Akú štvorkolku si mám kúpiť, možte mi poradiť?

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

corocafe
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 28.04.2007 08:59
Zdieľať na Facebook

Akú štvorkolku si mám kúpiť, možte mi poradiť?

Príspevok od používateľa corocafe »

Zdravím Vás motoristi. Chcem si teraz na jeseň kúpiť auto s pohonom 4x4. Najskôr niekoľko informácií o mojich možnostiach a požiadavkach.
- ročne najazdím cca 12-15 tisíc km
-s toho 60% mesto , 40% staré cesty 3 triedy , najmä tu potrebujem v zime schopnosť pohonu 4x4
-chcem do auta investovať cca 8 maximálne 9000€ur.
rok výroby minimálne 2006-2007 a vyššie
chcem auto s vyšším posedom takže nie Octaviu a SX4 je veľmi malá

A keďže nie je hanba sa priznať že niečo neviem, tak sa priznávam že sa neviem rozhodnúť pre nejaké kvalitné auto teraz by som od Vás skúsenejších potreboval radu.
. kúpiť benzín alebo naftu pri tých kilometroch?
.akú značku? aby nebola prehnane drahá údržba a aby rýchlo neklesala cena, chcem si ho nechať nejaké 3.4 roky

Zvažujem KIU SPORTAGE okolo roku 2008 , alebo HYUNDAY TUCSON , prípadne som pozeral aj LAND ROVER FREELANDER , tieto všetky sú v takej cenovej hranici, alebo sa pozrieť po niečom inom??

Vopred Vám Ďakujem za rady.
ivko1
Príspevky: 14966
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Dá sa kúpiť Subaru Outback, velké pohodlné, ale ten cenový limit je len tak tak... Akurát neviem či rozdýchaš že pod kapotou bude minimálne 2.5i a na také behačky počítaj spotrebu okolo 10-11l
V prípade vozidla s MT máš redukovanú prevodovku

Na druhú stranu v prípade tých tebou spomenutých vozidiel v benzínovej verzii menšiu spotrebu by si márne čakal

Ak chceš šetriť tak stále je tu Dacia Duster, dobrá cena, zánovné auto a 1.6 16V ani nebude tolko žrať
myotis
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 27.11.2013 17:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa myotis »

Jeep Grand Cherokee
4.7 V8 + LPG
alebo 3.0 CRD

Do SUV/Offorad/4x4 by som bral naftu, hlavne kvoli tahu.
Rozhybat 2 tony zeleza (v snehu, blate, vode hline atp.) by pri benzine penazenku mohlo aj boliet.
ivko1
Príspevky: 14966
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Preto je lepšie si "mastodonta" nekupovať
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

myotis napísal:Jeep Grand Cherokee
4.7 V8 + LPG
alebo 3.0 CRD

.....
Dobrá rada je hodná zlata. A táto bola fakt "superzlatá"

corokafe, Ty si jednoznačný adept na SUV. Do benzínu by so nešiel, lebo tie cca 1,8-2,5l motory v danej kategórii s tým pohonom cvičia naozaj s obtiažami a výsledok je spotřeba cez 10l. Ja osobne by som išiel do Freelandera. Z toho čo si napísal je najpohodlnejší, má motor 2l od BMW ktorému sa nedá vyčítať nič a čo je hlavné, ceny ND sú asi najpriaznivejšie. U áut s trvalým pohonom 4x4 bez medzinápravového diferenciálu je bolesťou samotný systém rozdelenia Nm medzi nápravami čo potom stojí celkom pecku. U Free je to viscospojka, ktorú Ti za cca 150-160€ zrepasujú na SK v ZH. Korejec a Japonec ak sa pokazí, tak ceny ND sú hodne vysoké a nejakými repasmi čohokolvek sa prakticky nikto nezaoberá.AK by si išiel do Free, tak sa poobzeraj buď po 1ke po facelifte, alebo ak sa do tej ceny zmesti 2ka.

Pre orientáciu nejaké ceny ND na Free1 ak by si objednával y CZ. Z UK sa dá ešte lacnejšie http://www.litep4x4.cz/kategorie/freelander-1/brzdy
ivko1
Príspevky: 14966
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Ja by som teda do diesla pri tom využití nešiel - dosť malý nájazd a zvlášť ak by to bolo auto s DPF. Využitie 60% mesto a zvyšok horšie cesty. Ved on sa pomaly nedostane k tomu aby mal na budíku 90km/h, v takomto prípade by DPF ozaj trpel. Ak diesel tak jedine bez DPF a to bude podmienené skôr ubratím z ročníka a ideálne aby to nebol ani CR diesel

EDIT: by som to ešte doplnil o to že novšie + drahšie sa automaticky nerovná spolahlivejšie
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

