873
Príspevky: 49
Dátum registrácie: 22.08.2007 11:15
Zdieľať na Facebook

Ťažné zariadenie na Fábiu 1.4 MPI

Príspevok od používateľa kajo873 »

Ahojte.
Mám na ruke prívesný vozík LPA 206/12 S-STK. Je to brzdený vozík s hmotnosťou do 1000kg.

Chcem sa spýtať aké ťažné zariadenie si mám dať namontovať na auto, resp. existuje na fábiu také ťažné zariadenie aby som mohol tento vozík s ňou ťahať? Aby keď ma zelený zastavia bolo všetko v poraidku a neskasírujú ma.

Fábia to je 1.4 MPI 50kW, 2002 rok výroby.

Viem že to nie je žiadna sláva ale časom kúpim iné silnejšie auto.

Ďakujem za rady.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Všetko potrebné máš napísané v techničáku!
elephant
Príspevky: 1747
Dátum registrácie: 25.02.2009 02:07
Bydlisko: ZH
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa elephant »

No keďže Škoda Fabia 1,4 MPI môže papierovo ťahať 1.570 kg brzdený príves tak všetky ťažné zariadenia homologované pre Fabiu musia minimálne spĺňať túto požiadavku. Takže je celkom jedno aké ťažné zariadenie ak je určené pre Škodu Fabiu už len záleží na kvalite značky.
S brzdením prívesom do 1.000 kg za Fabiou nebudeš mať žiadne problémy so zelenými ak ho nebudeš preťažovať.
kajo873
Príspevky: 49
Dátum registrácie: 22.08.2007 11:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa kajo873 »

No práveže fábia má v techničáku max hmotnosť prípojného zariadenia brzdeného 800kg.
Len teraz závisí na tom ako sa vyloží zákon. Či okamžitá hmotnosť prípojného zariadenia nemôže presiahnuť 800kg (Okamžitá je hmotnosť vozíka+náklad) alebo teda maximálna hmotnosť prípojného zariadenia nemôže presiahnuť 800kg, to je tých 1000kg.
elephant
Príspevky: 1747
Dátum registrácie: 25.02.2009 02:07
Bydlisko: ZH
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa elephant »

Ale trt makový vždy sa berie okamžitá hmotnosť prívesu!
Celková hmotnosť sa berie do úvahy len pri skupinách vodičských oprávnení a diaľničných známkach.

Ak má aj brzdený príves najvyššiu prípustnú hmotnosť 1.000 kg môžeš ho ťahať aj za Fabiou aj keď má papierovo povolenú hmotnosť brzdeného prívesu len 800 kg akurát že ho nemôžeš naložiť doplna ale len do okamžitej celkovej hmotnosti 800 kg teda o 200 kg menej nákladu ako by odviezol.

Aj tak neviem ale čo som pozeral technické parametre Škoda Fabia 1,4 MPI 50 kW tak je tam uvedená hmotnosť brzdeného prívesu do 1.510 kg. Zrejme škodovka uvádza niečo iné na svojich stránkach a niečo iné zapisuje do TP.
Naposledy upravil/-a elephant v 29.01.2015 17:31, upravené celkom 1 krát.
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

andrej97 napísal:vylozenie zakona je take ze do uvahy sa berie vzdy celkova hmotnost teda ta ktoru ma vozik v papieroch
vaha + nosnost = celkova
bohuzial je to tak a nepomozes si
Práveže aktuálny výklad zákona je taký, že rozhodujúca je skutočná okamžitá celková hmotnosť ťahaného vozíka.
Už to aj na tomto fóre bolo rozoberané viackrát.
Predchádzajúci výklad zákona bol taký, ako tvrdí andrej97, ale po zavedení legislatívnej úpravy EÚ pred pár rokmi je to teraz tak a kajo si môže pomôcť.
Samozrejme v praxi môže dôjsť k drobnému nedorozumeniu medzi vodičom a službu konajúcim policajtom, pretože nie je vždy na ceste k dispozícii váha, ale keď si je vodič istý že neprekročil celkovú hmotnosť vozíka podľa dokladov vozidla, tak sa nemá čoho báť.
kajo873
Príspevky: 49
Dátum registrácie: 22.08.2007 11:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa kajo873 »

Super, ďakujem za rady.
A ešte posledná vec, v zákone som videl že ak má vodič vodičské oprávnenie B, tak môže šoférovať auto na ktoré je pripojené prípojné vozidlo ktorého najväčšia dovolená rýchlosť je 750kg.
Toto si mám ako vyložiť? To znamená že ak mám B-čko tak nemôžem šoférovať auto s vozíkom ktorého najväčšia povolená hmotnosť je 1000kg? Správne chápem?
elephant
Príspevky: 1747
Dátum registrácie: 25.02.2009 02:07
Bydlisko: ZH
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa elephant »

Ľudia prečo nečítate celé paragrafy? Už to tu bolo preberané hádam sto krát. Keď sa povie A musí sa povedať aj B.

