Auto pre matku v automate

Neviete si rady aké auto kúpiť, ktoré bude pre Vás najvhodnejšie ? Diskusia o konkrétnych značkách

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Napísať odpoveď
karburator182
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 25.03.2010 15:40
Zdieľať na Facebook

Auto pre matku v automate

Príspevok od používateľa karburator182 »

Ahoj všetkým,
Potreboval by som poradiť s výberom auta pre matku, ktorá je po úraze na invalidnom a celkom by sa jej hodilo nejaké auto s automatom na také tie klasické krátke behačky po doktoroch, nákupy atd = nájazd cca 1000Km/ročne. S automatom už má skúsenosti a myslím, že jej to dodalo odvahu opäť jazdiť.

Z toho vychádzajúce požiadavky na auto:
Motor benzín, výkon asi nerozhoduje
Prevodovka automatická
Veľkosť auta malé, niečo veľkosťou ako krátka Fabia
Klimatizácia
Spoľahlivosť/rozumná opraviteľnosť = rozumné náklady na servis
Cena +/- 3 500 €

Našiel som v inzercii niekoľko aut, ktoré by asi mohli vyhovovať, ale čim viac hľadám, tak o to viac je ťažšie sa rozhodnúť. Preto skúšam nájsť radu aj tu.

Z inzerátov ma zaujali malé autá s automatom:
Fiat Grande Punto
Škoda Fabia II
Toyota Yaris
Opel Corsa
Kia Picante
Peugeot 107/207/307
Chevrolet Aveo
Citroen C2/C3/C4

Najviac sympaticky mi je asi Yaris od Toyoty, Toyotu mám spojenú zo spoľahlivosťou, takže je to zatiaľ favorit ale cenovo často najdrahšia...

Prosím, čo by ste volili a čomu sa bude lepšie vyhnúť?


PS: ako je to z dovozom z auta napr z ČR? Žijem v ČR príde mi, že je tu trochu viac na výber.

Vďaka za prípadne tipy !!
oco13
Príspevky: 17840
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Ešte si tam dopíš Nissan Micra - jednotková je naozaj malá a aj lacná. A ak sa nebojíš exotov tak Daihatsu Cuore.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
lkopcansky
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 25.02.2013 14:09
Bydlisko: Levice
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lkopcansky »

swift si pozeral?
theflyingdutchman
Príspevky: 138
Dátum registrácie: 21.10.2013 09:32
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa theflyingdutchman »

V podstate si vybral dobre. Za zvazenie by este stala vyska sedenia v aute. Napriklad Fabia II. alebo Yaris II. ma vyssie sedenie. Par slov k jednotlivym autam:

Grande Punto - motory 1,2 a 1,4 su celkom spolahlive, maju malu olejovu napln, olej menit kazdych 15 000 km, alebo po roku. Prevodovky ako Opel Corsa.

Fabia II. - tam by som vybral motor 1,4 16V. 3-valce HTP sa stale zlepsovali ale aj tak im neverim. No Fabii v automate bude velmi malo. So slabsimi motormi sa kombinovala DSG, tu neber, klasicky automat od Aisin Warner sa zase kombinoval len s 1,6 16V.

Toyota Yaris II. - aj 3-valcovy motor 1,0, ak 4-valcovy 1,3 su pomerne spolahlive. Automat tam bol M-MT s moznostou manualneho radenia, no casto trha a neradi plynule.

Opel Corsa - neber 3-valec 1,0 12V, radsej 4-valce 1,2 alebo 1,4. Neber Easytronic, je to robotizovany manual, ako pri Toyote neradi najhladsie, niekedy blbne aj ich riadiaca jednotka. S motorom 1,4 sa kombinoval 4 stupnovy automat s hydrodynamickym menicom od Aisin Warner, ten je celkom fajn. Zo slabsimi motormi sa asi nedal kombinovat. Isiel aj do Fiatu. Punto Grande pouziva ten isty podvozok.

Aveu sa velmi nevenujem a Peugeot Citroen vacsinou pouziva robotizovane manualy ktore tiez neradia najhladsie a spolahlivost nie je najlepsia.

Keby som vyberal ja, nebral by som zakladne verzie ale priplatil si za nastavitelne sedadlo vodica, nastavitelny volant a klimu. Potom sa to lahsie aj preda. Snad pomohlo, prajem stastnu ruku pri nakupe.
karburator182
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 25.03.2010 15:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa karburator182 »

oco13: Micra ma moc neoslovuje, exotiky sa bojím, každopádne vďaka za tip :-)

lkopcansky: hmmm popravde na svišta som pozabudul, nevie niekto ci sa tam nemontovala aj klasicka HDM prevodovka?

theflyingdutchman: vďaka za objasnenie

punto/grande punto - auto sa mi páčí, myslím že je to dobrý pomer/ cena výkon (v tomto prípade úžitková hodnota)

Corsa - by bola tiež fajn s tou HDM prevodouvkou a 1.4. PLS nevieš v akych rokoch sa tam montoval ten Aisin?
Ako je na tom Corsa so spoľahlivosťou? Pred časom som videl štatisku poruchovosti a Opel bol vetšinou na prvých priečkach...

Yaris a PSA s robotom ma tiež trochu odrádzaju, s robotizovanou prevodovkou mam zkúsenosti zo smarta a je to celkem bída.
Matke by to cukavé radenie asi úplne vadit nemuselo, len rozhodne by som nechcel za par km riešiť repas tej srandy....

Fabia II s 1.6 Aisinom by bola asi ideál, ale je ich skutočne málo a ak sú tak potom cena...