Do tej cenovky sa auto s DPF nevojde. A o nevhodnosti diesla do města třeba hovoriť prevádzkovatelom MHD. Mali by prejsť na benzínové busy ;-) Ja osobne tvrdím a budem tvrdiť, že do SUV 4x4 patrí diesel hlavne pre prieznivý priebeh a hodnotu Nm.
Prečo by nemal byť vhodný diesel při ročnom nájazde ... akomkoľvek. Prečo by som mal trpieť nedostatečným Nm benz. motora len preto, že málo jazdím? Práve naopak ak už si sadnem do svojho auta, nech to nemusím točiť aby to išlo. A potom, na dialnici Nm nepotrebujem, no mimo dialnic a v meste skrátka chcem čo najviac Nm a hlavne nie až od 3-4000ot. A kedisi dávno sa benzín prebral aspoň keď sa dostal do otáčok, no posledných 15r. sú tie benzíny kvoli emisiám tak hluché až to pekné nie je. Ak nemáš aspoň 3oj liter tak zabudnime na radost z jazdy. Zvlášť ak je to 4x4
pidizvi
Príspevky: 3414
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

staru hondu CRV co rozpocet dovoli
VOJTO55
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: 12.12.2009 20:01
Bydlisko: Revúca
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VOJTO55 »

...Pozri si Hyundai Santa Fé 2.0CRDi...
:2f93: :2f93: :2f93: :2f93: :2f93: :2f93:
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

Nemám skúsenosť, no Santafé mal kolega a keď mu odišiel ten medzinápravový bazmeg, tak vraj je to po istej době bežná věc no cena ND skoro 2000€. Predal to tak jako bolo. Zasa prízvukujem,při výbere 4x4 si třeba zistiť ceny ND a hlavne jako je to s opravou 4x4 lebo to je spotrebná věc, ktorá po cca 150-200 000km určite skončí a třeba to meniť. Podobne jako Haldex u škody a pod. J epravda, že ivkom spomínané subaru má visco s celkom dlhou životnosťou no ak odíďe je to pecka
VOJTO55
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: 12.12.2009 20:01
Bydlisko: Revúca
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VOJTO55 »

...Acon-súhlasím s Tebou že si treba zistiť aj ceny náhradných dielov,doporučil by som však zadávateľovi témy,aby si pozrel testy a recenzie jednotlivých typov áut ktoré pripadajú v úvahu a aj na základe toho sa rozhodol,pretože často vzniká nejaká vážna závada spôsobom používania,zanedbania údržby a pod...Aj u Rovera je častým problémom viskózna spojka,prídavná prevodovka a to som priaznivcom tejto značky...
ivko1
Príspevky: 14966
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

U Subaru tiež repasujú visco, niekto to písal nedávno na Subaru klub a mám dojem že okolo 150€
Inak s tým problém v podstate nie je, doslova výnimočne sa niekto hlási že má s tým problém.
Ked som vyberal auto kde je pohon 4x4 tak som sa v prvom rade zaujímal o kvalitu a spolahlivosť pohonu a až potom o to či sa kradne a také všeobecné informácie.

Ono by človek mohol doporučiť XC70 po pri Outbacku, ale prvé na čom skončíme bude spolahlivosť systému 4x4, príde zima a on zrazu nefunguje

Tucson, Santa Fe, Sportage .... čo budem hovoriť, do výberu sa dostali hlavne pre nízku cenu vzhladom na mladý ročník, samozrejme tá cena je na úkor kvality pohonu. Ten pohon by som u týchto vozidiel doporučil používať len v prípade kedy je to potrebné, dokazovať si s tým niečo na čo to auto nebolo primárne určené by som vôbec neskúšal.
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

lenže ako som písal, viskóza je riešenie za 160€ + práca a IRD je skor vzácnosť hlavne při autách čo dosť jazdili terén a repas IRD v CZ je dnes v cene cca 600€ + práca

S ivkom súhlasím aj keď XC70 sa mi vééélmi páči auto jako celok. No systém 4x4 je tak na asfaltky a prudký zasnežený výjazd do garáže. No akonáhle to má dlhšie pracovať, prehreje sa to...
FERO 321
Príspevky: 1644
Dátum registrácie: 27.01.2011 16:58
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa FERO 321 »

Pred dvoma rokmi som mal Daciu Duster 1.6 4x4 toto auto na tie cesty 3-triedy má perfektne vyladený podvozok jeden z najlepších. :rouler:
CAMLS
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 23.05.2009 19:25
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa CAMLS »

ja by som ktomu vyberu pridal aj suzuki vitaru, ta zvladne dost, ma aj redukcnu prevodovku, zamknutie difu na 50:50 ...ale moc tych vitar na bazaroch nie je....

a mozno aj hondu cr-v, dobra spolahlivost, hoci ta neviem ako bude zvladat hodne moooc snehu na neupravenych cestach...

a samozrejme subaru dobra volba :)

inac cestu III triedy zvladnu aj bezne sedany 4x4, ale v hlbokom snehu uz mozu mat problem, tam uz treba vyssiu svetlu vysku...

kolko vydrzi system 4x4 zalezi hlavne ako sa on staralo(cize pravidelna vymena oleja v 4x4, cize povecsinou v rozvodovke a diferencialoch) a v akych podmienkach, terene jazdilo....

ja mam 4x4 ktore ma najazdene cez 223000km a bez problemov, ale skoro vobec teren, kedze to je sedan....ale polne a lesne cesty a luky v pohode, len si treba davat bacha na svetlu vysku :)
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 43 neregistrovaných