Audi A3 - výmena oleja v manuálnej prevodovke po 350tisic km

diskusia o aditívach, aký olej pre moje vozidlo ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

tatkotom
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Audi A3 - výmena oleja v manuálnej prevodovke po 350tisic km

Príspevok od používateľa tatkotom »

Zas ideš svoje? To auto odvtedy prešlo ďaľších vyše 2000 km, zatiaľ bez náznaku že by sa dačo poškodilo. Zhodný zvuk, voľnobeh, záťaž, spotreba.
Že je niečo veľmi ťažko pochopiteľné, neznamená že to nie je možné. Viem, uznať si omyl je pre niektorých nad ich sily. Náš automechanik roky používal Militec, Liquy Moly, JLM atd - niekde je na zmluve. Tiež nechápal ako je to možné, keď sa mu to rozležalo vypýtal si Metabond na odskúšanie - už si ho s kamarátmi kupujú a používajú (s mojou pomocou lacnejšie).

Pred tými vyše tridsiatimi rokmi, keď som videl prvý krát záťažový (...timken) test bez a s pridaním vtedy ešte druhou generáciou (prvý bol v sklenených fľaštičkách a smrdel cesnakom) Metabondu M - uvažoval a hľadal som, v čom je podvod.
Nenašiel som ho ani za rok (podvod som našiel u iného výrobku podobného názvu, tváriaceho sa ako jeho vylepšenie), počas ktorého som tie ukážky chodil robiť ja sám. Robil som si aj nejaké pokusy - najmenšiu oterovú stopu a najvyššiu odolnosť to malo s Raciolom, no do motora jedlý olej výlučne v prípade núdze a po dojazde kde ho možno vymeniť za správny, vymeniť okamžite.

Ani vŕtať do skla alebo zapíliť obyčajným vrtákom a plátkom sa predsa nedá. A dá - po ošetrení vtedajším sprejom na rezné nástroje som to predvádzal bývalým kolegom.
Ale niekto, kto má svoju hlavu povie, že nedá. Tak nedá.

Prvé dve generácie Metabondov (vyrába sa zhruba 40 rokov) mali nejaké chyby - neboli ekologické a mali problém s farebnými kovmi. Dnešná štvrtá generácia je aj z tých hľadísk v poriadku.

Aditív je hodne, dobré, výborné - aj "zbytočné".
Metabondy tiež nie sú pre každého - kto mení včas predpísaný olej, jazdí umiernene, nerieši spotrebu ani životnosť a vie, že to po záruke predá a kúpi si ďašie - načo by niečo riešil?

Kto má auto na dlhšie, rád jazdí pre radosť svižne, niekedy s plynom na podlahe a do obmedzovača, nefláka sa než sa motor a prevodovka dostatočne prehrejú a poteší ho nižšia spotreba, emisie - nemusí no môže.
Rozdiel bude mať nie len v životnosti. Aj zostávajúcej u staršieho auta - sme na Bazári.
Metabond sa mu zaplatí aj priamo nižšou spotrebou.

Pekný deň všetkým, aj neveriacim :)
Naposledy upravil/-a tatkotom v 16.12.2023 07:41, upravené celkom 1 krát.
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
fzubaty
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 04.11.2022 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Audi A3 - výmena oleja v manuálnej prevodovke po 350tisic km

Príspevok od používateľa fzubaty »

Ja nejdem svoje. Ja hovorim o realite.
jaster-83
Príspevky: 1445
Dátum registrácie: 16.09.2010 13:17
Zdieľať na Facebook

Re: Audi A3 - výmena oleja v manuálnej prevodovke po 350tisic km

Príspevok od používateľa jaster-83 »

wilz napísal: 23.07.2023 23:18 Ale no !
Na všetkých mojich autách, na ktorých som kedy vypúšťal olej z prevodovky, bol ten vytekajúci olej na pohľad rovnaký ako ten nový, ktorý som tam potom nalial.
No a v troch prípadoch z celkového počtu to bolo po 200 až 250 tis.km
Napis konkretne auta a prevodovky nech vieme co su to za technologicke zazraky, ja som menil len zatial len na dvoch (grupa) po cca 200tis a teda rozdiel by poznalo aj 5 rocne dieta
1U5 AVU, 6U1 AMH, 6Y5 ASY, N15 GA14DE, 3B6 AVF, C4(B7) 9H06
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Audi A3 - výmena oleja v manuálnej prevodovke po 350tisic km

Príspevok od používateľa oco13 »