Moj vlhý sen by bol nájst auto kúpene na SVK/CZ, servisovane v autorizovanom servise s dohľadateľnou históriou, ktoré niekto predal na protiúčet.
Autám z dovozu (DE,IT atd.) so servisnou knižkou nejak NEVERÍM.

PLS má niekto tipy ako ako sa dopatrať historie u ojazdeného auta?
theflyingdutchman
Príspevky: 138
Dátum registrácie: 21.10.2013 09:32
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa theflyingdutchman »

Presne rocniky neviem. Corsy su celkom fajn, niekedy im blbne cidlo oleja ale inak celkom spolahlive. Pri robotizovanej prevodovke je spolahlivost jedna vec ale dalsia je parkovanie. Zle sa s tym v meste parkuje ked to cuka. Skus si obvolat dealerov Opla aj Skody ci maju na predaj nejaky jazdeny automat. Mozno nejaky najdes. V CZ by bola vacsia sanca, je to vacsi trh.
hjundai
Príspevky: 2711
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

Hlavne ak ti ide o nízke servisné náklady sa vyhni všetkým robotizovaným prevodovkám - napr. easytronic v corse, mmt v yarise II, duallogicom v punte III, sensodrivu v citroene a podobným....
Hľadaj klasický automat s meničom - v micre II myslím bol, v staršom yarise, starších corollach, jazz mal trošku problémové CVT, swifta asi za tie peniaze nenájdeš?, popr. nejaký ignis by snáď, H.getz-K.Rio neboli kazivé... alebo pozri niečo v nižšej strednej hoc postaršie na tie kilometre čo potrebuješ ... videl som jednu mazdu 626 inzerát, síce vek vysoký ale km mizivé....
maci.nko@azet.sk
Príspevky: 119
Dátum registrácie: 06.05.2007 12:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa maci.nko@azet.sk »

Skúsim pomôcť.
Mám doma na dvore Megane 1.5Dci vstrekovane siemens bez DPF 4st. automat, cca 108000km, v slušnej výbave, dig.klima, keyless, výhrev sedačiek, maximalne zachovalé, 8xpneu nové, po 53ročnej pani. Započítal som ho do protihodnoty. Nikde nie je na nete je ho škoda do zlých rúk, ked chceš pošlem foto. Do tvojej sumy sa zmestíme v pohode....
karburator182
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 25.03.2010 15:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa karburator182 »

hjundai: díky za info k tým robotom, teda čomu sa vyhnúť.
Napr. som v CZ našiel veľmi peknú 1007 od Peugeota (1.6 benzín robotizovaná prevodovka, dobrá výbava, 35 000 najazdené, cena 99 500Kč) ale recenzie na to auto nič moc... a radšéh sa tomu vyhnem.

Skúsim pohľadať nejakého toho swifta este s HDM prevodovkou.

626 by tiež nemusela byť zlá, ale to už su trochu archívne ročníky a matka chce malé auto kvoli parkovaniu.


maci.nko@azet.sk: poslal som ti SZ
theflyingdutchman
Príspevky: 138
Dátum registrácie: 21.10.2013 09:32
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa theflyingdutchman »

Na Tvojom mieste by som este zvazil Toyota Yaris I., posledne rocniky, 2004, 2005. Par zachovalych kusov sa stale najde. Boli tam spolahlive 4-valcove motory 1,0 alebo 1,3 aj automaty. Sedi sa tam vyssie a z auta je dobry vyhlad.
uwa0910611277
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 08.08.2016 13:54
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa uwa0910611277 »

Ak si Tvoja mama až tak nepotrpí na design, je na výber ešte Suzuki Wagon R resp. Opel Agila. Sú to rovnaké autá a keďže sú tvarované ako kocky majú celkom dobrý vnútorný priestor. Prevodovky sú HDM a klímy tiež zvyknú mať. Suseda má také Suzuki už niekoľko rokov a okrem toho, že ju vždy počujem keď príde domov lebo jej tak škrípu brzdy, auto za tých pár rokov nemalo problém.
makrela
Príspevky: 2962
Dátum registrácie: 14.05.2010 17:09
Bydlisko: Ta Blava né
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa makrela »

Honda Jazz
karburator182
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 25.03.2010 15:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa karburator182 »

Iba pre zaujimavost, ze ako to cele dopadlo

Nakoniec som nasiel celkom rozumnu Nissan Micra K12, 1,4 65kw, 4st. automat.

Snad s tym nebudu problemy, ale to az cas ukaze :4012:

Kazdopadne diky vsetkym za rady :300f:
miso.eu
Príspevky: 363
Dátum registrácie: 30.07.2011 14:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa miso.eu »

Uz si na aute nieco opravoval? Riesim auto s velmi podobnymi poziadavkami a tiez som bol nakloneny Micre K12, kym som si neprecital cesky nissanklub a veru som od toho auta upustil ..
Kto ma zaujem o dlhe citanie: http://www.nissanclub.cz/forum-kategorie/micra-k12-44
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

Zapamataj si jednu vec, na "značkovom" fóre sa nikto nepríde pochváliť, mám také a také auto, všetko funguje, nemám žiadny problém, len sa chválim. To by to fórum nemalo 11 strán ale minimálne 1000. Je fajn prebehnúť si také niečo ale kupovať podľa toho auto... V podstate by som nekúpil nič okrem bugatti lebo nemá takéto fórum a tak sa nedozviem čím trpí. Jedine, že by malo ;-)
Napísať odpoveď

Návrat na "Rady pri kúpe vozidla + diskusia o výrobcoch áut"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: fzubaty a 22 neregistrovaných