Do skupiny motorových vozidiel B patria
b) motorové vozidlá podľa písmena a) s prípojným vozidlom, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 750 kg za predpokladu, že najväčšia prípustná celková hmotnosť jazdnej súpravy nepresahuje 4 250 kg.
kajo873
Príspevky: 49
Dátum registrácie: 22.08.2007 11:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa kajo873 »

takže z toho vyplýva že môžem? Polopatisticky...
elephant
Príspevky: 1747
Dátum registrácie: 25.02.2009 02:07
Bydlisko: ZH
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa elephant »

No ak celková hmotnosť Fabie a celková hmotnosť vozíka nepresiahne spolu 4.250 kg tak ti stačí vodičák skupiny B.

Netreba zabúdať že ak jazdná súprava presiahne 3.500 kg tak je potrebná aj diaľničná nálepka na vozík.
erikfrog
Príspevky: 909
Dátum registrácie: 06.11.2011 21:47
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa erikfrog »

Ten vozik tahat mozes len okamzita nesmie byt viac ako 800kg.

citaj tu:
https://drive.google.com/file/d/0B0QrPG ... sp=sharing
Naposledy upravil/-a erikfrog v 29.01.2015 22:35, upravené celkom 1 krát.
erikfrog
Príspevky: 909
Dátum registrácie: 06.11.2011 21:47
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa erikfrog »

elephant napísal:No ak celková hmotnosť Fabie a celková hmotnosť vozíka nepresiahne spolu 4.250 kg tak ti stačí vodičák skupiny B.

Netreba zabúdať že ak jazdná súprava presiahne 3.500 kg tak je potrebná aj diaľničná nálepka na vozík.
Nie celkom, nad 3,5 do 4,25 ti treba rozsirenie B96 a to je problem... Aj ked sa to toleruje nie je to uplne podla litery...

http://www.autoskolaportal.sk/index.php ... D=9&pid=12

Pri tej Fabii je ale B96 bezpredmetna...
elephant
Príspevky: 1747
Dátum registrácie: 25.02.2009 02:07
Bydlisko: ZH
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa elephant »

Myslíš že o tomto majú policajti vôbec tušenie keď neovládajú iné oveľa dôležitejšie veci?
Veď len merajú rýchlosť, dávajú fúkať, občas bezpečnostné pásy, svetlá, nejaká tá stopka a to je tak asi všetko čo zvládnu.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Chlapci , ale viete čo je sranda?? Na doma robený traktorček a vyvážačku som si na jar vybavil značky typu"C".Tam nikto nerieši STK a EK , dokonca ani to či je "vozidlo vlastnej výroby" vôbec vybavené brzdami (lebo svetlá nemá).Teraz v zime si vozím drevo na kúrenie a len tak zo zaujímavosti som sa strčil na váhu v družstve. Za traktročekom s vlastnou hmotnosťou 290kg má zapojenú vlečku (nebrzdenú) vlastnej výroby ktorá mala naložené 2780kg . Teda skoro 10 násobok hmotnosti ťažného vozidla. Samozrejme tomu je prispôsobená konštrukcia a váha mi tlačí na nápravu traktora , inak by som s tým nepohol.
Ale paradoxný je ten rozdielny pohlad na jednotlivé kategorie vozidiel . Pri jednom aj za najmenšiu odchýlku pokuty a zadržanie papierov a pri iných totálna benevolencia.
Dúfam že aj vďaka maximalnej rýchlosti cca 10km/h nepošlapem žiadneho dôchodcu , lebo fakt neviem ako by sa riešila nehoda s takýmto vozidlom. :40bd: :40bd: :40bd: :40bd: :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
elephant
Príspevky: 1747
Dátum registrácie: 25.02.2009 02:07
Bydlisko: ZH
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa elephant »

Veď to aj bola riadna penisovina s tými značkami na traktory domácej výroby. To museli byť zákonodarci riadne zhúlení keď niečo také schválili.

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 45 neregistrovaných