Nepoznám žiadne technologické zázraky ale :300f:
Cca od roku 1982 staviam traktorčeky - prvý som postavil v 15tich? asi tak . Odvtedy spm mal rozobratých velmi vela prevodoviek ruského pôvodu a tež tie zatracované 1202 1203 oktavia. Skoro všetky bežali dlhé roky celkom bez oleja , s náplňou vody alebo blata. to isté diferencialy. Podla strojarskej logiky by mali padnúť do mesiaca najneskôr do pol roka. Ak je prevodovka v traktore ako druhá, tak krútiaci moment na vstupe sa násobí až 4x podla toho čo je zaradené na prvej prevodovke. Všetky tie mašinky šlapali a rozoberali sa kvoli ďalším vylepšeniam a úpravám.
Prečo neumreli bez mazania, v režime ktorý ich preťažoval ? neviem. Ak niekto chce skúsenosť s modernejšími výtvormi tak pozrite na YT kanál "medveď team klieština" chlapci stavajú traktory z mercedesov a hlavne z automatov. Velmi poučné pozeranie v kontexte toho čo sa píše na tomto fore. lol
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
wilz
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: Audi A3 - výmena oleja v manuálnej prevodovke po 350tisic km

Príspevok od používateľa wilz »

jaster-83 napísal: 16.12.2023 11:59 Napis konkretne auta a prevodovky nech vieme co su to za technologicke zazraky, ja som menil len zatial len na dvoch (grupa) po cca 200tis a teda rozdiel by poznalo aj 5 rocne dieta
Neboli to žiadne technické zázraky, bežné autá, postupne ako išla doba, čim som starší, tým viac som zástancom výmeny oleja v prevodovke po cca 120 tis km, tak som sa snažil aj meniť, všetko to boli normálne mechanické prevodovky - Fiat 1500, Dacia 1300, 4x Renault 12, Ford Transit, 2 x Citroen Xsara, VW Touran, Lancia Musa. Samozrejme už si teraz presne nepamätám tie výmeny pre 40 rokmi, ale keby to bolo bývalo niečo výnimočné, to by som vedel.
Vyššie nájazdy mali pri výmene oleja autá s meničovým automatom, tam predchádzajúci majitelia a priznám sa že vtedy možno ešte aj ja, zrejme vyznávali doživotnú náplň automatickej prevodovky, išlo o Toyoty Corolly – 220 a 250 tis. km, u obidvoch to bolo pri príležitosti vybratia motora a Chrysler Voyager pri cca 200 tis km. Olej pri výmene možno už nebol taký pekný červený ako nový, ale bol číry, bez viditeľných mechanických nečistôt.
Inak vždy som sa divil, keď som niekde čítal o vytekajúcich gebuzinách z prevodovky, olej som si vždy menil sám a skutočne ani raz ten vytekajúci nemal nábeh do čiernej farby.
Inak mi je jasné, že po napr. 10 rokoch prevádzky už ten olej nie je nový a nepochybne nejakú časť zo svojich dobrých vlastností stratil, veď aj preto som olej vymieňal.
tatkotom
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Audi A3 - výmena oleja v manuálnej prevodovke po 350tisic km

Príspevok od používateľa tatkotom »

wilz - mám kamaráta automechanika, len o málo mladšieho odo mňa a od chalana robil najprv motorky, neskôr a teraz takmer výlučne autá. Tiež vravel, že neraz je ten olej pri vypúšťaní na pohľad v pohode - a inokedy des. Ono to môže byť všeličím - prevodovky nie sú vzduchotesné, teda najpravdepodobnejšie je, že používaním vozidla - iný bude z auta, ktoré jazdí po normálnych cestách, iný z vozidiel, jazdiacich v ťažťkých podmienkach - na stavbách, v prachu, sajrajte atd.
Tiež či je akotak pod strechou - alebo celý život pod holým nebom. A či sa častejšie jazdou vysuší - alebo pri krátkych degraduje vlhkosťou.
Samozrejme konštrukčne sú prevodovky romanité.
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
PROCHY603
Príspevky: 3801
Dátum registrácie: 11.02.2008 21:34
Bydlisko: BLAVA
Zdieľať na Facebook

Re: Audi A3 - výmena oleja v manuálnej prevodovke po 350tisic km

Príspevok od používateľa PROCHY603 »

Vymenit . Dozivotny olej neexistuje. :2f93: Aj radenie rychlosti sa polepsi ak netreba nastavit tiahla. :2f93:


https://autobild.pluska.sk/poradca/obca ... -vam-preco
Naposledy upravil/-a PROCHY603 v 16.12.2023 15:00, upravené celkom 1 krát.
PROCHY603
Príspevky: 3801
Dátum registrácie: 11.02.2008 21:34
Bydlisko: BLAVA
Zdieľať na Facebook

Re: Audi A3 - výmena oleja v manuálnej prevodovke po 350tisic km

Príspevok od používateľa PROCHY603 »

wilz napísal: 16.12.2023 13:01
jaster-83 napísal: 16.12.2023 11:59 Napis konkretne auta a prevodovky nech vieme co su to za technologicke zazraky, ja som menil len zatial len na dvoch (grupa) po cca 200tis a teda rozdiel by poznalo aj 5 rocne dieta
Neboli to žiadne technické zázraky, bežné autá, postupne ako išla doba, čim som starší, tým viac som zástancom výmeny oleja v prevodovke po cca 120 tis km, tak som sa snažil aj meniť, všetko to boli normálne mechanické prevodovky - Fiat 1500, Dacia 1300, 4x Renault 12, Ford Transit, 2 x Citroen Xsara, VW Touran, Lancia Musa. Samozrejme už si teraz presne nepamätám tie výmeny pre 40 rokmi, ale keby to bolo bývalo niečo výnimočné, to by som vedel.
Vyššie nájazdy mali pri výmene oleja autá s meničovým automatom, tam predchádzajúci majitelia a priznám sa že vtedy možno ešte aj ja, zrejme vyznávali doživotnú náplň automatickej prevodovky, išlo o Toyoty Corolly – 220 a 250 tis. km, u obidvoch to bolo pri príležitosti vybratia motora a Chrysler Voyager pri cca 200 tis km. Olej pri výmene možno už nebol taký pekný červený ako nový, ale bol číry, bez viditeľných mechanických nečistôt.
Inak vždy som sa divil, keď som niekde čítal o vytekajúcich gebuzinách z prevodovky, olej som si vždy menil sám a skutočne ani raz ten vytekajúci nemal nábeh do čiernej farby.
Inak mi je jasné, že po napr. 10 rokoch prevádzky už ten olej nie je nový a nepochybne nejakú časť zo svojich dobrých vlastností stratil, veď aj preto som olej vymieňal.
VZDY je ten olej cierny aspon pri VW GRUPE.

https://www.tdipower.sk/2016/08/06/vyme ... -tdi-77kw/

https://octaviaclub.cz/clanky/vymena-ol ... e-octavia/ POZRIET VIDEO
PROCHY603
Príspevky: 3801
Dátum registrácie: 11.02.2008 21:34
Bydlisko: BLAVA
Zdieľať na Facebook

Re: Audi A3 - výmena oleja v manuálnej prevodovke po 350tisic km

Príspevok od používateľa PROCHY603 »

tatkotom napísal: 16.12.2023 05:47 "Hlava mi to neberie" - to nebrala na začiatku v cca roku 1992 ani mne a dlho :)

Metabond je technologický zázrak - mám s ním skúsenosti a používam ho 30 rokov.

Nie si sám, komu to neide do hlavy - tiež som nechápal. Výsledky hovoria samy za seba. Mám a mal som ho v posledných štyroch autách všade, kam mohol - v motorovom oleji, prevodovkách, nafte.

Skutočne znižuje straty trením, spotrebu, zvyšuje zrýchlenie, výkon a predlžuje životnosť - niekedy až neuveriteľne.

Multipla (viem, zdroj posmechu) nám zrýchľuje na 100 km/hod do 9 sekúnd, dlhšie až dlhé jazdy dáva za 4,2-4,5 litra na sto.
Alfe som zrýchlenie nemeral (načo) no ujdem s ňou autám s výkonom o polovicu väčším a spotrebu som mal niekoľkokrát pod 4/100.

Jedným z prejavov je o poznanie menšie brzdenie motorom pri jazde z kopca - aj to dokazuje výrazne nižšie trenie v motore, prevodovke.

Ochranu pred poškodením pri kritickej strate mazania otestovala moja trubka - natankovala k zhruba 6-8 litrom nafty 51 litrov benzínu. Auto sa malo zadrieť v pár minútach. Prešla na tom za dve hodiny 140 kilometrov a ani na zvuku motora nebolo poznať nič - čakal som ju na dvore keď prichádzala. Až druhý deň neštartlo a mechanik potom zistil, že je v tom benzín.

Páni - mám s Metabondom dlhoročné skúsenosti, nepredávam ho no poradím ako ho získať lacnejšie o 20% a zaručene pravý :)
Pisal som SS. :41c2:
tatkotom
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Audi A3 - výmena oleja v manuálnej prevodovke po 350tisic km

Príspevok od používateľa tatkotom »

Prišla neskôr - alebo som prehliadol :)
Naposledy upravil/-a tatkotom v 18.12.2023 04:03, upravené celkom 1 krát.
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
tuninka
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 25.01.2009 20:17
Zdieľať na Facebook

Re: Audi A3 - výmena oleja v manuálnej prevodovke po 350tisic km

Príspevok od používateľa tuninka »

pred pár rokmi som si kúpil metabond na autosalóne.... drahý bol jak šlak, nalial som do motoru a žiadny zázrak a ani veci čo mi sľubovali v reklame sa nekonali, možno teraz už majú nové zloženie, ale našťastie už máme youtube s nejakými testíkmi a potom sa ľahšie dá rozhodnúť či za to minúť peniaze a pomôže to, alebo je to len placebo.

https://www.youtube.com/watch?v=cFUSv-y4JFA
tatkotom
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Audi A3 - výmena oleja v manuálnej prevodovke po 350tisic km

Príspevok od používateľa tatkotom »

Nám to GT PLUS pomohlo v dvoch prevodovkách. Dal som ho do troch, jedna radila v pohode aj predtým, no dve robili blbosti.

Sám som ho nejaký čas nepoužíval, než som našiel originál. Totiž - brával som ho v našom meste od jedného človeka, ktorý držal zásobu - zavolal: Máš? Odpovedal: Áno a nový, lepší. Presne rovnaká plechovka len farebne odlišná, podobný názov - vo vnútri niečo úplne iné... Účinok podľa môjho zistenia slabý až žiadny.
Nemenujem, predávajú to stále len už nezneužívajú v názve slovko Metabond.


Potom, čo som našiel kto dováža originál, zaručene pravý - beriem len odtiaľ.
Ceny sú rôzne v rôznych krajinách - v zámorí aj dvojnásobné. Alza má niektoré vyššie o desiatky centov no iné o niekoľko eur.
Kto potrebuje jeden-dva kusy ročne, niekde kúpi. Kto viac - viem poradiť ako ho kupovať 20% lacnejšie.
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Audi A3 - výmena oleja v manuálnej prevodovke po 350tisic km

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Nerozumiem prečo sa očakáva zázrak.Ja sa stravujem veľmi zdravo,iný nezdravo...kto má čakať zázrak ? verím že rozdiel bude,neviem za akú dobu sa prejaví.Niekto beží na kvalitný olej,iný na nejakú sračku,rozdiel sa dostaví,ale nebude to zázračné "hneď"
V jednej prevodovke môže akékoľvek aditívum urobiť veľmi dobre,v inej veľmi zle.Niektoré synchronizácie ju jednoduché,Audi napr má trojitú.A materiál trecích segmentov potrebuje - len a len -presne jeden olej.Pretože ani viac ani menej trecej sily,potom, je to super.Zmenili materiál...zmení sa olej,alebo sa zmenili podmienky práce atd. Ak chce niekto laborovať,nič mu nestojí v ceste,buď ho stihne odmena alebo trest.Pokiaľ viem,ak trest,tak sa nepochvália
Mal som tri,mám poslednú pixlu Metabondu lebo ho ide len na kvapky do asi 1 dcl oleja,takže do konca života dosť.Kupený bol náhodne pred 25-30 rokmi.Ja využívam jeho abnormálnu klznosť pri zakladaní PD vstrekov aby nesklo oringy na hranách šachty.Celé roky som nesekol jediný,to sú stovky motorov.Videl som videjká kde bolo jedno druhé...každý má svoje.Tak je to ok,a nech tak ostane.Či ten môj sa ešte vyskytuje,alebo je niečo nové a teda čo,už nemusím zistovať,je to už iba zbytok ale je to ešte na veľa rokov.
vykopanafosilia
Príspevky: 372
Dátum registrácie: 15.09.2022 16:18
Zdieľať na Facebook

Re: Audi A3 - výmena oleja v manuálnej prevodovke po 350tisic km

Príspevok od používateľa vykopanafosilia »

Auto má 350 000, prevodový olej nikdy nemenený, polovica rýchlostí sa ti už ťažšie radí a ty založíš tému, či máš ten olej vymeniť, alebo nie... To si akože myslíš, že odteraz sa ten olej začne časom lepšiť?
Je neuveriteľné, čo sa tu dá občas prečítať.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Audi A3 - výmena oleja v manuálnej prevodovke po 350tisic km

Príspevok od používateľa oco13 »

teraz sa opýtam možno blbo , ale za celé tie km sa nič nerobilo s poloosami alebo so spojkou?? Lebo ja keď vyberiem poloosy tak olej vytečie, rovnako ak robím spojku tak prevodovka dolu a zase vybrať poloosy. Neviem ako práve A3 ale z gruppy polo, golf, caddy, fox.... neviem ešte čo bolo doma.
A ak vypustím starý olej - pre niečo - bol by som cct vracať ho nazad. Zhorí v kotli.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť

Návrat na "Oleje, mazivá, palivá, aditíva"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 62 neregistrovaných